PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geallieerde aanvallen bij St. Lo en Caen begonnen ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week or J 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie J 2.05. BIJ abonnement speciale prt)3. Kleine advertenties (maximum regels) SB cent, dlecstaanvragen en dienstaanbie dingen ct. „Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. WOENSDAG 26 JULI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 203 De Bureaux van ons blad ztjn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 68-60, teL 10 (2 HJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscüe Kaal 29. Red. teL. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. ^n Adm. Xurfltade 15, teL 2475; Souburg: Kaaaalstr. 45, teL 234; Oostburn: Rea. en Adm. Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L Afweerslag in 't Oosten neemt in hevigheid toe. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Dins- dag bekend: In Normandië zyn de Ame rikanen Maandag tien N.W. van St. Lo en ten Z.W. van Carentan na hevige vuur- voorbereidingen en onver poosde luchtaanvallen met sterke strydkrachten tot den aanval overgegaan. In ver bitterde gevechten werd de vyand met zware verliezen aan dooden en gewonden af geslagen. In de vroege och tenduren van Dinsdag zijn Engelsche divisies in het ge bied van Caen na zeer ster ke voorbereiding door artil lerie en luchtmacht tot hun daar verwachten aanval overgegaan. Er ontwikkelden zich zware gevechten, die steeds in hevigheid toene men. Des nachts vielen zware ge vechtsvliegtuigen door den vij and bezette plaatsjes in het I landingshoofd, vijandelijke con centraties en het ravitaillee- ringsverkeer met goede uit werking aan. In de wateren ten W. van Brest werd een vijandelijke torpedojager be schadigd. Boven het landings hoofd en de bezette Westelyke gebieden verloor de vijand 21 vliegtuigen. In 't Fransche ge bied werden bij zuiveringsac ties 75 terroristen in gevech ten vernietigd. Het zware vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië ondernam de vijand Maandag talrijke plaatselijke aanvallen in het gebied van Pisa, ten O. van Pontedera en met vrij sterke strijdkrachten ten O. en N.O. van Poggibonsi, alsmede ten N. van Citta di Castello. Hij werd overal met zware verliezen afgeslagen. Ten N. van Citta di Castello in onze stellingen binnenge drongen vijandelijke troepen werden in een tegenaanval weer teruggeworpen. Duitsche torpedomotorbooten beschadig den voor de kust van Dalmatië een Britsche torpedomotorboot ernstig. In het Oosten gaat de groo te afweerslag tussclien den bo venloop van den Dnjestr en de Finschc Golf met toenemende hevigheid verder. In Galïcie zijn talrijke door tanks en slagvliegers onder- steunde aanvallen van de bol sjewieken mislukt door den taaien tegenstand van onze dappere grenadiers. In be weeglijk uitgevoerde gevechten wierpen pantserformaties vij andelijke aanvalstroepen op verscheidene plaatsen terug, waarbij talrijke tanks werden j stukgeschoten. In het. stadsgebied van Lemberg wordt nog steeds j verbitterd gevochten. Tus- schen Boeg en Weichsel I houdt de sterke vijandelijke druk aan. Het garnizoen van Lublin bood den met over machtige strijdkrachten van alle kanten aanstormenden vijand verbeten tegenstand. Ten N.W. van Brest-.Lit.owsk werden verscheidene brug genhoofden van de bolsjewie- ken op den Westelijken oever van den Boeg in een tegen aanval opgeheven. Tusschen Bialystok en Grodno alsmede ten N.W. van Kowno zijn alle doorbraakpogingen van de bolsjewieken in harde ge- vechten mislukt. Aan het front van Düna- burg tot aan de Finsche Golf zijn talrijke door tanks en slag- vliegers ondersteunde aanval len van den vijand met zware verliezen ineengestort. 56 vij andelijke tank» werden stuk geschoten. In eenige penetra- tieplekken zyn de gevechten nog aan den gang'. De luchtmacht ondernam ook Maandag met sterke formaties slagvliegtuigen vöortdurend aanvallen in scheervlucht ter ondersteuning van de troepen te land en vernietigden daar bij nog 59 tanks. Door den af weer van jagers en luchtdoel- artillerie verloor de vijand 54 vliegtuigen. Des nachts waren vijandelijke troepenconcentra ties en gereedstaande strijd krachten in het gebied van Lublin het aanvalsdoel van zware gevechtsvliegtuigen. Na overdag ondernomen aan vallen door vijandelijke jacht- vliegers in het gebied van Z.W. Duitschland, heeft een forma tie Britsche bommenweVpers des nachts een terreuraanval ondernomen op Stuttgart. .Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen ge worpen op Berlijn.en op plaat sen in Oost-Pruisen. Er wer den 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. POOLSCH COMITÉ TE MOSKOU. De zender te Moskou heeft een manifest gepubliceerd van een door Moskou aangesteld Poolsch comité. Dit ..uit Poolsehe patriotten -in de Sovjet-Unie bestaande comi té", zoo wordt o.m. in het ma nifest gezegd is de eerste wettige machtsbron. De emi- grantenregeering in Londen echter heeft zich, volgens het manifest, zelf aangesteld, waarbij zij zich gebaseerd heeft op een onwettige grond wet. De leden dezer emigran ten-regeering worden avontu riers genoemd, die Polen dicht bij de catastrophe hebben ge bracht. De wetgeving gaat thans over op het „Poolsehe comité der nationale bevrij ding". Volgens berichten 'uit Ge- nève wordt de proclamatie van het Poolsehe bevrijdings comité in Poolsehe kringen te Londen ten zeerste betreurd. Zij leggen er den nadruk op, dat zoowel Londen als Washington en de meeste an dere geallieerde landen de Poolsehe regeering te Londen hebben erkend. In Engelsche politieke krin gen is men van opvatting, dat de uitgeweken Poolsehe regeering te Londen het spel verloren heeft. Alles wijst er op, dat de „Poolsehe nationale Raad" in Moskou een groote ren invloed in hst Poolsehe gebied heeft dan de uitgewe ken regeering in Londen. Ook uiterlijk beschouwd kunnen de bolsjewieken bdSlissen over de manier, waarop Poolsehe ge bieden bestuurd moeten wor den. De Duitsche pers ziet In de constitueering van het Pool sehe comité te Moskou tot „Poolsehe regeering" het ver wachte voorloopige einde van een sinds lang waargenomen ontwikkeling. Als bijzonder kenmerkend voor den toestand wijst de Berliner Boersenzei- tung erop, dat er thans twee Poolsehe vertegenwoordigin gen zijn, .een bolsjewistische en een te Londen, die elkan der wederkeerig ieder be staansrecht ontzeggen. Het blad laat er net licht op vallen, dat het manifest van de Moskousche Polen yooral een „herstel der Joden in hun rechten" behelst. Voor de be woners van het Poolsehe kolo nisatiegebied, zoo voegt de Berliner Boersenzeitung hier aan toe, zou dat de bolsjewi- seering, de opheffing van ieder nationaal en cultureel eigen leven, den volkschen dood be- teekenen. TOTALE GEBRUIK VAN ARBEIDSKRACHTEN VOOR DEN OORLOG. De Führer heeft voor het gebied van het Groot-Duitsche rijk en dienovereenkomstig voor de hierbij aangesloten en de bezette gebieden een de creet uitgevaardigd over het totale gebruik van arbeids krachten voor den oorlog. Hierin wordt gezegd, dat de oorlogstoestand dwingt tot een volledige uitbuiting van alle krachten voor weermacht en bewapening. Derhalve heeft de Führer o.m. verordend dat de voorzitter van den minister raad voor de rijksverdediging, rijksmaarschalk Hermann Go ring het geheele openbare le ven in ieder opzicht moet aan passen aan de eischen van dé totale oorlogvoering. Een door hem voot-gestelde „rijksgevol machtigde voor het totale ge bruik van arbeidskrachten" moet er in het bijzonder zorg voor dragen, dat alle openbare ven-ichtingen aangepast zijn aan de doelstelling van den to talen oorlog en geen krachten onttrekken aan weermacht en bewapening. Hij moet het ge heele staatsapparaat met in begrip van rijksspoorwegen, rijkspost en alle openbare in stellingen, inrichtingen en be drijven nagaan met het doel om door een absoluut rationeel gebruik van menschen en mid delen, door stopzetting of be perking van voor den oorlog minder belangrijke taken en door vereenvoudiging der or ganisatie en der procedure het maximum aan krachten voor weermacht en bewapening vry te maken. De leider der partijkanselarij zal de door den Führer veror dende maatregelen krachtda dig ondersteunen door het op treden der partij op grond van de hem verleende volmachten. Rijksminister dr. Goebbels is benoemd tot „rrjksgevolmach- tigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog." DE STRIJD OM GUAM. Naar Van een Japansch steunpunt in den Stillen Oce aan wordt bericht, gelukte het op 21 Juli den op Guam in den strijd geworpen Japansche troepen, alleen reeds in den sector van de Sjowabaai 30 an de 50 tanks stuk te schie ten of in brand te steken. Bo vendien werden talrijke, met manschappen beladen landings booten tot zinken gebracht of beschadigd. Naar met betrek king tot de verijdelde landings- onderneming van de Ameri- De vlasoogst is begonnen. Nadat het vlas getrokken is, wordt het op zgn, ,hokken" gezet. CNF/Stevens/Pax m. NEDERLANDSCHE MILI TAIREN IN JAPANSCHE KRIJGSGEVANGENSCHAP. Het Ned. Roode Kruis deelt mede: Êêêê/êêÊI Aangezien gebleken was, dat op de uit Japan ontvangen lijsten .van krijgsgevangenen nog .vele namen ontbraken vooral van de officieren zijn tot dusver nog betrekkelijk weinig namen bekend wer den in Jflpan Inlichtingen ge vraagd. Van het officieele inlichtin genbureau te Tokio werd thans bericht ontvangen, dat de ver zending der lijsten van krijgs gevangenen vertraging heeft ondervonden, doch dat de toe zending daarvan thans zal wor den bespoedigd, zoodat bin nenkort wederom nieuwe op gaven kunnen worden ver wacht. Daar de publicatie der na men, in verband met de be perkte ruimte in de dagbladen, veel tijd vordert, verdient het aanbeveling, dat de belang hebbenden voor zoover zulks nog niet is geschied thans reeds gegevens verstrekken aan de le afdeeling van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's-Gravenhage. Vermeld dient te worden:'naam, volle dige voornamen, geboorteda tum en -plaats én z.m. rang, onderdeel, stamboeknummer, laatste standplaats en burger betrekking van den vermoede- lijken krijgsgevangene, zoome de het. adres en de familiebe trekking van den aanvrager. Indien reeds eerder aanvra gen aan bovengenoemd bureau zijn gezonden, dan wel reeds kennis is gegeven van een rechtstreeks van den krijgsge vangene ontvangen bericht, be hoeft geen aanvraag meer te; worden ingediend. DE COLORADOKEVER. Omstreeks het einde van de vorige maand heeft een Z.W. wind een groote vlucht Colo radokevers boven ons land ge- lianen tégen hrtiuSl Tynian f"acht. waard™dtt gevreesde nog wordt vernomen, gelukte ins?ct thans Noordelyker^ te- het den Japanners niet alleen meer dan een zevende gedeelte van de vijandelijke tanks te vernietigen, maar ook 1200 Amerikanen te dooden. Ten slotte zagen de Amerikanen van een voortzetting van hun poging af en vluchtten in de richting van het eiland Saipan. AANVAL OP ROODE IvRUIS-TREIN. Op het spoortraject Emden- Leer, niet ver van het station Oldersum, hebben, naar het D.N.B. meldt, in de middag uren van 18 Juli 2 Amerikaan- sche jagers bij helder weer een Roode Kruistrein in scheer vlucht aangevallen en van een hoogte van 30 tot 40 meter 2 salvo's gelost. Op den trein, waarvan alle wagens duidelijk de kenteekenen va© het Roode Kruis droegen, werden 130 kogelgaten geteld. 16 zieke en gewonde soldaten, alsmede 2 man van het begeleidende Roo de Kruispersoneel werden ge wond, 2 zoo zwaar, dat zij kort daarop stierven. recht is gekomen dan tot nu toe het geval is geweest. Het meerendeel der kevers is neer gevallen op de Zeeuwsche ei landen en in de Zeeuwsche wa teren, waarin vele zijn omge komen. Vele kevers zijn echter ook gevonden in de provincie Utrecht en een klein aantal ook nog verder in N.O. rich ting. In verband daarmede wekt de Plantenziektenk. Dienst ie- deren verbouwer van aardap- Eelen, onverschillig of hij in et groot of slechts voor eigen gebruik teelt, op, regelmatig aandacht aan zijn gewas te be steden en goed te letten op het eventueel voorkomen van kevers en in het bijzonder van de. larven en de door -deze ver oorzaak^ vretery. De kevers zijn ruim 1 cm groot, geel tot bruingeel van kleur met over- langsche zwarte strepen op den rug; de larven zyn kenbaar aan een dik, gezwollen lichaam van roóde kleur met zwarte stip pen op de zijden. Van elke vondst stelle men onmiddellijk de politie in ken nis, nadat men de vindplaats met een stok of tak duidelijk heeft gemerkt. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 27 Juli t/m 14 Aug. '44 ■reeft elk der bonnen „29" van de bonkaart U 403 voor kook- doeleinden, recht op het koo- pen van één liter petroleum. GEVONDEN VOORWERPEN VAN NEERGEHAALDE VIJ ANDELIJKE VLIEGENIERS. Leden van de vijandelijk© luchtmacht zijn op hun vluch ten uitgerust met zakjes, wel ke middelen bevatten, waar door ontvluchten moet wor den vergemakkelijkt. 0nder meer bevindt' zich er geld in van diverse valuta's, hetwelk er toe moet dienen aan de le den van de vijandelijke lucht macht, indien zij worden neer gehaald, middelen te verschaf fen, welke* hun de kans tot ontvluchten geven. Er wordt op gewezen, dat toeëigening van bedoelde zak jes alsmede van andere mid delen, waardoor ontvluchten, wordt vergemakkelijkt, als per soonsbewijzen, papieren enz., volgens de verordening cLd, 1 Juni 1944 van den Rijkscom missaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffen de den plicht tot het doen van aangifte bij het vinden van vliegtuigen, vliegtuigonderdee- len of uit vliegtuigen neerge worpen voorwerpen, ten streng ste wordt gestraft. Hij die der gelijke middelen, waardoor ontvluchten wordt vergemak kelijkt, vindt, is volgens ge noemde verordening verplicht deze onaangeraakt te laten lig gen en van de vondst onver wijld aangifte te doen bij de dichtstbijzijnde instantie van de Duitsche politie of Duitsche militaire instantie. Overtredin gen zullen ten strengste wor den gestraft. In een schilder ij- enzaak in de Plantage Kerk- laan te Amsterdam kwam een man, die vroeg, of de vrouw van den eigenaar een bankbil jet van 100 kon wisselen. De vrouw ging naar de slaapka mer en haalde het gevraagde wisselgeld. Even daarna kwam wederom een man, die beweer de dat het huis verkocht was en dat hij vermoedelijk de nieu we huurder zou worden. Hij wüde daarom het huis even £ien. Terwijl de vrouw het huis liet zien, ging opnieuw de win kelbel* De vrouw, die op de slaapkamer was, ging naar be neden en zag een bezoeker in den winkel staan, die voorgaf interesse te hebben voor een schilderij. Deze klant ging na korten tijd. weer weg. Toen de winkelierster daarna weer op de slaapkamer kwam, zei de adspirant-huurder, dat hij het huis voldoende had bekeken, waarna hij het perceel verliet. Kort na zijn vertrek bemerk te de vrouw, dat zij een porte feuille, inhoudende 4500, wel ke zij op een nachtkastje in de slaapkamer had laten liggen en waaruit zij het wisselgeld had genomen, kwijt was. De man, die het bankbiljet van 100 heeft gewisseld, een 54- jarige koopman en een goede bekende van de politie, is reeds aangehouden, DE STRIJD IN FINLAND. Naar, in het Finsche legerbe- richt van Dinsdag wordt ge meld, zijn ten N.O. van het Ladogameer vijandelijke aan vallen in de richting Uuksu- jaervi afgeslagen. Ten 0. van Loimolanjaervi vielen de Sov-. jets over een breed front de Finsche stellingen aan. Behal ve een beperkte penetratie- plek, werden alle aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagèn. Ten O. van Tolvajaervi trokken de Fin sche troepen zich ai strijdende op nieuwe verdedigingsstellin gen terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1