PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs: ib ct. per week ot j 2.42 per kwartaal, franco per post 2.63 per Kwartaal. AXzonderiUke nummers 6 ct. kDVERTENTIEPRtJS: Per m.m. 12» ct., mlDlmum per adver- ientle 2.05. Bö abonnement speciale prijs. Kleine advertenties Imaximum regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dlenstaanble* (ingen cu „Brieven of adrer Bureau v. d, Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN ftUMMER 213 Vt Bureaux van ons Dlad tfjn gevestigd te: Viissinnen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. teL 10 (2 lijnen). Redactie oa kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Red. tet 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red, en Adm. Turfkade 15 tet, 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; OostburL: Red. en Aam. Breedealraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. In Bretagne, bij Laval en bij Mayenne wordt verbitterd gevochten. SOVJET AANA ALLEN TUSSCHEN WEICHSEL EN MEMEL VOORTGEZET. MIDDEN-DUTTSCHLAND AANGEV ALLEN. Het opperbevel der Duitsche tveermacht deelde Zondag mede: Ten Z. van Caen viel de vijand herhaaldelijk ruaar te i >rgeefs aan. Ook in het ge bied ten N.O. ien ten W. van V'ire alsmede ten O. van A.vranches hadden de hevige, floor tanks gesteunde, vijande lijke aanvallen gedurende den geheelen dag slechts weinig succes. In eenige sectoren zyn tegenaanvallen op de binnen redrongen vijandelijke strijd krachten nog gaande. Uit het penetratiegebied ten Zuiden van Avranches dringen gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand verder naar het Zuidoosten door. Hevige ge vechten met onze garnizoenen zijn ontbrand bij Mayenne en Laval. Ook in Bretagne wordt bm eenige onzer steunpunten verbitterd gevochten. In het Fransche gebied wer- flen wederom 57 terroristen in gevechten vernietigd, j Het vergeldingsvuur op Lon den werd overdag en des nachts voortgezet. In Italië .opereerde de vijand tot dusverre slechts met ver- kenningsafdeelingen tegen den geheelen Amo-sector. Een po ging om Zuidelijk van Floren ce de rivier over te steken werd door geconcentreerd ar tillerievuur verijdeld. N. van Arezzo bewerkstelligde de vij and een plaatselijke penetra tie, doch in een tegenaanval werd hg onmiddellijk terugge worpen. Ten Oosten van Warschau Werd het sedert 1 Augustus af gesneden 3de Sovjet-pantser- fcorps na harde gevechten, die verscheidene dagen duurden, vernietigd. De bolsjewisten le den zware verliezen aan doo- den en gewonden en verloren 192 tanks en 45 stukken ge- fechut. Tusschen Weichsel en Me-i 1 mei zette de vijand zijn aan- i vallen op dezelfde zwaarte- i punten voort. Op plaatselij ke penetraties na, werd hij j in zware gevechten afgesla gen. Noordelijk van de Memel leveren onze troepen een verbitterden strijd met vrij stérke binnengedrongen Sov- jetstrijdkrachten. In den sector van een pant- Berleger werden Zaterdag op nieuw 62 Sovjettanks stukge schoten; 27 andere tanks wer den door slagvliegtuigen ver nietigd. Hiervan schoot majoor Rudel alleen 11 tanks stuk; hij i vernielde zijn 300ste tank door de boordwapenen. In Letland wordt vooral bij Mitau en Birsen verbitterd ge vochten. Hierbij werden in een sector 40 van de 50 aanvallen de vijandelijke tanks stukge schoten. Tusschen de Uduna en het meer van Pskof werden de op .eenige plaatsen binnengedron gen Sovjets in den tegenaanval; opgevangen. Op de landengte van Narwa mislukten vrij zwakke vijande lijke aanvallen. Slagvliegers brachten in de baai van Narwa een Sovjet-tankschip van 2000 ton en 2 transportschepen tot zinken. Twee andere schepen werden zwaar beschadigd, j Formaties vijandelijke bom menwerpers ondernamen ter- reuraanvallen op plaatsen in Midden-Duitschland. Vooral in Maagdenburg en Brunswijk pntstonden verliezen aan men- pcbenlevens en schade aan ge bouwen, Door luchtverdedi gingsstrijdkrachten werden 36 vijandelijke vliegtuigen ver nield. Zaterdagnacht lieten afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied en op Oost-Pruisen. In aanvulling op het weer- machtbericht wordt nog mede gedeeld, dat in de gevechten van de -afgeloopen dagen bij Narwa zich de Vlaamsche SS- sturmmann Remi Schrynen van de. SS-vrijwilligerspant- sergrenadierbrigade „Neder land" door het stukschieten van zeven pantserwagens bij zonder heeft onderscheiden, AANVAL EN AFWEER VAN V 1. De Duitsche pers toont een opvallende hernieuwde be langstelling voor de uitwer king van de V 1. zooals die in de Engelsche bladen tot uit drukking komt. De actie schijnt thans in een stadium van een strijd tusschen aan val en afweer te zijn geko men. De Engelschen moeten met hun luchtdoelgeschut en jagers tegen de V 1 optreden, meldt het Hbld. Door een massalen inzet van de ge noemde middelen hebben de Britten zekere successen we ten te behalen, die echter op het oogenblik door een inter- ressante tactische Duitsche tegenactie worden doorkruist. Deze actie besaat ui een ge~- lijktijdig afvuren van ver schillende vliegende bommen uit diverse, ver uiteengelegen Wat is de V 2 Volgens een Engelsch bericht zouden de Duitschers sinds kort een nieuw vergeldings wapen hebben ingezet. Het wordt beschreven als een com binatie van den duikbommen werper, de Ju 87 en het één- motorige jachtvliegtuig de Me 109, waarvan één vliegtuig in zijn geheel naar beneden zou storten. Dit bericht wordt door Duitsche militaire krin gen bevestigd noch tegenge sproken. SauckeFs program voor de tewerkstelling. De „Völkischer Beobachter" bespreekt het program van 15 punten voor de tewerkstelling, dat door gouwleider Sauckel is opgesteld. Dit program behelst o.a. het opnieuw overbrengen van talrgke werkkrachten uit bedrijven der civiele productie naar de wapenproductie vol gens dé z.g. uitkamming (niet de stillegging). Om een tegen wicht te verkrijgen tegenover de werkkrachten die als reser ves voor de weermacht bruikt worden is bepaald, dat o.a. in een korte maar inten sieve opleiding begaafde werk krachten tot vakwerklieden voor de voornaamste takken der wapenindustrie zullen wor den opgeleid. Vooral zal hierbij gestreefd worden naar het ge bruik van oorlogsslachtoffers. Een andere groep van maatre gelen omvat o.a. de nog ster kere inschakeling van het am bacht in opdrachten die voor de oorlogvoering van belang zijn, het intensiever betrekken van jeugdige personen bij drin gende opdrachten der oorlogs economie. In de Karleborge sulfaatfabrlek in de Noordzweedsche stad Kallx Is een enorme brand uitgebroken; 23.000 ton bout en 2300 ton cellulose vielen aan het vuur ten offer. Ook in Urkerland, de nieuwe offici- eele naam voor den Noord-Oostpolder, Is de rogge-oogst begonnen. Het ge was is. veelbelovend en zal een be langrijk aandeel In onze voedselvoor ziening opleveren. Het aan „hokken" zetten van de geoogste rogge. CNF/van Buiten/Pax m DUITSCHERS TREKKEN BIJ FLORENCE TERUG. Nadat de Duitsche troepen zich naar liet gebied ten N. van Florence hadden teruggetrok ken, is het Zaterdag relatief rustig geweest. De Britten trokken naar den Zuidelijken oever van de Arno. Een poging om deze rivier over te steken werd door den Duitschen af weer verijdeld. Britsche troepen die ten N. van Arezzo bij den Monte Al- tuccio de Duitsche stellingen binnendrongen, werden in een tegenaanval teruggeslagen. LUCHTAANVALLEN OP BONIN-EILANDEN. Op 1000 km van Tokio. Japansche frontverslagge vers maken er melding van, dat Zaterdag krachtige vloot- formaties der Amerikanen in het midden van den Stillen Oceaan zijn waargenomen, wel ke blükbaar een offensief te gen de Bonin-eilanden (1000 km Z.O. van Tokio) beoogen en luchtaanvallen zullen trach ten te ondernemen op Japan zelf. De eerste aanwijzingen voor de concentratie van vijandelij ke vlooteenheden in de wate ren der Bonin-eilanden waren een drietal luchtaanvallen op het Vader-eiland en een twee tal aanvallen op het Sulphur- eiland in den ochtend van den 4den Augustus. Al deze vluch ten werden uitgevoerd door van vjiegkampschepen opge stegen toestellen. Vrijdagna middag werd een vijandelijke vlootfermatie, bestaande uit meer dan 10 kruisers en tor pedojagers, ten Oosten van het Vader-eiland waargenomen. Alles duidt erop, aldus de frontberichten, dat een sterke vijandelijke slagvloot in dit gebied opereert. De Bonin-eilanden zijn op 1500 km van de Marianen ge legen. Naar men weet is van deze laatste eilandengroep het eiland Saipan door de Ameri kanen veroverd, terwijl op Ti- nian en Guam, de overige twee belangrijkste eilanden van de Marianen, nog fel gevochten wordt tusschen de Japansche bezetting en de Amerikaansche landingstroepen Het Japansche garnizoen op Guam levert nog steeds hevi ge gevechten tegen de Ameri kaansche troepen, die daar door op groote moeilijkheden stuiten. Van 29 tot 31 Juli ver loor de vijand 1450 man aan dooden en 3200 aan gewonden. De totale verliezen sedert de landing bedragen minstens 18.450 man. Ook in het Zuiden van Tinian wordt nog altijd hevig gevoch ten. De vijandelijke verliezen bedragen hier 14.950 man, Admiraal Oikawa Is benoemd tot chef van den Japanschen admira len staf. Admiraal Nomoera is be noemd tot chef van de vlootbasis Jokosoekoe: admiraal Josjida en ad miraal SJImada tot lid van dien op persten oorlogsraad. t HEVIGE LUCHTGEVECH TEN BOVEN DUITSCHLAND Interinf bericht, dat bij de terreuraanvallen van forma ties Amerikaansche bommen werpers in de middaguren van Vrijdag op plaatsen in Noord- Duitschland, vooral Bremen, Hamburg, Anklaus en Schwo- rin, door de Duitsche lucht verdedigingsstrijdkrachten 46 •vliegtuigen omlaag werden geschoten, waaronder vele 4- motorige bommenwerpers. Het kwam tot hevige luchtgevech ten tusschen de jagers van- bedde zijden. Zaterdag zijn boven Noord west- en Midd-sn-Duitschland herige luchtgevechten ge voerd. Om aan den gevreesden Duitschen jachtafweer te ont komen, waren de formaties; Amerikaansche bommenwer pers weer door zeer sterke formaties jagers met grooten actie-radius vergezeld, die de formaties bommenwerpers naar alle kanten probeerden te beschermen. Boven de ge bieden ten Z.W. vap Ham burg, Maagdenburg alsmede boven het gebied van Osna- brück, ontstonden herige luchtgevechten tusschen de jagers, Volgens voorloopige rappor ten zijn 41 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder talrijke viermotorige bommenwerpers, vernietigd. TERREURAANVAL OP BERLIJN. Sterke Amerikaansche for maties bommenwerpers hebben Zondagmiddag, naar het D.N. B. verneemt, een terreuraanval o.m. op het stedelijk gebied van Berlgn ondernomen. Duitsche formaties jagers bestreden hen reeds bij het naderen. Boven N.W.-Duitschland en de mark Brandenburg werden verschei dene felle luchtgevechten leverd. Den formaties bom menwerpers werden verliezen toegebracht. Ook talrijke zwa re afweerbatterijen schoten een reeks toestellen neer. Deelen der Amerikaansche formaties vlogen in Oostelijke richting door. Ook zij werden tdoor Duitsche jagers en afweerge schut energiek bestreden. LUCHTAANVALLEN IN BELGIË. Donderdagavond zijn ver scheidene plaatsen in België door Anglo-Amerikaansche bommenwerpers aangevallen. Boven Brussel verschenen ver scheidene golven bommenwer- gers, die bommen uitwierpen. !r werden 32 personen gedood en 20 ernstig gewond. In de provincie Brabant werd een gemeente in de omgeving van de hoofdstad' hevig gebombar deerd. Talrijke woningen wer den vernield. In den loop van den avond waren reeds 4 dooden en 8 zwaar gewonden te betreuren. Het is waar schijnlijk, dat het aantal slachtoffers, naar gelang de opruimingswerkzaamheden vorderen, nog aanzienlijk zal stijgen. In een andere plaats in Bra bant werden 3 huizen bij een bomaanval als het ware weg gevaagd. 4 personen werden hier gedood. Ook Gent is weer het doel van .een luchtaanval geweast, waarbij een arbeiderswijk zwaar getroffen werd. Tot nu toe zijn 30 dooden geborgen, waaronder verscheidene vrou wen. De aanval vond Donder dag in den laten namiddag plaats. Enkele Waalsehe gemeenten werden eveneens door het Britsch-Amerikaansche lucht- wapen bestookt. 5 Amerikaansche vliegtuigen hebben op Zuid-Zweedsch gebied nood landingen gedaan. Vao de beman ningen werden slechte 12 leden licht gewond. 2 K.G. AARDAPPELEN. Zelfverzorgers moeten bon inleveren. Van 7 t.m. 12 Augustus a.s. kan men op "bon algemeen 203 twee kg. aardappelen en op bon reserve B 65 één kg. aardappelen per bon koopen. Op de bonnen toeslag 33 is een halve kg. aardappelen ver krijgbaar. Aan houders van toeslag- kaarten voor bijzonderen ar beid wordt op de bonnen re serve M 65, M 66 en M 69 1 kg. aardappelen per bon be schikbaar gesteld. Als aanvulling op het aard appelrantsoen wordt opde aardappelbonnen 33 van de stadskaart 100 gram brood ger bon beschikbaar gesteld, p de aardappelbonnen „33 land" kan derhalve geen brood worden betrokken. Zelfverzorgens voor aard appelen mogen van de bón nen algemeen 203 geen ge bruik maken voor het koo pen van aardappelen. Zg zijn verplicht bij het afha len van de eerstvolgende bonkaart de bonnen alge meen 203 mee te bréngen en in te leveren bij het dis tributiekantoor. Opde bonnen aardappelen^ 32 en toeslag 32 kan men nog op Maandag 7 en Dinsdag 8 e. Aug. a.s. onderscheidenlijk 1 kg en kg aardappelen per bon betrekken. G. H. L. Spelberg overleden. Te Amersfoort is op onge veer 70-jarigen leeftgd overle den de heer G. H. L. Spelberg, een fcelangrijke figuur in On derwijskringen en op het ge bied van het vrijzinnig pro testantisme. Vele personen by zwemmen verdronken. Da laatste dagen zijn weer vele personen bij het zwem men verdronken. Bg het baden in een zgn. veenput in Eeiserveld (Dr.) zijn de broertjes J. Bos, 10 jaar en G. Bes, 8 jaar, verdronken. Twee meisjes, 4e 13-jarige Corrie Hendxika en de 14-jari- ge Helsma Dupont, waagden zich bij het baden in de Waal bij Ngmegen te ver in de ri vier. Zij verdwenen in de diep te en verdronken. Te Gorinchem verdsonken in het zgn. „putje" buiten de Dalempoort, de 10-jarige Jo hanna van Hemert en de 11- jarige Teuntje Hofland. In het natuurbad „Velser- end" vermisteneenige meisjes hun 19-jarigen neef B. R. uit Santpoort. Hij bleek in het bad om het leven te zijn ge komen. De 11-jarige jongen V.S. ver dronk in een vijver in het Soesterkwartier te Amers foort. In de haven van Spakenburg liet de 17-jarige W. M. bij het zwemmen het leven. Te Amsterdam zijn een 14- jarige jongen in de Houthaven, en een 6-jarige jongen bij het baden in het Zuider-Amstgl- kanaal verdronken. In de Lek te Vianen ver dronk de 17-jarige E. H., die daar aan het zwemmai was. De 14-jarige J. M. H. uit Den Haag werd in de Vliet onder Leidschendam door een motorboot overvaren. Het meisje kreeg vermoedelijk een klap van de schroef tegen het hoofd en verdronk. De 15-jarige J. P. van K. Je Rotterdam waagde zich, hoe wel hij niet voldoende zwem men kon, in de Deuvehaven. Op een gegeven moment ver dween hij in de diepte. Te Nijmegen tenslotte ver dronk de 21-jarige J. V. in de Waal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1