PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Duitschers bieden den Sovjets taaien weerstand. ZATERDAG 22 JULI 1944 Verdere geallieerde aanvallen in Normandië. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Vrij dag bekend: Ten Zuidoosten en ten Zui den van Cacn heeft de vijand zyn aanvallen met vry ster ke infanterie- en pantserstrijd- krachten voortgezet, zonder dat hn" terreinwinst van be- teekenls kon behalen. Ook in het gebied ten N.W. van St. Lo hebben onze troe pen alle vijandelijke aanvals groepen uiteen geslagen. Bij de 'gevechten op 18 en 19 Juli werden in Normandië 200 vyandeiyke tanks stukgescho ten. Gevechtsvliegtuigen heb ben in de wateren ten Westen van Bresteen vyandelijken torpedojager in den grond ge boord en 2 andere torpedoja gers zwaar beschadigd. By zuiveringsacties in het Franschc gebied werden we derom 285 terroristen ih. den gfcryd vernietigd. Zwaar V 1 vergcldingsvuur •blijft op het gebied van Groot- Londen liggen. In Italië vonden Donderdag vry groote gevechtshandelin gen alleen plaats in den Adri- atischen kustsector, waar de vijand onbeteekenende terrein, ■winst kon behalen. Aan de andere fronten ondernam de vyand op vele plaatsen plaat selijke aanvallen, die vruchte loos bleven. De 16e SS-divlsie pantser- grenadiers „Reichsführer SS" heeft zich, onder bevel van den SS-Gruppenflihrer en lui tenant-generaal der Waffen SS Simon, bij de zwarè gevechten aan de Ligurischs kust door bijzondere standvastigheid en dapperheid onderscheiden. Torpedobooten hebben in de golf van Genua 2 Brltscho tor- pedomotorbooten beschadigd.; In het Oosten duren de ge vechten in het gebied van Lemberg en aan den boven loop van den Boeg met on verminderde hevigheid voort. Onze divisies bleven den bol sjewieken taaien weerstand ibieden en brachten hun zware verliezen toe. Alleen één divi sie pantsorgrenadiers schoot daar do laatste dagen 101 vij- andeüyke tanks stuk. Ten N. van Brest-Litowsk hebben troepen van het leger en van de Waffen-SS de bolsjewieken in een tegenaanval terugge worpen. Verscheidene aanvals- spitsen van den vyand werden ingesloten en vernietigd. «Ten Oosten van Bialystok is de vijand onze stellingen binnen gedrongen. Hier zijn verbitter de gevechten aan den gang. Ten N.W. van Grodno werden Sovjet-Russische gevechts groepen in een tegenaanval verdreven. Aan den weg Kowno-Duna- burg, alsmede tusschen Duna- burg en het Peipusmeer vielen de bolsjewieken met krachti ge ondersteuning van tanks en slagvliegers öp talrijke plaat sen aan. zy werden afgesla gen of opgevangen, terwyl ■een groot aantal tanlcs werd stukgeschoten. In den Noor delijken sector hebben zich de Silezische 252e divisie infan terie, onder bevel van luite nant-generaal Melzcr en het regiment grenadiers 32, onder kolonel von Werder, door bij zondere dapperheid onder scheiden. Eskaders slagvliegtuigen hebben Sovjet-Russische pant- serformaties en ravitalllee- ringscolonnes uiteen geslagen. 58 vijandelijke tanks en meer dan 500 voertuigen werden ver nietigd. In luchtgevechten ver loor de vyand 55 vliegtuigen. Bewakingsvaartuigen van de Duitsche marine schoten bo ven de Pinsche Golf 5 Sov jet-Russische bommenwerpers naar beneden. Sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen onderna men ook Donderdagnacht zwa re aanvallen op de ravitail- leeringsstations Minsk en Mo- jgdeezno. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen van het Zuiden en Westen uit plaatsen in West-, Zuidwest- en mid- den-Duitschland aan. Vooral in Friedrichshafen, Wetzlar en Leipzig ontstond schade en werden verliezen veroorzaakt onder de bevolking. Door strijdkrachten der luchtverde diging werden 47 vyandelnke vliegtuigen, waaronder 45 vier motorige bommenwerpers, omlaag geschoten. Des nachts viel een Brit- sche formatie plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied aan. Stoorvliegtuigen wierpen bovendien bommen op het stadsgebied van Hamburg. 39 viermotorige bommenwer pers werden daarbn neerge schoten. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen doelen in Zu idoo s t-En gel and aan. De Sovjets blijven aanvallen. OVER FRONTBREEDTE VAN MEER DAN 1000 KM. In de voornaamste sectoren van het Oostelyk front vallen de Sovjets met onverminderde hevigheid verder aan, over een frontbreedte van meer dan 1000 km. Het front strekt zich uit van het Peipusmeer tot bij Lemberg. De zwaarste aanvallen der Sovjets vinden plaats in d'e gebieden by Lem berg, Brest-Litowsk, Bialy stok, op de Memellinie (tus schen Grodno en Kaunas) aan weerskanten van de Duna te gen' Dunaburg, bij Opotchka en tenslotte ten Zuiden van Ostrov. Generaal Sjoekov zet zfln pogingen, door een offensief in grooten styi op Lemberg, het Duitsche Zuidelijke front van het Noorden uit op te rollen, voort. Met uiterste verbitte ring wordt gestreden, vooral in het gebied van het plaatsje Boezk ten N.W; van Lemberg. Met zeer sterke krachten kon- den de Sovjets diepe wiggen over de rivier de Boeg (tus- schen Brest-Litowsk en Lem. berg) tot stand brengen. In den centralen sector wer den eveneens- op verschillende plaatsen gevechten geleverd tusschen Duitsche en Sovjet- Russische tanks. Hetzelfde geldt ook voor het gebied ten Noorden van Wilna. Aan den N. vleugel oefenen de Sovjets sterken druk uit op de Duitsche terugtrekken de bewegingen tusschen Po- lozk en Opotchka en trachten door de Duitsche linies heen te dringen. Hoe de opmarsch der Sovjets mogeiyk was, De Völkische Beobachter stelt vast, dat de Sovjets met froote sprongen tot dicht y de Letlandsche grens en het voorterrein van Oost-Pruisen zyn genaderd. Zulks is vol gens dén commentator moge lijk geweest door een concen tratie van sterke krachten, door een uiterst handige ca mouflage van den opmarsch en door een bijzondere ener gie van de bestorming. Hier tegenover stonden de Duit schers voor het vraagstuk nieuwe wegen by den afweer in te slaan, te meer, daar de Sovjets het element van de verrassing aan hun zyde had den en daarvan afdoende ge bruik hadden gemaakt, wat naar Duitsche meening vroe ger met succes was toegepast, nl. het in den strijd brengen van plaatselijke reserves in de, zoo'als men het karakteri seert, dunne linies van het front, was ditmaal onmoge- lyk, gelet op den grooten om vang van de aanvallende strijdkrachten. Derhalve heeft de opperste leiding van de verdedigers „middelen van groote strekking" te baat moeten nemen, die daaruit zouden bestaan, dat troepen gemobiliseerd worden, die veel verder in het achterland lig gen. „Het is duidelijk zegt de V.B. hoe moeilijk uitvoer baar zulk een beéluit is. De nieuwe weerstandslinie die men zich natuurlijk altijd als beweeglijk moet voorstellen moet uiteraard niet zoover van het huidige front worden opgericht, dat den aanvallers onnoodig terrein wordt prys- gegeven; zij mag er echter ook niet zoo dicht bij zijn ge legen, dat een snelle opmarsch van den tegenstander de con centratie van de eigen krach ten reeds in den aanvang, weer zou kunnen verstoren". FELLE GEVECHTEN ZO. VAN CAEN. De slag ten Oosten van de lOrne raast in alle felheid voort, waarby de aanvallers onvermoeide pogingen doen een doorbraak te forceeren. In den loop van deze gevechten wis selden verscheidene plaatsen, o.a. Soliers, Z.O. van Caen, van eigenaar. Vooral bij Troam woedt een hevige tankslag, waarby onderandere 'n Engel- sche dreadnought-tank van "0—100 ton vernietigd werd. Volgens den oorlogscorres pondent Sartorius zijn de ge allieerden over de straatwegen CaenLiseux en CaenTroam naar Cagny en Soliers getrok ken, waar evenals by Grenthe- ville een zware strijd wordt geleverd. De Amerikanen zijn vanuit het veroverde St. Lo een aan val begonnen op de Duitsche stellingen ten Z. van die stad, waarby af en toe geringe frontverschuivingen plaats vinden. Tusschen Caen en Vil- lers Bocage ging de plaats Noyer herhaaldelijk in andere handen over. Van vrijwel alle sectoren wordt zwaar artillerievuur ge meld. In Letland *Un alle weerbare mannen opgeroepon. Een dergelijke maatregel wordt ook In Estland cn Littauen verwacht. De aanslag op Hitler. Over den aanslag op den Führer meldt Interinf, dat het complot samenzweerders door den gepleegden springstofaan slag op den Führer en zyn staf van intiemste militaire mede- werkers wilde trachten zich in het bezit te stellen van het geheele regeeringsgezag. De doodgeschoten 37-jarige Claus graaf von Stauffenberg, die den aanslag door het neer leggen van een tijdbom in de onmiddellijke nabijheid van Hitier alleen heeft uitgevoerd, fungeerde als tusschenpersoon van een kleine eerzuchtige kliek, die in nauw contact heeft gestaan met een vijan delijke mogendheid. De samen zweerders waren enkele afge dankte generaals o.a. gene raal oberst Beek die zich met een handvol officieren in belangrtfke functies bij het le ger in het vaderland hadden vereenigd en als inspirators van de. geheele onderneming moeten worden beschouwd. Niemand van de deelnemers had contact met het front. Van alle fronten zyn tal- looze dagorders ontvangen, waarin naast absolute trouw aan Adolf Hitler, tevens de overtuiging tot uitdrukking komt, dat het front de beste garant is yoor de onwrikbaar heid en den zegevierenden af loop van den strijd. Toonaangevende Duitsche militairen verklaren, dat de verraders via een bepaald be- richtenapparaat, waarover zij door de medeplichtigheid van oen subaltern officier beschik ten, geprobeerd hebben beve len te geven aan andere bu reaux in het vaderland en aan het front, die echter tengevol ge van hun geheele strekking door alle ontvangers direct werden gebrandmerkt als openlijk verraad en. dientenge volge niet werden opgevolgd. Derhalve werd nergens ook maar een oogenblik er aan ge twijfeld waarom het hier ging. Het feit, dat men wist, dat de kliek in het bezit was van bepaalde middelen voor het overbrengen van berichten was ongetwijfeld de oorzaak van de betreffende verklaringen van den Führer Donderdagnacht. Ook de verklaringen van de onmiddellijk naar den Führer toegesnelde opperbevelhebbers van de luchtmacht en de ma rine rijksmaarschalk Goering en groot-admiraal Doenitz. hadden zeer duidelyk ten. doel te verhinderen, dat de.bevelen Standrechtelijk doodgeschoten. De Höhere SS- und Pojizei- führer „Nordwest" en General- kommissar für das Sicherheits- wesen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en moordaanslag op le den der bezettende macht op 6 en 7 Juli 1944 te Nijmegen is een aantal gearresteerde ter roristen en saboteurs stand- rechtelyk doodgeschoten. (w.g.) Rauter, SS.-Obergruppcnführer und General der Polizei. Telegram van den Rykscomtnissaris en den weerrïiachtsbefehlshaber. De Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister dr. Seyss-Inquart, en de Wehrmachtsbefehlshaber General der Flieger Fr. Chris tiansen, hebben dén Führer het volgende telegram doen toeko en: Mein Führer! Alle leden van de partij, van de weermacht en van den staat en alle Duitsche volks- genooten in Nederland danken uit den grond van hun hart de Voorzienigheid, dat zij U, mijn Führer, en met U den borg voor de Duitsche overwinning, bewaard heeft. Wij allen staan gereed elk van uw bevelen in onwrikbare trouw en uiterste toewijding ten uitvoer te bren gen. Heil Deutschland und unsc- rem Führer! w.g. Seyss-Inquart, Rykscommissaris. v Christiansen, Wehrmachtsbefehlshaber Niederlande. van de verraders door de ont vangers eventueel voor echt zouden kunqen worden gehou den. De Führer had tezamen met ryksmaarschalk Goering de rijksministers Himmler en dr. Goebels, generaal-veldmaar schalk Keitel en groot-admi raal Doenitz vanaf het oogen blik onmiddeliyic na den aan slag persoonlijk iedei'e phase van de verdere gebeurtenissen stevig in handen. De Duitsche pers. De bladen staan in het tee- ken van den moordaanslag op den Führer en de woorden, die de Führer naar aanleiding daarvah tot bet Duitsche volk heeft gericht. Algemeen wordt het licht geworpen op de ern stige bedreiging, die deze aan slag vormde met.het oog op de beslissende gevechten aan alle fronten, en uitdrukking gegeven aan de diepe voldoe ning over. dc gelukkige be schikking van het lot, UIT DE PRQVINC1E Zuid-Beveland Ongeval bij kersen plukken. KRUINEN GENDezer dagen viel de 16-jarige van Belzen bij het kersen plukken, doordat de ladder van 40 sporten brak, van het boveneinde af naar be neden. Zijn rechterarm werd bij het sleutelbeen geschonden. VLISSINGEN Doodeiyk ongeval. Gisteren is de 55-jarige tim merman C. S. uit Arnemui- den, werkzaam bij de My. „de Schelde", in het ruim van een schip gevallen en hierbij om het leven gekomen. G. A. Waller f Heden werd te Hillegersberg ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van den heer G. A. Waller die aldaar in den leef tijd van 56 jaar plotseling is overleden. De heer Waller was, na den dienst als zee-officier te heb ben verlaten, eenigen tyd lid van der directie van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland' te Vlissingen, vervolgens werk te hij bij het concern Wm. H. Müller Co. te Rotterdam, waarna hij in 1935 lid van de fa. P. A. van Es Co. en gebr. Smith te Rotterdam werd. Politiehond heldert inbraak op. Een bakker kwam Dinsdag morgen tot de ontdekking, dat des nachts bezoek aan zyn bakkerij was gebracht en o.a. 15 brooden, koekjes, meel en suikerpoeder waren verdwenen. De politie, bij wie aangifte volgde, toog terstond met een speurhond op onderzoek naar de daders, die blijkbaar honge rige magen hadden gehad. Den hond werd lucht gegeven aan een mes, dat de dieven hadtien gebruikt om*een raam te for ceeren en inderdaad bleek dit voldoende, want de hond volg de een spoor, doorliep enkele, straten tot hij voor een perceel kwam. waar hij by den ingang even snuffelde. Hij ging daar op kalm voor den toegang zit ten, alsof hij tegen zyn baas wilde zeggen: „Hier moet je zijn". Er werd nu een onderzoek in het perceel ingesteld, waar bij het mocht gelukken dc ge stolen goederen te achterhalen. De daar vertoevende man viel nu spoedig door de mand en kon worden gearresteerd. APOTHEEK. Van heden tot en met volgend# week Vrijdag is des avonds cn de» nachts cn den geheelcn Zondag de apotheei^ Engerlng geopend. PREDIKBEURTEN. Gcref. kerk: 9.30 en d».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1