PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bij St Lo woeden zware gevechten. Trommelvuur van meer dan 100.000 kanonnen. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ZATERDAG 15 JULI 1944 ÜÜITSCH WBERM A CU TUMERIC tl 7 •Pinsk en Wilna ontruimd. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Vrijdag be kend: In het Westelijke deel van het Normandische landings- hoofd hebben de Amerikanen nieuwe formaties in den strjjd geworpen, en hun aanvallen met het zwaartepunt in de richting van St. Lo voortgezet;. In liet verloop van verbitterde gevechten heeft de vjjand met zware verliezen onze troepen in eenige sectoren in niet be langrijk» mate teruggedron gen. Het gelukte hem op geen enkele plaats de nagestreefde doorbraak te forceer'en. De zware gevechten duren met onverminderde hevigheid voort Beveiligingsstrijdkrachten der Duitsche marine schoten v,oor de Nederlandsche kust 2 Britsche motortorpedobooten in brand. 1 eigen patrouille boot ging verloren. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Lon den liggen. In Italië beperkte de vijand zich Donderdag tot aanvallen in het gebied ten Noorden van Volterra en aan weerskanten van de Tiber in den sector Cita di Castello. Den geheelen werd hier verbitterd en met afwisselend resultaat om eeni ge hoogtestellingen gevochten. Ondanks krachtig gebruik van menschen en materiaal bleef de terreinwinst va.n den vijand onbeteekenend. In het achter- waartsche frontgebied cn in het gebied van Noord-Italië werden verscheidene benden- groepen en sabotagegroepen vernietigd. In het Zuiden van het Oos telijke front sloegen Duitsche en Hongaarsche formaties iri het gebied van Kolomea plaat selijke aanvallen der bolsjewis ten af. Ten Westen van Luzk heb ben onze divisies zich volgens bevel uit een vooruitspringen den frontboog gedistancieerd en In nieuwe stellingen vjjande- Ijjke aanvallen afgeslagen, ïn verband met onze ultwjjkbe- wegingen in het gebied van de Frlp jet-moerassen, die onge stoord door den vijand verloo- pen, werd de stad Pinsk ont ruimd. In den «ceiitralen sector verijdelden onze divisies nieu we doorbraakpogingen van de bolsjewieken. Het zwaartepunt van dén strjjd lag hier ten Oosten en Noorden van Grod no, waar sterke vijandelijke pantser-, infanterie- en cava- lerieformaties tot staan ge bracht werden. De dappere bezetting van de oude Littausche hoofdstad Wilna, onder bevel van haar commandant lt. generaal Sta hel, is na een tegenstand van 5 dag.sn tegenover machtige vijandelijke strijdkrachten, vol gens bevel, door den Sovjet- Russischen omsingelingsring heengebroken en heeft zich al vechtende een weg gebaand naar de in het Westen, onder bevel van kol. Tolsdorf, gereed staande Duitsche troepen. Plichtsbetrachting en stand vastigheid van deze beide ge vechtsgroepen verdienen de grootste waardeering. Bij gevechten om de stad heeft zich ook een afdeeling lucht doelgeschut van de luchtmacht, onder kapt. Müller, voortreffe lijk geweerd. Ten Zuiden van Dünaburg alsmede tusschen de Diina en het meer Peipus, werden tal rijke aanvallen der bolsjewie ken met afgrendeling van plaatselijke penetraties uiteen geslagen. Formaties slagvlie gers mengden zich ook Don derdag doeltreffend in de ge vechten te land en vernietig den in scheervlucht talrijke tanks, stukken geschut en voertuigen van den vijand. Amerikaansche bommenwer pers richtten Donderdag we derom een terreuraanval op Miinchen. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 29 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen wierpen des nachts bommen op Rijnlandsch-Westfaalsch ge bied. TERREURAANVAL OP BOEDAPEST. Vrijdagochtend vroeg vlogen ongeveer 600 Amerikaansche vliegtuigen in 3 golven uit het Zuiden naar Hongarije en ondernamen een terreuraanval op de Hongaarsche hoofdstad en op enkele plaatsen in W.- Hongarije. Duitsche en Hon gaarsche jagers en afweer schoten 12 vliegtuigen neer, terwijl 5 viermotorige bom menwerpers zeer 'ernstigbe schadigd werden, Felle gevechten met opdringende Amerikanen. In het gebied van Caen heerschte ook gisteren volle dige rust. Alleen de Britsche batterijen houwitsers en de zware artillerie der voor de monding van de Orne liggen de oorlogsschepen namen de voorste Duitsche stellingen en het opmarschgebied der Duit sche reserveformaties den ge heelen dag onder levendig vuur. De voorafgaande dagen is bij de zware gevechten het dicht bij Caén gelegen Flie- gerhorst Carpiquet door de Duitschers ontruimd. Daarentegen heerschte in het Amerikaansche invasiege- bied levendige gevechtsactivi teit. Ten Oosten van St. Lo d#ien sterke formaties infan terie, die gesteund werden door tanks, aanvallen op de Duitsche linies. In zware ge vechten van verscheidene uren, waarbij de Duitsche verdedi gers vaak van het blanke wapen gebruik moesten ma ken, konden alle aanvallen worden afgeslagen. Ook ten W. van de Vlre kwam het tusschen Pont He- bert en den Zuidelijken rand van het Bois de Hommet tot verbitterde gevechten met op dringende Amerikaansche aanvalscolonnes. Hier behaal den de Amerikanen op enkele plekken plaatselijke penetra ties. Tusschen de prairies Mare- cageuses de Georges en de Normandische Westkust ver liepen de concentratiebewegin gen der Duitsche formaties op een verkorte linie, ondanks zeer scherpen Amerikaan- schen druk, overal volgens de plannen. Pogingen aanvallen te doen in de distancieerings- bewegingen, mislukten. Scheepsconcentraties. De scheepsconcentraties in de Baai van de Seine zijn, de laatste 24 uur nog toegeno men. Waarschijnlijk ter aan vulling van. de verliezen ver richten de geallieerden in ver sterkte mate landingen van troepen en materiaal. Zoo werden bjjv. Donderdag niet minder dan 96 vrachtschepen en andere groote transport schepen voor de monding van de Ome waargenomen. De No'oriiche reddingschêpen hebben in den Jaar 'ttjds s&o booten met 2000 menechen aan boord gebor- •geo» - - Sovjets brengen veel materiaal In den strijd. GEMATIGD OPTIMISME IN BERLIJN. De gigantische slag, die sinds 3 weken tusschen het oprukkende n-oode leger en de zich taai verdedigende Duit sche weermacht geslagen wordt en waarin zich crises hebben voorgedaan en in af nemende mate nog voordoen, die te Berlijn geenszins wor den ontkend, staat in Duit sche militaire en politieke kringen in het middelpunt der belangstelling. Het groote Sovjet-Russische zomeroffensief werd sinds lan* n*. genoeg verwacht. Begin Mei warelfe1^. °P te vanSenr De t™" de Sovjets reeds zoover, dat zij hun opmarsch desnoods konden beginnen. Hun legers hebben toén half Mei werke loos staan wachten tot het tijdstip aanbrak, dat te Tehe ran schijnt te zijn afgespro ken. Begin Juni opende generaal Gororof een offensief op de Karelische landengte, dat leidde tot de verovering van Viipuri. Daar is Govorof thans vastgeloopen. Parallel met deze actie opende generaal Meretzkof een offensief tusschen het La doga- en het Onega-meer, klaarblijkelijk met net doel zijn troepen met die van Go vorof te vereenigen. Ook dit front is intusschen practisch gestrand. Het begin van het zomeroffensief. Den 22sten Juni, den 3den verjaardag van het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjets Unie, ontbrandde het groote zomeroffensief der Sovjets bij Ordsja. Generaal Sjernikofski rukte met zijn leger in de richting Borissof, en generaal Sjaltarof met als strategisch doel Mogilsf. 2 resp. 3 dagen later begon generaal Bagramian met zijn Baltische leger een opmarsch in de richting van Polozk en het 1ste Wit-Russische leger, onder generaal Rokosofski, in de richting van Bobroeisk. In den loop der laatste weken ontbrandde de strijd geleidelik over een front: van circa 500 km. dat de Sovjets thans nog schijnen te Willen uitbreiden door aanvallen op <Jen uiter sten Noordelijken vleugel, waar generaal J>erëip,inkö tot' op den uitersten Zuidelijken vleugel, waar het Duitsche le- gerbericht melding maakt van hevige aanvallen in hét ge bied van Gomel. Verrassende elementen. Hoewel het Sovjet-zomer- offensief werd vernacht, had hst niettemin het verrassende ele-ment, hetwelk het natuur, ljjke voordeel is van den aan valler, die immers zijn sterk, ste krachten op een bepaald punt kan samentrekken, ter wijl de verdediger overal sterk genoeg moet zijn, om den de verrassing was de ongeken de hoeveelheid materiaal, wel ke de Sovjets in den strijd wierpen. Hun opeengehoopte materiaal, artillerie, tanks en vliegtuigen, overtrof alles wat voorheen ooit aan het Ooste lijke front is opgetreden. Zoo werd Witebsk bijv. bestormd door 14 tank-divisies. Het trommelvuur, dat het offensief inleidde, werd uitgebracht door meer dan 100.000 kanon nen. De Sovjet-Russische strate gie heeft in zooverre een gron dige wijziging ondergaan, dat het aanstormen van divisie na divisie, die in het Duitsche af- weervuur de afschuwelijkste verliezen leden, nagenoeg ge heel heeft opgehouden. Hun ge vechtstactiek herinnert- thans zeer sterk aan die der Engel- schen en Amerikanen in Italië en Normandië. Ook zij ploegen thans practisch iederen vier kanten meter terrein met bom men en granaten om, alvorens hun infanterie de „ver- schroeide1 aarde" laten bezet ten. Het verloop van den strijd is bekend. De Duitsche leger leiding volgde ook thans weer de methode iederen duimbreed grond hardnekkig te verdedi gen. om den vijand» zoo zwaar mogelijke verliezen toe te brengen en hem op die manier geleidelijk te laten „leegloo- pcn". Gematigd optimisme. Op liet oogenblik beschouwt men de algemecne situatie in bevoegde Duitsche kringen kennelijk met een gematigd optimisme. Men geeft zich er rekenschap van, da t. het «over wicht, aan materiaal aan Sov jet-Russische z\jdè de weer een offensief is: overgegaan en macht zal dwingen tot verdere uitwijkmanoeuvres over te gaan. Aan den anderen kant protesteert men met klem te gen de conclusie, die vooral de Zweedsche pers aan deze op vatting heeft vastgeknoopt, dat Duitschland thans zijn troepen zoo spoedig mogelijk uit Est land, Letland en Litauen zal evacueeren. De Baltische landen, zoo ver klaart men, zullen verdedigd worden, zooals Roemenië, Hon garije en Polen verdedigd zul len worden, nl. als een inte graal deel van Europa. In Duitsche militaire krin gen wijst men er thans op, dat de Sovjet-Russische opmarsch de laatste dagen plaatselijk vrijwel tot staan is gekomen. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan de uitgevoerde concentratie van strategische reserves in verschillende gren delstellingen. Dergelijke gren- delstellingen beschermen Dü naburg en Kowno, en de toe gangswegen tot de Baltische staten. Verder ligt er een ster ke grendelstelling tusschen Grodno en Lemberg ter be scherming van Polen. Het ligt voor de hand, dat op dit oogenblik nog niet kan worden gezegd, dat het front nu ook absoluut op deze stel lingen zal worden geconsoli deerd. Maar zooals zij nu reeds het tempo van den Sovjet-Russi- schen opmarsch verlangzamen, zoo zullen zij op den duur min stens tijdwinst opleveren, wel ke van het grootste belang kan zijn voor ,.het opwerpen van nieuwe bastions voor de ver dediging van Oost-Europa. Een consequentie, die de Duitsche leiding met nuchtere zakelijkheid uit het verloop van den strijd in het (Oosten, het Westen en het Zuiden ge trokken heeft, is, dat Duitsch land voor de noodzaak staat om zjjn oorlogsmateriaal quan- titatief aanzienlijk op te voe ren. Bevoegde sprekers geven te verstaan, dat er een gewel dig bouwprogram wordt opge steld, hetwelk, hoe dan ook, verwezenlijkt moet worden, on geacht of de vijand al zijn macht ,in de weegschaal werpt, om dit door luchtaanvallen te beletten. (C.D.) Mislukte doorbraakpogingen der geallieerden in Italië. In Midden-Italië hield de krachtige druk der Ameri- Icaansche pantserdivisies aan de Lignrische kust ook Vrijdag aan. Verscheidene pogingen om bij Livorno door te bre ken, werden afgeslagen. Meer Oostelijk ging de plaats Pog- glbonsi aanvankelijk verloren. In een Verrassenden tegenaan- sal slaagden Duitsche val schermjagers erechter in -den Verduisteren: van 915 Juli van 22.005.30. De maan komt. Zo.ndag te 2.46 op en gaat te 18.35 onder. Maandag resp. te 3.20-en 19.36. VLISSINGEN Kostelooze inenting tegen pokken. Dinsdag a.s. zal van gemeen tewege weer voor kinderen be neden 2 jaar gelegenheid ge geven worden tot het kosteloos inenten en herinenten tegen pokken. PREDIKBEURTEN. Gefef. Kerk: 9.30 en 5.30 ds. Sraeenk iH.A.Evang. Luth. Kerk en Doopsgez. Gem.10 da. de Boer. Chr. Geref. Kfcrk: 9.30leesdienst, 5 ds. Meijrihout. Geref. Gem 9.30 (Glacisstr.). 3 (Lpth. kerk) lecsd. Ver. van VrUz. Herv.7 ds. Hanne- man. APOTHEEK.. Van heden tot en metvolgends week Vrijdag Is des avonds en des nachts en den geheelen "Zondag de apotheek van Ockenburg, SiDgelweg, geopend. MIDDELBURG PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk (,'t Zand!10 cand, Hulstvjn, 2.30 ds. Kroon (H.D.). Evang. Luth. kerk: 10 ds. Vtsbeck. Doopsgez. Gem.: geen dienst. Geref. Gem.: 9.30, 2 en 6 leesdienst. Chr. Geref. kerk: 10 en 2.30 d.s Meljn- hout. Geref. Bond (Luth. kerk)7 ds. Hooijkaas. Geref. Kerk -in H.V.: 1 Ods. Hasper (H-A-): Ver. v. VrJjz. Herv. (Doopsgez. kerk): 10 de. Han- neman. Waalsche Gem. geen dienst. APOTHEEK. Van Zaterdag 15 tot Zaterdag 22 Juli, is des avonds en 's nachts ,en den geheelen Zondag de apolheek Nonhebei geopend. GOES PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk: 9.30 ds. Kore- vaar. 5 ds. Schoeh (Jeugdd.); Geref. kerk: 10 en 5.30 ds. v. Andel; Geref. gom.: 10.30, 2,30 en 6.30 ds. v. d. Berg (H.Av. cn H.D.): Vrij Evang. gem.: 10 en 6 ds. v. d. Vis; Doopsgez. gem.10 mej. dr. Bakker: Leger des Heils (zaal Krijger) 10 Helligingsd.7.30 Verlossingssamenk. (kap. Westerhoff), vijand weer terug te werpen en de afgegrendelde heuvel stellingen ten Zuiden van de stad te heroveren. Ook aan weerszijden van do .Tiber ont stonden reeds Vrijdagochtend vroeg zware gevechten. Tot dusver weiden alle- aanvallen der Engclschen bloedig afge slagen. vitW';

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1