Sterke Sovjet-aanvallen uiteengeslagen. t ipella Sport Op «Je Junior-kampioenschappen te Amsterdam wist H. Becks (E.M.M.) een nieuw Zeeuwsch record te ves tigen op de 300 m. Hij werd 4de In zijn serie met 38.8 sec. Het oude record stond eveneens op zijn naam met 39 sec. J. van Hoepen (E.M.M.) nam de £00 m. deel en eindigde als 7de In zijn serie. Tijdens de te Roo sendaal gehouden B-kamploenschap- pen liep J. Wiegel (E ,M. M.) Vaardigheidsproeven athletlek Ned. Gymn. Verbond. Voor de vaardigheidsproeven athle- tiek van het Nederlandsch Gymnas tiek Verbond slaagden van de gym nastiek- en athletiekver. .Achilles" te Middelburg: heeren: E. Wieme, 2e graad (4 x)Dames: S. Petiet, 1e graad (5 x)Joh. v. d. Driest. 2e graad (3 x): N. Roth 2e graad ,(5 x); C- Gillissen, 2e graad (4 x); Jongens: M. Heijstek, 2e maal, D Geerse, W. Ooms, F. v. Schaijk, C. Gillissen, G. Gillesse, P. Wondergem, allen 1e maal. Meisjes: Jac. v. d. Driest, 3e maal, C. Fröberg, S. de Hamer, W. Willems, li. Hamelink, C. Kaan, W. v. Schaijk, L. van Langeraad, allen 1e maal. De Staatscourant van 18 Juli 1944 bevat een prijsvoorschrift, waar- In de maimum-prijzen voor heide en tjerkenbezems en heideboenders zijn vastgesteld. De Führer heeft op 15 Juli het eikenloof met de zwaarden en Janten bij het ridderkruis van ijzeren kruis verleend aan generaal- vetdmaarschalk Albert Kesselring, als ,14en soldaat van de Duitsche weer macht. WJfV,l5Wll£EH5 ►*>RCl£M-EltK HjZiTOAN 5Tit VOOR 2'n QOCOJE pje aan e£n stuk poor Ratelt Ver. VELENDBCWJ'J NOOR"2Ei,T C; idS WIEP EN DAN LOOPT'T SOMS ®*V/ D'JNAOP RUZIE UIT' 8'JNA, WANT JUISTOP2ULKE OOqENBUVkENkOMT moeder met de Suikerpot en dam iSALtf ruzif Cl ad verbeten1 fSStj-T li ME OOK maar c,EC N trac- w-jg tatie' bruine suiker van \'j9 SiMOMQEUlTOPDE&aTERnAhl Zoo'n y*potpourri vind ik prachtig fa '*t Eene „De Betuwe"-potje na Ihet andere... Zóó mag ik het Ihooren! Zóó wil ik het zien! iEn allemaal schóón ingeleverd... omdat beschimmeld glaswerk onze spoelmachines zooveel extra-moeite geeft! Norka vlugkokende roggevlokken, een graanproduct dat U smaakt! Vraag uw winkelier Quaker Oals Graanproducten N.V. Hoofdredacteur: J. C. Visser, VUssid. Een (afw.); AigemeeD redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd. Vlls8ingen en J. P. Ph. Doorcnbos, Middelburg; Gcwestei. nieuws; H. van Benthem, Goes en Tl. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagscb redacteur: E. Siderlus; Adrertentlechcfvoor Middelburg: C. P. Bu«s. »oor Vliseingen 8. RUkeboer. DVITSCH WEERMACHTSBERICHT. Krachtige doorbraakpogingen in Normandië. LIVORNO ONTRUIMD. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Don derdag bekend: In Normandië heeft de vyand zijn aanvallen in het gebied ten O. en Z O. van Gaen, met krachtige ondersteuning van tanks, artillerie en vliegtuigen, den geheelen dag voortgezet, zonder dat het hem gelukte de beoogde doorbraak te bereiken. Na verbitterde gevechten, die den geheelen dag in St. Lo woedden, werden de puinhoo- pen van de stad prijsgegeven. Vijandelijke aanvallen vanuit de stad naar het Zuiden, als mede sterke plaatselijke aan vallen van de Amerikanen ver der ten N.W., stortten met zware verliezen ineen. Slagvliegers ondersteunden de afweergevechten van dè troepen te land in doeltreffen de scheervluchten en vernietig den 10 vijandelijke tanks. In luchtgevechten werden 16 vij andelijke vliegtuigen neerge schoten. Gevechts- en des nachts opereerende slagvlieg tuigen vielen vijandelijke con centraties ten Noorden van Caen met goede uitwerking aan. In opslagplaatsen van munitie en materiaal ontston den branden en ontploffingen In den nacht van 18 op 19 Juli schoten nachtjagers boven N.- Frankrjjk 30 viermotorige Britsche bommenwerpers om laag. Batterijen van het Ka naaleiland Alderney schoten een escorteerenden vijandelij ken torpedojager in brand, die na hevige ontploffingen in de diepte verdween. In het Fransche gebied wer den weer 151 terroristen in ge vechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Lon den duurde den geheelen nacht voort. In Italië is de vyand in ver bitterde, voor hem met- bijzon der groote verliezen gepaard gaande gevechten, het Zuidelij ke deel van Livorno en de vol komen verwoeste havenwerken binnengedrongen, waar hevige straatgevechten ontbrandden In de avonduren werden onze troeperf op stellingen ten Noor den van de stad teruggenomen. Ten Noordwesten van Poggi- bonsi mislukten taQryke aan vallen van den vyand. Ten Westen van Ancona gelukte het den vijand, na verbitterde gevechten, op den Noordelijken oever van de rivier de Esino met betrekkelijk zwakke krachten zich te nestelen. Zyn met bijzondere kracht' langs den kustweg ondernomen aan vallen stortten daarentegen alle ineen. In het Zuiden van het Oos telijk front zijn onze divisies in het gebied ten Oosten van Lemberg in zware afweerge vechten gewikkeld. Vijandelij ke doorbraakpogingen in de richting van de stad zelf wer den"* opgevangen. Bolsjewisti sche strijdkrachten, die van Kowel uit opdrongen, werden aan den Boeg tot staan ge bracht. Ook in den centralen sector duren ten Noorden van Brest-Utowsk hevige gevech ten voort. In het gebied van Grodno zyn Sovjet-Russische gevechtsgroepen, die naar den Westelyken oever van den Njemen waren overgezet, in tegenaanvallen teruggewor pen. In het merengebied ten Noordwesten en Noorden van Wilna, alsmede tusschen de Duna en Ostrof, werden sterke aanvallen van de bolsjewieken in wisselvallige geveenten uit eengeslagen en werden eenige penetraties afgegrendeld. Alleen in den sector van een corps werden hier in de laatste 7 dagen 215 vijandelijke tanks vernietigd. De Stabsgefreite Ungër m een afdeeling pant serjagers heeft Woensdag met zijn geschut 11 zware Sovjet- Russische tanks stukgeschoti De luchtmacht ondernam talrijke aanvallen in scheer- vlueht op vijandelijke concen traties en eolonnee ën vernie tigde weer talrijke tanks en meer dan 230 gemotoriseerde en bespannen voertuigen. In luchtgevechten en door lucht doelartillerie werden 56 vijan delijke vliegtuigen neergescho ten. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten zware aanvallen op de Sovjet- Russische steunpunten voor de ravitailleering Molodeczno,.No- wosokolniki en Welikije Loeki. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen van het Westen en het Zuiden terreuraanvallen op West-, Zuidwest- en Zuid-Duitschland. Vooral in de woonwijken van de stéden Miinchen, Koblenz. Sehweinfurt en Saarbrücken ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Door strijd krachten der luchtverdediging werden 61 vijandelijke vliegtui gen neergehaald. Des nachts vielen Britsche stoorvliegtui- gen het stadsgebied van Bre men aan. Verduisteren: van 16—22 Juli van 22.00—5.45. De maan komt morgen te 7.50 op en gaat te 23.07 onder. Predikbeurten Ned. Herv. kerk op Walcheren. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Elzenga. Biggekerke 10 dr. Brandenburg. 2.30 ds. van Loon. Domburg 10 en 2.3C ds. Nicotaï. Gapinge 2.30 dhr. Geursèn Grijpskerke vm. ds. v. Loon, did, dr. Brandenburg. Klevcrskerke 2.30 ds. Schoc'i (H.A.). N.-. en St. Joosland 10 cn 2.30 ds. Waardenburg. Meiis- kecke 10 en 2.30 ds. Bakker. Oost- kapelle 10 en 7.30 ds. Don. O.- en W.-Souburg 10 cand. Hulstün. 2.30 ds. Vlsbeek. Ritthem 10 en 2.30 ds. Breukelman. St. Laurens 10 (H.A.). 2.30 ds. Simoons. Serooskerke vm. en nm. ds. Visser. Veere 11.15 ds. Schoch (H.A.). Vrouwepolder 10.30 dhr. Geursen. Koudckerke 10 ds. v. Woerden; 2.30 ds. 'Oosthoek. Ned. Herv. kerk op Z.- en N.- Beveland. EUcwoutsdijk 10 30 ds. v. Willems- waard. 's-Heer Abtskerke 10.30 ds. Evelein (H.A.) en 3 cand, Elderen- bosch (dankz.Krabbendijke 10,30 ds. Baarslag, 3 ds. Brons. Nisse 10.30 'en 3 ds. Voorst Vader. Waarde 10 30 en 3 ds. v. Heuven. Rilland- Bath 10.30 en 3 ds. Aalders. Driewe gen 3 ds. v. Willenswaard. Ovezande 10.30 ds. v. Burgeler. Ned.' Herv. kerk In Z.-Vlaanderen. AArdcnburg 3.30 ds. Talman. Bier vliet 10.30 ds. v. d. Ham. Breskens 10 ds. v. Vliet (bidstond), nm. geen dienst. Cadzand 10.30 ds. Talma. Groede 9.30 ds. Derksen. Hoofdplaat 10.30 ds. Pliester. Nieuwvliet 11.15 ds. Derksen. Oostburg 10 ds. Oort. 2.30 ds. v. Yperen. Retrancbement 10.30 ds. Everts. Sluis 10 ds. Wangen. St. Anna ter Muiden 11.40 ds. v. Wflngen. St, Kruis 2 ds. Tol- ma, Schoondijke 10.30 ds. Franke. Waterlandkerkjo 10 30 ds. v. Yperen. Terneuzen Za. 7.30 avondgebed. Zo. 10 ds. Sfckesz, 6.30 ds. Drost Sluis kil 10 en 2.30 dhr. v. d. "Vrede Hoek 10 en 3 ds. Kromhout. IJzendUke 10.30 ds. van 't Hooft. Geref. kerken op Walcheren. Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Hof land. St. Laurens 10 en 2.30 ds. Ko ning. Geref. kerken op Z.- en N.-Beveland. Kapolle 10 en 2.30 ds. Seheele. Krabbendijke 10 en 2.30 ds. Ros. Ril- land-Bath 10.30 en 3 ds. Vreugden- hil, Driewegen 10.30 ds Fransen. 3 leesd. Borssele; 10.30 leesd,, 3 ds. Fransen. Geref. kerken in Z.-Vlaanderen. Aardenburg 10 en 3 ds. Piemens. Oostburg 10.30 en 3 ds. Scheele. Oostburg 10 30 en 3 ds. Scheele. Ter- neuzen 10 en 3 ds. van Houte. Geref. gemeenten. Oostburg 10.30 en 3 leesd. Krab bendijke 10, 2.30 en 6.30 ds. v. d. Berg Oostkapelle 10 en 2.30 leesd. Rilland-Bath 10.30. 3 en. 6.30 ds. Neerbos. Waard© IQ,30. 2.30 en 6.30 leesd. Terneuzen 10, 2.30 en 6 leest m Oud-Geref. gemeenten. Oost burg 9.30 'en 2 30 ds. v. Gruiter. Terneuzen 10, 2.30 en leesd.'' Doopsgezinde gem. Aardenburg 10.30 ds. Nolthenius, DE DUISTERE POORT. 52) door Léonce Prache. Richard wendde zijn blik eenige malen van den dokter naar de oude dame, die daar voor hem zat. Het was duide lijk, dat hij zich afvroeg of hij niet droomde. Maar hij hoefde niet aan de waarheid te twij felen. Hij kon een. kreet van vreug de niet onderdrukken en ter wijl hn zich op een knie wierp voor de oude markiezin, druk te hij een warmen kus op haar rechterhand, dien zij hem toe stak. „Werkelijk, dokter", mom pelde deze verheugd, ,,ik bèn met uw beschermeling zeer ingenomen". Daarna wees zij op de deur tegenovergesteld ,aan die, waardoor de beide mannen waren binnengekomen, en zei tot den dokter: ..Roept u nu Gilberte, als tublieft. We moeten haar niet langer dan noodig is, het ge zelschap van haar verloofde onthouden" Richard kon von blijdschap schier geen woord uitbrengen. Het scheen hem alles nog steeds als een droom toe. Toen Gilberte eenige oogen- blikken later verscheen, deed hij" dadelijk een paar passen naar haar toe. „Gilberte! Liefste!" riep hg uit. Maar reeds lag het meis je, dat door het gebeurde even verrast was als hijzelf, want ook haar had de .dokter niets van zijn plannen verteld, in zijn armen. Da oogen van Gilberte schit terden cn Richard kon maar niet ophouden met naar dit lieve gezichtje te kijken, dat er zoo rein en frisch uitzag onder de weelde van haar gouden haar. Niet» zonder moeite maakte hij zich uit haar omarming los. „Mevrouw", wendde hij zich tot de markiezin van Arson- val, „ik weet niet hoe ik u moet zeggen... moet zeggen... En u ook dok ter..." besloot hij, zich tot zijn ouderen vriend wendende. De peettante van Gilberte maakte een afwerend gebaar. „Beste jongen, je hebt me straki^je dankbaarheid al dui delijk génoég getoond... Ik hoop. dat jullie samen heel gelukkig moogt zijn". Daarna keerde ze zich tot dokter Lu- zier en voegde er met 'n veel- beteekepend knipoogje Eian toe: „Beste dokter, ik zou graag van het mooie weer buiten willen profiteeren. Zoudt u zoo goed willen zijn, me naar het terras te rijden?... Het lgkt me heerlijk om daar een beetje te droomen en als u me daarbg -gezelschap wilt hou den". „Met veel genoegen, me vrouw", antwoorde de dokter glimlachend, terwijl hij zich haastte, aan haar verzoek te voldoen. Gilberte en Richard waren alleen. Zachtjes geleidde hij zijn verloofde naar een divan en ging naast haar zitten. Daarna nam hij de handen van Gilberte in de zijne en bedekte ze met wilde, hartstochtelijke kussen. Hij wist haast niet wat hg doen moest om haar zijn vreugde te betuigen. Daarna zaten ze een heelen trjd tegen elkaar aangeleund, tèrwgl Gilberte haar blonde hoofdje tegen zijn forschen schouder hield. „Lieveling, je hebt we] veel nare dingen moeten doorstaan, maar ik hoop je nu eindelijk het geluk te kunnen geven, waarop je recht hebt", fluis terde nij. „Alles is nu voorbij en samen zullen wij onze toe komst gelukkig maken". „Ja. wij samen", antwoordde ze zacht. „Het is alsof ik door een duistere poort ge gaan ben, die ik voor altijd hoop achter me te hebben. Nu is er niets dan zon en vreugde. We moeten het nare verleden zoo gauw mogelijk vergeten, want het leven is zoo mooi..." Einde Korte predikatie STILTE. Mag ik heden een goed woord doen voor de stilte. Zij heeft dat wel noodig. Want zij heeft moe ten vluchten uit deze booze we reld. En weinigen, die haar in hun leven plaats lieten, de plaats die haar toekomt. Toch kunnen wij de stilte niet missen. Verliezen wij haar, dan gaan ook de zachte krachten van het hart verloren. Jezus noemde deze stilte: de binnenkamer. „Wanneer gij bidt, ga in uwe binnenkamer, en sluit de deur, en bid tot uwen Vader die in het verborgene is; en uw Vader, die het ver borgene ziet, zal het u vergel den." - Deze binnenkamer kan ook er gens buiten zijn. Als er maar de stilte is, waarin de vragen van den dag zwijgen, het rumoer der wereld wijkt, waarin wij tot rust en inkeerkomen, en de ziel met God kan spreken. Het is, zooals v. Scheltema eens dichtte: ,Min de stilte in uw leven Zoek de stilte, die bezielt Zij die alle stilte vreezen Hebben nooit hun hart gelezen. Hebben nooit geknield F. MIDDELBURG Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie te Middelburg zijn van 9 t.m. 16 Juli als gevonden aangegeven en gedepo neerd: een beurs met inhoud: rand met reflector van electr. lantaarn; hondenpenning no. 88; roode zak doek; Duitsch onder6cheidingsteeken; steenen broche; bruine damestasch; hondenpenning no. 104; armband; eenige papieren: persoonsbewijs' t.n. v. L. J. M. Korving, won. té 't- Gravenhage. Vervolgens zijn inlichtingen te be komen omtrent de navolgende voor werpen' t>ij de onderstaande personen: portem. met Inhoud, N. Dekker, Molstr. 15; boodschappentasch. Zwem school, Havendijk; zilver kinderarm bandje, F. Helich, Turfkaai 17; portem. met Inhoud en twee sleu teltjes, Bliek, K. Noordstr. 40: zil veren collier, J. de Wilde, Seisbol- werk 6; bruine dameshandschoen, A. Bostelaar, Spanjaardstr. 39; Engel- tche sleutel, Jongepier, Nederstr. 16; gouden speld, Volmer, Vlist. Molen- str. 28; Lipssleutel no. 4450, J. Ga- briëlse, L. Giststr. 7; breipriem, H. Wagenaar, Noordweg 106; dames glacé handschoen, W. Dekker, St. Janstr. 66; nijptang, Steketee, Noord singel 24; horloge-glas met rand. B. Janse, N. Oosterschestr. 34; twee leege baalxakken, W. v. d. Roost, Breestr. 69; gouden broche, Minder hout, Noordweg 72; groene rugzak, 1nh. brood, pet en lepel, Buijs, Been- houwerssingel 39; kinderringetje, L. Soerewijn, Abeelscheweg 11 (Sou burg) gouden trouwring, waarin P. v. B.. E. L. Tellier, Weststr. (Dom burg) E 35; heerenhoed, -Sinke, Bel- linkstr. 47; blauw wollen kindervett, J. Hubrechtse, Domb. Schuitvlot 3; twee broodbonnen, E. Jonker, Groen markt 15; witte schort, Leljnse,. Vlist. straat 11; gekleurde halsdoek. Huis- i, Vliss. straat 15; zilveren ringetje, Kramer, Noordweg 10 (St. Laurens); blauwe mantelband, Petiet, Nederstr. 8; 'blauw klompschoentje, de Munck. St. Pieterstr. 54/56; rood zwem pakje, J. Mindcrhoud, Karelsgang 30. Inlichtingen aan het bureau van politie op Dinsdag, Donderdag en Za terdag tusschen 17 en 19 uur. Een corset xegt xoo treinig MAATCORSETTEH VanBaerlestr. 154-156, A'dam-Z. Telefoon SS948-9S054

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2