PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Doorbraakpogingen der Amerikanen bij St. Lo. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ol 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2,63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties ^maximum 5 regel3) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen ct. „Brieven of adrep Bureau v. d. Blad" 10 CL meer. VRIJDAG 14 JULI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 193 Do Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: viissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen), Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel. 8521, Adm. teL 3511; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, teL 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburt: Red. en Adm. Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. ÜUITSCH WEBRMACH TStSERlCHl Zware afweergevechten tusschen Pripjet en Duna. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Don derdag bekend: Terwijl de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in het gebied van Caen en ten Wes ten daarvan zich Woensdag slechts beperkt heeft tot ver sterkte artillerie bedrijvigheid, heeft hij ten Noordoosten van St. Lo na urenlang trommel vuur en krachtig optreden van slagvliegers, ons front aange vallen. Valschermjagers en in fanterie deden alle doorbraak pogingen mislukken en brach ten den vijand zware verliezen toe. Tusschen de Vire en het gebied van St. Eny, benevens isschen Gorges en de kust is gedurende den geheelen dag verbitterd gestreden. Talrijke aanvallen van den tegenstan der werden hier afgeslagen, plaatsdlijlie penetraties in een tegenaanval opgeheven of af gegrendeld. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden verloor de vijand Woensdag 27 vliegtuigen. In het Fraasche gebied zijn 18 terroristen in den strijd ge dood. Het zware vuur der V. 1 op Londen duurt voort. In Italië is het Woensdag alleen tot vrij groote gevechts-» handelingen gekomen aan de Ligurische kust en ten Zuid westen van Cita di Castello. Ondanks sterken steun van ar tillerie en tanks heeft de vij and slechts Op enkele plaatsen geringe successen kunnen be halen. Het meerendeel van zijn aanvallen werd door geconcen treerd artillerievuur of in een tegenaanval uiteengeslagen. In het Zuiden van het Oos telijke front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken af geslagen. In het gebied van Kowel zijn herhaalde vijande lijke aanvallen mét veel ver liezen ineengestort. In den centralen sector du ren de zware afweergevechten tusschen Pripjet en Duna voort. Terwijl ten Westen van de Sczara alle bolsjewistische doorbraakpogingen zjjn ver ijdeld, hebben onze divisies in het gebied ten Zuiden van Wil na zich in verbitterde gevech ten verder naar het Westen gedistancleerd. By Olita heb- en zy den bolsjewieken in een zwaren tegenaanval zware ver liezen toegebracht. Het garni zoen van Wilna handhaafde ook Woensdag het Westelijke deel van de stad tegen alle vijandeüjjke aanvallen. In het gebied ten Zuidwes- ten en Zuidoosten van' Duna- burg zijn onze troepen in har de gevechten gewikkeld met sterke vijandelijke formaties. Ten Oosten van Opotsjka zyn herhaalde vrij sterke aanvallen van de bolsjewieken afgesla gen, plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. Formaties slagvliegers heb ben den afweerstrrjd van het leger ondersteund en den bol sjewieken, vooral in het gebied DunaburgWilna met aan vallen met bommen en boord- wapens zware verliezen toege bracht. Een sterke formatie Ameri- kaansche bommenwerpers heeft Woensdag, met gebruikmaking van den weerstoestand weder om een terreuraanval gericht op München. Door afweerge schut werden 31 viermotorige bommenwerpers vernietigd. In den nacht hebben afzon derlijke Britsche vliegtuigen bommen geworpen in het Rijn- Iandseh-Westfaalsche gebied. Het Sovjet-offensief. Hoewel het tempo van het Sovjet-Russische offensief in de laatste dagen vertraagd is, kan uit deze omstandig heid toch nog niet de conclu- sie worden getrokken dat de kracht van den aanval in het algemeen is verminderd. Uiter aard is een oprukken met zulk een snelheid als de Sovjets sedert 22 Juni hebben ge daan, niet voor onbepaalden tijd mogelijk en het is duide lijk dat eenerzijds de verdedi ger een punt vindt waar hij meer weerstand kan bieden en anderzijds dë aanvaller zijn troepen moet hergroepeeren en tevens er voor moet zorgen, dat de bevoorrading aan de eischen van nieuwe offensieve operaties voldoet. Het is, ge let op deze overweging, dat in de verantwoordelijke Duit- sche militaire kringen dan ook een voorbarige gevolgtrek kingen worden gemaakt, nu de opmarsch der Sovjet-Rus sen een wellicht tijdelijke ver traging ondervindt. Op het oogenblilc is het zwaartepunt van den aanval nog het gebied van Wilna. De stad is thans ingesloten en de daar staande Duitsche troepen moeten zich, gelijk niet wordt verheeld, onder de moeilijkste omstandigheden weren tegen den geconcen- treerden aanval. Ten Z.W. en ten N.W.- van Wilna ontwik kelen de aanvallers hun on derneming echter verder. He vige gevechten zijn ook gaan de ten N.W. van Wilna, aan beide zijden van de naar Dü- naburg loopende spoorlijn als ook ten Z. van laatstgenoem de stad. Bij het plaatsje Oe- tena, aan den weg van Dü- naburg naar Kaunas, is een nieuw aanvalsfront der Sov jets gevormd. Er wordt hier OOSTFRONT SE CTOR-WILNA- Spoorwegan Bij onze Vrijwilligers. Onder zeer moeilijke omstandigheden wordt een gewond» kameraad met de grootste zorg In veiligheid gebracht SS PK Caotzier/O/H/P m KEURI NGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- wachtbataillon In Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS In Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldingspllch- tig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid votfr de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Instellingen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastr. 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede. Hengelosche straat 30, en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland, doet, kan men zich op boven staande keuringen melden: 15.7.'44 812 Jur, Arnhem, café Royal; 16.7.'44 812 uur, 'Zwolle, hotel Gijtenbeek; 17.7.'44 813 uur, Amsterdam, Dam 4: j 18.7.'44 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 18.7.44 1517 uur. Amersfoort, SS-Wachtbatl. 3, Leusderweg. een felle strijd g-eleverd tus schen pantsertroepen. In het midden vaft het aanvalsfront hebben de Sovjets ten W. van Slonim (in de richting van Bialystok) den druk verhoogd en de Duitschers genoopt uit den Szcarasector op het ge bied van Grywda terug te trekken. De aanval bij Kowel ten Z. van de Prijet-moerassen heeft den Sovjets geen succes op geleverd. Een indruk van de methode, die de aanvallers volgen, krijgt men uit de berichten, die van twee Duitsche divisies, welke aan een frontgedeelte ten W. van Kowel staan, zijn binnen gekomen. Volgens deze mede- deelingen vielen de Russen op één dag 16 keer aan, waarvan driemaal met een regiment én driemaal met een divisie. Vol- MÜNCHEN WEDEROM AANGEVALLEN'. Onder soortgelijke weersom standigheden als op de beide vorige dagen, hebben Ameri- kaansche formaties bommen werpers ook Donderdagochtend woonwijken in München aan gevallen. Er ontstond aanzien-, lijke schade aan cultuurmonu menten en woongebieden. De vijandelijke formaties raakten reeds bij het passeeren van de Duitsche grens in krachtig af weer vuur, dat boven het doel gebied voortduurde. Tot dusver zijn berichten ontvangen over het neerstorten van eenige viermotorige bommenwerpers. Vijf toestellen kwamen in Zwitserland neer. Bij den terreuraanval op woonwijken van München op Woensdag jl. verloren de Ame rikanen minstens 31 vliegtui gen, bijna zonder uitzondering viermotorige bommenwerpers. Talrijke andere machines wer den zoo zwaar beschadigd, dat zij naar neutraal gebiéd tracht ten te ontkomen. By den aanval van Woensdag werd o.a. het grootste techni sche museum ter" wereld, nl. het „Deutsche Museum", zwaar beschadigd. Voorts het natio nale museum, de glyptotheek op den Königlichen Platz en de „Stadtische Bildergalerie". Ook het ziekenhuis Schwabin, het Haunersche kinderzieken huis, een reservelazaret, het diaconessenhuis alsmede de Korbïan-kerk werden het slachtoffer. REISBEPERKING IN DUITSCHLAND. Ter beperking van het reizi gersverkeer wordt Maandag 17 Juli vanaf middernacht tot nader order vereischt, dat men een vergunning moet aanvra gen voor het uitvoeren van een reis. FELLE GEVECHTEN IN FINLAND. Volgens het Finsche weer- machtbericht drongen de Sov jets bij Vuosalnü op eenige plaatsen de Finsche linies bin nen, doch zij werden in felle, wisselvallige gevechten met zware verliezen teruggewor pen. Na felle voorbereiding door artillerie en tanks, vielen sterke Sovjet-strijdkrachten tusschen Pitkaermanta en Suo- jaervi ten «N.O. van het Lado- gameer, op verscheidene plaat sen aan. Zij werden echter uit eengeslagen. De aanvallers le den ook hier groote verliezen. Eveneens werd een aanval in de lichting van Porajaervi af geslagen. Tegen een stelling die een waterlinie overschreed, wordt nog gestreden. De ongeregeldheden In Hondu- is duren voort. Herhaaldelijk is it tot bloedige botsingen gekomen tusschen demonstranten en politie. Er wordt een felle campagne ge voerd tegen president Carias. gens de N.R.C. zou de actie bg Kowel meer een locale omvat- tingsmanoeuvre zijn geweest, welke mislukt is. De andere omvangrijke troepenverplaat singen bij de Sovjet-Russen bieden de aanwijzing, dat men nog wenscht te camoufleeren in welke richtingen en aan welke sectoren de komende aanvallen zullen worden onder nomen. Het viel op, dat tot nu toe de Duitsche hoofdlinie tus schen Narwa en Polotsk on veranderd was gebleven. De Sovjets deden hier geen aan vallen van beteekenis. Thans schijnt ook dit deel van het front bij de gevechten betrok ken te worden. Het weer- maehtsbericht althans melde S.ovjet-aanvallen bij Nowor- sjew, halverwege het Peipus- meer en Polotsk gelegen. Hier hebben de Sovjets dus een of fensief geopend in de richting van Estland en Letland, dus naar Reval en Riga. WEER 3 KG. AARDAPPELEN. Van Maandag 17 t/m Zater dag 22 Juli a.s. geven de bon nen „aardappelen 30" elk recht op het koopen van l1/. kg aardappelen. De bonnen „toeslag 30" ge ven recht op 1 kg aardappelen. NIEUW SPOORBOEKJE. Van heden af wordt een nieuw spoorboekje verkrijg baar gesteld. Het wordt van kracht op Maandag 17 Juli en bevat alle veranderingen, die in de laatste maanden in de dienstregeling zijn aange bracht. Men zal alleen tegen inlevering van een ouden reis gids een nieuw spoorboekje kunnen koopen. Burgemeesters ontslagen. Bij besluit van den commis saris-generaal voor bestuur en justitie zgn de volgende bur gemeesters ontslagen: jhr. H< van den Bosch van Amerongeq en Leersum; mr. J.' M. Rave- sloot van Avereest; H. M, Goossens van Kessel; A. C. Willemsen van W e m e 1« d i n g e; mr. F. J. de Bruyn Tengbergen van Ophemert; mr, F. R. Crommelin van Vollen* hove; P. Kikkert van Pur* merend; J. de Boer van Ob* dam; J. H. W. Verkouterea van Doniawerstel; J. W. van 't Hoff van St. Laurens; mr. H. J. M. Loeff van Vught; P. A. Colijn van Alphen a. Rijn. Princlpieele beslissingen inzakéj contributie Nederlandsche Apothekerskamer. Een apotheker te 's-Graven* hage had op grond van gewe- tensbezwaren geweigerd con tributie te betalen aan de Ne derlandsche Apothekerskamer, waartoe hij op grond van de apothekersverordening en het contributiereglement van dié kamer wettelyk verplicht is. In kort geding werd de vor dering van den apotheker, waarin hij schorsing van dé tegen hem aangevangen execu tie van de op grond van de ver schuldigde contributie tegen hem uitgevaardigde beschik king eisehte, door den presi dent van de rechtbank te 's-Gravenhage afgewezen. Ds president overwoog o.m. in zijn vonnis, dat een beroep op on overkomelijke gewetensbezwaren ten afwenteling van een publiekrechte- lijken contributiepllcht alleen is toe gestaan, indien er een wet Is, wel ke een dergelijk beroep toelaat. Ook een beroep op geestelijke overmacht en op strijd met de goede trouw bij de uitvoering van de apothekersverordening, werd niet gegrond bevonden. Voor de apothekerskamer trad op mr. Fred. C. StShle, terwijl de be langen van den apotheker werden behartigd door mr. A. Schenkeveld. WEER EEN ONTMOETING ROOSEVELT-CHURCHILL 7 Volgens een bericht van Reuter uit New York kan bin nen niet al te veel tijd een ont moeting tusschen Roosevelt ea Churchill verwacht worden. JAPANSCHE VICE- ADMIRAAL GESNEUVELD. Het Japansche vlootstatioa Jokosoeka maakt bekend, dat vice-admiraal Kiitsji Hasega- wa aan het front den helden dood gevonden heeft. JAPANSCH OFFENSIEF OP, HENGJANG. De Japansche strijdkrachten; die sinds weken de stad Heng- jang omsingeld houden, heb ben Dinsdag het eind-offensief op de in de stad opgesloten resteérende troepen van Tsjoengking geopend. In en bij de stad wordt hevig gevochten. De val van de stad kan spoedig verwacht worden. De Gaulle Is van zijn bezoek aan de Ver. Staten en Canada te Algiers teruggekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1