PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Ifweerslag in het Oosten woedt verbeten voort. BONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weeX of 2.42 per Kwartaal, tanco per poat I 2.63 per KwartaaL Afzonderlijke nummers 5 ct. DVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- Otie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties nazimum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanble- pgea ct. „Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 24 JULI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 201 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllssinaeo: Redactie en Administratie Waiatr. 53-60, tel. 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. teL 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15. teu 2475; Souburg: Kanaaistr. 45. teL 234; Oostburt: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Sovjets aan Oostrand van Lemberg en in ge- lied van Lublin. Ostrof en Pleskau ontruimd Het opperbevel van de Duit- ihe weermacht maakt .be- end: Ia Normandië werd Zater- ag ten Z. van Caen verbitterd m eenige plaatsjes gestreden, le verscheidene malen van genaar wisselden en tenslotte onze handen bleven. Bij aan- allen ten Z.W. van Caen be- aalde de vijand een plaatse- |ke penetratie, die werd af- egrendeld. De 21e pantserdi- Isie, onder bevel van gene- tal-majoor Feuchtinger, die inds het begin van de invasie ich altijd weer had onder- cheiden, heeft zich in de ge- echten der laatste dagen op- ieuw bijzonder geweerd. In ;.0.-Frankrijk werden in een terk door benden onveilig ge laakt gebied 268 terroristen 1 den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur lgft op het gebied van Groot- .ouden liggen. In Italië ondernam de vijand olt Zaterdag slechts talrijke ilaatselijke aanvallen, diewer- ten afgeslagen. In eenige sec- prea waren de gevechten in Ie avonduren nog aan den (ang. In het Oosten woedt de afweerslag met groote ver bittering voort. In het ge bied van Lemberg bereikten vijandelijke aanvalsspitsen i den 'Oostelijken rand der t stad. Verder ten N.W. stoo- I ten gemotoriseerde forma- i ties der bolsjewieken naar den San en Westelijk van den bovenloop van den Boeg in het gfebied van Lublin door. Onze divisies bieden hier den opdringen den vijand overal verbitterden tegen stand. Ook tusschen Brest-Litowsk h Grodno zijn hevige, gevech- en aan den gang. Talrijke iEmvallen der bolsjewieken berden afgeslagen, de binnen- fèdrongen vijand werd tot taan gebracht. N.W. van Grodno wer- Ien de bolsjewieken in een te genaanval verder naar het losten teruggeworpen. Ti fl.O. van Kowno vingen on; lappere grenadiers herhaalde tanvallen van de Sovjets op. Tusschen Dünaburg en het Teipusmeer werden sterke in- anterie- en pantserstrjjdkrach- ;en van de bolsjewieken in ioofdzaak afgeslagen, waarbij 10 tanks werden stukgescho- ,en. In twee penetratieplekken lijn nog hevige gevechten aan lea gang. Na verwoesting van tlle voor de oorlogvoering van >elang zijnde installaties, wer- leu de puinhoopen van Ostrof m Pleskau ontruimd. Eskaders slagvliegers grepen Joeltreffend in de gevechten te and in en brachten den vijand sware verliezen toe aan men- jchen en materiaal. 59 vijan- neergeschoten. Des. nachts vie len formaties gevechtsvlieg tuigen het station Molodeczno aan. Er ontstonden uitgebreide branden en zware ontploffin gen. E'en formatie Amerikaansche bommenwerpers wierp bom men in het gebied van Ploesti. Door Duitsche, Roemeensche en Bulgaarache luchtverdedi- «ror/lATl 9R gingsstrrjdkrachten werden 28 vjjandelijki nietigd. vliegtuigen ver- AMERIKANEN LANDEN OP GUAM. Naar Domei bericht, speelt zich een hevige strijd af tus schen de Japansche garnizoe nen in Omiyajima (Guam) en vijandelijke strijdkrachten, die op 21 Juli op Guam zijn ge land. Japansche eenheden bren gen den indringers zware ver liezen toe. Vijf Amerikaansche vlieg- booten hebben voor de eerste maal Madoera gebombardeerd. Boven het eiland Jap vonden hevige luchtgevechten tus schen Japansche jagers en Amerikaansche bommenwer pers plaats. De putschpoging van eenige Duitsche generaals De putschpoging van een kleine groep Duitsche gene raals, waaronder de vroegere chef van den generalen staf en chef van het Truppenbüro der legerleiding, kol.-gene raal Beek, tot de leidende per soonlijkheden behoorde, is on getwijfeld een van de groote sensaties van den oorlog. In kringen, die met het hoofdkwartier van den Führer contact onderhouden, verklaar de men, dat Adolf Hitler slechts door een groot won der aan den dood ontsnapt is. De reactionnaire groep, waar toe de daders, die in de rijks hoofdstad „grafelijke reaction- nairen" genoemd worden, be hoorden, moeten zeer zwak en onbete&kenend zijn geweest. Niet alleen mislukte de aan- maar de generaals heb benook bij het leger, de luchtmacht en de marine geen ondersteuning gevonden. Het plan was uiterst dilettantis tisch uitgevoerd en de daders Zijn gefusilleerd of hebben zelfmoord gepISegd. Ook kol.- generaal Beck is dood. In de Wilhelmstrasse neemt men aan, dat thans een zuive ring zal plaats vinden, die tot een activeering der oorlogs inspanningen zal leiden. Een deel der putschisten bekleedde invloedrijke posities, welke zij zouden gebruikt hebben om de Duitsche oorlogvoering schade te berokkenen. Dit zal thans niet meer mogelijk zrjn. Geruchten. In de Zweedsche pers duiken tal van geruchten omtrent den aanslag op. De woordvoerder van het rijkspropagandamini- sterie te Berlijn noemde en kele voorbeelden. Hij wees vooral öp de berichten van zoogenaamde Zweedsche rei zigers in Duitschland, die o.a. beweerd hebben, dat in Berlijn geruchten loopen, dat ver scheidene regimenten, die in Oost-Pruisen gemuit hadden, voor een deel van den eersten tot den laatsten man doodge schoten zijn. Verder wordt be weerd, dat in Berlijn practisch de staat van beleg heerscht,, dat diegene, die Donderdag voor de Duitsche radio tot lelijke vliegtuigen werden het Duitsche volk heeft ge- EXTRA KEURINGEN VOOR WAFFEN-SS, (WIKING), SS-WACHT- BATAILLON, LANDSTORM NEDERLAND, GERMAANSCHE SS IN NEOERLND. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 24 Juli, 813 uur, Den Haag. gebouw „Amicitia", Westeinde 1i cn Dinsdag 25 Juli, 813 uur, Amsterdam, Dam 4, waar Iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijden» de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen «te. Personen tusschen 1935 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wórden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier In de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens 1 Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op boven- stzande keuringen melden. Alle Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn h/erkrijgbirar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar; Langestr. 56; Heerlen; Saroleastr. 25; Groningen: jHeerenstr. 46; Enschede: Hengeloschestr. 30; eveneens bij het SS-Ersalz- komm.indo Nlederande, Oen Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannahme- stelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. sproken, niet de Führer zou zijn geweest en dat de ver wondingen van den Führer beslist zeer zwaar zijn. Voorts wordt gezegd, dat verschei dene honderden officieren te rechtgesteld zouden., zijn. De buitenlandsche journalis ten hebben zelf de leugenach tigheid en de tendentie kun nen constateeren, merkte men op. Zware, uit Engeland •geïmporteerde mijn. Op een groote bijeenkomst te Berlijn heeft Reichsorgani- sationsleiter dr. Ley gezegd, dat van millioenen Duitschers de adem stokte, toen zij het bericht van den moordaanslag op Adolf Hitler vernamen. Als deze aanslag was gelukt, zou met. één slag een geweldig werk vernietigd en alle voor uitzichten van succes en overwinning verdwenen zijn. Over de Duitschers zou name- looze ellende,..slavernij, ver nietiging, nood en honger zijn gekomen, terwijl de gebrach te offers vergeefsch zouden zijn geweest. Dr. Ley deelde mede, dat voor den aanslag een mijn van de allergrootste soort is ge bruikt, die uit Engeland was geïmporteerd. Op bevel van de Moskousche joden, zonden Engeland en zijn lords de.bom, die een misdadig reactionnair heeft gelegd. DAGORDER VAN DEN FÜHRER TOT HET LEGER. De Führer heeft op 21 Juli, naar het D'.N.B. verneemt, na de volledige uitroeiing van het complot, in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het le ger, de volgende dagorder tot het leger gericht „Soldaten van het leger. Een kleine kring gewetenlooze of ficieren heeft op mij en den staf van de weermachtsleiding een moordaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krijgen. De voorzie nigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het on middellijke daadkrachtige grijpen van trouwe officieren en soldaten van het leger in het vaderland werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders verwacht. Ik weet, dat gij evenals totdusver in voorbeeldige gehoorzaam heid en trouwe plichtsvervul ling dapper strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben be haald". Groote aanvallen in Normandië verwacht. Het ongunstige weer heeft de laatste dagen de activiteit te land en in de lucht in het Normanaisch frontgebied be lemmerd. Alleen in het gebied ten Z.O. van Caen is hevig ge vochten om de plaatsen St. André en St. Martin, ongeveer 8 km van Caen gelegen. Her haalde malen verwisselden deze plaatsjes van bezitter. Voorts werden ten Oosten van de rivier de Orne door de Britten verschillende aanvallen gedaan met krachtigen steun van pantserwagens. De Engelschen hebben voorts ten Oosten van de rivier de Ome verschillende; krachtige, door pantserwagens gesteunde aanvallen uitgevoerd op de stad Troarn (ongeveer 12 km ten O. van Caen). De Britten zetten aan dit deel van het Normandische front hun intensieve pogingen voort om het bruggenhoofd'ten Oosten van de Ome te verbree- den. Op den Oostelijken oever van deze rivier hebben de En gelschen thans 4 infanterie' divisies, 3 tankdivisies, 3 zelf standige tankbrigades, alsmede talrijke legergroepen verza meld, welker taak het is de Britsche frontlinies uit te brei den. Onder deze strijdkrachten bevinden zich elite-formaties en een sterke formatie lucht landingstroepen. Ook in het gebied van St. Lo, waar de Amerikanen ope- reeren, zijn concentraties van tanks en artillerie waargeno men. Dit alles wijst er op, dat, zoodra de weersomstandighe den gunstig zijn, nieuwe groote aanvallen van het Britsche en het Amerikaansche leger ver wacht kunnen worden. Tenslotte verneemt bet D.N. B. dat de legergroep-Rommel tot dusver meer dan 1700 tanks, in hoofdzaak Sherman-, Churchill- en Cromwell-tanks, heeft vernield. BESPREK INGEN TUSSCHEN FÜHRER EN DUCE. Uit het hoofdkwartier van den Führer wordt gemeld, dat van 16 tot 20 Juli de Duce een inspectietocht heeft ge maakt naar de Italiaansche divisies, die in Duitschland worden opgeleid. Aan het einde van zijn reis bezocht de Duce den Führer in diens hoofdkwartier. Het onderhoud tusschen den Führer en den Duce werden gevoerd in den geest van de grootste harte lijkheid. De Führer en de Duce bestudeerden den toe stand en bespraken o.a. de kwestie der Italiaansche oor logsgeïnterneerden. Vliegende bommen. Een „voortdurende stroom robot-bommen", zoo meldt Uni ted Press, is den geheelen Za terdag en Zondagochtend over het Kanaal gekomen. Men ver moedt, dat de schade zeer om vangrijk is. Mgr. Spellman, de aartsbisschop van New York Is te Rome aange- TERREURAANVALLEN IN HET OOSTEN DES LANDS. Vrijdag was het Oosten van het land opnieuw het doel van Anglo-Amerikaansche lucht- terreur-aanvallen. Door het werpen van brandbommen op een stad werden een rusthuis eenige woonhuizen ver woest. een meisjesschool zwaar beschadigd, 3 meisjes gedood, 2 zwaar en verscheidene ande- licht gewond. Bovendien werden in het Oosten van het land bij aanvallen met boord- wapens in scheervlucht op een. autobus en een taxi 5 Neder landers gedood, terwijl één zwaar en 14 andere licht ge wond wetden. BATTERIJEN. Met ingang van 1 Aug. mo gen fabrikanten en handela ren weer overgaan tot afleve ring van batterijen aan hen, aan wie batterijen zijn toege wezen. De komende distribu tieperiode vangt aan op 1 Augustus en loopt tot 30 Sept. Batterijen, die in den loop eener distributieperiode door! de rechthebbènden niet zijn af- fehaald, moeten in de volgen* e distributieperiode aan de rechthebbenden worden afge- leverd. Geldigheidsduur van melkbonnen. Van 6 Augustus a.s. af zal men op de melk- en tapte- melkbonnen niet meer, zooals tot dusverre, reeds op den Vrij- dagmiddag waarop de bonnen worden bekend gemaakt, doch pas op den daaropvolgenden Maandag gestandaardiseerd» melk en taptemelk kunnen koopen. Voor hen die reeds op Vrij* dag en Zaterdag melk op da nieuwe bonnen betrekken, be- teekent dit dus, dat zij met da bonnen, welke van 23 Juli t/m 5 Aug. zijn aangewezen, iet3 langer zullen moeten toeko men. Voor degenen, die eerst des Maandags op de nieuwe bonnen melk kochten, veran dert er in feite niets. Nieuwe Reichskarte für Uriauber. Met ingang van Zaterdag jl. is in gebruik genomen de nieu we Reichskarte für Urlaiïber, welke in de plaats komt van de kaart, voorzien van bonnen,- waarop een datumopdruk 14 Nov. 1943 voorkomt en waar van de geldigheid met ingang van 24 Juli 1944 is vervallen. De nieuwe bonnen moeten niet alleen in hotels en restau rants enz., doch ook in win kels Worden aangenomen. Voor het niet-leveren op deze bon nen stelt de betrokken winke liers zich bij weigering aan zeer ernstige moeilijkheden bloot. De Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied heeft den wet houder Gerrit C. Blom te Rotterdam tot burgemeester van Breda benoemd, Bij besluit van den secretaris- generaal van landbouw en visscherij, is opgericht een vakorganisatie voor gedistilleerde dranken. De Egyptische regeering heeft besloten het comité te Algiers ..de facto" te erkennen als provisorische regeering van Frankrijk. Duikbootcommandant gevallen. Groot-admiraal Doenitz heeft in een dagorder medegedeeld, dat de duikbootcommandant kapitan-leutnant Werner Hen- ke, bij een poging om uit de gevangenschap té ontvluchten is gevallen. Henke heeft in to taal 26 schepen met een ge- zamerflijken inhoud van 166.000 ton, een kruiser en een torpe dojager tot zinken gebracht. Eénman6torpedo. (Tciefoto PK Bölst/HH/St./P ns.>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1