PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe groote Britsche aanval bij Caen. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DINSDAG 18 JULI 1944 ÜUITSCH WEERMALHJSUEHICHT. AREZZO EN GRODNO ONTRUIMD. MUNCHEN 4 MAAL IN 5 DAGEN GEBOMBARDEERD. OOK AAN VALLEN OP WEENEN, AUG SBURG EN SAARBRUCKEN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Maan dag bekend: Ten Zuidwesten van Caen ringen Engelsche divisies Zon. dag opnieuw tot den grooten aanval over. Het zwaarste ar tillerievuur van land en van zee uit ondersteunde de vijan delijke aanvallen. Het gelukte den vijand, eenige dicht achter onze linies liggende plaatsen binnen te dringen. Onverwijlde tegenaanvallen van onze re serves wierpen hem terug. In één penetratieplek wordt nog gevochten. 58 tanks werden daar stuk- feschoten. In het gebied van aint Lo en in den sector ten Westen van de Vire ondernam de vijand als gevolg van de zware verliezen van de vorige dagen slechts betrekkelijk zwakke aanvallen, die vruch teloos bleven. Voor de Nederlandsche kust beschadigden patrouillebooten 1 Britsche torpedomotorboot ernstig. De boot moet als ver loren beschouwd worden. Bq een zuiveringsactie in het gebied van Zuid-Frankrijk werden 460 terroristen in ge vechten vernietigd. Het zware vuur van de V. 1 blijft op het gebied van Groot- Londen liggen. In Italië lag het zwaartepunt van de gevechten Zondag ten Noordoosten van Volterra, bi) Arezzo en aan weerskanten van den Tiber. Terwijl alle met geconcentreerde krachten on dernamen aanvallen met zware verliezen voor den vijand wer den afgeslagen, gingen de puinhoopen van de stad Arezzo na verbitterden strijd verloren. Heveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine schoten voor de Italiaansche Westkust 1 Britsche torpedomotorboot in brand en dwongen andere boo ten den steven te wenden. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front nam de afweerslag ten O os tien van den bovenloop van den Boeg in hevigheid toe. In zware, wisselvallige ge vechten werden do uit 't gebied Tarnopol en Loezk aanvallende Sovjet-Russische pantser,strijd krachten opgevangen. De beide laatste dagen worden hier 125 vijandelijke tanks vernietigd. Tusschen Pripjet en Dana hiel den de harde gevechten over een breed front aan. Aan den NJemen verijdelden onze divi sies verscheidene doorbraak pogingen van de bolsjewieken. Bij Grodno hebben onze troe pen zich, na stelselmatige ont ruiming van de stad, op den Westelijken oever van den Nje- men gedistaneieerd. In het me rengebied ten Zuiden van do Duna stortten herhaalde aan vallen van dien vjjand met zwa re verliezen ineen. Tusschen Duna en Peipusmeer mislukten ook Zondag talrijke aanvallen van de bolsjewieken. Alleen in het penetratiegeblcd ten Zui den van Opotscjka kon de vijand na wisselvallige gevech ten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich op de zwaartepunten met ster ke eskaders slagvliegers in den afweerslag cn bracht den bol sjewieken in scheorvluchten zware verliezen toe. Talrijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voertuigen van den vjjand werden vernietigd. In hevige luchtgevechten wer den 88 vjjandelyke vliegtuigen cn door luchtdoelartillerie nog 9 andere vliegtuigen neerge schoten. Dp den Balkan werd een vrij froot centrum van benden na arde gevechten gezuiverd. De communisten verloren verover de 1400 dooden en talrijke ge vangenen. Tal van lichte en zware wapens. 19 opslagplaat sen, alsmede groote hoeveelhe den munitie en oorlogstuig van allerlei aard werden vernietigd of buitgemaakt. Voor de kust van Zuidelijk Noorwegen schoten beveili gingsvaartuigen van een Duitsch convooi en luchtdoel geschut aan boord van koop vaardijschepen 6 Britsche bom menwerpers omlaag. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen vor- sclioidene plaatsen in Zuid- en Zuidweftt-DuitscjilaiMl aan, oa. Saarbrttckien, Augsburg en met vrü sterke strijdkrachten Miinchen. Vooral te IMünclkon, waartegen de vijand binnen 5 dagen t\jds 4 groote aanvallen ondernomen bU een weersgesteldheid, die ongunstig Aan de Njemen en bij Tarnopol wordt fel gevochten. Aan liet centrale deel van het Oostelijk front zijn de Duit sche troepen nog steeds in zware afvveergevechten ge wikkeld met de opdringende bolsjewistische strijdkrachten, die nieuwe tank- en infante- rieformaties in den strijd wer pen. Het geheele front waar ge vochten wordt is meer dan 1000 km breed. Het loopt van het Peipusmeer tot ver ten Zuiden van de Pripjetmoeras- sen. Aan dit front hebben zich eenige zwaartepunten ge vormd, waar de aanvallen der Sovjets het sterkst zijn. In het Noordelijk deel van het uigestrekte front ligt het zwaartepunt bij Opotschka, halverwege het Peipusmeer en Polozk, Ten W. van Opotschka schijnen sterke tankafdeelingen der Sovjets in de richting van de grens van Letland te ope- recren, daar gemeld wordt, dat de Duitsche luchtmacht herhaaldelijk aanvallen op tankconcentraties in dit gebied heeft uitgevoerd. De bedoeling van dit Sovjet-offensief is klaarblijkelijk, na het over schrijden van de Letiandsche grens, door te stooten naar de Golf van Riga. Bovendien tracht dit offen sief tevens Dünaburg te over vleugelen, nu de Sovjets bij hun pogingen van Polozk uit in W. richting naar Dünaburg op te rukken, ten O. van laatstgenoemde plaats zyn vastgeloopen. Wel slaagden de Sovjets er in ten Zuiden van Dünaburg aan de spoorlijn naar Kaunas was voor den eigen afweer, ■werden ten deeie gevoelige schade en verliezen aange richt. De houding van de be volking was voorbeeldig. Een andere, van 't Zuiden komen de, formatie Ajmerikaansche bommenwerpers viel Weenen aan. Ook hier ontstond schade en werden verliezen onder de bevolking in het stadsgebied veroorzaakt. Door strijdkrach ten der luchtverdediging wer den 48 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Des nachts wierpen afzon derlijk vliegende Britsche vliegtuigen bommen in het Rijnlandsch-Wcstfaaisché ge bied. door te dringen tot Westelijk van Oetena, dat aan genoem de spoorlijn is gelegen. Doch deze opmarsch zal wel ten doel hebben om te buigen in Z. richting naar Kaunas. Hevige gevechten aan de Njemen. Van Wilna uit schijnt het offensief in de richting van Kaunas door de Duitsche troe pen tot staan te zijn gebracht. Ten Z.W. van Wilna echter heeft zich een belangrijk front gevormd aan de rivier de Nje men. Deze rivier loopt in on geveer Z. richting van Kau nas naar Grodno en is voor de verdediging van Oost-Prui sen van beteekenis. In dit ge bied zijn de gevechten in alle hevigheid toegenomen. Zoo de den de Sovjets zeer krachtige aanvallen van het N. en O. uit op het bruggenhoofd Grod no. Na stelselmatige ontrui ming, hebben de Duitsche troe pen Grodno ontruimd en «ijn gedistaneieerd op den Weste lijken oever van de Njemen. Meer Zuidelijker zijn de Sov jets van Baranowicze uit, in W. richting voortgedrongen. Hier wordt in het gebied tus schen Slonim en Wolkowisk gestreden. Na de verovering van Pinsk pogen de Sovjets ten N. van de Pripjetmoerassen op te ruk ken naar het belangryke spoor wegknooppunt Brest Litowsk. Dit is echter nog een lange en moeilijke weg. Bij Kowel, ten Z. van de Pripjetmoerassen, weet het Duitsche afweerfront stand te houden. Aan dit Zuidelijk deel van het front wordt de laatste dagen ook verbitterde strijd gemeld tusschen Loesk en So- kal, by Sloczof ten N.W. van Tarnopol en ook bij laatstge noemde plaats. Het schynt dat de Sovjets hier met een nieuw en krachtig offensief zfln be gonnen, daar gesproken wordt van een afweerslag, welke in hevigheid toeneemt. VAN HET INVASIEFRONT. Van het invasiefront in N.- Frankrijk zyn geen berichten binnengekomen. Hier worden binnen de eerstvolgende dagen nieuwe zware geallieerde aan vallen verwacht. Deze verwachting werd uit gesproken door den nieuwen opperbevelhebber van de Duit sche weermacht in het Wes ten, generaal-veldmaarschalk von Kluge. Hij zeide voorts, dat de situatie ongetwijfeld moeilijk is, maar dat men hem meester kan en zal wor den. Het gaat om een strijd op leven en dood. Wjj weten dat en daarom doen soldaten en leiding hun best, aldus von Kluge. DE KWESTIE TURKIJE WEEK ACTUEEL? De kwestie Turkrje heeft weer de volle aandacht ge trokken. Op het oogenblik worden in Ankara onderhan delingen gevoerd tusschen Turkije, Engeland en de Sov- iet-Unie. Wat het doel dezer beraadslagingen is, valt niet te zeggen, doch het schijnt geenszins onmogelijk, eer waarschijnlijk, dat er gebeur tenissen uit zullen voortvloei en. waarvan Turkije her mid delpunt vormt. Ook ditmaal schijnen, vol gens de N.R.C., concrete ver langens aan de Turkscho re geering te zjjn medegedeeld. Sommige berichten spreken van een spoedige intrede in den oorlog van Turkije, an dere weer van een afbreken van de betrekkingen van Tur kije mét Duitschland. Tevens zou Turkije dan steunpunten voor vliegtuigen en bases aan de zee-engten aan de gealli eerden afstaan. Aan Duitsche zijde wordt deze aangelegenheid zeer te rughoudend behandeld. Men herinnert slechts aan het stre ven van Turkije zich niet in den oorlog te laten betrekken, hetgeen zy tot dusver met zoo veel succes heeft getoond. DE VLIEGENDE BOMMEN. Vliegende bommen zyn Maan dagochtend weer op de Zuide lijke graafschappen en Londen terecht gekomen. Naar de Duitsche militaire woordvoerder verklaarde, zfln de afvuurplaatsen van dit wa pen thans veel dieper in het land verplaatst. Dit kon zon der moeilijkheden geschieden door do technische mogelijkhe den die de V 1 biedt. Men heeft nu breedere aanvalsbascs, ter wijl ook de bescherming tegen luchtaanvallen veel grooter kan zijn. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPERS BOVEN O. FRANKRIJK. Formaties Amerikaansche bommenwerpers opereerden Maandagochtend bij zeer slecht, weer boven Oost-Fransch ge bied tot aan de Zwitsersche grens. Op eenige Oost-Fransche plaatsen werden bommen afge worpen. BEKENDMAKING. De Höhere SS- und Polizei- führer en Generalkommissar für das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den laffer moord aanslag op 15 Juni 1944 te Amsterdam op leden van de bezettende maent is op 16 Juli 1944 een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs stand rechtelijk doodgeschoten. Wegens den laffen moord aanslag op den afdeelingslei- der van het bureau van den burgelyken stand van Daalen op 15 Juli 1944 te Rotterdam is op 17 Juli 1944 een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk dood geschoten. Aardappelziekte. In het etmaal van Woens dagavond tot Donderdagavond 13 Juli is de weersgesteld heid ook in Zeeland kritiek geweest voor het optreden van aardappedziekte. Moordaanslag te Hengelo. Te Hengelo heeft een 18- jarige jongen een moordaan slag gepleegd op den minnaar van zijn moeder, die niet meer met haar man en kinderen sa menwoont. Toen de chauffeur K., waarmee de vrouw een ver houding had, haar des avonds bezocht, ging haar zoon, met de bedoeling den chauffeur tei vermoorden, gewapend met een scherp geslepen mes, naar het huis van s^jn moeder, waar hy K. te spreken vroeg. Het kwam tot een wofsteling, waarbij den chauffeur eenige vingers werden afgesneden en waarbij liy door tal van sneden en steken ernstig werd ge wond. In zorgwek kenden toe stand werd hy naar een zie kenhuis vervoerd. De dader werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. In Juni Hebben de Engelschen en Amerikanen op de verschillende frontén van Oost-Azle volgens het Japanache hoofdkwartier, 1460 vlieg tuigen verloren, waarvan 1179 In luchtgevechten, terwijl de rest op den grond vernield of zwaar be schadigd Is. De Jnpansche verliezen worden vermeld met 369 vliegtuigen. De tenno heeft persoonlijk Naokoenl Nomoera Ingeleid In het ambt van Japansch minister van marine, als opvolger van admiraal SJIgetaro SJImada, die van zijn post onthoven werd. STORINGSVLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN. Britsche storingsvliegtuigen naderden vannacht het gebied van de Duitsche Rijkshoofd stad, waar zy in een zeer ge concentreerd versperringsvuur geraakten. MIDDELBURG VEEDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. 6 personen namen aan clandestiene slachtingen deel. De laatste maanden kwamen bij de Middelburgsche pplitie in toenemende mate aangiften binnen van diefstal van vee uit weiden in de omgeving van de stad. Voornamelijk waren het schapen die verdwenen. Minstens wel 3 4 per week. Men kon wel aannemen, dat het hier clandestiene slachtin gen betrof. De politie, die een uitgebreid en grondig onderzoek instelde, slaagde er in een zestal per sonen aan te houden, nl. C. de B. uit Kamperland, G. A. L., J. B., P. K., L. L. en L. B., allen te Middelburg Zij bleken bij deze diefstallen en slach tingen betrokken te zijn. Ieder had een bepaalde functie in dit complot. De een pleegde de diefstallen, de ander verricht te de slachtingen, een derde verkocht het vleesch enz. De slachtingen vonden meestal in de weide plaats. Eenig vleesch en vet van een der laatste slachtingen kon in be slag worden genomen. Onder een mesthoop werden tal van huiden van de geslachte die ren gevonden. Dat de politie met het op sporen van dit complot goed werk heeft verricht, moge wel hieruit blijken, dat sinds de aanhouding van de genoemde personen geen aangifte van diefstal van vee meer is voor gekomen. Van 15 meter hoogte gevallen. Op den omgang van den molen op het Vlissingsch bol werk waren gisteren drie mannen bezig met sloopings- werkzaamheden. Op een ge geven oogenblik brokkelde een gedeelte van een, muur af, waarop een balk van de stel ling rustte. De stelling stort te in en de drie personen vie len van ongeveer 15 meter hoogte omlaag. Twee hunner, A. R. M. uit Middelburg en P. P. uit St. Laurens, kwa men er met lichte verwondin gen af. De derde persoon, J. M. M., uit Middelburg, moest met ernstige verwondingen naar het gasthuis worden overgebracht. Rywleldief aangehouden. De politie heeft aangehou den J. K., die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van een rijwiel. K. heeft een be kentenis afgelegd. Mej. W. V. J. liet haar ry- wiel even onbeheerd achter, toen zij een winkel binnen ging. By het verlaten van dea winkel bleek haar fiets ver dwenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1