I PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware strijd bij Baranowicze, Molodeczno en N.O. van Wilna. De pantserslag ten Westen van Caen. •<aV ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weelc of ƒ2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. e"' ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. mioimum per adver tentie J 2.05. BIJ abonnement speciale prüs. Kleine advertenties maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- 'dingen - ct. „Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 6 JULI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 187ste JAARGANG NUMMER 186 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlisslngen: Redact!® en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29. Red. tel. 2521, Adm. teL 3541; Goes: Red. en Adm, Turfkade 15,- tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, teL 234; Oostburc.: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21, DU1TSCH WEERM ACHTSUEKICH1 r, De stad Kowel werd ontruimd. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Woens dag bekend: In Normandië is de vijand Dinsdagmorgen aan weers zijden van den weg Bayeux- iCaen, na zwaar voorberei dend vuur, met sterke infan- terie- en pantserstrijdkrach ten tot den aanval overge gaan. Er ontwikkelden zich hevige gevechten in welker verloop de vijand overal bloe- dig werd afgeslagen. Ook ten Z.W. van Tilly stortten verschillende vijandelijke aanvallen in ons afweervuur ineen. Op den Westelijken vleugel van het landmgs- hoofd duurden de zware af- weergevechten ook Dinsdag den gelieelen dag voort. Alle aanvallen mislukten met zware verliezen aan dooden en gewonden van den vij and. Waar de tegenstander onze linies kon binnendrin gen, werd hij door tegenaan vallen terstond weer naar zijn punt van uitgang terug geworpen. Zware gevechtsvliegtuigen vielen des nachts vgandelijke scheepsconcentraties voor de Normandische kust aan en brachten 1 torpedojager en 1 koopvaardijschip van 5000 brt tot zinken. 1 kriiiser werd zwaar beschadigd. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werden Dinsdag 62 Vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 45 viermo torige bommenwerpers, neerge schoten. In Midden-Frankrijk werd een aan valschermen neerge laten Britsche sabotagegroep ter sterkte van 43 man geli quideerd. 108 andere gewapen de terroristen wei-den doodge schoten. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië lag het zwaartepunt van de gevechten Dinsdag in het gebied ten Zuiden van Arezzo en ten Noorden van Siena. Na verbitterde, wissel vallige gevechten kon de vij and daar eenige kilometers naar het Noorden oprukken. Zijn pogingen, een doorbraak te bereiken, mislukten. Aan de Westelijke en Oostelijke kust strook sloegen onze grenadiers, door artillerie en zware wa pens voortreffelijk onder steund,,alle ook met tanks on dernomen vgandelijke aanval len uit elkaar. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werd de stad Kowel, ten be hoeve van de plaatselijke frontverkorting, volgens de plannen en zonder vyandelij- ken druk ontruimd. In den «entralen sector duurt de zware strijd om de land engten tusschen de moeras sen in het gebied van Bara nowicze en Molodeczno voort. Ten Oosten en Noor den van Baranowicze werden, de bolsjewieken na zware gevechten in grehdelstellin- geu opgevangen. Ten Zuiden van Minsk banen zich onze formaties al strijdende een weg verder terug., Ten Noordwesten van de stad werden hevige aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Hier schoot een pantsergevechts- groep, onder bevel van lui tenant-generaal Sauchen, in bewegelijke gevechtsvoering, in den-tijd van 27 Juni tot 3 Juli, 232 vijandelijke tanks stuk. Om Molodeczno wordt verbitterd gevochten. Ook ten N.O. van Wilna zijn he vige gevechten met Sovjet- Russische aanvalsvoorhoeden aan den gang. Westelijk ien .Noordwestelijk vaft Polozk stortten talryke, door tanks .ondersteunde aanvallen van den vijand met zware ver liezen aan dooden en gewon den incisn. Eskaders slagvliegers onder steunden den afweerstrijd van het leger en brachten den bol sjewieken: zware verliezen toe. Een formatie zware gevechts vliegtuigen ondernam des nachts een geconcentreerden aanval op Minsk. Talrijke groote branden werden waar genomen. Bij een aanval van Sovjet-Russische vliegtuigen op Kirkenes werden 26 vijandelij ke vliegtuigen in luchtgevech ten neergeschoten. Amerikaansche bommenwer pers vlogen naar Roemenië en wierpen bommen op Kroonstad. Er ontstond schade en de be volking leed verliezen. 5 vier motorige vliegtuigen werden neergeschoten. Enkele Britsche stoorvlieg- tuigen wierpen Dinsdagnacht bommen in het Rgnlandsch- Westfaalsche gebied. TOESTAND OP SAIPAN BUITENGEWOON ERNSTIG. Aan een bericht, dat het Ja- pansdhe hoofdkwartier Woens dagmiddag over den toestand op het eiland Saipan heeft uit gegeven, kan worden ontleend, dat de Amerikanen daar tot den algemeenen aanval zijn overgegaan. Naar gezegd wordt drongen numeriek over machtige vijandelijke eenhe den. onder bescherming van haar luchtmacht en een- hevig vuur van scheepsgeschut ge leidelijk met pantserwagens de Japansche stellingen in het Noordwestelijk deel van het eiland binnen. Er wordt nog aan toegevoegd, dat de Japan sche legets en marinestrijd krachten op Saipan zich ver- eenigd hebben. In verbitterde gevechten op korten afstand, die op het moment gevoerd worden, bieden de numeriek geringere Japansche strijd krachten dapper tegenstand. Andere te Tokio ontvangen fróntberichten doen zien, dat de Amerikanen de luclitheer- schappij boven Saipan bezitten. De Japansche verdedigers kon den Dinsdag op open zee ver scheidene vgandelijke vlieg kampschepen waarnemen, waarvan de vliegtuigen later in de gevechten te land tus- schenbeide kwamen en de res- teerende Japansche stellingen bombardeerden. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat de toe stand voor de Japanners op Saipan buitengewoon ernstig is. De taak van de Duitsche wapening. DE FüHRER SPREEKT. Op een vergadering, welke rijksminister Speer had bgeen- geroepen om den verantwoor delijken manfiën der Duitsche wapen- en oorlogsproductie verdere richtsnoeren voor hun arbeid te geven, hebben o.a. rijksminister Speer en de bu- r-eauchefs van zijn ministeriën het woord gevoerd. Rijksminister Speer gaf een uitvoerig overzicht van den huidigen stand der Duitsche wapen- en UbrlogsproducUs. Daarbij kon hij constateeren, dat in weerwil van de vijande lijke bomterreur een verdere stijging der Duitsche bewape ning kon worden mogelijk ge maakt. Hij deed mededeeling van een reeks maatregelen, Jke een verdere toeneming zullen garandeeren. In de meest - beslissende phase, van den oorlog, zoo zeide hij, zal de wapening alles doen om den Duitschen soldaat de su perieure wapenen, die voor het behalen van de overwin ning noodig; zijn, in steeds grootere hoeveelheid ter be- schkking te stellen. In den loop der vergadering decoreerde minister Speer een aantal mannen, die zich bij zonder verdienstelijk hadden gemaakt voor de wapening. Het hoogtepunt der bijeen komst werd gevormd door een ontvangst der deelnemers door den Fiihrer in zijn hoofdkwar tier. De Fiihrer gaf een over zicht van de taak van het Duitsche bedrijfsleven in oor log en vrede. „Deze oorlog", aldus zei de Fiihrer, „kan niet worden af gemeten naar gebeurtenissen van den dag. In een zoo ge weldige, historische worste ling speelt een voorbijgaand succes of een voorbijgaande tegenslag geen beslissende jol. In dezen grootsten 'lotsstrijd heeft elk slechts den plicht, onvermoeid voor de overwin ning te strijden en te werken. Ik weet dat een ongekende zenuwkracht en een ongeken de vastbslotenheid noodig zijn om in tijden als deze te vol harden, maar boven ons staat als de ster, die ons handelen leidt, het eene beginsel, dat De pantserslag ten Westen van Caen laaide Dinsdag in alle hevigheid op. De Engel- schen brachten vooral in de richting van Carpiquet. vlak ten Zuiden van den rijksweg BaycuxCaen, nieuwe forma ties in den, aanval, om de tanks, die hier de voorste Duitsche linies gepasseerd wa ren, maar daarna nog voor de artilleriestellingen door pant serjagers waren aangevallen, uit hun bedreigde positie te bevrijden. Het kwam tot verbitterde heen en weergolvende ge vechten in de straten van het dorp Carpiquet, die een gehee- len nacht voortduurden en gisteren nog niet geëindigd waren. Ondermassaai gebruik van artillerie maakten de Britten, die oprukten langs het dal van een beek, zich meester van het grootste deel der puinhoopen vanhet dorp. Duitsche stormpioniers vernie tigden in de gevechten om Carpiquet 13 tanks met nieu we, zware ontplofbare stoffen. N.W. van Caen werden vlak naast het aanvalsgebied van Dinsdag nieuwe, sterke tank concentraties der Engelschen A'aargenomen. In den Amerikaanschen invasiesector. De afweergevechten in den Amerikaanschen invasiesector namen vooral Z. en Z.W. van Carentan, en in den sector ten W. daarvan in hevigheid toe. Da meeste aanvallen werden hier met zware verliezen voor de Amerikaansche formaties verijdeld of in den tegenaan val opgevangen. Eenige plaat selijke penetraties konden op doeltreffende wijze afgegren deld worden. De geallieerde scheeps- verllezen. De bijzondere luchtmacht- corr. van Interinf meldt, dat Dinsdagnacht een torpedoja ger en 2 transportschepen van tezamen ongeveer 12.000 brt. in den grond werden geboord. Zwaar beschadigd en buiten gevecht gesteld werden 1 krui ser en, een torpedojager. Vol gens dè waarnemingen den Duitsche vliegers is de ver nietiging van deze beide sche pen waarschijnlijke. Eveneens vernietigd werd een passa giersschip van 10.000 brt. voor geen enkele moeilijkheid gecapituleerd wordt". De Fiihrer wees op den hel denmoed aan het front. Als gij dezen heldenmoed gade slaat, dan begrijpt go ook mijn onwrikbaar vertrouwen. Zou tegenover een dergelijk hel dendom een leiding als de onze, j^ie zoo gelukkig is te kunnen zeggen, dat zij vier jaar lang slechts successen heeft behaald, in eenig op zicht falen? Neen. Wij zullen dezen strijd doorstaan en ten slotte dezen oorldg winnen. De overwinning zal ons allen schadeloos stellen voor onze offers, onze zorgen en ons bloed. Deze oorlog is niet alleen een oorlog van de soldaten, maar vooral ook van de tech nici. Technische uitvindingen hebben van het begin af haar stempel op hem gedrukt. In den loop van den strijd zijn de vijanden er in geslaagd, van onze ervaringen te leeren, on zen voorsprong op menig ge bied in te halen en op enkele terreinen ons voorloopig ook voorbij te gaan. De Duitsche uitvindersgeest echter is bezig het technische evenwicht te herstellen om zoo de voor waarden te scheppen, waar door het stuur van den oorlog voor goed zal worden omge gooid. Tenslotte bracht de Fiihrer rijksminister Speer en zijn medewerkers, alsmede alle arbeiders in de Duitschè wa- penbedrijven, dank voor hun prestaties. DR. SCHMIDT OVER DE V. 1. De woordvoerder van het Duitsche ministerie van bui- tenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt, heeft voor vertegen woordigers van buitehlandsche bladen gesproken over de te Londen gevoerde campagne te gen het gebruik van het ge heime Duitsche wapen V. 1. Het oogenblik schijnt nu ge komen te zijn, aldus betoogde dr. Schmidt, niet alleen uit politieke, maar ook uit andere overwegingen, om te verwijzen naar datgene wat maanden ge leden op deze plaats al meer dan eens is verklaard. Onze waarschuwingen en dreige menten zijn in de "Britsche pers en door de Britsche staatslie den met hoon en verachting ontvangen. Men vatte ze op als bluf. Gedurende ongeveer negen maanden hebben wij, aldus dr. Schmidt, de Engelschen en de Amerikanen gewezen op de ge volgen van hun optreden. De Duitsche leiding heeft nu gfeen interesse voor de tranen, die op het oogenblik te Londen gestort worden, doch wel voor de tranen van Berlijn. Zij in teresseert zich evenmin voor de woede welke in Engeland ontstaat, en alleen voor de woede welke zich van het Duitsche volk heeft meester gemaakt. E'n zij interesseert zich al evenmin voor het *>r roep op het wereldgeweten, e alleen voor den roep om wraak welke uit de gekwelde Dui* sche menschen opstggt. In de Sophialaan te Amsterdam moest een drie- wielige bestelauto plotseling voor een kolenauto uitwijken. Eerstgenoemde wagen kantel de. Vlak achter den kolen- auto kwam een motor aanrij den, waarop een 25-jarige heer en op de duo een 23- jarig meisje waren gezeten. In volle vaart reden zij op den omgevallen wagen in en kwamen onder den opbouw van de balloninstallatie van den bestelatfto terecht. De duopassagiere was onmiddel lijk dood. De motorrgder over leed kort na aankomst in het Westergasthuis. ZEEGEVECHTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE KUST. Voor de Nederlandsche kust zijn Woensdagochtend tusschen 2 en 5 uur verscheidene ge vechten ontstaan tusschen Duitsche beveiligingsstryd- krachten en Britsche torpeao- motorbooten. Daarbij werd voor IJmuiden tegen 3 uur een aanvallende formatie torpedo- motorbooten zwaar beschoten. Een der booten werd tot zin ken gebracht, 20 leden der be manning, waaronder de com mandant, werden gevangen ge nomen. Hierbij ging een Duit sche patrouillebootverloren. De bemanning hierVan kon bijna voltallig gered worden. Voor Vlieland werden verschei dene malen vruchteloos aan vallende torpedomAorbooten verdreven en werden twee boo ten door voltreffers zwaar be schadigd. Hierbij werd aan Duitsche zijde geen schade ge leden. Hoewel de Britsche for matie geprobeerd had om met een geldig herkenningssignaal door te gaan voor een Duit sche formatie torpedomotor- booten, werd de formatie zwaar, getroffen en met talrij ke treffers op de vlucht ge dreven. Nader werd gemeld dat nog een tweede Britsche torpedo motorboot jn den grond is ge boord. De Fransche regeeringschef, La- val, heeft een belooning van 20 mil- lloen franc uitgeschreven voor «5e op sporing van de moordenaars van den staatssecretaris van inlichtingen en propaganda, Philippe Henriot (C.D.) Ingevolge een verordening van de Honved zijn de Hongaarsche Joden vefptlcht, hun rijwielen in te leve ren. (C.D.) Formaties Japansefie bommen werpers hebben Maandag het Ameri kaansche luchtsteunpunt Likiang In China aangevallen, dat zij volkomen In puin legden. Bovendien werden vliegtuigen in brand geworpen en machines vernield. Bij de jongste opstanden Guatemala zijn 200 menschen gedood en gewond en verscheidene honder den gearresteerd. In Mexico aan gekomen reizigers vertellen, toestand in Guatemala nog onrustig is. Er is thans een voorloopige geering gevormd. 5« eneraloberst Dietl, de held van larvik, die bij een vliegtuigongeval het leven is gekomen. Hoffmann/Stapr/Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1