PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJS: 19 ct. por week ot 2.42 per Kwartaal. ;anco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J et., minimum per adver- ntie 1 2.05. Bi) abonnement speciale prtJs. Kleine advertenties uaximum 6 regels) 58 cent, dlcnstaanvragen en dlenstaanbie- Uigen ct. Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 28 JULI J944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN "187ste JAARGANG NUMMER 205 De Bureaux van ons olad zjjn gevestigd te: Viissingen: Redactie pp Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 \2 HJnenj, Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Uondenscüe Kaal 29. Red. tel. 3521, Adm. teL 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, teL 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, teL 234; Oostburi: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Sovjets vallen aan bij Jaroslau en Lublin. UBLIN GING VERLOREN. NARWA ONTRUIMD. EVECHTEN BIJ PONEWISJ (W. VAN DUNABURG). LUCHTAANVALLEN OP Z.O.-DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Duit- ïhe weermacht maakte Don- ;rdag bekend: Ten Zuiden van Caen wer den onze Woensdag herwon nen stellingen versterkt en tegen hernieuwde plaatsely- ke aanvallen in bezit gehou den. Tankconcentraties ten Oosten van Caen werden door geconcentreerd artille rievuur uiteengeslagen. In .het gebied ten Westen van Caumont behaalde de vijand enkele plaatselijke penetra ties, die na het stukschieten van 45 tanks werden afge grendeld. Amerikaansche 'formaties zetten in het. ge bied ten Westen van St. Lo haar aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Aan één vijandelijke aanvalsgroep van 20 tanks met daarop zit tende infanterie, gelukte het tot in het gebied van Canisy door te dringen. 5 tanks wer den stukgeschoten Zoowel hier als in het gebied van Marigny düren hevige ge vechten voort Ten Noorden van Periers isten onze troepen zich tegen le vijandelijke aanvallen in in stellingen te handhaven, oeltreffende aanvallen van ïze gevechtsvliegers waren ÏS' nachts gericht op vijande- ke concentraties in hetfge- ed van Caen en op schepen in Noordoosten van Chet- J'urg. De vijand verloor 11 egtuigen in luchtgevechten. t het Fransche gebied werden I terroristen in den strijd jrnietigd. Het vergeldingsvuur op Lon- ïn duurt voort. In Italië bleef den vijand in ït gebied ten Zuiden van lorence ook Woensdag elk icces onthouden, ondanks alle igingen om door ons front ïen te stooten. Met gebruik- iaking van sterke infanterie- i pantserformaties stormde a vijand steeds weer, door ar- llerie en zware luchtaanval- n ondersteund, op onze stel- ngen los, doch bleef met zwa- S verliezen liggen. Een plaat- ilijke penetratie, die de vijand is na zeer zware geveenten q Zuidwesten .van Figline m behalen, werd afgegren- ld. Aan het ©ostelijk front wer- in in den sector Stanislau jmberg talrijke aanvallen van bolsjewieken met verliezen geslagen. Onze Grenadiers aten zich ondanks alle bol- awistische aanvallen nog -éeds in het stadscentrum van jmberg te handhaven. Iu het gebied van Jaroslau en Lublin duurt de sterke vyan- delijke druk voort. De stad Lublin ging na verbitterden strijd verloren. Aan weerskan ten van Brest-Litovvsk by Bia- lystok en ten Oosten van Ków- no werden alle doorbraakpo gingen van de bolsjewieken verijdeld, en werden plaatse lijke penetraties afgegrendeld. Bij Ponewisj zijn gevechten met vijandelijke verkennings- en pantserspitsen aan den gang, Tusschen Dunaburg en de Finsche Golf zyn ook Woens dag weer talryke aanvallen van de bolsjewieken bloedig ineen gestort. De in een vooruit springende frontbocht gelegen stad Narwa werd na uitvoering van de sinds geruimen tijd voorbereide verwoesting van alle voor de oorlogvoering ran belang zijnde installaties, vol gens bevel ontruimd. Aanvallen van den vijand op onze verkorte, enkele kilome ters ten Westen verloopende nieuwe stellingen bleven vruch teloos. Bij de zware gevechten in het gebied van Ludsen heeft zich het bataillon fuseliers 32, onder ritmeester von Heyde- breck, door bijzondere stand vastigheid -onderscheiden. De dappere commandeur vond in de voorste linies den helden dood. In den tijd van 24 Juni tot 24 Juli werden in den Noorde lijken sector van het Oostelijke front door troepen van het leger en van de Waffen SS, alsmede door vliegende forma ties en luchtdoelartillerie van de luchtmacht 924 Sovjet-Rus sische tanks vernietigd. Formaties zware slagvlieg tuigen mengden zich in de voornaamste sectoren doeltref fend in de gevechten te land en sloegen vijandelijke colon nes uiteen. Hierbij werden 35 vijandelijke tanks en meer dan 400 voertuigen vernield. Dés nachts ondernamen zware ge vechtsvliegtuigen aanvallen op vijandelijke concentraties in het gebied van Lublin. Amerikaansche bommenwer pers vielen plaatsen in Zuid- oost-Duitschland en Roemenië aan. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 42 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 35 viermotorige bom menwerpers, vernietigd. Roe- meensche jachtvliegers scho ten in gevechten met een for matie Amerikaansche jagers 9 vijandelijke jagers omlaag. Des nachts wierpen vijandelijke vliegtuigen bommen in het ge bied van Hamburg en op de stad Tilsit. 6 vliegtuigen wer den neergeschoten. DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH. Engelsche oorlog 16521654, 2e Eng. oorlog 16651667, 3e Eng, oorlog 721674, 4e Eng. oorlog 17801784.... en ook nu weer denzelfden' vijand, erlands erfvijand ter zee. Evert&en, Tromp, de Ruyter... zij glngei^ons ZIJ aierven ala helden..., wij strijden door! enlang wordt het zeegebied op verschillende diepten en in alle richtln- i op vijandelijke mijnen doorzocht en hiervan grondig gezuiverd. O-H/P m .nmelding als vrijwilliger bU de Kriegsmarine staat open voor lederen derlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-annahme- ille-West, Zweigstolle Niederlande, te Utrecht, bij alle Marine-dienat- illen, Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Neben- 'llen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewcnschte inlichtingen worden «^strekt. DE DEELNEMERS AAN DE PUTSCHPOGING, De door rijksminister dr. Goebbels in zyn radiorede van 26 Juli gebrandmerkte deel nemers aan de putschpoging van 20 Juli waren: 1. de ge neraal der infanterie, Olbricht, die standrechtelijk is doodge schoten; 2. de vroegere chef van den generalen staf, kolo nel Beck, die zich bij de arres tatie zelf doodschoot; 3. kol.- generaal Hoeppner, dié gear resteerd werd en zijn vonnis verwacht. DE OORLOG IN DE LUCHT. In den Balkan werden Maandag verscheidene steden in het bergland van Monte negro door geallieerde vlieg tuigen gebombardeerd. Alleen in Bjenica werden verschei dene honderden burgers het slachtoffer. Boven Servisch gebied werden Woensdag trei nen beschoten. Amerikaansche bommenwer pers deden Woensdag aanval len op het gebied van Weenen. 42 vijandelijke vliegtuigen, w.o. 35 viermotorige bommen werpers, werden naar beneden feschoten. Vooral in het ge- ied van Granz en ten O. van Bruck an der Mur speelden zich hevige luchtgevechten af. Woensdagnacht werd een terreuraanval ondernomen op de Roemeensche stad Ploesti en andere plaatsen in de dis tricten Prahova en Ufo. Ver scheidene 4-motorige geallieer de bommenwerpers werden neergeschoten. Donderdagochtend deden Amerikaansche bommenwer pers een terreuraanval op Boedapest. Er ontstonden felle luchtgevechten, waarbij 26 Amerikaansche machines, w.o. 23 4-motorige bommenwerpers zijn vernietigd. De strijd bij Narwa. Zooals reeds gemeld, is het gebied der stad Narwa vol gens de plannen ontruimd ter verwerving van plaatselijke reserves. In den hier gelever- idén strijd hebben zich, vol gens Interinf, Nederlandsche pantser SS-grenadiers; die be last waren met de dekking van de Duitsche distanciee- ringsbeweging, by zonder derscheiden door uitmuntenden strijdgeest. Zij handhaafden zich in de voorste Duitsche linies tegen herhaalde Sovjet- Russische tankaanvallen, waarbij zij met pantserafweer- geschut en wapens voor den strijd op korten afstand 29 tanks buiten gevecht stelden. Verliezen der bolsjewieken. Sinds het begin van de zware afweergevechten in den centralen sector van het Oos telijke front hebben vliegends formaties en eenheden lucht doelgeschut van een Duitsche luchtvloot, onder bevel van Generaloberst Ritter von Grein, binnen 4 wsken tijds 1045 Sovjet-vliegtuigen, 501 tanks, 327 kanonnen en meer dan 2500 gemotoriseerde voer tuigen van den vijand vernie tigd. Finsche kinderen naar Zweden. Zweden heeft zich bereid verklaard, ca. 15.000 dakloos geworden Finsche kinderen uit het thans in de oorlogszöne gelegen gebied van Karelië op te hemen. -Sinds den eersten Finsehen winteroorlog van 1939-40 zijn in Zweedsche ge zinnen, kinder- en ziekenhui zen voortdurend noodlijdende Finsche kinderen opgenomen. Begin Juli 1944 bedroeg het aantal van deze kinderen in Zweden rond 30.000. AANVALLEN OP DE PAL AU -EILANDEN. Volgens een Japansch front- bericht zijn Amerikaansche slagformaties thans ook de groep der Palau-eilanden (on geveer 750 km. Oostelijk van het Zuidelijk deel der Philip- pijnen gelegen) genaderd. Na dat ongeveer 20 vliegtuigen een enkelen aanval hadden on dernomen op het eiland Peli- lioe, welke waarschijnlijk meer een verkenningsvlucht was, hebben 100 machines, die op gestegen waren van Ameri kaansche vliegdekschepen een tweeden aanval op dit eiland gericht. 7 van deze toestellen werden neergeschoten. Ook het eiland der Maria- nen-groep Rota, is wederom door vliegtuigen aangevallen, terwijl het eiland den volgen den nacht door scheepsartil- lerie onder vuur werd ge nomen. Bij deze onderneming verloor de tegenstander 2 vliegtuigen, terwijl den dag tevoren van 30 vliegtuigen, bij een aanval op Truk, 4 toe stellen werden neergeschoten. Rabaul is Dinsdag den ge- heelen dag door 90 vijandelijke machines aangevallen. Verliezen der communistische benden. In een gevechtssector in het Westelijke deel van den Bal kan hebben de communisti sche benden in een week tijds 1119 dooden alsmede 275 ge vangenen en 310 overloopers verloren. Groote hoeveelheden wapens, munitie en materiaal van allerlei aard werden buit gemaakt. Arbeidsvoorwaarden voor schoonmaaksters. De Staatscourant van 25 dezer bevat een beschikking van den gemachtigde voor den arbeid, waarbij deze een rege- iing van arbeidsvoorwaarden voor schoonmaaksters, in dienst van schoonmaakbedrij ven en andere ondernemingen, vaststelt. De regeling is o.a. van toepassing op fabrieken, kantoren enz., waar*één of meer schoonmaaksters in to taal 20 uren per week als zoo danig werkzaam zyn. Militarisatie der fascistisch- republikeinsche party. Volgens bevel van den Duce wordt' de fascistisch-republi- lreinsche party gereorgani seerd tot een militair organis me. Alle tot ,de party behoo- rende fascisten van 18 tot 60 jaar, die geen lid zijn van de*" weermacht, vormen in het vervolg het „hulpcorps der zwarte brigades", dat wordt samengesteld uit afzonderlijke actie-afdeelingen in „zwarte brigades", 20.000 squadristen (oude fascistische strijders) zijn ingelijfd iii de „zwarte brigades". Het directorium der fascistisch-rspublikeinsche partij wordt gereorganiseerd tot generalen staf van dit fascistische hulpcorps. Het hulpcorps staat onder militaire discipline, is ónderworpen aan de krijgswet en aan de mili taire rechtspraak. Alle mannelijke inwoners van Roemenië zijn verplicht, kleeding* stukken af te staan aan het leger. Door een leder moet minstens worden bijgedragen een hemd, een broek en eer) paar kousen. (C.D.) Hevige Sovjet-druk op het .Duitsche front Op een front van 400 km bedreiging gekarakteriseerd. hroedte op de lijn Sokolow (70 km ten Oosten van War schau) -Przemysl, (90 km ten Westen van Lemberg), vallen de Sovjet-legers van Konjew en Sjoekow met groote ver bittering de zich in dit gebied terugtrekkende Duitsche le gers aan. Hun eerste doelen schijnen te zyn Warschau en Krakau, doch daarenboven streven zij er naar, zooals men zich dat aan Duitsche zijde voorstelt, in groote veldslagen op voor het gebruik van tanks gunstig terrein van het Pool- sche territorium ✓-een beslis sing te forceeren, meldt de Berl. corr. van het Vad. De slag, die op het oogen- blik woedt, wordt avs een van de grootste van dezen oorlog beschouwd. De militaire toe stand wordt te Berlijn als ge spannen, met elementen van In den onderhavigen sector tusschen de Boeg en de be nedenloop van de San ligt op het 'öogenblik zonder twijfel 't zwaartepunt van den strijd. Talrijke Russische infanterie divisies en tankgroepen, ge dekt door een buitengewoon groot aantal eskaders „slag- vliegers drukken onverpoosd hevig op het Duitsche front. Lemberg, Lublin en Brest- Litowsk hebben de Sovjets snelle troepen bij hun op- marsch laten liggen. Jaros- low, Siedlce, 75 km ,.en Oosten van Warschau, Loekow en Przemysl zijn door de verde digers prijsgegeven. Met alle macht rukken de aanvallers verder op naar den Weichsel. Inmiddels is ook aan het Zuidelijke front, aan dei# Dnjestr, de gevechtsbedrrjvig- heid opgeleefd. Men beoordeelt zulks in Ber- lijnsche mili taire kringen nog niet als de voorberei ding tot een offensief, maar voorloopig als afleidings- en bindingsopera tie, om 't weg trekken van Duitsche troe pen naar het voornaamste strijdgebied te ver-hinderen. Een uitbreiding heeft het Sov- jet.offensief toch onder gaan doordien thans ook aan het front van de Narwa tus schen het Pei- pusmeer en de Finsche Golf, de aanval is hervat. Ten N. O. van Kowno is Wilkomir ontmirrfd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1