PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geallieerde stormloop in Normandië. Massale luchtaanval op Duitsche stellingen. ABONNEMENTSPRIJS: 1t ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DONDERDAG 10 AUGUSTUS '44 BURKAUX TB MIDDELBURG, VLISSiNüKN, UOB3, OUS'l- BURG, BRESKENS, SOUBURG. 187e JAARG. NUMMER 216 Amerikanen in Le Mans. Stellingen bij Caen en Vlre binnengedrongen. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde1 Woens dag mede: In Normandië zfo'n thans langs het geheele front, Z. van Caen tot O. van Avranches, zeer fcware gevechten gaande. Met zeer groot gebruik van materiaal Dep de vtyand, ge steund door talrijke tanks en sterke luchtstrijdkrachten, steeds weer storm tegen ons front. HU slaagde er echter al leen ten Z. van Caen en ten Z. van Vire in. In ons front bin nen te dringen. Vijandelijke aanvalswiggon werden echter in de diepte der stellingen op gevangen. In de overige sectoren ble ven de vijandelijke aanvals groepen met de zwaarste ver liezen aan dooden en gewonden reeds voor onze stellingen ste ken. In hetgebied van Le Mans kwam het Dinsdag tot verbitterde gevechten, in wel ker verloop de vijand de stad zelf binnendrong. In Bretagne werden de naar Lorlent en Brest aanvallende Amerikaansche formaties af geslagen ten talrijke vijandelij ke tanks vernield. Om St. Malo wordt nog steeds hard gevoch ten. Gevechtsvliegtuigen vielen de aanvoerbases Avranches en Brecey mot goed gevolg aan. In de wateren voor Avranches werd in den nacht van 7 op 8 Augustus een vijandelijk koop vaardijschip van 10.000 ton door bomtreffers tot zinken gebracht. Boven Normandië en het Westelijke bezette gebied verloor de vijand 20 vliegtui gen. In het Fransche achterland werden 69 terroristen in den atrHd vernietigd; Het gebied van Groot-Lon- den ligt onder zwaar vergel- dingsvuur van de V. 1. In Italië ondernam de vijand slechtsplaatselijke aanvallen Z,0. van Florence en in het ge bied N. van Arezzo, die zonder resultaat bleven. Bewakings vaartuigen der marine brach ten voor de Dalmatischc kust 2 Britsche torpedomotor booten tot zinken. 2 eigen vaartuigen gingen verloren. In het Oosten werden in het gebied van Baranof krachtige, door tanks gesteunde, Sovjet- aanvallen afgeslagen of opge vangen en 47 vijandelijke tanks vernield. Z.O. van Warka zijn p&ntserformaties tot den tegen aanval overgegaan en in de door den vijand hardnekkig verdedigde stellingen binnen gedrongen. Ten Z.W. van Bialystok her vatten de bolsjéwisten hun aanvallen na hevige artillerie voorbereiding met sterke for maties tanks en slagvliegtui gen. In eenige penetratieplek- ken duren de zware gevechten vcort. N. van de Memel werden ook Dinsdag weer alle doorbraak pogingen der Sovjets verijdeld. Bij Raseinen binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten ver- den in den tegenaanval afge grendeld; 66 vyandëiyke tanks werden stuk geschoten. Aan het Letlandsche front stortten talrijke vijandelijke aanvallen na zwaren strijd ineen. In scheeraanvallen mengden slagvliegtuigen zich herhaalde lijk op doeltreffende wijze in de geveenten te land. Gevechts- en nachtslagvliegtuigen vielen met goed gevolg verkeersin- stallaiies en steunpunten der Sovjets aan. Verscheidene 'pon tonbruggen over den Welcnse) werden vernield. Bewakingsvaartuigen van in Duitsch convooi en scheepsafweergeschut schoten voor de Zuidkust van Noorwe gen 8 Britsche vliegtuigen neer. Vijandelijke storings vliegtuigen lieten Dinsdag- :fit bommen vallen op plaat- in West Duitschland en Oost-Pruisen. Te Keulen ont stond schade aan gebouwen. Dultsche marine in actie. In de afgeloopen nachten zyn, volgens Interinf, opnieuw strijdmiddelen der Dultsche marine In actie geveest tegen de geallieerde ifivasievloot. Volgens de tot düsver ontvan gen opgave zijn een torpedoja ger, twee koopvaardijschepen van elk ongeveer 5000 brt en een landingsschip voor tanks getorpedeerd. Gedeeltelijke evacuatie van Istanhoel. Het stadbestuur van Istan- boel (Turkije) heeft besloten om 14.000 personon naar Ana- tolië te cvacueeren. Ook de kinderen zullen naar Anatolië worden overgebracht. HONDERDDUIZENDEN PRUISEN ZWOEGEN AAN DE GRENZEN. Ora verdedigingswerken aan te leggen. Honderdduizenden Pruisen, 15-jarige jongens zoowel als 65-jarige mannen, zwoegen aan de grenzen van hun land om verdedigingslinies en pant- servallen aan te leggen en ver schansingen te bouwen, waar dat maar mogelijk is, aldus meldt het Hbld. uit Konings bergen. Iedereen wordt be- heerscht door die eene gedach te: zich te verdedigen tegen de oprukkende Sovjet-Russische troepen. Thuis, d.w.z. op het land, werken de vrouwen, de meisjes, de kinderen zelfs, om den oogst in veiligheid te bren gen. Overal werken vrouwen ennaar prestaties overtreffen vaak die der mannen. Veel is vereenvoudigd. In de restaurants gaan de fasten zelf naar het buffet om Ich van spijzen te voorzien en als zjj hebben gegeten, was- schen zij zelf het gebruikte vaatwerk. De kellners, spoo lers en koksjongens zijn naar de grens. De krantenbureaux geven geen locale edities meer uit, slechts een standaarduit gave verschijnt 's avonds. De redacteuren, zetters, monteurs en krantenbezorgers zyn naai de grens. Er ryden geen taxi's en rytuigen meer, de tramdien sten zijn beperkt en de post- bestelsters verschynen alleen 's morgens. Van de loketten In de post kantoren en banken is de nelft gesloten en portiers van groote gebouwen en inrichtingen van vermaak zijn niet meer te be kennen. Alle zaken, die niet voor den oorlog van belang zijn - - en de select'e is streng zijn gesloten. Kortom, in Oost-Pruisen heeft men alles opgeofferd voor de verdedi ging van het land. Er is geen gezin, dat niet een dierbare aan de grens ,of verder aan het front heeft staan. Doch van wanorde is geen sprake. Overal heerscht regel en ln dc nog open zynde winkels kan aan alle wenschen der klanten wor den tegemoet gekomen. De militaire rechtbank van Plovdiv (Bulgarije) heeft 16 leden van de Illegale Bulgnafaehe' communlatliche partij wegens moord; sabotage en re- vclutionnalre ü'ctie; ter dood veroór-1 deeld. (C.D.) Tijden* een autotocht werd de wagen van den hoogen commissaris van Palestina beschoten. De hooge commissaris werd licht en twee leden1 van rijn staf zwaar gewond. GEALLIEERDEN GEBRUIKTEN VOOR HUN OFFENSIEF BIJ CAEN HONDERDEN BOMMENWERPERS. Nog meA- dan in de vroegere geveenten hebben de Canadee- zen by hun nieuwe offensief in het gebied ten Zuiden van Caen vertrouwd op de uitwer king van hun bommenwerpers en hun zware wapens. Voor de eerste maal aan het invasie front hebben zij. getracht ver scheidene honderden vliegtui gen in den strijd te werpen voor een massalen nachtelijken luchtaanval op de Duitsche veldstellingen. Vooruit vlie gende, door artillerievuur c den goeden weg gebrachte pac vindersvliegtuigen markeerden met lichtbommen den aanvals- strook. Toch vielen nog talryke bommen in de concentratiege bieden der Canadeezen zelf. Kort daarop begon een ver scheidene uren durende zware artilleriebeschieting, die tegen vier uur in den ochtend ge volgd werd door een aanval van infanterie en tanks. Uit half Ingestorte dekking.' holen en loopgraven werd den aanvallers een uiterst zwaar vuur toegezonden. Slechts me ter voor meter konden de Ca- nadeesche tanks terrein win nen op den weg naar Falaise. Reeds in de ochtenduren kwa men zy na Duitsche tegenaan vallen niet verder meer. Tegen den middag verschenen op nieuw verscheidene honderden vijandelijke bommenwerpers. Zij plaatsten een van onafge broken ontploffingen vervulde zóne voor de pantserformaties, die voor een nieuwen aanval waren geconcentreerd. Weder om volgde zwaar artillerie vuur. Maar evenzeer als in de ochtenduren stonden de Duit sche infanteristen opnieuw uit de granaattrecjiters op en. sïoegen bard toiug. In pant sergevechten en£ in den stryd van man tegen man wisselden de puinen van eenige plaatsen verscheidene malen'van bezit ter. By Carcelles, Roquancourt en St. Aignan leed de vyand uiterst' zware verliezen. Bij May sur Orne moest hjj een hoogte zevenmaal bestormen en werd ondanks voortduren- den aanvoer van versterkingen vlak ten Zuiden van de hoogte by Fontenay weer tot staAn gebracht. Ten Oosten van Avranches hebben Duitsche tanks door1 hun tegenaanvallen tusschen de Zuidelijke punt van het bosch van St. Sever en den bo venloop van de Selune een 18 km diepe saillant in het front kunnen vormen, in de diepte waarvan, achter de tegen woordige linie de steden Sour- deval en Mortain liggen. Het directe effect van de Duitsche afweersuccessen was een merkbare vermindering van den vijandelyken druk in de ten Zuiden aansluitende sectoren van Domfront Mayenne. Alleen ten Oosten van Laval dreef de tegenstan der zyn pantserverkenning ver der op in de bocht van de Sarthe. In Bretagne oefenen de Amerikanen verdei druk uit op St/ Malo, Brest, Lorient en St. Nazaire. Japan sche volk wprdt bewapend. Het Japansche kabinet heeft besloten de geheele bevolking van wapens te voorzien. Met de wapening van het Japansche volk zal zoo snel mogelyk wor den begonnen en de bevoegde autoriteiten van leger, vloot, der besturende lichamën en het ministerie van opvoeding zyn uitgenoodigd voorstellen in te dienen. Japanners veroveren Hengyang Het belangrykc spoorweg knooppunt en steunpunt van het Amerikaansche luchtwapen Hengyang (provincie Hoenan) is na een belegering van bjjna anderhalve maand, thans door Japansche troepen ingenomen. Do Turksdic defensie. In Turkye is een wet varf kracht geworden, volgens wel ke alle valiec'e mannen in den leeftyd van 16 tot 60 inar cn alle vrouwen tusschen 20 en 45 jaar worden opgeroepen voor een blnnenlanclsche defcrisie- formatie. De maarschalk van de Britsche lüohtmncht, Owen Tudor Boyd, die pas enkele dagen geleden weer In acticyon dienst gekomen was cn Do- Inet werd met den post van bevel hebber in Normandië, ie thans 'ge sneuveld. In den ouderdom van 68 Jaar Is te Hengelo overleden do heer C. N. Veniet, apotheker. Vele laren was hij hoofdbestuurslid van de Nid. Maatschappij ter bevordering der phnrmacle en van verschillende com missies en afdeellngcn der maatschap pij was hij voorzitter. 23 Doodvonnissen. De Höhere SS- und Polizei- führer „Nord West" maakt bekend: Het Polizelstandgericht 's-Her- togenbosch heeft op 5 Augus tus 1944 onderstaande Neder landers wegens misdryven te gen de verordening op de be scherming der orae ter dood veroordeeld: 1) den installateur Willem Santema, geb. 2 Maart 1902; 2) den winkelbediende Jan van der Laan, geb. 14 December 1914; 3) den hulpmachinist Germanus Mooy geb. 30 Ja nuari 1923; 4) den belasting ambtenaar Petrus van Gils, geb. 6 Oct. 1916; 5) den vlas handelaar Friedrich Vogel, geb. 23 Mei 1909; 6) den stu dent Rudolph Van Baarle, gen. 31 Juli 1918; 7) den bestuurs ambtenaar Johannes Spits, geb. 18 Maart 1916; 8) den la borant Theodor Mooy, geb. 21 Februari 1920; 9) den inge nieur Jan William H. Penning, geb. 21 September 1917; 10) aen boekhandelaar Douve Werkman, geb. 12 Juli 1914^ 11) den winkelbediende Dioni sius Ehgclsen, geb. 1 April 1921; 12) den handelsbediende Pieter Pleurke, geb. 1 Decem ber 1920; 13) den kantoorbe diende Johannes Hagedoorn, geb. 2 Juni 1911; 14) den druk ker E'verhardus Overeem, geb. 12 October 1919; 15) den con servator Steeven Basliaans. jeb. 7 Februari 1891; 16) den eeraar Hendrik Uittien, geb. 16 September 1898; 17). den kantoorbediende Josef van de Mortel, geb. 5 April 1910; 18) den patroonteekenaar Andries Gort, geb. 24 Januari 1914; 19) den schilder Cornelis de Graaff geb. 3 November 1914; 20) den advocaat Louis Cornelis Dijk man, geb. 5 Augustus '1919; 21) den student Lodewyk van Duurcn, gob. 5 Augustus 1917, 22) den kantoorbediende Jo hannes Ruincr de Mildt, geb. 26 Februari 1924; 23) den on derwijzer Jan Nauta, geb. 3 Mei 1917; 24) den magazijnbe diende Arthur Viktor Martens, geb. 27 September 1917. Alle veroordeelden waren vooraan staande, actief deelnemende leden van een organisatie tot het verspreiden ophitsende ooschriften. Allen waren reeds voor de oprichting dezer organisatie werkzaam in andere Ille- vereeniglngen. Volgens een bo- paald organisatieplan namen zij doel de samenstelling cn versprolding een vr|J omvangrijk Illegaal ge schrift, dat don I natst en tijd open- lijk opriep tot strijd tegen de bezet tende macht. Ook vereenzelvigt zich het gcsOhiTft m :t degenen, die Nodor- landsche natlonaal-soclaliatcn ver moorden. Het 'bevatte verder 'zeer onbehoorlijke caricature», die den FÜhror van hot Qroot-Dultsche rUk cn x(Jn soldaten moeten bcleedlgen, maar tegelijkertijd Stalln verheer lijken. Het Standgericht heeft geconsta- BON INLEVEREN VOOR SCHEERMESJES. In den loop van September wordt wederom een aantal scheermesjes beschikbaar ge steld voor mannelyke personen, die een tabakskaart bezitten. Men dient daartoe bon R 09 van de tabakskaart tusschen 14 en 19 Augustus a.s. in te leveren by zyn leverancier (de taillist). Oude scheermesjes moeten niet worden ingeleverd. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Drie dooden. Op den spoorwegovergang de Vink in het baanvak voor schotenLeiden is een auto door een trein gegrepen. De in zittenden, de burgemeester van Voorschoten, de 43-jarige heer M, F. Berkhout en de wacht meesters der politie A. Leeu- wis en H. de Vry, beiden 31 jaar, werden hierby gedood. De burgemeester was voor dienstaangelegenheden per po litieauto op weg naar Nijme gen. Toen zij voor den overweg kwamen waren de boomen ge sloten. De tydelyke overweg wachter heeft de boomen voor den wachtenden auto open ge daan en daar er een dikke mist hing, den trein uit Leiden niet zien naderen. Nagenoeg op hetzelfde oogenblik had de bot sing plaats. De auto vloog in brand. De hefr Berkhout, die sedert 1936 zijn burgemeestersambt in deze gemeente vervulde, laat een gezin met 6 kinderen, de heer Leeuwls vrouw en 2-kin deren en de,heer de Vry vrouw en 1 kind achter. Bij het zwemmen verdronken. Tydens het zwemmen in de Putten" is de 27-jarige van Z. te Roosendaal verdronken. De 21-jarige Nuijten uit Halsteren verdronk tydens het zwemmen in „de Zanderyen", de In het sleepboothaventje van Waalhaven te Rotterdam is het 14-jarige meisje E. v. d. Ende tydens het zwemmen ver dronken. Onder Ossendrecht is de 18- jarige P. Willcms uit Berden op Zoom bij het zwemmen ver- prónken. r~ teerd, dat In dezen krlno Van daders de auctores Intellectuelen (porten worden gezien van talrijke nVuidiiden tegen de bezettende macht, die do laatste maanden gepleegd zijn.'. Op grond van deze overweging en «m- dat do In de verordening op de., be* scherming der orde genoemde straf bare feiten In meer dan een oplicht nwczlg zijn, moest do doodstraf worden uitgesproken. -:.t. Hot vonnis Is na onderzoaR- van de mogelijkheid van gratie aan 23 ver oordeelden voltrokken. De Nederlander Andries Gort werd begenadigd tot 15 Jaar tuchthuisstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1