PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: If ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1944 BUREAUX TB MIDDELBURG, VLISSINGEN, GUES, OOS'l BURG, BRESKENS, SOUBURG. 187e JAARG. NUMMER 20 Groote aanval der geallieerden in Normandië. VRIJ DIEPE PENETRATIES BIJ CAUMONT, SOURDE- VAL EN CERENCES. UITERST FELLE STRIJD IN HET OOSTEN. DISTAN CI EERINGEN BIJ SIEDLCE. KOWNO ONTRUIMD. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede: De vfland breidde in Nor mandië zyn met groot gebruik van materiaal gevoerden groo- ten aanval Zondag uit tot het geheele front van ten Z.W. van <Jai8n tot aan de Westkust van het schiereiland Cotentin. De gevechten worden aan beide kanten met steeds toenemende verbittering gevoerd. Ten Z. van Hottot werden alle vijan- deiyke aanvallen uiteengesla gen. Aan weerszijden van Cau- mont kon de vQand een vry diepe penetratie in ons front bewerken. Eigen tegenaanval len zjjn daar gaande. N.W, en W. van Torigni-sur-Vire mis lukten hevige doorbraakpogin gen der Amerikanen. Met bui tengewone felheid woedden de gevechten Zuidelijk van Sour- deval en Cerences. Pantserfor maties zijn overgegaan tot den aanval op den ver binnenge drongen vijand. Uit het gebied ten N. van Sourdeval baande zich een pantsergevechtsgroep der Waf- fen-SS, die tydelyk van haar verbindingen was afgesneden, een weg naar het gros onzer strijdkrachten. Des nachts vie len formaties gevechtsvliegtui- gen scheepsconcentraties voor den mond van Orne en Seine aan. De vijand verloor 11 vlieg tuigen. In het Fransche gebied wer den 97 terroristen in gevech ten vernietigd. Duitsche torpedomotorboo- ten vielen Zondagnacht een vijandelijk convooi onder de Engelsche kust ten 'O. van Eastbourne aan en plaatsten torpedotreffers op 3 groote schepen. Londen ligt vrijwel ononder broken onder zwaar vergel- dingsvuur. In Italië heeft de vijand zijn grooten aanval op Florence tengevolge van de geleden ver liezen Zondag niet voortgezet. Hij deed alleen hevige plaatse lijke aanvallen Z. en Z.O. van de stad, die met zware verlie zen ineenstortten. In het Oosten duurt de strijd tusschen de Karpathen en de Finsche Golf met de uiterste felheid voort. In het voorterrein der Kar pathen mislukten talrijke vij andelijke aanvallen. Bij Sam- bor schoot een pantserdivisie 20 van de 30 aanvallende tanks stuk. In verschillende sectoren wierpen onze troepen den vij and m den tegenaanvalterug. In het gebied van Warschau werd in zware gevechten een doorbraak van sterke vijande lijke strijdkrachten naar de stad verhinderd. Na herhaalde Sovjet-aanvallen op Siedlce te hebben afgeslagen, distantieer den onze troepen zich daar naar nieuwe stellingen verder naar het Noorden. Tusschen den middenloop van den Boeg en Olita werd het front gehandhaafd. B\j Kowno zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort en kondien zich in weerwil van bardnek- kigen tegenstand van onze troepen van de stad meester maken. In Letland wordt hevig vochten om Mitau en bij Birsen. W. van Ostrof werden bol sjewistische aanvallen ir hoofdzaak afgeslagen. Op de landengte van Narwa verijdel den onze divisies in samenwer king met afdeelingen der ma rine ook Zondag alle door braakpogingen van sterke Sov- jetstrrjdkrachten in zware ge vechten. De vrjand leed buiten gewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Eskaders slagvliegtuigen stelden bij aanvallen in scheer- vlucht talrijke vijandelijke tanks en kanonnen buiten ge vecht en vernielden verschei dene hondei-den voertuigen. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel Zondag het gebied van Boedapest en eenige andere plaatsen in Hon garije en Kroatië aan. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten vernietig den 15 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 11 viermotorige bommenwerpers. Duikbooten hebben 3 koop vaardijschepen met een geza- menliiken inhoud van 22.000 ton, 2 bewakingsvaartuigen en 1 mijnveger tot zinken ge bracht. Hot Japnnsche deelt mede, t.it sedert Amerikaansche neergeschoten of op den grond nield. TURKIJE AAN OOR GAAN DEELNEMEN? langen tijd van zwij- jliceeren de Duitsche hoofdkwartier Juli In China vliegtuigen rijn ZAL LOG Na HHBi gen, publiceeren 3e Duitsche bladen thans eensluidende be richten over den van Anglo- Amerikaansche en Sovjet-Rus sische zijde op Turkije uitge- oefenden druk, die dit land thans zou nopen een ondubbel zinnige beslissing te nemen. Deze berichten hebben in poli tieke kringen te Berlijn sterk dc aandacht getrokken, daar zij er weinig twijfel over laten bestaan, dat de Turksche nati onale vergadering in haar Woensdag a.s. te houden bij eenkomst de economische en diplomatieke betrekkingen met Duitschland zal afbreken. De woordvoerder der Duitsche re geering wenschte aan de des betreffende Duitsche persbe richten niets toe te voegen. Hij wees er echter op, dat het af breken der diplomatieke be trekkingen in de meeste geval len oorlog beteekent. De Duitsche pers wijst op den sterken druk, die Londen en Washington tezamen met Moskou reeds langen tijd op de Turksche regeering hebben uitgeoefend en die thans in de eerste plaats een wjjziging van de overeenkomst van Montreux ten doel schijnt te hebben, in dien zin, dat de Sovjetunie me dezeggenschap verkrijgt met betrekking tot de controle op de Dardanellen. Voorts zouden de geallieerden de beschikking willen hebben over lucht- vlootbasis op Turksch grond gebied, hetgeen slechts de in leiding zou zijn tot een actieve deelneming van Turkye aan den oorlog. Zou Turkije zijn neutrale houding laten varen, dan brengt dit ook de positie van Bulgarije in het geding, zooals trouwens de geheele situatie in Oost-Europa in dit geval een wyziging ondergaat. LUCHTAANVAL OP BOEDAPEST. Zondagochtend bombardeer den ca. 300 Amerikaansche bommenwerpers met krachtige jagerbeseherming de Hongaar sche hoofdstad. In luchtgevech ten en door luchtdoelartillerie werden 15 vliegtuigen, w.o. 11 bommenwerpers, vernietigd. Majoor Rudel, Duitschlnnd's meest succesvolle slagvlicger, heeft de 351 «te bolsjewistische tank stukge schoten. Majoor Rudol voerde rijr opdrachten bijna uitsluitend uit op aanvalehoogte van enkele meters, heeft reeds 2104 vluchten tegen doil vijand ondernomon. Beweeglijke oorlogvoering aan het Oostfront. Het tempo van het offensief der Sovjets aan het Oostelijk front heeft de verdedigers, naar militaire kringen te Ber lijn verklaren, in een moeilij ken toestand gebracht. De laatste dagen heeft men we derom terrein prijs moeten geven. Hiertoe behoorden be. langrijke vestingen, waarvan sommige reeds ver achter het Sovjet-i'ront lagen. De steun punten, grendei- en egelstel lingen, welke de Sovjets had den doorbroken of laten lig gen, waren, tengevolge van den geweldigen druk die de Sovjetlegers in het voormalige Poolsche gebied uitoefenen, niet meer te houden Een militaire commentator te Berlijn heeft aangekondigd, dat de Duitsche leiding thans aan het Oostfront tot een be weeglijke oorlogvoering zal overgaan. Deze tactiek zou meer mogelijkheden bieden dan de stellingenoorlog en het starre vasthouden van een of andere linie. De beweeglijke gevechtstac tiek heeft ten doel door te genaanvallen en uitwijken, door het vormen van flanken en flankbedreigingen, hot Sovjet-offensief te remmen en op te vangen. Ook de strijd om den tijd is ontbrand. De Duitsohers heb ben tjjd noodig om een vol doend sterk leger op te stellen om de aangekondigde plannen uit te voeren, en tevens een evenwicht te scheppen op ma terieel gebied. De Sovjets vallen evenwiel met groote snelheid en met huitengewoon sterke krachten aan. Derhalve moet er rekening mee gehou den worden, dat de Duitsche beschermingsgordel, welke de Sovjets most stuiten, meer naar he.t Westen is gelegen. De groote afweersiag. Intusschen woedt de groote afweerslag met bijzondere he vigheid op den Noordelijken vleugel in Litauen en Letland. De Sovjets trachtten hier met sterke pantserstrijdkrachten gemotoriseerde formaties in tal van sectoren in den rug van de Duitsche troepen te komen, om deze te vernieti gen. Zij vormden hiertoe een sterke pantserwig, die, door verscheidene gemotoriseerde infanterie-divisies vergezeld, opdiong naar de tusschen Riga en Kowno gelegd stad Scnaulen. Nadat deze plaats veroverd was, rukten de Sov jets in W. en N. richting ver der, Ten W. van Schaulen, in de richting 'van Memel en Libau, kon deze aanval tot staan gebracht worden. In N. richting evenwel gelukte het den Sovjets de ten Zuiden van Riga gelegen stad en spoor wegknooppunt Mitau te be reiken. Hier wordt thans fel gestreden. Sterke Sovjet-strijdkrachten zijn ook tot den aanval over gegaan in het gebied van de rivier de Njemen, tusschen Kowno en Bialystok. Van dit front worden groote gevech ten gemeld bij Olita (halver wege Kowno en Grodno) en bij Augustow (W. van Grod no). De stryd speelt zich hier in 't algemeen op minder dan 50 km van de Pruissische grens af. De stad Kowno hebben de Duitsche troepen ontruimd. Zeer zware gevechten wor den ook gemeld aan den Weichsel, Z.O. van Warschau tusschen Warschau en Siedlce, waai- sterke gemoto riseerde- en tankcolonnes der Sovjets aanvallen. Op sommi ge punten hebben de aanval lers den Weichsel reeds over schreden. Andere afdeelingen nikken op in de richting van Warschau; ten Z.O. van deze stad zijn gevechten met aan- valsvoorhoeden aan den gang. Op den Zuidelijken vleugel ligt het zwaartepunt dc krijgsoperaties in het voor terrein der Karpathen in het gebied van Sambor (ten Z. van Przemysl en bij Reiehs- hof (ten W. van Jaroslau). De hier strijdende Hongaarsche troepen hebben zich op nieu we verded'igingss tellingen te ruggetrokken. Het Zwitsersche souverelne ge bied Is gistermiddag boven den grens. sector RhelneckRodersdorf door verscheidene Amerikaansche bommen werpers geschonden. Twee toestellen moesten in Ducbcndorf noodlanden. De bemanning werd geïnterneerd. De leider der militaire groep, die den president van Columbia, oenlgc weken terug, had ontvoerd, Is door een krijgsraad tot 10 Jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het DNB meldt, dat luitenant- kolonel Helmut Lent Maandagnacht bij de operaties tegen Britsche ter- reurbommenworpors zijn 100c nacht- Jachtoverwlnnlng heelt behaald, waar mede hij aan do spits der Duitsche nachtjagers staat. WEGENS COMMUNISTISCHE ACTIE TERECHTGESTELD. Het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche ge bied heeft als Sondergericht den Nederlander Jan Postma ter dood veroordeeld. Postma was een der leiden de figuren van de C.P.N. en heeft op een vooraanstaande plaats gedurende de jaren 1942 en 1943 als leidend functionaris der illegale C.P.N. en als uit gever van een communistisch opruiend geschrift geijverd. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De Nederlanders 1) Albert Huisman, kolen handelaar te Zaandam, 2) Josephus Swólfs, laborant te Zaandam, 3) Willem van den Burgh, politiebeambte te Amsterdam, zijn bij vonnis van het Duit sche lObergericht als Sonder gericht ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn op ille gale wijze werkzaam geweest in dienst van de verboden com munistische partij en wel Huis man en Swolfs door deelne ming aan aanslagen op ver- kee'sinstallaties en installaties der Duitsche Weermacht, van den Burgh door het doorgeven van vuurwapenen. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. Honden- en kattenbrood. Van 1 t/m 31 Aug. worden op bon no. 14 van de distribu tiekaart voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen perio de. Op bon no. 14 van de distri butiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 1% kg kattenbrood be schikbaar gesteld. Nlet-metalen vervangingsmid delen voor tandrubber zijn thans aan gewezen als distrlbutiegocderen In den zin van art. 4 der Distributie- wet. Een B r i t s c h-I n- diër (een 34-jarige stoker) en een Surinamer (een 26-jarige bankwerker) geraakten op het Rembrandtplein te Am sterdam met elkaar slaags. De bankwerker gaf den stoker een slag in het gelaat, waarna het publiek hen scheidde. In de Utrechtschestraat ontmoet ten de beide vechtjassen elk ander weer. De stoker trok een zakmes en bracht daar mede den bankwerker een steek in de linkerzijde toe, waardoor hij vrij ernstig word gewond. Toen de stoker het slachtoffer voor de tweede maal wilde steken, werd hij door een pony-taxi aangere den, zoodat deze aanslag mis lukte. UIT DE PROVINCIE Walcheren P. Vader Hzn. ST. LAURENS. In den ouderdom van 77 jaar overleed alhier de heer P. Vader Hzn., die van 18911932 gemeente ontvanger en van 19151932 tevens gemeente-secretaris was. Voorts was hij van de oprichting der Boerenleenbank M tot voor enkele jaren kas sier van die bank en tot heden voorzitter van de Woning- bouwvereeniging. Zuid-Beveland HANSWEERT. Donderdag en Zaterdag gaf de zangver- eeniging „Zuiderstemmen" al hier, onder directie van den heer Jan Kousemaker uit Goes, «sn welgeslaagde vertolking an La Mascotte, operette in drie bedrijven, van Alfred Du- ru en Henri Chivot, muziek van Edmond Audran, in de Ne derlandsche bewerking van Herre de Vos. Koor en orkest kweten zich op zeer verdien stelijke wijze van hun niet lichte taak. De hoofdrollen wa ren in goede handen. Noord-Beveland KORTGENE. De ltjst voor behoeftige blinden te Amster dam bracht te Colijnsplaat 191.75 op, te Korfgene 133.65 en te Kats 54.20, zoodat er in deze gemeente 379.60 voor bovenstaand doel is gecollecteerd. MIDDELBURG Hij zou schoenen voor spek ruilen. W. C. K. alhier had een paar schoenen staan, welke hij ..wel wilde ruilen voor etens waren of iets dergelnks. Een zekere J. V. zeide wel iemand te weten, die de schoenen zou willen ruilen voor spek. K. gaf hem de schoenen mee en V. zou voor het spek zorgen. Edoch, noch het spek, noch de schoenen, zelfs de ruilhande laar zag K. niet meer terug. De politie werd in den arm genomen. Spoedig was nu de „ruil" opgehelderd: V. had de schoenen tegen hoogen prijs verkocht eta het geld aan drank opgemaakt. Proces-ver baal werd opgemaakt. Uit het politierapport. Proces-verbaal werd opge maakt tegen A. M. uit Vrou wenpolder, wegens het niet inleveren van zilveren' en nik kelen munten. M. K. uit St. Laurens kreeg een pol. waarschuwing, omdat hg met een bespannen voer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1