PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Alle aanvallen in Normandië afgeslagen. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12i ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties {maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen ct. „Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" ƒ0 ct. meer. ZATERDAG 8 JULI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 387ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 188 De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: Vllsslnoen: Redactl® en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd teL 678; Middelburg: Londensche Kaal 29 Red tel 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15.' tel! 2475; Souburg: Kanaaiatr. 45. tel. 234; Oostburt: Red. en Adm. Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. DUITSCH WEERMACHTSBEHICH7 AAN OOSTFRONT WORDT VERBITTERD GEVOCHTEN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Vrij dag bekend: In het Normandische lan- dirigshoofd lag het zwaarte punt der gevechten ook Don derdag in het gebied Zuidwes telijk van Carentan tot aan de Westkust van het schiereiland Cherbourg. In het onoverzich telijke terrein van bosschenen struikgewas ontstonden vaak verbitterde gevechten op kor ten afstand, waarbij onze troe pen alle vijandelijke aanvallen, aie door sterke luchtaanvallen werden ondersteund, konden afslaan. Bij Le Plessia en ten Zuiden van Montgardon werd de binnengedrongen vijand in een tegenaanval verdreven. De zuivering van het boschgebied ten Oosten van La Haye du Puits van den daar binnenge drongen vijand is nog aan den gang. In het Fransche gebied wer den 157 terroristen en aan val schermen neergelaten Britsche sabotagegroepen in een ge vecht vernietigd. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werden 22 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Door strijdmiddelen van de Duitsche marine werden in de wateren van het invasiefront opnieuw 1 kruiser, 3 torpedo jagers en 6 geladen transport schepen met een inhoud van 32.000 brt tot zinken gebracht en werd een andere kruiser zwaar beschadigd. Ten Noor den van de Seine-baai brachten beveiligingsvaartuigen Donder dagnacht een Britsche artille rie-torpedomotorboot tot zin ken en beschadigden verschei dene andere booten. In de wa teren van Brest ontstond in den nacht van 5 op 6 Juli een gevecht tusschen 4 Duitsche patrouillebooten en 4 vijande lijke torpedojagers, 2 torpedo jagers werden in brand ge schoten. Een eigen boot ging na heldhaftigen strijd verloren. Deelen van haar bemanning werden gered. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van Londen lig gen. In Italië viel de vijand Don derdag, door talrgke tanks on dersteund, bijna aan het ge- heele front aan. Na harde ge vechten aan de Ligurische kust, bij Volterra, ten Noord westen van Siena, in het ge bied van Arezzo, aan weers kanten van Umbertide en aan de Adriatische kust werd de vijand, afgezien van geringe plaatselijke penetraties, met verliezen afgeslagen. Aan de Adriatische kust zijn de ge vechten nog aan den gang. Des nachts opereerende slagvlieg tuigen vielen Donderdagnacht weer het vijandelijke ravitail- leeringsverkeer aan de Adria tische kust met goede uitwer king aan. In de gevechten van de laatste weken heeft zich een brigade luchtdoelgeschut, onder kolonel Müller, in den strijd te land bijzonder onder scheiden. In het Zuiden van het Ooste lijk front ondernam de vijand tusschen den bovenloop van den Dnjestr en Kowel verschei dene vergeefsche aanvallen. In den centralen sector duren de zware gevechten op de tot dus ver bestaande brandpunten van den grooten afweerslag voort. Op de landengte van Barano- wicze werden vijandelijke, door tanks ondersteunde aanvallen, ten Oosten van de stad opge vangen. Ook in het gebied ten Wes ten van Molodeczno wordt ver bitterd gevochten. Ten Noor den daarvan zijn vijandelijke aanvalsgroepen in opmarsch naar Wilna. Ten Noordwesten van het Narocz-meer, waar talrijke aanvallen van de bolsjewieken mislukten, heeft zich de Beier- sche 212e divisie infanterie, onder bevel van generaal-ma- joor Sansfuss, bijzonder ge weerd. Ten Noorden en Noord westen van Polozk ondernamen de bolsjewieken Donderdag slechts vrij zwakke aanvallen, die voor onze stellingen ineen stortten. Formaties slagvlieg tuigen mengden zich doeltref fend in de gevechten te land en sloegen talrijke vijandelijke colonnes uiteen. Zware ge vechtsvliegtuigen zetten den strijd tegen de bolsjewistische ravitailleering des nachts met goede uitwerking voort door aanvallen op stations en spoor lijnen. Amerikaansche bommenwer pers ondernamen Donderdag een terreuraanval op de stad Kiel. Des nachts wierpen en kele Britsche vliegtuigen bom men in het Rijnlandsch-West- faalsche gebied. Bovendien viel een zwakke formatie vijande lijke bommenwerpers het ge bied van Weenen aan. Door nachtjagers werden 12 vijande lijke vliegtuigen omlaagge- schoten. De autoriteiten in Honduras hebben gebruik moeten maken van 'aangas en andere wapenen om be toogingen tegen president Guciqalpo verspreiden. De bevolking van Honduras heeft de algemeene «ta king afgekondigd. AMERIKAANSCHE AANVAL TEN W. VAN CARENTAN. t De Amerikanen hebben over een breed front den Duitschen afweergrendel tusschen Ca rentan en de Westkust van Normandië getracht te ver breken. Vooral aan weerskan ten van den weg Carentan Periers bracht 't Amerikaan sche opperbevel sterke infan terie- en pantserformaties den strijd, teneinde in de eer ste plaats in Z.W. richting op te dringen. De aanvallen wer den ondersteund door voort durende aanvallen van slag vliegtuigen. Desondanks wist de Duitsche verdediging zich ten volle te handhaven en tij delijke penetraties door on- middelljjken tegenaanval op te ruimen. In den tegenaanval brach ten Duitsche valschermjagers groote deelen van het Foret de Mont Castre, dat tijdelijk verloren was gegaan weder in Duitsche handen. Zij verover den een belangrijke hoogte ten N. van 't bosch in stormloop. Het doorbraakgevaar, dat in dit gebied tijdöLijk bestond, werd opgeheven. Ook het we genknooppunt La Haye du Puits bevindt zicly weder hecht in Duitsche handen. In het gebied van het twee de Engelsche leger was het betrekkelijk rustig. De Britten brachten naar het gebied van Caen talrijke nieuwe aanvals- formaties, waaruit de gevolg trekking moet worden maakt, dat zij binnenkort ïot een concentrischen aanval op de stad Caen willen overgaan. In dezen frontsector werden nl. tot dusver ongeveer 15 vij andelijke infanterie- en pant serdivisies waargenomen. Dit is een ongewoon sterke krach tenconcentratie op een zeer smal gebied. LUCHTAANVAL OP MIDDEN- EN ZUIDOOST- DUITSCHLAND. Formaties Amerikaansche bommenwerpers drongen Vrij dagochtend, beschermd door een groote massa jagers met lange actieradius, via den Noordelijken Balkan naar Midden- en Z.O.-Duitschland op. Boven Oppersiberisch ge bied en de omgeving van Glei- witz en Neustadt werden zeer hevige luchtslagen geleverd. Ook boven Kroatië, Hongarije en Slowakije werden de bom menwerpers zwaar aangeval len. In Hongarije alleen wer den minstens 20 machines neergeschoten. In totaal zijn 77 Amerikaansche toestellen, voor het meerendeel viermoto rige bommenwerpers, neerge schoten. Britsche storingsvliegtuigen boven Berlijn. Vannacht kort na 12 uur zijn Britsche storings vliegtuigen naar het stedelijk ge bied van Berlijn gevlogen. De vliegtuigen bleven slechts enkele mi nuten boven Ber lijn en wierpen hier en daar bom men op wo ken. Zij v door zeer gecon centreerd afweer- vuur bestrede®. V. 1. Reuter meldt, dat ook Vrijdag „vliegende bom men" zijn neerge komen op Zuid- Engeland en het gebied van Gt'oot- Londen. Het is ge komen tot de „ge bruikelijk© onge lukken". DUITSCHE TEGENSTAND IN ITALIË TOEGENOMEN. Tengevolge van het vuur der zware Duitsche artillerie is het geallieerde offensief in Italië in het gebied ten Noorden van Perugia, het Trasimeensche meer en Siena vertraagd. Men krijgt den indruk dat de En- gelschen en Amerikanen hier een degelijk voorbereide, goed aangelegde verdedigingslinie naderen. Ten Noorden van het Trasimeensche meer, nagenoeg in het gebied van Cortina, heb ben de Engelschen hun op marsch naar Arezzo nog voort gezet Verder naar het Westen zijn zij niet in noemenswaardi ge mate over de lijn Castiglio- neCastelnuovoSiena verder naar het Noorden gekomen. Onder verbitterden Duitschen tegenstand pogen verkennings- afdeelingen vast te stellen waar precies de Duitsche ver dedigingslinie getrokken is, meldt de N.R.C, Ten Oosten van den Tiber, tusschen Perugia en de Adria tische Zee vallen de Engel schen met groeter élan dan tot dusver aan. Dit merkt men vooral ten Oosten van Mece- rata waar Britsche troepen langs den kustweg naar An- cona terrein probeerden te win nen. Een verrassende tegen aanval der verdedigers greep hen in de flank aan en zij wer den teruggeslagen over de ri- viei* de Musone. In den Weste lijken sector had iets dergelijks plaats. De Amerikanen rukken op langs de kustwegen in de richting van Livorno en Pisa. Zij ondervonden daarbij echter spoedig een hardnekkigen te genstand, die met heftig artil lerievuur gepaard ging. Sa menvattend kan men zeggen, dat de opmarsch van het 5e Amerikaansche en het 8e Brit sche leger gisteren dus aan merkelijk vertraging vertoon de en dat de Duitsche tegen stand aanmerkelijk bleek te zijn toegenomen. Nieuwe bonkaarten voor persdnen zonder tweede distributiestamkaart. Personen, die buiten hun schuld nog niet in het bezit zijn van een tweede distribu tiestamkaart (geëvacueerden, schippers of woonwagenbewo ners). kunnen zich ter ver krijging van een bonkaart voedingsmiddelen 8e periode 1944) alsmede eventueel een toeslagkaart „L 408", tot de plaatselijke distributiediensten wenden onder overlegging van hun eerste distributiestam kaart. Bovendien dienen zij, die den 15-jarigen leeftijd bereikt hebben hun persoonsbewijs mede te nemen en persoonlijk te verschijnen. Geëvacueerden, die in hun vèstigingsgemeente nog geen tweede distributiestamkaart ontvingen, doch aan wie in de gemeente van vertrek reeds een tweede distributiestam kaart was uitgereikt, moeten deze laatste kaart overleggen. Haar eerste kersenpluk CNF/W. P. ZeiJIemaker/Pax u DE „SUMATRA" GEZONKEN? De in geallieerden dienst varende Nederlandsche kruiser .Sumatra" (6670 brt.) is op een mijn geloopen en waar schijnlijk gezonken, aldus heb ben leden van de bemanning,* die de Noord-Fransche kust hebben bereikt, volgens het Hbld., medegedeeld. PAKKETZENDINGEN NED. KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCHLAND. Aangaande de nieuwe rege ling van de pakketzendingen aan alle Nederlandsche krijgs gevangenen in Duitschland, die met 1 Juli 1944 van kracht is geworden, brengt hetj hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis het volgende in herinnering. In de eerst© plaats wordt met ingang vau 1 Juli 1944 maandelijks een, „nationaal pakket" van 5 kg., bevattende levensmiddelen, door het Ned. Roode Kruis aan alle Nederlandsche krijgs* gevangenen verzonden. In de tweede plaats zijn met ingang van 1 Juli 1944 komen te vervallen de zgn. briefpak- jes van 2 kg. (6 S.pei* maand), die door de familie* leden over de post via het Ned, Roode Kruis werden gezonden. In de plaats daarvan mogen de familieleden één pakket van 5 kg. uitsluitend via het Ned. Roode Krui3 verzenden, In de eerste hslft van de volgende week zullen alle be trokken familieleden in het bezit van de betreffende be scheiden worden gesteld. Voor het verzenden dezer pakket ten zijn nl. Roode Kruis-etiketten benoodigd. Maandelijks ontvangen da ste verwanten per krijgsge vangene twee etiketten (plak- adressen), waarvan er één met den opdruk „voor binnenlandsche ver zending" (het binnenlandsche plak- adres) bestemd is om het pakket te verzenden aan de pakketafdeellng het Ned. Roode Kruis te 's-Gra- venhage en het tweede, met den op- druk ,,f(ir Ausland" (voor het bui tenland) het bultenlandsche plak- adres bestemd Is voor de door zending van het pakket door de pak- kettenafdeeling naar het gevangen kamp in Duitschland. Dit buiten- landsch plakadres moet, volledig in gevuld, los in het pakket worden ingesloten. Na contröle van den in houd van het pakket wordt het door gezonden. Alle tevoren ontvangen plakadres- n zonder de hierboven aangegeven opdrukken zijn ongeldig. KEURI NGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansch® SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldingsplich- tig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaai* diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn; gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Instellingen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56: Heerlen, Saroleastr. 25: Groningen, Heerenstraat 46; Enschede. Hengelo6che straat 30, en het SS-Ersatzkommando, Den Haag. Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachbataillon t® Amersfoort, welke dienst in Nederland, doet, kan men zich op boven staande keuringen melden: 13.7.55 812 uur,- Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1: 14.7.44 812 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 14.7/44 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 15.7/44 812 uur, Arnhem, café Royal; 16.7.44 8—12 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeek; 17-7.44 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4; 1*. 7.-,- 8—12 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 18.7.44 1517 uur, Amersfoort, SS-Wachbatt. 3, Leus- derweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1