I 'V V) Verduisteren: van 612 Aug. van 21.156.15 De maan gaat morgen te 11.10 onder en komt te 23.34 op. >eft, "HUT UIT DE PROVJNCIE Walcheren Rijkspostspaarbank. DOMBURG. Op de Rijkspostspaar bank werd alhier In Juli ingelegd 9104.50 en terugbetaald 1490. Er werden 11 nieuwe boekjes uit gegeven. Gevonden voorwerpen. WE8TKAPELLE. Gevonden Sleutel bij K. Janisse, B 90; meisjes- armbandhorloge, Ine Sraeenk, Zuid straat; eenlge bankbiljetten, H. Lie- vense, C 63. Zuid-Beveiand Ver. voor Ziekenkuisverpleging in Z- en N.-Beveland. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdagmiddag in de Prins van Oranje te Goes haar algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. H. Klooster uit Ellewouts- dijk. De vereeniging kon aan haar reglementaire verplich tingen voldoen en haar finan. cieele positie is gezond. Daarna bracht de secr.-pen- ningmesster, de heer A. de Lange, het jaarverslag over 1943 uit, waaruit o.a. blijkt, dat het aantal leden der A- verzekering op 31 Dec. be droeg 28.833 en dat der B-ver zekering 1511, totaal 30.344 (v.j. 29.539). Op 1 Jan. 1944 waren 25.448 (v.j. 25.391) verplichtverzekerden door het Alg. Ziekenfonds bij de ver eeniging herverzekerd. Er hadden 690 ziekenhuisopna men plaats voor de A-verz., 52 voor de B-verz. en 764 ver plicht verzekerden (v.j. resp. 812, 64 en 777), de opname- percentages waren resp. 2.4, 3.44 en 3 (v.j. 2.88, 4.74 en 3.06). In de ziekenhuizen over- -IflITS MOS: a i Q iS 70 m 2. 2 t\l> nl> :iZ ;sw t m mL leden 50 vrijwillig en 36 ver- Slicht verzekerden. De duur er opnamen was gemiddeld voor A-verz. 15.7, B-verz. 16.3 en verpl. verz. 14.3 dagen. Bij de sanatoriumverz. waren op 1 Jan. aangesloten: A-verz. 239 gezinnen en 315 alleen staande personen, B-verz. 60 en 76. Aan verpleglngskosten voor de A-verz. werd uitge keerd 28.224.60, B-verz. 3324.80 en verpl. verz. 28.225.47, aan bijkomende kosten resp. 14.546.30, 2907.79 en 12.420.72. De rekening werd goedgekeurd, terwijl met algemeene stem men werd besloten de winst over 1943 te. storten in een noodfonds, bestemd voor uit- keeringen, die voortvloeien uit de tegenwoordige bijzon dere omstandigheden. Herkozen werden als be stuursleden de heeren S. Bal kenende te Wolfaartsdijk, A. J. van Liere te Kapelle en A. Tollenaar te Krabbendijke en gekozen tot lid der controle commissie de heer D. W. Lin- denbergh te 's-Hesr Arends- kerke. De uitkeeringen voor de A- en B-verzekering zullen in 1944 dezelfde zijn als in 1943. met dien verstande, dat in d-s A-verzekering het maximum der vergoeding voor bijkomen de kosten van 40 op 60 werd gebracht. Op voorstel van den heer Beaufort te Hoinkenszand zal het bestuur de sanatorium-verzekering nogmaals krachtig propagee- ren. Kerk- en Schoolnieuws Ds. B. Telder afgezet. De classis Klundert der Geref. kerken heeft in een buitengewone vergadering ds. B. Telder te Breda ontzet uit zrjn bediening. Hij was ge schorst door de kerkeraden van Breda en Raamsdonk om allerlei uitlatingen in zijn pre diking, die in de gemeente tweedracht sn verdeeldheid verwekten en waarvan hij zich niet wilde onthouden, terwijl hij weigerachtig bleef zich aan de vermaning van den kerke- raad te onderwe>rpen. Daarna heeft hij eigen kerkdiensten georganiseerd, waarmede hij ondanks ernstig vermaan niet wilde ophouden, waarom de classis Klundert openbare scheurmaking heeft moeten vaststellen ^n tot afzetting heeft moeten overgaan. Ds. Telder werd geboren 8 Jan. 1897 en in 1925 candi- daat om 9 Aug. van dat jaar te Vianen in zijn ambt te wor den bevestigd. Vandaar ver trok hij 25 Nov. 1928 naar de kerk van Breda. Ned. Herv. kerk. HET ONTWERP-GENERALE SYNODE AANGENOMEN. Naar wü vernemen heelt de alge- meene «ynode der Ned. Herv. kerk algemeene stemmen In tweede lezing, behoudens enkele verbeterin gen en amendementen, het ontwerp- generale synode aangenomen. Thans het naar art. 62 van het alge meen reglement aan de hoofdelijke stemming van de Prov. kerkbesturen en de Waalsche Commissie worden onderworpen. SOUBURG. Aan de abonné's in de wijk GIJZELS te Souburg (dus Ka naalstraat en ten Noorden daarvan, alsmede Braamstraat en Drjkstraat) wordt verzocht, evenals eenigen tijd geleden, kun courant weer af te halen, alléén op vertoon van uitge reikte abonnementskaart, bij Mej. KASSE. Burchtstraat 19, Souburg. Zulks met ingang van Dinsdag 8 Aug. a.s. van 2 tot 4 nur. Breede Watering bewesten Yerseke. In het in de op 11 Augustus te Goes te houden algemeene vergadering van het water schap De Breede Watering be westen Yerseke uit te bren gen jaarverslag over 1943 944, wordt o.m. gezegd: Het >innenwater bleef het grootste leel van het jaar laag; bui tengewone werken van eeni gen omvang waren het her stellen van de stormschade van 1943. De bedelving van watergangen en afvoersloten werd regelmatig voortgezet en op enkele plaatsen verbe terde Bij hel stoomgemaal is de ombouw van den Dieselmotor tot electrische aandrijving vlot verloopen: het aantal maaluren was gering. BQ het electrisch gemaal „de Moer" waren de maaluren ook aanmerkelijk minder dan het vorige jaar. Ontvangen werd in totaal 311,300.89. bij een raming van 284.479.50. De uitgaven waren 258.675.85, alzoo een goed slot over het dienstjaar 19431944 van 52.625.04. te gen 63.596.41 over 1942-'43. Noord-Beveland Met ingang van 1 Sept. is benoemd tot hoofd der Chr. Kleuterschool te Wissekerke mej. C. Massa te Goes. Gemengd niëuws De kinderwagen van een Haarlemsche logeer- gaste, welke met een kindje van zeven maanden erin, ach ter de woning van den heer P. M. te Dirkshorn (N.H.) stond, is op onverklaarbare wijze te water gereden, met het nood lottige gevolg dat de kleine verdronk. In het gezin van Jacob Nauta te Surhuizum (Gr.) is een drieling geboren van het mannelijk geslacht. Het zijn het 14c, 15e en 16e kind van deze ouders, van wie thans nog 15 kinderen in leven zijn. 'Des avonds zijn een man en een vrouw het groote St. Antonius Liefdege sticht aan den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam binnen gedrongen. Zij vielen met pi stolen een geestelijken broeder, die hun in den weg trad, aan en bonden hem vast. Zij roof den de levensmiddelen- en roo- kerskaarten en wisten met den buit te ontkomen. Een vrachtauto is te Barsingerhorn bij het passeeren van een melkauto. met een vanuit tegenoverge stelde richting komende tan dem, bereden door den heer D. Duinker en zijn echtgenoote, in botsing gekomen. De berijder van de tandem was vrijwel op slag dood. Zijn echtg^poote be kwam geen letsel. In het gezin van den landbouwer J. van S. te Berlicum heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. Een 3-jarig zoontje is reeds overleden. Alle leden van het gezin, alsmede de knecht, wer den in het groot ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch opgeno men. Tijdens het rooien van boomen kwam de 30-jari- ge H. v. d. Braak onder een neervallenden boom. Hij was vrijwel op slag dood. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Geboren: Adriana Cornelia, d. v. Johan nes Bijl en Cornelia J. Michels; Elisabeth Catharina Cornelia, d. v. Wilhelm Nijsen en Corne lia de Voogd; Frans Barend, z. v. Hendrik J. Knol en Sara W". Geensen; Lucie Yvonne, d. v. Jan Fondse en Maatje Vree- ke; Paul David, z. v. Jan Pou- welse en Willcmina S. Berke- veld; Pieternella Maatje, d. v. Cornelis de Klerk en Maria L. Willeboordse; Jan, z. v. Jacobus Dekker en Francina Meiiers; Catharina Johanna, d. v. Jaco bus Vermeulen en Sientje A. de Wijze. Ondertrouwd: Pieter Struijk, 22 j. en Johanna A. Rolandus, 23 j.; Cornelis L. van den Driest. 33 j. en Adriana J. Aer- den, 26 j. Getrouwd: Jan Peene, 32 j; en Maria Jobse, 43 j.; Dingenus J. Filius, 27 j. en Pieternella C. Adriaanse, 21 j. Overleden: Maatje de Voogd, 92 j., wed. van Hugo Timmer man. GOES. Geboren: Adriaan Maria, z. v. Cornelis de Hond en Dina E. van Hese; Alida, d. v. Adriaan de Vin en Jacoba N. den Boer. Overleden: Pieter van Vlij men, 14 j., z. v. Pieter van Vlij men en Leuntje Streefkerk. Te Middelburg zijn door de Nat. Ver. van Leeraren in Stenogi*hfi< „Groote" examens gehouden in ste nografie en machineschrüven. Ge slaagd voor typist de dames: H. P. Adriaanse, V' C. M. Verhage, C. S. Schoonaard, M. T. L. Lauret, M. J. Allewijn (met lof), H. E. N. Kunst, A. S. Dronkers, L. van Oosten, J. M. Scheenloop, C. Elslander, C. J. Bijl en L. M. E. van Laarschot; de heer. B. Antonisen, W. Willeboord se, J. P. Cappon, M. J. Hercules, D. Koole, H. G. Mandemaker, P. W. Spruyt, H. Izeboud, J. W. -P. Ströhmeyer en A, A. Ströhmeyer. allén "te Middelburg; de dames N. de Rooy, M. v. d. Kreke, C. Schout (met lof), G. W. Groote, F. Goed- bloed, C. P. KlIJn, A. C. Steffen, A. P. Leijnse, D. Minnaard. A. Cor- bijn, E. Polderman en D. H. Mulder en de heeren: J. Wildeboer, van den Bulck (met lof), Smith en C. de Klerk, allen te Vlis- singen; de dames: C. Janee, St. Laurens, J. M. Verboven, Souburg, M. van Eijzeren. Aagtekerke, A. C. den Exter, O. Souburg, J. Walraven Oostkapelle, E. K. Ludikhuize, Vrou wepolder,' S. M. du Bois, Breskens, E. van Noord, O. Souburg, P. M. de Loof, Wissekerke en L. Dek ker, Westkapelle en de heeren: W. de Wolf, Grijpskerke en H. J. P. van Kuyl, Nw. en St. Joosland; af gewezen 6. Voor typist 75 Igr/m. slaagden de dames: N. J. van Graafeiland, M. J, M. Otte, J. Woltman, C. Hubregtse, M. Vreeswijk, F. S. Verhage en M. W. Meulenberg, allén te Middelburg; 2 afgewezen. Voor steno-typist Ned. slaagden de dames: S. M. J. v. Westen, Vlissin- gen, T. C. Kógeler en M. Dieleman. beiden Middelburg; 2 afgewezen. Voor steno-typist Eng. slaagden de imes: M.. C. v. Dorst en N. J. Graafeiland, beiden Middelburg ei J. Pluymers, Vlissingen. Voor typist Eng. slaagden de da mes: N. J. van Graafeiland en M. J. M. Otte, beiden Middelburg. Voor steno-typiste Duitsch slaagde mej. M. K. H. Schepers, Middelburg. Voor steno-typiste Fransch, typiste Fransch 50 Igr/m en voor dictaat stenograaf Ned. slaagde mej. C. L. Izeboud, Middelburg. Voor kantoorstenograaf Ned. 130 Igr/m slaagden de dames: C. Hu bregtse, C. van Dort, J. W. de Munck, I. C. Dekker en M. Vrees wijk en de heer C. Looise, allen te Middelburg; de dames J. M. de Kok. W. P. Luyk, J. Luyk en A. de Jonge, allen Vlissingen; J. J. .M. Snoep. Groede, E. J. van der Caay, Sou burg, J. M. Bossand en de heeren A. J. Jansen. J. Schijve en J. de Hulster, allen Oostburg; mej. A. A. Selgert, Souburg (met lof): 6 afgew. Voor kantoorstenograaf Ned. 165 Igr/m slaagde mej. N. J. van Graaf eiland (met lof) Middelburg. Lastgeving tot <evererfa Nogmaals wordt er 'aan aerinnerd, dat aan een- lastgeving tot leveren '.■an rundvee moet worden voldaan. Nalatigheid Kan tot ernstige mocl- ïhkheden aanleiding geven. Op de leveringsplaats moet steeds'een last geving tot leveren worden overgelegd. Aankoop nui6slachtbiggen. De PI. Vertegenwoordigers Kunnen iedere week slechts een klein kwan tum aankoopvergunningen voor big gen uitreiken. Tot nu toe werden die vergunningen alleen verstrekt aan landbouwers, landarbeiders, tuinbou wers en arbeiders en veehouders. Thans kunnen in zeer bescheiden mate ook aankoopvergucningen ver strekt worden aan personen die een Dorpsberoep" hebben en in nauw contact staan met den landbouw. Voorwaarde is dat ook in vorige Ja ren is geslacht, dat het varken be slist op eigen erf kan worden gemest en dat vaststaat dat voldoende voe der aanwezig Is. Alle andere geval len moeten worden afgewezen. HuUslachtvergunningen. Personen die reeds een -z.g. blauwe huisslacht vergunning hebben afge haald moeten deze voor 13 Aug. '44 terug inleveren bU den P.V. Per 13 Aug. wordeD die nl. ongeldig. Nieuwe vergunningen zijn reeds ver krijgbaar bij den P.V. voor hen. die daarop recht hebben. Vergeet dit be richt niet. Het zou een groote teleur stelling kunnen worden. Kunstmest, Aan belanghebbenden wordt hierbij bekend gemaakt dat een aanvang is gemaakt met de verzending van de kunst mest zegels van de voorloopige toewijzing 1944—1945 aan de Plaat- eUke Vertegenwoordigers. Evenals vorige jaren ontvangt elke erbrutker welke voor een Kunslmest- toewtJzing in aanmerking komt een bertchtkaartje, dat hij zjjn zegels t»U den P.V. kan afhalen. volgende zegels zijn geldig: Stikstofbonnen no. 1. Fosforzuut bon- no. 1 en Kalibonnen uos. 1 en 2. Bovenstaande zegels, uitgezonderd die voor fosforzuur, behouden hun geldigheid tot 31 Aug. a.s.. doch moe- in uiterlijk 24 Aug. bU den kunst- iesthandelaar rijn ingeleverd. De fosforzuurbonnen blijven tot nader order geldig. Aanslag tarwe. De aanslag voor de minimaal te leveren hoeveelheid tarwe en vervol gens \-Ajr alle nog te taxeeren ge wassen, zal niet, zooals tot dusverre is geschied, in kg. worden bekend ge maakt. De leler ontvangt alleen be richt in welke klasse zijn product ge schat Is. Met welke hoeveelheid In Kg. per ha. dit waardeeringscjjfer overeen komt, zal later oekend gemaakt wor den. Hertaxatie kan dus alleen wor den aangevraagd op grond van ver gelijking met andere perceelen. Afhalen veevoederbonnen. Op 7 en 8 Augustus a.s. moeten de vecvoederbonncn voor de periode 3—30 September 1944 afgehaald wor den 'bij de PI. Vertegenwoordigers. De bonnen dienen voor of op 10 Augustus ingeleverd te worden oij den gebruikel'ijken vee voeder handelaar. Koppeling melklévering/veelevenng. Wie weinig melk levert moet veel leesch leveren. Hieraan is niet te -ontkomen. Daarom hebben een aan tal melkveehouders een lastgeving ontvangen om een extra Kwantum vee, dus vervroegd, te leveren. Uit stel vun leveren kan hier niet ver leend worden en wie toch nalaat om te leveren, dient er rekenlDg mede te Verplichte winterkoolzaadverbouw voor oogst 1945. Voor oogst 1945 moet er in Neder land 'weer grasland worden gescheurd. In verband met de zeer bijzondere omstandigheden in onze provincie, is Zeeland hiervan vrijgesteld. Als compensatie moet er echter meer koolzaad worden geteeld dan eerst het geval was. Het percentage van 10 van de oppervlakte bouwland voor bedrijven met klei en zavelgrond en 5 voor bedrijven met zandgrond is verhoogd met resp. 2 en 1 T. De wintrolie-zaadteeltplicht bedraagt dus nu voor bedrijven met zandgrond 6 Tc. met klei- en zavelgrond 12 Ver der wordt nog medegedeeld "dat over dracht van de verplichting om winter- koolzaad te verbouwen, niet wordt toegestaan. Wel kan van de winterkoolzaad- teeltplicht ontheffing worden verleend voor de oppervlakte, welke op con tract voor een handelaar in -1945 wordt beteeld met - koolrapen, herfst- knollen, voeder- of mergkool. mel- knollen, tuinbouw koolsoorten of kool rabi voor zaadwinning De telers dienen het contract bin nen 3 dagen na het afsluiten, doch uiterlijk voor 27 Aug. op te zenden aan afd. Bodemproductie, ter verkrij ging" van de noodige ontheffing. Te- iers. die geheel of gedeeltelijk ont heffing van hun winterkoolzaa(1 teelt- plicht Krijgen wegens net afsluiten van een contract, zijn verplicht een oppervlakte, gelijk aan die waarvoor zij ontheffing hebben gekregen, met een zomeroliezaadgewas te betelen. Dit laatste "noge door het volgende voorbeeld, worden verduidelijkt. Iemand heeft een bedrijf van 20 ha bouwland. Zijn koolzaadteelt plicht bedraagt derhalve 12 T0 van 20 ha. is 2,40 ha. Ontheffing is verleend voor 1 ha. wegens het afsluiten van een contract voor 1 ha herfstknollen voor zaad. Er moet dan voor de oliezaad- teel tpllcht worden uitgezaaid 1 ha herfstknollen voor zaad; 1.40 ha. win- terkoolzaad en bovendien nog 1 ha. blauwmaanznad. De Heer en Mevrouw P. FA- GEL-SONNER geven met dank baarheid kennis van de j boorte hunner Dochter ELEANOR SIGNE Enschede, 3 Augustus 1944 Oldenzaalschestraat 131, Met groote blijdschap dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter MARGARETHA P. STEKETF.E. M N. STEKETF.E—v. d. WROE Middelburg, 4 Augustus 1944. St. Pieterstraat 49. Voor de vele blijken en be wijzen van. belangstelling, bij onze 35-jarige Echtvereeniging op 29 juli ondervonden, betui gen wij onzen hartelijken dank. D l.UKASSE J. LUKASSE—JONGEJAN. Hoedckcnskerke, Augustus 1944. •Wegens vacantie is onze zaak GESLOTEN van 7 tot en met 12 Augustus- F». A- M HOFMAN, Lange Noordsir. 25. M'burg. Geopend is de zaak van den Heer J. VERSTEI.LE, Kromme Weele, Middelburg, Voor een JONGEMAN vai 1417 jaar is een PLAATS BESCHIKBAAR in het magazijn, tevens voor hulp op kantoor. Verplicht is het bezoeken van de handels avondschool, Een goede kans om regelmatig op te klimmen, Aanmelden bij; JAN OLIJSLAGER, Souburg. 2 vriendinnen, 22 jaar, zoeken: CO'R RESPOND ENTIB- VRI ENDEN. Br. lett. A. M., Bur. P.Z.C. Vlissingen. Gebruikt»* Stnfzuitiers (TPvraaerd R I I S E M A STOFZUIGERS» Hilversum. GEWIJDE MUZIEKAVOND le geven door JAN HEKHUIS, orgel, met medewerk:ng van RIEK CARO en Mevr. PËECK— BOEKE. Zang, te Seronskerke. ZATERDAG 12 AUGUSTUS. 7.30 uur, N. H. kerk; te Mid delburg 14 AUGUSTUS. 7.30, Bv l.uth. kerk. Entree 40 cent, Nlasting inbegrepen. HUISMOEDERS profiteert van dit HUISH OUDPAKKET. 1 Rezem, (kamer- of straatbe zem); 1 Luiwagen, (schrobber); 2 Waschborstels; 2 Werkbor- stels: 2 Qootsteenboendertjes; 2 Panboendertjes: 25 Waschklem- tnen; 1 Haarkam: 1 Etenstam- per; 1 pakje Zeeppoeder; I Na gelborstel. Prijs door Priisbe- hecrsching vastgesteld f 10. compleet franco rembours. In -tevige doos ..HOYAL"- MAASTRICHT. TERSTOND GEVRAAGD, In gezin met 2 kinderen een NETTE HUISHOUDSTER, CHR VAN FRAASSEN. 's-H H.kindercndijk 8a. Goes. TE HUUR GEVRAAGD: PAKHUIS RUIMTE, plm. 70 M2., liefst centrum Middelburg Br. No. 5997. Bur_ P.Z.C. Middelburg. MAJA POEDER per zakje 50 cent. j o F I B B E Lond. kade, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3