z '4£ Lü N H Sovjets tot op 10 km van Warschau genaderd. Verduisteren: Van 30 Juli5 Aug.: van 21.30—6.00 uur. De maan gaat morgen te 4.22 onder en komt te 21.02 op. 66; xll. ledt- Vits». Kete- wo»- iter* oppe. - Elk. gou- Bret eweo oo 01 J. 01 Ipcn. iank- eweQ j" 3«rB. S 'bon. Q Jotk.y jQ 11; St| gn van 03 03 03 CO oï in, fc— co i 5 ei - X3 ifr Q3 UIT DE PROVINCIE Walcheren Poststation wordt hulpkantoor OOSTKAPELLE. Met in gang van 1 Aug. is het post station alhier omgezet in hulpkantoor. Tot kantoorhouder is be noemd de stationhouder de heer P. de Voogd. Gevonden voorwerpen. WESTKAPELLE. Gevondentwee 2i1verbons bö J. Boogaard, B 72. Zuid-Beveland Diefstallen. HOEDEKENSKERKE'. Al hier komt het den laatsten tijd nogal eens voor dat onbevoeg den zich toegang verschaffen .tot boomgaarden. Dezer dagen ontdekte de heer R. weer dat 1 kist appels was ontvreemd. Men zij dus gewaarschuwd en late niets buiten staan. Handboogconcours. ELLEWOUTSDIJK. Zaterdag hield de handboogsociëteit „Zorgvliet" haar jaarlijksch concours, waaraan werd deel- f enomen door 67 schutters van 5 vereenigingen. De - prüzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel en 1ste zijvogel 1. van Wijngen van Zorgvliet: 1ste klep: C. Lous van Edele Handboog 2de klep: A. A. Geense, van Zorgvliet; 3de klep: G. M. Geense, idem; 2de zijvogel: G. Verheüke van Zorgvliet: 1ste hoofdkal; C. v. Liere van Zorg vliet; 2de hoofdkal: C. Westdijk var Zeelandia; 1ste kleine kal: L. de Haes van Batavieren; 2de kleine kal: A. van Driel, Willem Teil, Kapelle. Rijkspostspaarbank, HANSWEERT. Aan het postkan toor alhier en het daaronder behoo- rende ambtsgebied, werd gedurende Juli bij de Rijkspostspaarbank inge legd 28.331,26. Terugbetaald werd 4576. Zeeuwsch-Vlaanderen Priesterfeest. HOOFDPLAAT. Zondag jl. droeg onze dorpsgenoot pater Marcel Pierikx, van de Cong, van den H. Geest te Gemert, zijn plechtige Eerste H. Mis op in de parochiekerk van den H. Eligius. Pastoor van Beek hoven hield de feestpredicatie. Het zangkoor bracht na de plechtigheid een feestlied ten gehoore, waarna honderden van de receptie gebruik maak ten om den jongen priester en zijn familie geluk te wenschen.. Namens alle parochianen werd den pater een fraaien miskof- fer aangeboden als een blijven de gedachtenis aan zijn dorps- genooten, als hij later naar de missie vertrekken 'zal. Burgerlijke stand N.- EN ST. JOOSLAND. Ge boren: Cornelia Antonia, d. v. A. J. Duine en A. K. Fonteine. Getrouwd: P. J. de Visser, 23 j. en A. C. Houterman, 20 j. KORTGENE. Geboren: Ca- thalina Johanna, d. v. C. R'oey en M. Nijsse; Cornelia Adriana en Maria Suzanna, dochters v. W. de Looze en Joh. Heyboer, uit Zierikzee; Edward Johan nes, z. v. J. de Wilde en G. J. Post: Maria Jozina, d. v. J. Vroonland en L. Kramer; Aga tha Jacoba Jasperina, d. v. A. Snoep en C. M. Provoost; Geertruida Jacoba, d. v. J. Kes- teloo en M. Winterswijk; Sa muel, z. v. C. Hoogerheide en L. G. Jobse; Marinus Jacobus, z. v. J. Karman en G. v. Gilst; Marinus Cornells, z. v. M. C. Karman en G. v. Gilst. Overleden: WL. C. Hollestelle, 31 j., vr. v. M. Huige; G. Kem- pe, 78 j.. vrouw v. P. Clement; C. de BH, 55 j., uit Dreischor; L. A. Boogerd. 18 j., uit Ouder kerk; Abr. Bouwense, 33 j., man v. J. Eikenhout; C. J. v. d. Kreeke, 76 j., wed. v. P. de Looff; G. J. Versluis, 18 j.; Joh. M. Versluis, 15 j.; W. J. Schrier, 3 1. Getrouwd: W. A. Dingeman- se, 23 j. en N. J. de Looff, 21 j.; J. P. Nelisse 26 j. en G. Pols, 18 'j.; G. de Fouw, 27 en P. Verburg, 26 j. Ondertrouwd: J. J. v. d. Vel de, 25 te Dreischor en E. C. Roskam, 20 j. Goed afgeloopen. AXEL. Op den Kinderdijk alhier geraakte Maandagmid dag een zwaar met vlas bela den wagen van den rijweg naast de trambaan, waardoor ook het tramverkeer werd ge stremd. Met een domme kracht en de hulp van het tramperso neel is het gelukt den wagen weer op den rijweg te krijgen, zonder dat zich' hierbij onge vallen voordeden. Met ruim een half uur vertraging kon den toen ook de trams de reis vervolgen. Jesluiten, benoemingen enz Voor het diploma A stenografie Pitman slaagden de dames: A. Hop mans, W. Baars, A. Pannekoek, F. Roose, allen te Goes, en M. Ornée te Zierikzee. Voor stenotypiste (130 lettergr. per min.), mej. J. Nieuwenhuijz^.te Arendskerke. Diploma steno C <165 Igr.) mej. A. Verlinde te Goes. Diploma machlneschrijven (kantoor- typiste) werd uitgereikt aan de da mes J. P. Burger en D. A. A. Mol hoek, beiden Wllhelminadorp; M. W. Johannisse (Eng. en proza), T. W. Moermond, M. v. d. Schelde, I. C. van Willigen, M. Minnaar (Eng. en Dts.)M. L. de Roo (Fr., Dts. Eng.), P. Steenpoorte-Keller, J. A. C. Kok, M. A. Knuist, R. W. Knuist, P. J. Verburg, C. A. Slager, allen te Goes; N. M. v. d. Linde (Eng. en proza), Kattendijke; M. Meyer, Kapelle; E. Bolier (Dts. en proza), S. Hollemans, L. Maas, allen Hoe- dekenskerkc; J. Hevestadt, N. Hove- stadt, beiden Wimeldinge; J. J. La- vooij (Fr., Dts. en Eng.), Krulnin- gen; L.' Meeuwse, T. C. de Vrieze, beiden Oudelande; J. C. Boutens, H. Hendrikskindtren; A. A. Dried ijk. Lewedorp; H. W. Koppen hol. Drie wegen; J. M. C. Vermeulen (Dts.), Heinkenszand; B. Dalebout, Kloetin- ge; J. Klap. Waarde; J. C. *Kole (Eng. en Dts.), Yerseke; E. M. Wel- leman, Borssele. De hceren: M. H. van Schalk en J, P. v. d. Vreugde (Dts., Fr. en Eng.), beiden 's H. Arendskerke; E. C. Minnaard en J. Wests'trate, beiden Yerseke; L. A. Frenks (Eng.). A. Looy (Eng.), Jac. Roose (Eng. en Dts.), J. J. Rijn, P. M. Blondel. de Muynck, alienate Goes: Keulen (Eng., Fr. en Dts.), Wolphaartsdük. Voor dipl. Boekhouden Ned. Ass. voor Practijk examens slaagden de heeren P. Weststrate en H. Vleugel, belden te Goes. Rotterdam - slaagde voor de hoofdakte, mej. C. S. Sloover, te Middelburg. Geslaagd te Tilburg voor het exa- en vakbekwaamheid in het schil dersbedrijf, de heer W. N. van Miert, te Middelburg. Geslaagd voor bet toelatingsexamen M.T.S. te Dordrecht, de heeren J. Verhulst. Westkapelle; A. Walraven. Kapelle, en G. van Sluijs, Souburg. STORMAANVAL OP POOLSCHE HOOFDSTAD AAN STAANDE. AANVALSFRONT TEGEN OOST-PRUISEN Als een voor Duitschland positief gezichtspunt bracht de Berlijn-sche militaire woord voerder naar voren, dat de Sovjets weliswaar met hun grootscheepsche aanvallen groote terreinwinst en aan zienlijke technische successen hadden geboekt, maar er toch niet in waren geslaagd het front van de verdedigers uit een te rukken. Men beoordeel de voorts, niettegenstaande o.m. het verlies van den be langrijken hoekpijler van het Memelfront Kowno moest worden medegedeeld, ietwat verzekerder den toestand, dit vermoedelijk, omdat het tem po van den terugtocht in de laatste dagen langzamer kon zijn. Aanhoudende druk der Sovjets. Zulks wil echter niet zeg gen, dat men de zaak zoo ziet alsof het groote ,gevaar nu ware afgewend. Zoowel het officieele weermachtsbsricht als de verklarende beschou wingen gewagen van dgn aan. houdenden sterken Russischen druk, die zich niet alleen op de drie groote frontpunten van den strijd openbaart, maar ook in de andere sectoren, die op het oogenblik niet zoo be langrijk schijnen. Van alle frontgedeelten bieden de bij zonderheden hetzelfde, beeld, wat sedert 22 Juni reeds zoo dikwijls is weergegeven: on verpoosde offensieve handelin gen van de Sovjettroepen, een verrassend omvangrijke onder steuning van de luchtvloot, ongekende massa's tanks 'en een concentratie van man schappen en materieel, die al het voorgaande in de schaduw stelt. De gevechten In Litauen en Letland- Als voorbeeld diene strijd in het gebied, dat thans een groot deel van de belang stelling opeischt, nl. Litauen en Letland. Ten Westen van Dunaburg heeft -het tankleger van maarschalk Bagramjam zich tusschen het Duitsche. Noordelijke en centrale front geschoven. Met het verkeers punt Schaulen als basis wordt nu eenerzijds gepoogd via Mitau (Jelgewa) in welke stad volgens de berich ten van gisteren wordt ge vochten naar de kust, naar het 30 km. ten Noorden gele gen Riga te komen, anderzijds wordt in vrijwel tegengestelde richting naar de Oost-Pruisi- schfe grens in de richting van Tilsit gemarcheerd. A Correspondeerend met ceze actie, schrijft de Berl. corr. van de N.R.C., wordt sedert 3 dagen waaiervormig tegen den benedenloop van de Memel en tegen do linie KownoUtena- Dunaburg opgetreden met zeer sterke tankformaties en gemo toriseerde infanterie. Tusschen Ukmerge (halverwege Kowno Utena) en Utena werd een penetratie geforceerd. Om deze nu te vergrooten, richtte Ba gramjam daags daarop aan zienlijke krachten tegen het geheele Duitsche front tus schen Kowno en Utena, voor al tegen eerstgenoemde stad, waarbij het den aanvallers ge lukte, trots energieken tegen stand van de Duitschers, haar te nemen. De strijd in dit ge bied woedt met groote hevig heid voort. Men krijgt uit deze en andere berichten den in druk, dat een aanvalsfront to gen Oost-Pruisen wordt opge bouwd, van waar, langs ver scheidene routes, getracht zal worden het Duitsche grondge-' bied te betreden. Om de Weichsel-linie. De strijd om de Weichsel- linie in het gebied van War schau is in volle ontwikkeling. De Duitschers verdedigen zich met name in dezen sector taai. want zij ontveinzen zich ook niet, zooals een commentator schreef, dat van het resultaat van den strijd om deze laatste groote rivier voor het eigen lijke Duitsche territorium het al of niet slagen van de ope ratie van de Sovjettroepen in den centralen sector afhangt. Twee Sovjetlegers. een nume- .rieke meerderheid vertegen woordigend, drukken nu op de op den Russischen oever staan de Duitsche formaties. Welis waar waren er reeds Sovjet bruggenhoofden op den ande ren oever gevormd, doch zij werden geëlimineerd: verdere pogingen om over te steken, zijn tot dusver verijdeld. De stormaanval op de Poolsche hoofdstad schijnt aanstaande te wezen, nu de Sovjettroepen in een grooten boog tot op 10 km Warschau zijn genaderd. Vooral in het Zuiden, Oosten en Noordoosten van de stad trekken de aanvallers belang rijke troepen samen. Mededeelingén Plaatselijke Distributiediensten MIDDELBURG. Aanvragen voor rijwielen en rijwiel banden. e Distributiekring Middelburg maakt bekend dat zij. die op bun aanvragen vbor rijwielbanden geen bericht hebben ontvangen, hun aan vragen als vervallen kunnen beschou wen. Dit geldt tevens voor alle aan vragen voor rijwielen. Nieuwe aanvra gen kunnen geschieden tusschen 1 en 10 Aug. Officieele mededeelingen GEMEENTE VLISSINGEN. GEMEENTEREKENING 1942. De Burgemeester van VUssingcn brengt ter openbare kennis, dat de rekening van de Inkomsten en uit gaven der gemeente, alsyede die van hot Waterleidingbedrijf, Grondbedrijf, bedrijf Gem. Reinigingsdienst, bedrijf Vee- en Vleeschkeuringsdlénst kring Vlissingen, Badbedrüf. Woningbedrijf, en Vischmijnbedrijf, over het dienst jaar 1942, ter secretarie voor eet ieder ter lezing zijn nedergelegd er tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 21 Juli 1944, INLEVERING GRANEN. PEUL- VRUCHTEN EN ZADEN. Alle partijen granen, zaden en peul vruchten, behalve de voor zaaizaad zelfverzorglng bestemde, moeten zoo spoedig mogelijk op de gebrui kelijke manier ter keuring worden mgeboden. De P.B.H. beslist aan welk pak- huis geleverd moet worden, doch zal mogelijk met de wenschen der telers rekening houden, de volgende speciale gevallen kan de P.B.H vergunning geven, de producten voorloopig. in een erkend pakhuis op te slaan. Na de keuring worden de producten door het A.V. afd. Zeeland, overgenomen. Deze gevallen zijn:1. Bominslag vernietiging van' bedrijfsgebouwen; inbeslagname bedrijfsgebouwen door de weermacht; 3. Belgische te lers; 4. telers, die over geen bedrijfs gebouwen beschikken. De keuring geschiedt op basis van het B-monster dat den richtprijs ver tegenwoordigd, in 9 klassen. 1-2-3 ls klasse A; 4-5-6 is klasse B; 7-8-9 is klasse C. Binnen 4 x 24 uur na den datum van den keuringsuitslag, echter niet later dan bü de levering, kan de teler herkeuring aanvragen. Wordt de teler bij de herkeuring In het onge lijk gesteld, dan wordt hem ten minste 1 1 per 1000 kg. of gedeelte van 1000 kg, van de ter herkeuring aangeljoden partij tot een maximum van 5 per partij ln rekening ge bracht De richtprijs klasse 5 wordt be taald voor het gezonden boeren- schoone product, van ten hoogste de volgende percentages vocht: granet 17 pet., erwten 18 pet., stambooner 19 pet., veldboonen 19 pet., lijnzaad, kanariezaad en mosterdzaad 14 pet., karwijzaad 13 pet., maanzaad 11 pet. Bij 1 hooger vochtgehalte dan deze percentages wordt 1 op der, prijs gekort plus het halve „basis bedrag". Bij meerdere procenten hoogei vochtgehalte, worden zooveel procen ten op de prijs gekort als het vocht gehalte boven voormelde percentages ligt plus het geheele basisbedrag. Het basisbedrag Is voor granen er. voerpeulvruchten 0.50 per 100 kg., voor peulvruchten en zaden 0.80 per 100 kg. Zoowel voor granen als peulvruch ten geldt dat op partijen welke voo: 1 Oct. 1944 ter levering zijn aange boden, en waarvan uit het dorsch- briefje blijkt dat de dorsching be ëindigd is, alléén, een korting naar het percentage vocht wordt toegepast. De korting van het basisbedrag heeft derhalve alleen plaats voor partijen, welke na 1 Oct. 1944 of later wor den aangeboden. Voor partijen, die sterk afwijken van boerenschoon, wordt een korting voor schoonen toegepast. Bij vervoer over grootere afstan den dan 10 km. wordt een tegemoet koming ln de transportkosten ver leend. Het aan telers te vergoeden be- waarloon bedraagt 3 ct per 100 kg. per week. Ingaande 3 Sept. 1944 ei eindigende ln de week van 18 tot 24 Februari 1945. Naast de hierboven bedoelde kor tingen op den prijs, wordt in ver band met de nieuwe aanslagregeling voor elke partij bepaald of, en zo< ja, welk percentage op het gewichi moet worden gekort voor e.v. teveej vocht, bijmenging of verontreiniging. Voor de korting op het gewicht worden de reeds gemelde vochtpcr- centages als basfs genomen, behalve voor granen, waarbij dit percentage btj de korting op het gewicht 18 fl mag bedragen. Voor leder procent, of gedeelte daarvan, vocht, dat een partij meei bevat dan voornoemde percentages, wordt 1 op het gewichtgekort. Ieder procent of gedeelte van eén procent-bUmenging van grond, kaf, or.kraid e.d. dat het product bevat, wordt op het gewicht gekort, mei dien verstande, dat geen korting wordt toegepast, indien de bijmenging inder dan 1 bedraagt. Ter voldoening aan den aanslag mag onder bepaalde voorwaard e> verwisseling van producten plaat.' vinden. De hierbij vastgestelde ver- houdingscüfers zijn: I. tarwe, rogge, erwten, 100 kg., is gelijk aan 11 gerst, haver, veldboonen, 125 kg., Ie gelijk aan III. stambooncn 80 kg. Bijmenging van I in Hl telt vooi 4/5; bijmenging van II in m telt •oor 2/3: bijmenging van II in telt voor 4/5. Bedraagt deze bijmenging in totaal niet meer dan 3 dan behoeft geen korting te worden toegepast. Scheuring grasland en koolzaad- teeltpllcht. De Wad. Voedselcommlssaris voor Zeeland maakt bekend, dat de prov Zeeland vrijgesteld is voor het oogst jaar 1945 grasland te scheuren. Hier voor tn de plaats Komt een verhoogde koolzaadteeltplicht. De verhooging ls door den Productiecommissaris voor Zeeland vastgesteld voor bedrijven met meer dan 5 ha .bouwland op klei- en zavelgrond op 2 en voor bedrijven met meer dan 10 ba. bouw land op zandgrond op 1 «fc. De betreffende gebruiksgerechtlgdec zijn dus verplicht in totaal resp. 12 i van hun totale oppervlakle bouwland met winterkoolzaad te be telen. Getrouwd: PAULUS MEERMAN en CHRISTINA M- HOSSELAAR die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling, vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 27 Juli 1944. Arbcidstraat 22. HUWELIJK. Kcnnlsm. gezocht door nette werkman m jonged. of wed. van 30-40 jr., 1 kind geen bezw. Rr. lelt. A. L. Bur. P.Z.C.,, Miss. A- WIELEMAKER en J- VAN DE VOORDE die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling, vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Koudekerke. 2 Augustus 1944. RUKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL, GOES. Aangifte voor het toelatings tot I September a.s. De Directeur, lr. C. J. DROOGENDIJK. Tot en met 18 AUGUSTUS worden op ons atelier geen foto s opgenomen. Foto-Atelier: PIET VRKKE, Korte Delft 2. Middelburg. VOLKSZANGSCHOOL. Vrijdag a.s. laatste les voor e vacantie, op gewonen tijd. A. BOSDIJK. BELASTINGCONSULENT Inlichtingen omtrent (schrift.) opleiding, examens en lidmaat schap bij het Sccr.: Neder!. Col lege éoor Belastingconsulenten. Valkenboschl. 295, Den Haag- CONSULTATIE-BUREAU VOOR ZUIGELINGEN TE VLISSINGEN. Tot nadere aankondiging geen spreekuur. E.MA1LLE- EN ALUMINIUM KEUKENGEREI. Hiervoor worden punten be schikbaar gesteld, en wel 40 punten voor hen, die na I Juli 1944 in het huwelijk traden; 20 p u n ten voor hen die tus schen 22 Novpmher 1943 en 1 Juli 1944 gehuwd zijn. llit voorraad leverbaar. JAN VAN DONGE. Winkelbedrijf, Koudekerke- Evangelisatie. Bogardraal, Middelburg. Dnnderdagav. 8 u. samen komst Spt de Heer H. F. HUSON. Evangelist te Oost- zaan. Onderwerp: „Kie zen". Ieder hartelijk wei- Door alle tijden hpen is RADIO TEMME op 't gebied van elcctrlciteit no. één. Ook nu nog ruime sorteering. Lange Noord straat 47-49, Middelburg. Erkend installateur P.Z E.M, Wegens vacantie is bel atelier GESLOTEN van 5 tol en met 12 AUGUSTUS. M. HAMEI.INK. Ztzidsingel 90, Middelburg- Breukbanden Pafcent Geneesmiddelen Bandages en Instrumenten L. A C D A, Prinsestraat 53, Den Haag voorheen Firma Vrjfvinkel St. Jacobsstr. 1. Vlissingen Vraagt vrijblijvend ^lichtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3