PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Groote afweerslag woedt bij Caen en St. Lo. Duitsche marine gebruikt éénmanstorpedo. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weelt of 2.42 per ttwartaau Franco per post, 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct,, minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale pr^s. Kleine advertenties (maximum regels) 53 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen - cu „Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" 10 cu meer. WOENSDAG 19 JULI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 197 De Bureaus van ons blad zün gevestigd te: viissmaen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen), Redactie aa kantoortijd tel. 578; Middelburg: Dondenscbe Kaai 29, Red. tel» 3521, Adm. teL 3541; Goes: Red. en Adm. Turf kade 15, teL 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, teL 234; Oostburt: Red. en Aam, Breedestraat 45, teL 102; 8reskens: Dorpsstraat 35," teL 2L ÜÜ1TSCH WEERMACHTSHERICH1 Sovjets o^er de Njemen teruggeworpen. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Dins dag bekend: In Normandië heeft de af weerslag iu het gebied ten ZW. van Caen en ten N.O. van Saint Lo door het optre den van nieuwe strijdkrachten aan beide zijden, de grootste afmeting aangenomen. Ten Z.W. van Caen werden aille groote vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Waar de vijand tydelijk onze stellingen kon binnendringen, werd hij in onverwijlde tegenaanvallen verdreven. Bijzonder lievig wa ren de vijandelijke doorbraak pogingen in het gebied ten N.O. van Saint Lo, die door zeer krachtig artillerievuur werden ondersteund. Het ge lukte den vjjand daar pas na uiterst zware verliezen onze linies tot dien Noordelijken rand van de stad terug te drukken. Slagvliegers onder steunden de afweergevechten van het leger in het landings- hoofd. Des nachts werden vij andelijke troepenconcentraties en artilleriestellingen met goe de uitwerking aangevallen. In het Fransche gebied wer den wederom 167 terroristen en bandieten in den strijd -ver nietigd. De verschillende malen in het weermachtsbericht gemel de vernietiging van vijandelij ke schepen door nieuwe strijd middelen van de Duitsche ma rine, moet worden toegeschre ven aan liet gebruik van tor pedo's, die door één man naar den vyand gebracht worden. Bij dit optreden heeft zich de nuitroos-Obergefrcite Walter Gerhold bijzonder onderschei den. Het vergeldingsvuur op Lon den duurt voort. Ook Italië namen de af weergevechten op de tot dusver vermelde brandpunten steeds meer in hevigheid toe. Vooral ten Zuidoosten van Livorno, ten Noorden en Noordwesten van Volterra, in het gebied aan weerskanten van Arezzo en ten Zuiden van Ancona on dernam de vijand talrijke aan vallen. waarbij hij echter slechts geringe terreinwinst kon be halen. In het Zuiden van het Ooste lijk front vielen de Sovjets ten Oosten van den i ovenloop van den Boeg opnieuw niet sterke strijdkrachten aan. In tegen aanvallen sloegen onze divisies alle vijandelijke doorbraakpo gingen uiteen. j.n den centralen sector hebben onze troepen op verscheidene plaatsen de bol sjewieken, die tot den Wes telijken oever van den Njemen waren doorgedrongen, over de ri ier teruggeworpen. Ten vesten van wilna, in het me rengebied ten Zuiden van Du-, naburg, ten Noorden van de Dun», in het penetratiegebied van Oposjka, alsmede ten Zui den van Ostrof, probeerden de bolsjewieken ook Maandag door ons front heen te breken. AI hun aanvallen stortten ech ter bloedig ineen. Hierbij werden alleen in den sector ten Noorden van de Duna 62 vijandelijke tanks stukgeschoten. Slagvliegers vernietigden 37 vijandelijke tanks en meer dan 300 voer tuigen. Artillerielichters van de marine ^gsehadigden op het Peipusmeei^J Sovjet-Russische kanonneerbooten. Bij de gevechten aan het Oostelijk front hebben zich in het Zuiden de Frankisch-Sude- tenduitsche 88ste divisie infan terie, onder bevel van gene- raal-majoor graaf von Rittberg en in het Noorden de Rijn- landsch-Westfaalsche 329ste divisie infanterie, onder bevel van luitenant-generaal Mayer, door bijzondere hardheid en taaiheid herhaaldelijk onder scheiden. Des nachts werden bij een vijandelijken luchtaanval op Kirkenes 37 Sovjet-Russische vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten en daarmede meer dan een derde deel van de aanvallers vernietigd. Maandagnacht wierpen Brit- sche vliegtuigen bommen op Berlijn. LUCHTSLAG BOVEN OPPER-BEIEREX. Dinsdagochtend ontstond bo ven het Starnberger meer in Opper-Beieren een hevige luchtslag met Amerikaansche 4-motorxge bommenwerpers, waarvan er 43 werden neerge schoten. Voorts werden 15 Amerikaansche jagers ver nield. Andere vliegtuigen moesten noodlandingen maken op neutraal gebied. Caen en St. Lo. Met toenemende hevigheid duurt de groote slag in Nor mandië voort. Nog steeds zijn het gebied van Caen en dat van St. Lo zwaartepunten van den afweerslag. Het tweede Britsche leger wierp de kern van zijn aan- valskrachten ten Z. W. van Caen in den strijd. Verbitterd werd gevochten in het gebied Maltot-Vendes. De strijd golft hier op en neer en verschei dene plaatsjes verwisselden meermalen van eigenaar. O. werden de Britten weer uit Esquay geworpen, terwijl de Duitsche troepen ook de puin- hoopen van het dorp Noyers heroverden. Bij nieuwe zware aanvallen drongen de Engel- schen later ten tweeden male deze plaats binnen. Het Amerikaansche leger blgft met groote hevigheid haar concentrische aanvallen op St. Lo doorvoeren. Vanuit het Oosten, Noorden, Noord westen en Westen liepen ster ke tankformaties van de Ame rikanen, met sterke ondersteu ning door zwaar artillerievuur en golven jach t b om me n w e r p ers en slagvliegers, storm tegen de Duitsche verdedigingslinies. In een verbitterden strijd moesten eenige vooruitgeschoven posi ties worden opgegeven. Op verschillende plaatsen wisten de Amerikanen penetraties tot stand te brengen, waarom op het oogenblik nog wordt ge streden. Interinf "meldt, dat St. Lo nog steeds in Duitsche handen is. Op eeri landgoed in de nabij heid van Rennes (Frankrijk) heeft een nog minderjarig meisje haar moeder, haar broer en het dienst meisje vergiftigd. Alle drie personen bezweken. Het meisje is gearresteerd. Naar Tnterinf van welinge lichte Duitsche marinezijde verneemt, is den laatsten tijd voor de Ome-monding her haaldelijk gebruik gemaakt van Duitsche éénmanstorpe- do's. Hiermede is het geheim van de strijdmiddelen der ma rine, van welker successen de Duitsche weermacht sberichten van den laatsten tyd meerma len melding maakten, opge helderd. De marinemedewerker van Interinf, kapt. Hansen, ver klaarde over dit wapen, dat het uit 2 gewone torpedo's bestaat, van welke de eene, die men „drager" noemt, de gevechtstorpedo, welke onder haar hangt, naar het doel brengt. Op den kop van den dragér, welke kop ongev. 1.50 m. lang en 0.75 m. breed is, is een koepel van onsplinter- baar glas aangebracht, waar onder de torpedoschutter zit. Tusschen zijn beenen heeft de schutter de stuurinrichting. Als de torpedo voor den aanval uitvaart, kan men be halve den lagen koepel, die meestal ook nog onder water ligt, niets van haar zien, zoo dat de schutter in alle kalmte het meest waardevolle doel kan uitkiezen en in de middellijke nabijheid daarvan komen. Dan maakt hij met een* handel, die eveneens tus schen zijn beenen is aange bracht, de gevechtstorpedo los, die, electrisch voortbewogen, met groote snelheid op haar doel aanstuurt. De schutter ademt door een masker, dat gevoed wordt door 2 kalium- patronen en beschikt over een reddingsinstallatie voor dui kers, waaraan hij zich steeds kan toevertrouwen, nadat hg den glazen koepel heeft afge worpen en den drager heeft verlaten. In een uiteenzetting deelde kapt.-luit. Weidemann nog mede, dat de torpedo aan het strand in beweging wordt gezet, waarna de bedienings man geheel op eigen vernuft en vindingrijkheid is aange wezen. De torpedo is betrek kelijk langzaam. Urenlang is de jonge strijder aan zich zelf ov-srgelaten. Van zijn moed, vastberadenheid en handigheid alleen is het succes afhanke lijk. Niemand kan hem onder weg controleeren. De gemelde successen bewijzen echter, dat de vrijwilligers zich niet aan hun taak onttrekken, hetgeen tevens bewezen wordt, door het feit, dkt verschillende niet teragkeeren." Welke verliezen zij den vijand hebben kunnen toebrengen is helaas niet na te gaan. Over het doel van deze tor pedo's verklaarde kapt. Han sen nog, dat men een wapen moest hebbsn, dat zonder veel verlies aan tijd en kosten kan worden vervaardigd en ge bruikt kan worden tegen scheepsconcentraties, zooals dat met succes gebeurd is bij Anzio en in de Seinebaai. Voor de bediening zijn natuur lijk flinke mannen noodig, die vrijwillig bereid zijn, al hun moed en doodsverachting te geven en hun wapen te ge bruiken tegen een reusachtige overmacht. De oogst van het voor onze vetvoor- ziening zoo belangrijke koolzaad is in vollen gang. Het gewas wordt gemaaid en op zgn. „voeten" gezet, om over eenige weken gedorscht te worden. CNF/Stevens/Pax m De laatste strijd op Saipan. Naar het Japansche hoofd kwartier meldt, zijn de Ja pansche troepen op Saipan op 7 Juli met inspanning van alle krachten een laatsten •ge weldigen aanval op de vijan delijke troepen begonnen. Zij brachten groote verwarring te weeg in de vijandelijke gele deren en brachten hun buiten gewoon groote schade toe. Alle Japansche soldaten, waar onder de opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten, generaal-luitenant Saito, als mede de opperbevelhebber van de Japansche marinestrijd krachten, schout-bij-nacht Toedjimoera, stierven den hel dendood. De Japansche bevol king van Saipan heeft tot het einde met de- troepen meege streden. Men vermoedt, dat zij het lot van de Japansche troepen heeft gedeeld. In Tokio merkt men verder nog op, dat de opperbevelheb ber van de Japansche strijd krachten voor 't begin van den slag een plechtigheid leidde en in aansluiting hierop, na een drievoudig „Banzai"-geroep met ontbloot zwaard den vij and tegemoet stormde. Ook alle gewonden die nog loopen konden namen aan den groo- ten aanval deel. De zwaarge wonden hadden tevoren hara kiri gepleegd. Hun aantal be droeg. ongeveer 3000. De overige soldaten bestormden de vijandelijke stellingen en streden tot het laatste oogen blik. De Amerikanen leden hierbij zeer groote verliezen. Verklaring van Tojo. De eerste minister," generaal Tojo, legde een verklaring af, waarin hij o.m. mededeelde, dat het eiland Saipan den vijand in handen is gevallen. Ik ge voel zeer diepe spijt bij de ge dachte, dat zijne majesteit een groote ongerustheid is berok kend, aldus Tojo. Er zijn thans 2% jaar verloopeh sedert de oorlogsverklaring. Van dat tijdstip af hebben de officieren en manschappen overal mili taire ondernemingen van groo- ten omvang ten uitvoer gelegd, 100 millioen onzer medebur gers hebben alle mogelijke hardheden overwonnen. De Ver. Staten en Groot-Brittanje, maar zeer in het bijzonder de Ver. Staten, hebben intusschen de intensiteit van hun tegen offensief steeds meer opge voerd en zijn tenslotte tot aan de Marianen opgedrongen. Ons keizerrijk ziet zich thans in een toestand, die voor onze geheele geschiedenis van het hoogste belang is. Hij geeft de zeldzame gelegenheid vijand te verpletteren en de overwinning te bevechten. Voor ons is het een oorlog, die beslist over den opgang of den val van onze keizerrijk, even als een oorlog ter bevrijding van Azië. MISLUKTE OVERVAL OP HUIS VAN BEWARING. Vrijdagnacht heeft een mis lukte overval plaat^ gehad op het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplanfsoen te Amsterdam. Om 2.30 uur kwa men daar 2 auto's met tezamen 12 man, overompelden de be wakers en drongen naar bin nen. Daar werden zij echter opgewacht door een Duitsch commando, dat met automati sche wapens de indringers tö lijf ging, waardoor 5 man ge dood en 4 man zwaar gewond werden. De 3 overige overval lers werden gearresteerd. Inzamelen levensmiddelen voof gevangenen. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis maakt be kend, dat het inzamelen van levensmiddelen voor den dienst voor speciale hulpverleening van het Ned. Roode Kruis tea behoeve van gevangenen hier te lande, ia verboden. De dienst voor speciale hulpver leening zet overigens, binnen het kader der gegeven moge lijkheden, zgn werkzaamheden normaal voort. Overval op postkantoor te Rotterdam. Maandagmiddag om 5 uur is een overval gepleegd in het postkantoor aan den Soeten- daalscheweg te Rotterdam. Vijf gewapende mannen, die met pistolen dreigden roofden eeni ge geldtrommels leeg, waarin 30.000 35.000 was opge borgen. Later werd in de om geving een man aangehouden/ die een koffertje bij zich had, waarin een bedrag van 33.000, eenige sieraden, een aantal geladen pistolen, mas kers en gummihandschöenen. waren geborgen. Vermoed wordt, dat het geld de buit van het postkantoor is en dat de man op den uitkijk heeft ge staan. REMBRANDT-DAG. Het dep. van volksvoorlich ting en kunsten heeft Zaterdag ter herdenking van den ge boortedag van onzen grootste» schilder een Rembrandt-dag georganiseerd, met de bedoe ling dat deze dag tot een tra ditie zal uitgroeien. Eén der hoogtepunten was een plechtigheid in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. In een rede schetste de wncL secr.-generaal van V. en K.. jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, de groote eigenschappen van Rembrandt. Spr. wees er voorts op hoe Nederland in de gouden eeuw in de wetenschappen en in de cultuur een eerste rol speelde. Er volgde een terug gang door de verzadigde koop mansmentaliteit. Sinds 1940, aldus spr. is er een cultuur- wende genomen, die eens een tweede renaissance zal blijken te zijn. Prof. dr. Jan de Vries speelt hierin een groote en voorname rol, aldus spr. Hij werkte voor de geestelijke toe komst van ons volk. Daarom bood spr. aan prof.de Vries den Rembrandt-legpenning aan. Vervolgens voerde de pre sident van den Ned. Kuituur- raad, prof. dr. G. A Snijder, het woord. Niet iedereen kan een Rembrandt worden, zeide spr., maar wel heeft ieder zijn eigen mogelijkheden in zich. In het feit, dat een Duitsch schrijver eens Rembrandt den grootsten Duitschen schilder noemde, wilde prof. Snijder de doorwerking zien van de rijks- gedachte. Ook te 's-Gravenhage. Rot terdam, Groningen en Maas tricht worden dergelijke bijeen komsten gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1