I Dacmii Sporl Zeeuwsche clubkampioenschappen. De sportvereeniging R.C.S. te Sou- burg organiseert Zondag a.s. athle- tlekwedstrijden voor de Zeeuwsche clubkampioenschappen P. D.-beker wedstrijden). Aan deze wedstrijden nemen deel: Marathon, Walcheren, Achilles, E.M. M., R.C.S. en O.K.K. De mede- bekerhouder met Marathon, AV '35 zal niet meedoen. Daardoor heeft Marathon een goede kans. Het belo ven aardige wedstrijden te worden. Op het sportveld te Middelburg werden twee clubrecords van E.M.M. verbeterd. De 3 x 1000 m. werd ge- loopen in 9 min. 2.7 sec. door A. Lenselink, T. Vreeke jn J, J. Wiegel (oude record 9 min. 22 sec.). De 500 m., waarvan het oude re cord op naam stond van G. W. baron v. d. Feltz met 1 min. 19.2 s., verbeterd door J. J. Wiegel en bracht op 1 min. 17.1 s. De heeren A. Lenselink en J. v. d. Voorde, bleven eveneens beneden het oude record. Hun tijd was resp. 1 min. 18.2 sec. en 1 min. 18.9 sec. Besluiten, benoemingen enz Benoemd tot: dijkgraaf van den Bontepolder L. W. de Jon ge te Terneuzen, tot gezworene van den calamiteuzen Willem- Annapolder P. Scheele en tot lid» vten den dijkraad voor de Avaterkeering van den calami teuzen Willem-Annapolder N. de Regt, beiden te Kapelle en tot afgevaardigde van den Westerl andpolder naar den alg. vergaderdag van het water schap voor de Uitwatering door de Sluis-van-de-Piet, M. Janse te Wolphaartsdijk. Voor Fransch L.O. slaagde de heer J. F. van Strien, Ter- neuzen. Met Ingang van 16 Aug. a.s. Is aan dr. J. J. Boer, op zijn zoek, eervol ontslag verleend leeraar aan de R.H.B.S. te Zierikzee. Voor het eramen orgelspel, 2e leer jaar, slaagde raej. Bets ae Kraker te Axel. Wat zegt de dokter? KALK MET D! Kalk,voor de opbouw van baby's lichaam. En Vitamine D om die kalk zeker haar werk te laten doen. Zonder Vita mine D gaat dat niet.... DAGRAVIT-tabletten nemen! Hoofdredacteur: j. C. Visser, (Gissin gen (afwj; Algemeen redacteur: m. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd. 'Vllssmgen eD J. P. Ph- Doorenbos, - Middelburg; Gewestei. nieuws. H. van Benthem, Goes en H. P- H. l. Bondag, Oostburg; Haags eb redacteur. E. Slderhia Advertentiechervoor Middelburg: c. P. Bujje, voor VliMlngen S. Rökeboer. DE TOTALE MOBILISATIE. Naar de rijksgevolmachtig de voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oor log, rijksminister dr. Goebbels, mededeelt, zyn thans voor de totalisesring,. van het gebruik van Duitsche arbeidskrachten voor den oorlog, o.m. de vol gende nieuwe regelingen ge troffen: 1. Alle vrouwelijke hulp krachten in huishouding en bedrijf van amdere dan Duit sche nationaliteit zullen in de bewapeningsindustrie te werk worden gesteld. De Duitsche arbeidskrachten zullen voor een deel te Averk worden ge steld bij de bewapening, voor een deel werk toegewezen krijgen in huishoudingen waar^ zij dringend noódig zijn. Dus in d.s eerste plaats kinderrijke gezinnen. 2. Een heele reeks lichtin- en onontbeerlijk verklaarden, waaraan het front bijzonder dringend behoefte heeft, wor den uit het geheele openbare leven en voor een groot deel ook uit de bewapeningsindus trie genomen, nadat de ver vangende werkkrachten daar ingewerkt zijn. 3. De kringen der bevolking, die tot dusverre weinig gele genheid hadden tot deelne ming aan de gemeenschappe lijke oorlogsinspanningen, zul len door zoo groot mogelijke intensiveering van den thuis arbeid dienstbaar gemaakt worden aan de wapenproduc tie. Voor thuisarbeid komen ir de eerste plaats in aanmer king arbeidskrachten die niet onder den arbeidsdienstplicht vallen. 4. Het cultureele leven in al zijn vertakkingen -wordt be langrijk beperkt. O.m. zai reeds in de eerst volgende da gen de geheele Duitsche op leiding voor film en theater gesloten worden, terwijlde jonge acteurs en actrices naar de wapenindustrie worden overgeheveld. 5. Verdere belangrijke krach ten besparende maatregelen op het gebied van het algt meen binnenlandsche bestuur, de spoorwegen, de posterijen en het cultureele leven zijn aan den gang of worden voor bereid. 6. Wat den stjjl van het openbare leven betreft, deze moet thans principieel worden aangepast aan den totalen oor lóg. Alle openbare plechtig heden. welker aard niet door len oorlog bepaald wordt, zooals recepties, installaties in functies, feest- en schouw- burgweken, muziekdagen, ope ning van tentoonstellingen en heraenkingsplechtigheden die niet dienstig zijn aan de on middellijke bevordering der gemeenschappelijke oorlogs inspanningen, moeten achter- Avege blijven. De onvermijdelij ke rest van zulke plechtighe den moet voltrokken Avor- 'en in een kader dat ieder liet met den tijd overeen stemmend vertoon* vermijdt en geheel gericht is op het loei van de plechtigheid. Het laatste ,,Liberty"-scliip lie.p van stapel. In verband met het besluit der Amerikaansche autoritei ten tot het stopzetten van de vervaardiging van Liberty- ?chepen, teneinde snellervaren- 1e schepen van het Victory- ype te bouwen, liep in Juli jl. .an de Westkust van de Ver. ataten het 1147ste en laatste Liberty-scbïp. de ,.S. F. Benja min Warner" van stapel. Dit schip werd gebouwd bij de Kai ser-werf van de Richmond Shipbuilding Co. te San Fran cisco. Deze werf is inmiddels reeds overgegaan tot den bouw van Victory-schepen met een meiheid van 15 knoopen. Als gevolg van de totale oor logvoering zijn in Duitschland alle wedstrijden en draverijen verboden. Voorloopig geldt deze maatregel voor den tijd van 3 maanden. De Turksche nationale vergade ring heeft een wetsvoorstel aange nomen, dat de regeering de volledige bevoegdheid heeft de volledige evacu atie van alle groote steden te ge lasten. De zitting van het volksgerechtshof. Verduisteren: Zooals reeds gemeld, heeft het volksgerechtshof van het Groot-Duitsche Rijk op 7 en 8 Aug., 8 uit het leger gestoo- ten a'erraders, die deelgenomen hadden in leidende functies aan de misdaad van 20 Juli, ter dood veroordeeld, waarna het vonnis twee uur later met den strop is a'oltrokken. Over de behandeling van de zaak meldt het D.N.B., dat de acht beklaagden geen uniform droegen. Als de president den eersten beklaagde Erwin von Witzle- ben oproept en deze de hand wil opheffen om den Duitschen groet te brengen, verzoekt de president hiervan verschoond te blijven, met de woordert; „De Duitsche groet wordt slechts gebracht door volksge- nooten, die hun eer nog bezit ten." De Oberreichsanwalt Lautz dient de aanklacht in met de korte motiveering, dat de be klaagden in den zomer van 1944 als deelnemers aan een kleinen kring van samenzweer ders getracht hebben den Füh- rer door laffen moord te doo- den om daarna door een revolte in het binnenland de macht over leger en staat aan zich te trekken met het doel om zich smadelijk aan Üen Aijand over te geven. Uit het verhoor van den eersten beklaagde Stieff bleek, dat hij in den zomer van 1943 kolonel von Treschkow, den la- teren chef van den staf van een leger, heeft bezocht en deze cr over gesproken heeft dat de Führer door een dyna- mietaanslag bij de bespreking van een militaire situatie ver- moord moest woi-den. De beklaagde geeft verder toe, dat hij heeft deelgenomen aan een latere bespreking met den inmiddels standrechtelijk doodgeschoten generaal der in fanterie Olbricht én daarbij ook kennis maakte met den vroegeren Generaloberst von Beck, die er direct bij hem op aandrong, den Führer door een dynamietaanslag uit den weg te ruimen. Stïeff heeft de ontplofbare stoffen, die voor den aanslag gebruikt werden, bewaard. De president wees er op, dat hier sprake is van een ontplofbare stof van Engelsche herkomst Stieff deed tijdens het- ver hoor nog mededeelingen over een vroeger plan, dat wel voor bereid. maar niet uitgevoerd aa'as. Men zou den Führer een rüeuAve soldatenuitrusting de- monstreeren, waarin een bom met tijdontstekkïng was ver pakt. Toen deze aanslag niet aa'as doorgegaan, zou graaf Stauffenberg een geconcen treerde lading springstof in. een actetasch gedurende een be spreking van den Führer in het hoofdkwartier binnensmok kelen, een voorstel, dat even als het andere, van den vroe- feren generaal-majoor von reschkovy afkomstig was. Be klaagde verklaarde verder, dat de aanslag reeds op 6 en op 11 Juli zou zijn uitgevoerd, maar telkens ging het niet door om dat Himmler niet aanwezig was. Ook deze moest uit den weg geruimd' worden. Brj het verdere verhoor van Stieff wordt gespróken over zijn onmiddellijken chef, den kwartiermeester-generaal van het veldleger, den vroegeren generaal der artillerie Wag ner, die na den mislukten aan slag zelfmoord gepleegd heeft. Wagner was van den moord aanslag op de hoogte. Dan wordt de vroegere re serve eerste luitenant Albrecht von Hagen verhoord. Hij was ondergeschikte van den na den aanslag naar de bolsjewieken overgeloopen majoor Kuhn, die op zijrL. beurt ondergeschikt was aan beklaagde Stieff. Hij heeft eind Mei jl. de springstof bij Stieff weggehaald en haar den pleger van den aanslag, Stauffenberg, gebracht. Het verhoor van von Witzleben. De vroegere generaal-veld- maarschalk von Witzleben gaf toe, onderhandeld te hebben met den standrechtelijk dood geschoten -vroegeren generaal Olbricht, die zich had belast met de correspondentie van het verraad, - Von Witzleben zeide, dat men zich in de eerste plaats natuurlijk van den Führer meester "wilde maken, maar niet in den vorm van een aan slag. Men zou wachten op een tijdstip, dat de Führer met zoo klein mogelijk gevolg op reis zou zijn, opdat men zich van hem meester kon maken. Wij waren van meening, dat een Führer in leven nuttiger voor ons zou zijn dan een niet-leven- de, zeide verd. Op 20 Juli werd von Witzle ben opgebeld dat het er in Ber lijn op los ging. Hij begaf zich naar het opperbevel van het leger in de Bendlerstrasse en kwam daar bijeen met Beek, Höppner en Olbricht. Daar was graaf Stauffenberg juist na den aanslag uit het hoofdkwar tier van den Führer aangeko men: Beek zette in een Korte toespraak uiteen, waarom men de revolte ook zonder vast staand bericht over den afloop van den aanslag had ontke tend. Aan von Witzleben wer den thans zoogenaamde „beve len" voorgelegd, die zijn naam droegen en waarvoor hij zich verantwoordelijk verklaarde. Als z.g. „opperbevelhebber der weermacht" maakte hij in de ze „bevelen" bekend, dat er een „nieuwe Rijksregeering" gevormd. Von Witzleben was in totaal 7 kwartier in de Bendlerstrasse geweest. Toen bleek dat de Führer in leven AA'as en Beck's poging zich van den omroep meester te maken, was mis lukt. reed hij naar huis. Bij het verhoor van kolonel- generaal Höppner bteek, dat na de mislukking van den aan slag kolonel-generaal von Beek zich met pistoolschoten drie verwondingen toebracht. Om redenen die op het oogenblik nog niet opgehelderd zijn, werd hfj daarop door kolonel-gene raal Fromm persoonlijk"defïni- tief doodgeschoten. Nadat eenige medeplichtigen waren verhoord, verklaarde tenslotte luitenant-generaal Paul von Hase, weermachts commandant van Berlijn, dat hij bevelen gaf tot vorming van dertig stoottroepen, die ter be schikking moesten worden ge houden om de openbare gebou wen te bezetten en de natio- naal-socialistische ministers te arresteeren. Aan het slot van het verhoor wees de voorzitter er op dat de putschisten het misdadige voornemen hadden tot een ovcreenkorhst te komen met het vijandelijke buitenland. van 612 Aug.; van 21.15—6.15L De komt morgen te 0.-1} op en gaat te 16.22 onder. VLISSINGEN Kameraadsehapsavond NA.F, In Grand Hotel Britannij i werd een door het N.A.F. uit. geschreven kameraadschappe lijke bijeenkomst gehouden Ondanks de geringe opkomst kan zij als geslaagd beschouwd) J worden. GOES Rjjkskolenbureau Als opvolger van wijlen den I heer W. F. Nijzink werd tot districts-adviseur van het rijks. kolenbureau voor de provincie Zeeland benoemd de heer Jac. de Vrbe te Goes. Rijtoer voor ouden van dagen. Woensdagmiddag vertrokken, van het oudeliedentehuis in de Zusterstraat eenige rijtui gen met 28 oudjes en hun ge- 1 leiders, voor een rijtoer door een deel van Zuid-Beveland. Op een gastvrije hoeve onder Oudelande Averden ververschjn- gen rondgediend en werd de kweekerij bezichtigd. Het was voor de oudjes en hun helpers een onvergetelijke dag. Burgerlijke stand GROOTE TANGOPERATIE DER SOVJETS IN HET ZUIDEN VERWACHT. Zekere teekenen duiden er op, dat de Sovjets ondanks de tegenslagen der laatste dagen, op den Zuidelijken vleugel van hun aanvalsfront, na het aan voeren Aran snelle formaties en nieuwe formaties tanks, den druk op de stellingen in de Karpathem denken te hervat ten. Ook naar den sector van Baranow ten NX>. van Lublin, brengen de Sovjets nieuwe versterkingen. Blijkbaar is het de bedoeling te pogen door een tangoperatie van grooten om vang den geheelen Zuidelijken vleugel te doen instorten. Aan de Oost-Pruisische grens is Wilkowisjken door een ver rassenden aanval heroverd, ter wijl verscheidene kilometers tèrrein naar het Noorden wer den gewonnen, meldt lnterinf. Bij het zwemmen verdronken. De 37-jar?ge mevrouw Beek te Dieren, die zich, hoewel zij niet ZAvemmen kon, in den IJs- sel waagde, is verdronken. Aan de zgn. Gorzen te Mid- delharnis, waar een aantal kin deren onder toezicht van hun ouders 'n dagje doorbrachten, verdween de 7-jarige Nellie Nieuwland od een gegeven oogenblik in de diepte. KAPELLE. Geboren: Lena Cornelia, d. v. C. Vermaire en 6 M. Koole; George Wilhelm, z. v. C. P. Dammann en L. J. Pot ter; Sara Pieternella, d. v. D. V J. Sonke en T. Hengsdijk. GetrouAA'd: Jan Ruissen. 21 j. en Henderina Abrahamse, 20 j.; #i J Johannes A. Zandee, 23 j. en fj Jacomina J. van.'t Veer, 23 j.; Antonie Korstanje, 25 j. en Adriana Meijer, 21 j.; Adriaan Proos, 25 j. en Jacoba J. Ver hulst. 23 j. oa-erleden: Stoffel Pieter, 1 z. v. P. Groenleer en S. Öele; Iza van Waarde, 65 j.,. echtgen. van Thomas Baas; Johanna de Regt, 74 j., wed. v. I-ïuibregt Fóssen; Marinus Zuijdweg, 53 j.; Cornells Rijn, 40 j-, echtgen. v. Suzanna J. van Oosten; Paulus C. van i Koeveringe, 35 j.; Gerard van Liere, 18 j.; Adriaan Klooster man, 58 j., echtgen. v. Caro lina J. van, der Linde. AAGTEKERKE. Geboren Neeltje. d. v. J. v. Eijzeren en W. Dekker. Getrouwd: P. J. Louws, 28 i j. en W, Bakker, 22 j. HOEDEKENSKERKE. Gebo ren: Martina J., d. v. A. de Waal en T. Riemens; Alphon- sus H., z. a'. Ch. L. Vermeulen en A. M. de Moor. Gemengd nieuws In Buitenpost (Gr.) reed een wagen met raster werk van konijnenhokken door een scherpe bocht, waarbij het voertuig te sterk overhelde en in de sloot kantelde. De be stuurder. de 36-jarige D. R. uit Zwagerveen, kwam om bet leven. G. de M. te Zut- phen. die verdacht werd van het plegen van een zedende lict. zag leans uit het gerechts gebouw te ontsnappen. Hij sprong in de achter net gc- i bouw gelegen Visehpoortgraeht om aan zijn achtervolger^ te ontkomen, doch verdronk hier bij. Het 8-j a r i g z o o n- tje van den heer K. te Nijver dal kreeg een trap van een paard tegen de borst. De jon gen is bverleden. i Het 3-j a r<i g j o n- getje T. J. te Amersfoort vond vermoedelijk bij het spelen in afval, een hoeveelheid fosfor, waarvan het iets in den mond- stopte en opgegeten heeft. Als gevolg hiervan is het ventje jn het ziekenhuis overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2