PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: IV cl. per weclc ot 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal, ^fzonderigke r ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1944 Bij Le Mans vallen Amerikanen in N. richting aan SOVJET-OFFENSIEF TUSSCHEN WARSCHAU EN AUGUSTOF EN. Z.W. VAN PSKOF. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Vrijdag mede In het gebied ten Z.O. van Caen werd het vyandelijke pe- netratiegebied afgegrendeld en het frontverband hersteld. Se dert de vroege ochtenduren van heden groeit het vjjande- lyk artillerievuur daar weder om tot een trommelvuur aan, In den sector aan weerszyden van de Orne ondernam de vij and Donderdag slechts vruch- telooze aanvallen op kleiner gebied, waarby 32 tanks wer den stukgeschoten. Buitenge woon verbitterd werd gevoch ten in het penetratiegebied ten Z. van Vire, dat de vyand ten- Èevolge van onze tegenaanval- in met kon vergrooten. In het gebied van Le Mans zijn hevige gevechten gaande met den door sterke formaties vliegtuigen gesteunden en thans in N. richting aanvallen den vyand. De verdedigers van St-. Nazaire, Lorient en Brest, afkomstig van alle 3 de onder- deelen der weermacht, sloegen wederom alle door. tanks ge steunde vijandelyke aanvallen Moedig af. Alleen al ten N.O. van Brest zjjn de laatste dagen meer dan 40 vyandelyke tanks stukgeschoten. Het garnizoen van St. Malo handhaafde ook Donderdag de stad tegen voort gezette, verbitterde aanvallen der Amerikanen. Slagvliegtuigen vielen N. van Le Mans colonnes vijande lyke voertuigen met goed ge volg aan. Door-aanvallen van zware gevechtsvliegtuigen werd voor de Normandische kust een koopvaardijschip van 4000 ton in brand gebombar deerd; een ander groot schip en een torpedojager werden zwaar beschadigd. Bewakings vaartuigen der marine en luchtdoelgeschut der marine schoten voor de kust van het Westelijke bezette gebied 11 vyandelijke vliegtuigen neer. In het Fransche achterland werden 271 terroristen in den 4 strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Lon den duurt voort. In Italië hadden Donderdag geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. In het Oosten stortten tus- schen Stiyj en Weichsel tal rijke bolsjewistische aanvallen na zwaren strijd bloedig ineen. N.W. van Baranof zetten onze troepen hun aanval voort en namen een heuvelterrein. Vy andelijke tegenaanvallen had den geen resultaat. Formaties gevechts- en slagvlicgtuigcn vielen met goede uitwerking het bolsjewistische overzet- en aanvoerverkeer op den Weich sel aan. Tusschen Warschau cn Augustof hervatten de bol sjewisten in verscheidene sectoren met sterke strijd krachten hun aanvallen na een gevechtspauze van ver scheidene dagen. O. van Warschau werden alle aan vallen uiteengeslagen. Ten N.W. van Bialystok kon de vijand onze stellingen bin nendringen. Tegenaanvallen brachten hem tot staan. Ten Z.W.. van Kowno werd de stad Wllkowisjken in een tegenaanval heroverd. In de beide laatste dagen verloor de vyand hier 69 tanks en stuk ken stormgeschut alsmede 61 stukken geschut. N. van de Memel zetten de Sovjets hun aanvallen niet voort tengevolge van de zware verliezen,» de vorige dagen ge leden. In den 6-daagschcn slag by Raseinen hebben onze troe pen daardoor een volledig af- weersucces bevochten. De Sov jets leden zware verliezen aan dooden en gewonden en verlo ren in de periode van 4 tot 9 Augustus het pantsereffectief van 2 pantsercorpsen. Aan het Letlandschc' front vielen de bolsjewisten met tal rijke formaties over een breed front aan. De meeste hunner aanvallen werden In onverwijld ondernomen tegenaanvallen af geslagen. Alleen Z.W. van het meer van Pskof drong de vij and, die meer dan 10 infante riedivisies In den strijd wierp en door formaties tanks on slagvllegtuigen gesteund werd, onze stellingen binnen. Zware gevechten zijn hier aan dien gang. Vijandelijke bommenwerpers vielen Donderdag het gebied van Ploesti aan. Dultsche, Roc- meensche en Bulgaarsche luchtverdedigingsstrydkrach- ten schoten 13 vyandelyke vliegtuigen neer. Des nachts vlogen vyandelyke storings vliegtuigen over Zuid-Hon- gaarsch gebied. 2 vliegtuigen Dultsche steden gebombardeerd. Amerikaansche bommenwer pers deden Vrijdag aanvallen op Z.W. Duitsche steden. Eerst werd de stad Mlllhausen aan gevallen, waar talryke woon huizen vernield §p zwaar be schadigd werden; Later viel een tweede formatie Saar- brücken en Straatsburg aan, waar evepeens talrijke woon huizen werden verwoest. Ook werden bommen geworpen op plaatsen aan de Weinstrasse en in het Pfftlzer Wald, o.a. op Neustadt en Lambrecht. In het centrum van Straats burg ontstonden zware vernie lingen en branden ronwom de beroemde Domkerk, ^ie door bomtrcffcrs werd geraakt. Tal ryke andere kerken en bouw werken liepen schade op. Het historische Kaufhaus staat in brand. Er vielen vele dooden en gewonden onder de burger bevolking. Aanval op Korea en Japan. Donderdagnacht vielen 20 vliegtuigen Z.-Korea en N. en W. Kioesjoe aan. De schade en verliezen zyn, zoo neemt men aan, gering. De aanvallers werden door den afweer op de vlucht gedreven. Palembang gebombardeerd. Voor het eerst sedert de ver overing van Sumatra door de •Japannors, ia Palembang Vry- dagochtend gebombardeerd. Een petroleumtank geraakte in brand. Overigens werd slechts geringe schade aange richt. Proefnemingen V. 2. In Duitsche militaire krin gen wyst §ien op een door den Engelschen zender verspreid bericht, volgens hetwelk de Sovjet-Russische troepen Bij hun Oprukken in Polen op een gebied zouden zyn gestuit, dat uitgebreide verwoestingen ten gevolge van proefnemingen met de V. 2 vertoonde, meldt het Hbld. werden neergeschoten. Forma ties vyandelyke jagers vlogen boven Z.W- en W.-Duitsch- land. Hierbij werd een hospitaaltrein in het gebied van Munchen. die duideiyk met het roode kruis gekenmerkt was. met de boord- wapencn aangevallen. Des nachts lieten, vyandelyke vlieg tuigen bommen vallen op Ber- ïyn en Bremen. HET BOLWERK AAN DE OOST-PRUISISCHE GRENS. De opmarsch van het roode leger in Littauen en de daaruit voortvloeiende onmiddellijke bedreiging van de grens van Oost-Pruisen is uiteraard door het geheele Duitsche volk met spanning, gevolgd. Nergens echter en het allerminst in Oost-Pruisen zelf zoo con stateert de Duitsche pers, die zich voor het eerst uitvoerig met de gèbeürtenissen van de laatste weken in (Oost-Pruisen bezighoudt ontaardde deze spanning in paniek. Integendeel, honderdduizen den Oost-Pruisen hebben ge hoor gegeven aan den oproep van gouwleider Koch op 16 Juli en zyn met spade en hou weel uitgerukt om een zoo sterk mogeliiken dam tegen de bolsjewistische vloedgolf op te werpen. Het was in Oost-Prui sen niet anders dan elders in Duitschland: alle weerbare mannen en vooral de jongere lichtingen waren reeds onder de wapenen geroepen en ston den aan het front. Alleen zij, die absoluut onmisbaar waren of door hun lichamelijke ge steldheid ongeschikt om het vaderland met de wapenen in de hand te verdedigen, waren nog thuis. Maar ook dezen ruk ten thans op nu de roode springvloed aan de grens beuk- ,te. Universiteitsprofessoren en fabrieksarbeiders, boeren en daglooners. winkeliers en amb tenaren, Hitlerjongens en land- wachters stroomden naar Li- tauen om daar langs de Oost- Pruisische grens versterkingen op te werpen, terwijl in alle sectoren van het dagelyksche leven, dié niet absoluut onmis baar waren, hun taak werd overgenomen door de vrouwen. Den eersten dag trokken er 30.000 man met spade en hou weel op uit. Millioenen kubieke meters grond werden ver plaatst. Reeds binnen 24 uur was er een bolwerk van 10Ö km opgeworpen. En sinds den 16en Juli wordt dit bolwerk ononderbroken versterkt. Men werkt in ploegen dag en nacht, Zondags en in de week, week voor week, aldus de C.D. Sinds weken nu woedt er vlak aan de Oost-Pruisische grens een zware slag. Het zwaartepunt ligt in den sector Kalvaria 'en Scharken, ten Noorden van de Memel, waar de Duitsche grenadiers en pantsergrenadiers onder een by na tropischezon in een bol werk stryden, dat In record- NIEUWE LANDING IN IT A LIK Er zijn, naar het Vad. uit Parijs verneemt, teekenen dat de geallieerden het plan heb ben in Italië een nieuwe ver rassende landing te onderne men. Voor een dergelijke lan ding zou de Ligurische kust door de geallieerden worden geprefereerd. Wat de geografi sche gesteldheid betreft," zou weliswaar een landing aan de Adriatische kust geschikter lij ken. Aan de Ligurische kust ligt een min of meer hoog ge bergte dat dicht aan zee grenst. Wanneer de geallieerden des ondanks een landing aan de Ligurische kust prefereeren, dan zullen daarvoor twee rede nen toonaangevend zyn: 1. Het lokkende object van de haven van Genua. 2. Het vermyden van een aanval op de Arno- linie, waar de Duitsche tegen stand zeer groot is. HOE MAARSCHALK ROMMEL WERD GEWOND. In het hospitaal waar hy snel geneest, vertelde maar schalk Rommel aan een ver- ggever van de „Pariser Zei- tung'jwer het hem overkomen ongeval, dat in den namiddag van den 17den Juli in het ge bied, waar hij zfch met zyn staf bevond, de vyandeiyKe activiteit in de lucht sterk toe nam. Daarom werd besloten den straatweg te verlaten en een zijweg in te slaan. Doch nog -vóórdat dit besluit kon worden uitgevoerd, naderden twee machines den straatweg, die wegens het rechte open stuk geen mogeiykhcid van dekking bood. .De vliegtuigen openden den aayvaf, de auto stopte en toen de eerste scho ten insloegen, sprongen de maarschalk en zyn gevolg er uit. Daarby viel Rommel zoo ongelukkig, dat hij gewond werd. De salvo's uit de nv^pht- negewereü van het tweedë vy andelijke vliegtuig gingen over de op den weg Itggenden heen. Dadelijk werd de maarschalk onder'behandeling van een ge neesheer gesteld. Zyn chauf feur stierf echter den soldaten dood. Thans bevindt Rommel zich aan de beterende hand. tempo door de burgcry van Oost-Pruisen werd opgewor pen. Reeds verschillende malen is het Russische tankcolonnes gelukt over dit bolwerk heen te komen. Tclk<?us weer .echter slaagde, de Duitsche verdedi ging er in de bressen af te sluir i ten en de tanks te vernielen. Groote gevechten in Noord-Frankrijk. Over de groote gevechten in Noord-Frankrijk meldt Inter- trtf, dat de Amerikanen ter omsingeling van de in Noord- Frankrijk staande Duitsche strydkrachten in het gebied van Le Mans, volgens de ver wachtingen, naar het N. en N. O. zwenkten, teneinde zich een weg te banen naar de ten O. van de Orne opereerende Ca- nadeezen, die opdracht hebben Falaise te veroveren. De Ame rikaansche operaties werden in bijzonder sterke mate door ge allieerde luchtstrijdkrachten gesteund, welke opeenvolgende aanvallen richtten op de ten N. van Le Mans staande Duitsche formaties; Het lukte den Ame rikanen op verscheidene plaat sen naar het Noorden terrein te winnen. Daartegenover behaalden de Canadeezen, ondanks voortzet ting hunner aanvallen, ter weerszyden .van den weg Caen- Falaise geenerlei vorderingen meer. Den gehcelen dag kon een aanzienlijke aanvoer van nieu we' formaties, o.m. sterke pant sereenheden, in het Canadee- sche operatiegebied worden waargenomen. Bovendien heeft het Canadeesche opperbevel klaarblykeljjk uit de reserve van Montgpmery nieuwe zware legerbatterijen gekregen, die sedert de late avonduren van Donderdag de nieuwe Düitsche hoofdgevechtsstellingen met een sterk trommelvuur be stookten. ■Een uitgesproken zwaarte punt van den strijd werd ook gevormd in het gebied van Vire (ten 0. van Avranches). Alle Amerikaansche pogingen om de naar het Westen uit springende frontbocht in te drukken, werden bloedig afge slagen. In Bretagne. In het gebied van Bretagne mislukten hevige Amerikaan sche aanvallen in het .voorter rein van de vestingen Lorient en Brest.. Een poging van de Êcallleerden om de haven van orient door een zwaren aan val te blokkeeren, werd uiterst spoedig opgegeven, toen de zware Duitsche kustbatterhen het vuur openden. Ten N.O. van Brest werden concentra ties van sterke pantserstryd- krachten waargenomen, zoo dat hier binnenkort het begin van den groóten stryd om de vesting verwacht kan worden. Aan de fronten van St. Malo heerschte levendige gevechts activiteit. De oude stad St. Malo werd door de Amerika nen in brand geschotèn. HONGAARSCHE BLOEM VOOR KINDEREN. Door bemiddeling van het Roode Kruis is een hoeveelheid bloem uit Hongarije geïmpofi teerd. Deze bloem zal in den vorm van een extra-rantsoen be schikbaar worden gestéld voor kinderen, geboren in de jaren 1926 t/m .1939. Daartoe moet de bon „reserve C 70" of „re serve B 70" vóór of op 19 Aug. a.s., tegen ontvangstbewijs, bij den détaillist worden ingele verd. Tusschen 17 Sept. en 14 Oct. a.s. zal men vervolgens op het ontvangstbewijs 500 gr. bloem per bon ontvangen. VERHOOGING OPCENTEN OP DEN TABAKSACCIJNS. Met ingang van 15 Aug. worden de opcenten op den ta baksaccijns, welke thans ten getale van 100 worden gehe ven, verhoogd, en wel tot 200 voor sigaren en sigaretten en tot 300 voor rook- en pruim tabak en snuif. De bestaande wijze van berekening en hef fing van opcenten op den ta baksaccijns blijft onveranderd. AFLEVERING VAN INMAAKGLAZEN. Van 15 A,ug. af mogen win keliers inmaakglazen en rub- berringen afleveren. Ieder, die van 28" Juni tot en met 7 Juli onbruikbare rubber inmaak- glasringen heeft ingeleverd, ltan bij zijn winkelier 6 glazen met ring betrekken, alsmede evenveel extra nieuwe ringen als oude zijn ingeleverd, tot ten hoogste 100 extra ringen. Zij, die vóór 15 Juli j.l. bij het ryksbureau voor glas een aan vraag voor inmaakglazen heb ben ingediend, ontvangen, voor zoover niet afwijzend is be schikt, een leveringsvergun ning. Ziekenhuizen, pensions en slachtoffers van bommen ontvangen eveneens leverings vergunningen. Zij, die na 15 Juli hun aanvrage hebben in gediend, zullen een. eventueele te verstrekken leveringsver gunning eerst later ontvangen. Gördöler nog voortvluchtig. De ex-commissaris voor de prijsbeheersching in Duitsch land dr. Karl Gördeler, die door de samenzweerders tot Rijks kanselier zou worden benoemd, is nog steeds voortvluchtig. Flnsche afweersuccessen. De Flnsche ti-oepen hebben de laatste weken omvangrijke operaties in de richting van Ilomentsi uitgevoerd. Daarbij werden 2 Sovjet-divisies om singeld en grootendeels vernie tigd. Er werd een groote hoe veelheid materiaal buitge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1