DUITSCHE STRATEGIE: TIJD WINNEN. lai alh UIT DE PROVINCIE Walcheren Geitenkeuring. KOUDEKERKE. De lijksche geitenkeuring alhier werd gfehouden bij den heer W. Verhage. Aangevoerd wer den 49 geiten. De uitslag was als volgt: Lammeren: le pr. A. Hovijn L. A. Jacobse: 3e Job. Flipse; 4e L. Koose; 5e L. CUvat; 6e P. Rei nierse; 7e P. Boone Pz. 1-jarige geiten: le P. Reinierse; 2e C. Wielcmaker; 3e L. Cijvat; 4e P. van MaJdegem; 5e l. a. Jacobse: de vier eerste geiten met aanbeve ling voor de fokkerij. 2-jarige ertten: le Jan Brasser Bz., 2. F. Berting; 3e Joh. Reinierse; alle drie met aanbeveling fokkerij. Oudere geiten: le L. Cijvat; 2e id.; -3c C. Joziasse; 4e L. A. Ja cobse; 5e P. Boone: 6e J. Roose; 7e C. Wielemaker; alle 7 met aan beveling voor de fokkerij. Rijkspostspaarbank. KOUDEKERKE. Gedurende Juni zijn te Koudekerke bU de rijkspost spaarbank ingelegd 2107.00 en terug betaald 1432,43. Nieuw uitgegeven boekjes twee. Geref. kerk. ARNEMUIDEN. Gekozen tot ouderling (zesde ouderling functie) in de Geref. kerk de heer J. P. de Jonge. Noord-Beveland Opbrengst collecte. WISSENKERKE. De collec te, ten bate van werkverschaf fing aan hulpbehoevende blin den te Amsterdam, welke met toestemming der autoriteiten is gehoudén, heeft f 287 opge bracht. Zeeuwsch-Vlaanderen Het paard weigerde. HOOFDPLAAT. Eenige jon gedames en "heeren moesten naar de jeugdbrjeenkomst in Oostburg. De reis moest per paard en wagen geschieden. Daar het paard niet over het geschikte tuig beschikte, ver- ep de reis niet bijzonder vlot. De heenreis ging 'goed, doch toen de terugtocht aanvaard moest worden, weigerde het Kaard koppig zijn vrachtje uiswaarts te brengen. Nood gedwongen moest de wagen achter een ander rijtuig gekop peld. worden dat ook dn de richting Hoofdplaat ging, doch niet verder dan Sasput. Daar aangekomen, stapten de passa giers uit. De dames togen te voet naar hüis en de heerén waren genoodzaakt hun wagen zelf naar huis te trekken. Laat in den avond arriveerde - het gezelschap in de gemeente. Bonkaarten voor levensmidde len en de leeftijdsgroepen. Zooals bekend, ontvangen personen van verschillende leeftijdsgroepen verschillende soorten bonkaarten, aangezien het wenSchelijk is. bij de dis tributie van voedingsmiddelen rekening te houden met spe ciale behoeften van personen van verschillende leeftijdsgroe pen. Zoo is destijds een indeeling gemaakt/ in 5 leeftijdsgroepen. Bij de uitreiking van de tweede distributiestamkaart worden eveneens 5 verschil lende soorten inlegvellen uit gereikt. De oude leeftijds groepen waren: personen t..m. 1 jaar. van 2 en 3 jaar, van 4 t.m. 13 jaar. van 14 t.m. 20 jaar en van 21 jaar en ouder. Deze indeeling is thans door een andere vervangen, waarbij uitsluitend het" jaar van ge boorte doorslaggevend is. Thans is uitgereikt aan perso nen geboren in: 1925 en'vroeger inlegvelGA 401 1926 t.m. 1929 inlegvel GB 401 1930 t.m. 1939 inlegvel GC 401 1940 en 1941 inlegvel GD 401 1942 en later inlegvel GE 401 Het zal derhalve voorkomen dat aan bepaalde personen een ander soort bonkaart wordt uitgereikt dan tot nu toe het geval was; zoo ontvangen bijv. alle die in den loop van 1944 den ls-jarigen leeftijd bereiken of reeds bereikt hebben, thans een voêdingsmiddelenbonkaart voor volwassenen, welke zij volgens de oude regeling eerst op 21-jarigen leeftijd zouden hebben gekregen. Met betrekking tot het Inwlstelen van inlegvellen wegens overgang een leeftijdsgroep, welke1 voor andere rantsoenen in aanmerking komt, zal nog. nader een regeling worden be kend gemaakt. 'Het centrale distributiekantoor wijst er op. dat deze en dergelijke veran deringen in overeenstemming met de desbetreffende voorschriften zijn en het derhalve geen zin heeft hierover nog vragen te stellen. Uitsluitend zij, die in het bezit- zijn van een ander Inlegvel dan hun volgens bo venstaand lijstje uitgereikt had Duitschland tracht achterstand op materieel- gebied snel in te halen. Ontwikkeling nieuwe wapens waarborgen eindoverwinning. Radioprogramma Vrijdag. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Nederl. progr.12.45 Nieuws; 13.00 Land en volk brengt...; 13.05 Amusementsorlc.13.45 Voor vrouw; 15.00 Godsd. uilz.15.30 Zang en piano; 16.00 Reportage: 10.15 Orgel en 2ang; 17.00 Lincke- Lehar;. 18.00 Óp den ultkUk; 18.10 Omroep-orK.18.45 landbouw; 18.55 Reportage; 19.00 Nieuws; 19 15 Film; 19.45 De sociale voorman; 20.00 Van .allemansgading; 22.00 Nieuws; 22.15 Wiener Ork.; 22.30 Orkest-coiïc.23.30 24.00 Zigeunerspel. Hljversum II. 17.00 Vlotte dans muziek; 17.30 Soldatenfunk; 18.30 Klankenparade: 19.00 Nieuws; 19.15 Voor de jeugd; 19.20 Opera; 20.15 Duitsche taai; 20.40 NAF; 20.45 Concert; 21.45 AvondwUding; 22 00 Nieuws; 22.15 Zie Hvs. I; 22,30 De stem van bet Rijk. ten worden, dienen zich hieromtrent ten spoedigste tot den plaatselijken dlstrlbutiedienst wenden. STIJGEND AANTAL GEBOORTEN. Uit de laatst verscheneh be. volkingsstatistiek, in het maandblad van bet Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat van Januari t.m. November 1943 het aantal ge borenen in Nederland bedroeg 190.840. Hetzelfde tijdvak in 't jaar daarvóór geeft 174.704 geboorten te zipn, hetgeen dus voor 1943 meer is 16.136. Medegedeeld kan nog wor den, dat het Voorloopige cijfer aangaande het aantal geboor ten in het geheele jaar 1943 luidt 209.270, - hetgeen ruim 19.000 verschilt met 1942. Hoe deze belangrijke sta ging te verklaren? Voo» een deel vindt men de verklaring in <ie stijging van het aantal huwelijken in 1942. hetgeen haar weerslag vindt in het aantal geborenen in 1943. Daarmede is men er echter niet, want het aantal eerstge borenen bedroeg in 1943 8.400 meer. - Met het groote aantal hu welijken in 1942 is het ver schijnsel dus slechts voor een deel verklaard. bjorman Davis, voorzitter van het Amerikaarische Roode» Kruis, is "op 66-Jarigen leeftijd overleden. Hoe denkt Duitschland de enorme belasting, waaraan het als gevolg van de concentri sche aanvallen van de tegen standei's op het oogenblik blootstaat, te boven te kunnen komen? Deze vraag kan als beslissend gelden voor den af loop van den oorlog en is als zoodanig van kardinaal be lang. De beantwoording daar van houdt verband met het materiaalvraagstuk. In de Duitsche pers wordt het Duit sche volk den ernst van den toestand geenszins verheeld. Doch tegelijkertijd bevatten de commentaren aanduidingen,- hoe de Duitsche leiding den te- genwoordigen toestand meester hoopt te kunnen worden, waar bij het kernpunt is, dat door een nog totaler krachtsinspan ning dan tot dusverre, het Duitsche volk den voorsprong, die de tegenstander op mate riaal gebied heeft weten te verwerven, moet inhalen. Dit was ook de tendens van het artikel van dr. Goebbels in het jongste nummer van „Das Reich", dat algemeen wordt uitgelegd als de aan kondiging £an een nog straf- feren koers, die tot een ver dere concentratie der krach ten in het belang der oorlog-, voering moét leiden. De belastingproef is groot. Het valt niet te loochenen, dat Duitschland een moeilijken •tijd meemaakt. De belasting- proef, waaraan wij blootstaan, is thans grooter, dan in het begin van den oorlog, zoo schrijft de „Berliner Börsen- zeitung" in een hoofdartikel. In het Oosten is een strijd faande, tegen welke geen an- er volk in den afweer opge- er nog eens aan herinnerd, dat de opzet der Duitsche strategie tegenover het con centrische offensief der tegen standers steeds hierop gericht i geweest is een beslissing in het Oosten voorloopig te ont wijken om in het Westen een beslissenden slag te kunnen slaan en vervolgens weer alle aandacht aan het Oostelijke front te schenken. Duitschland tmcht achter stand op materieel gebied in te balen. Terwijl Duitschlands tegen standers, wier productie aan oorlogsmateriaal een in de krijgsgeschiedenis ongekend hoogtepunt heeft bereikt, ook volgens hun eigen verklarin gen, naar een zoo snel mo gelijke beëindiging van den oorlog streven, tracht Duitsch land, terwijl het zich tot de verdediging beperkt, in storm achtig tempo zijn achterstand op materieel gebied in te ha len, teneinde, tijdig gereed te zijn om met nieuwe en betere wapens de krijgskansen te doen keeren. Dit was het belangrijkste van de rede, die de Führer voor de kopstukken van ,de oorlogsindustrie heeft gehou den en waarin hij zei de ervan overtuigd te zijn, dat het Duit sche vernuft er in zou .slagen de Duitsche. wapenen een voor sprong te geven, in de eerste plaats ih kwalitatief opzicht,. Waardoor de oorlog een wen ding ten gunste van Duitsch-: zou nemen. wassen -zou zijn. In midden- Italië voert de tegenstander steeds nieuwe strijdmiddelen uit vier werelddeelen tegen een handvol Duitsche divisies aan.' Op technisch gebied heeft de oorlogsindustrie van den tegenstander verbazing wekkende prestaties geleverd om het welslagen der invasie in Frankrijk te waarborgen. De luchtmacht, de marine en het leger van Engeland en Amerika hebben de élite be schikbaar moeten stellen om de bliksemsnelle beslissing van den invasieslag te bewerkstel ligen. Ernstige ontwikkeling in het Oosten. Andere Duitsche bladen schrijven in denzelfden zin en trachten hun lezers niets te verbloemen. In het bijzonder de ontwikkeling van den strijd in het Oosten wordt in de commentaren als ernstig ge kenmerkt en hoewel het front in het Westen van Duitsche militaire zijde steeds het be langrijkste is genoemd, schijnt het Oostelijke £ront in ver band met het verloop, dat de gevechten daar nemen, in de beoordeeling van deze kringen langzamerhand een minstens even belangrijke plaats te gaan innemen. In verband hiermede wordt m DRIE GOLVEN. Bijzonder duidelijk komt de Duitsche visie tot uiting in een artikel van een oorlogs verslaggever, die in de techni sche ontwikkeling in dezen oorlog drie golven meent te kunnen vaststellen. De eerste golf omvat de periode van het begin van den oorlog tot het najaar van 1942, die' in het teefcen der ondubbelzinnige superioriteit stond. Herinnerd wordt aan de stuka's, de zelfstandig ope- roerende pantserdivisies en de duik booten. De beide sterkste tegen standers, Engeland en de Sov jet-Unie, met de Ver. Staten op den achtergrond, kwamen door hun onderlinge kracht alle crises te boven en won nen zoo den noodigen tijd om uit de bittere ervaring met de Duitsche wapens en hun mo derne toepassing, leering* te trekken. Hiermede wordt de tweede golf in de technische ontwikkeling der strijdmidde len ingeleid. Het luchtwapen van de tegenstanders krijgt' een numerieken en technischen voorsprong, de afweer tegen de Duitsche duikboot was dflor het gebruik vRn een nieuw lokaliseeringsapparaat doeltreffender geworden. Het artikel vervolgt:1 deze en andere tegenslagen, die de tweede, in het teeken onzer vijanden staande, golf voor ons tengevolge heeft, zou ons wellicht omvergeworpen heb ben, wanneer onze weer standskracht niet uit de reser ves, die wij als vrucht van de eerste golf hadden geoogst, gevoed had kunnen worden. Hoe zouden de vertragingsge vechten in het Oosten mogelijk zijn geweest, zonder de succes sen van onzen stormachtig terrein winnenden opmarsch in de beide zomers van 1941 en 1942? Een herhaling in omge keerden zin. Hier herhaalt zich thans, aldus het artikel, wat wij reeds bij dê eerste golf vast stellen konden, doch ditmaal in omgekeerden zin. Thans zijn wij het, die den noodigen tijd winnen om, ontwikkelings- technisch, in zekeren zin diep adem te halen. In alle stilte voltrekt zich bij ons de voor bereiding van de derde golf in de technische ontwikkeling van nieuwe wapens. Met de actie van de V 1 is het startschot der derde golf gevallen. Deze derde golf staat in het teeken der Duit- schers. Zij waarborgen ons, zoo besluit het artikel, de eindoverwinning der Duitsche wapens, want een vierde golf* zal niet -meer komen. Daartoe is de kracht der sedert 5 jaren in uiterst harden strijd gewik kelde volkeren niet meer toe reikend. Zooals uit het voorgaande duidelijk blijkt, meldt dé A^, N.P.-correspondent te Berlijn, is de Duitsche strategie er op het oogenblik in de eerste plaats op gericht, te voorko men, dat de tegenstander over eenkomstig zijn plannen een snelle beslissing van den oor log forceert. Gelukt dit plan, dan kan dit het beeld van den oorlog ingrijpend veranderen. Otticieele mededeelingen herdistributie ijzer en staal. Met ingang van heden moet aan specificatiebladen Hdb, welke bij RUksUzer worden ingediend, een. extra copie worden toegevoegd. waartoe normaal doorslagpapier kan worden gebruikt. Specificatiebladen Hdb, die niet in 3-voud worden ingediend, zul len onbehandeld worden teruggezon den. vervaardigingsverbod sterdriehoe k-sc.ha k e l a a r s Ingevolge een ln de Staatscourant van 26 Juni 1944 opgenomen beschik king Is met ingang van 27 Juni 1944 de vervaardiging van sterdriehoek- schakeiaars voor bediening met de hand voor een nominale stroomsterk- te t.m. 15 a., alsmede van onder deden, verboden. de prijs voor worstnat. Voor worstnat geldt de prijzenbe- schikklng 1940 no. L De gemachtigd^ voor de prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien voor onverdund worstnat, verkregen bö bet voor-ko ken van vleesch en afvallen ten be hoeve van de worstbereiding, ten hoogste Tf 0.05 per liter In rekening Wordt gebracht. verzendingsvoorschrift monopolieproducten 1. Met Ingang van 1 Juli '44 zal ln werking treden het besluit „Verzon- dingsvoorsctiVift Monopolieproductcn 1". Naast èn in aansluiting op de voorschriften van de' Nederlandsche Spoorwegen legt dit besluit van de zijde der voedselvoorziening aan de exporteurs van monopolieproducten de verplichting op, bij de aanvraag van vervoersgelegenheid per spoor voor uitvoer, over te leggen de machtiging tot uitvoer of een formulier, zooals nader in het besluit bovenstaand vèrvalt. Mei gioule blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van ons Zoontje cr. Broertje HARRY- P. v. d. WART. L. M. v. d. WART— - GEMEKT, •JONN1E. MARTHA. Souburg. 4 Juli 1944, Vliss. straat 110. Ondertrouwd PIKT KLAP CORKY DALEBOl'T. Mlddélbure. 5 Juli 1944. Vlasmarkt 12. JOH. P. CIJVAT en S- w. KLEI NE PIER hebben de eer kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking plaats hebben op 25 Juli te Souburg te 1.30 'uur. Kerkelijke inzegening- in 4|e Oostkerk te -Middelburg, door den Weleerw Heer Ds P. J. F. V\N. VOORST VADER te 2.30 uur. Tijd. adres: Goes, Kloetingscheweg 9, AUcfdfelburg: Rotterdamsclie kiade 13. Receptie van 4.30-5.30 uur Restaurant ,.De Gouden Zon", Houtkade. Toekomstig adres: Souburg, MlddelbürgSchcStr. 62. D. KUSSK—SMIT, die, mede namens wederzijd- sche Ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen. Juni 1944. M. M. LABRUJERE zeggen hierbij, mede namens wederzljdsche Ouders, hartelijk dank voor fle zeer vele blijken •an belangstelling, vóór èn bij hun Huwelijk ondervonden. Middelburg, Jyli |944. E.H.B-O. AM. Vlissingen; Voor de PAS-GEDIPLOMEER DEN wordt les gegeven op VRIJDAG 1* JULI a.s. Gewone tijd en plaats. HET BESTUUR, NED, VER. K-H.B.O. District Zeeland Zaterdag 8 Juli a.s. Districts- oefening. Aanvang 3 uur n.in. Verzamelen, ook bij 'ongunstig weer, op het Abdijplein te Mid delburg. «- Belangstellenden welkom. HET BESTUUR- Mevrouw 'VISSER te Goes (bo ven het Postkantoor), vraagt NETTE DAGDIENSTBODE wegens huwelijk der vorige. EXPERTISEBUREAU F. L. RIJNBERG Jr. TERNE UZEN REGELING VAN ALLE SCHADEN VOORTAXATIES overeenkomstig "Art. 27Q W. v. K. Voor 100 uitkeerlng bj} schade. Op aanvraag gaar ne offerte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3