Verduisteren: van 28 Juli: van 22.00—5.30 uur. De maan gaat morgen te 5.38 onder en komt te 22.26 op. (6.27 V.M.) UIT DE PROVINCIE Waarschuwingsdienst aardappelziekte. In het etmaal van Vrijdag avond 30 Juni tot Zaterdag avond 1 Juli en van Zondag avond 2 Juli tot Maandag avond 3 Juli is de weersge steldheid in Zeeland kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Walcheren Geitenkeuring. MELISKERKE. Maandagavond vond alhier een geitenkeuring plaats. Aan gevoerd werden, 77 dieren, nl. 28 lam meren, 23 1-Jarige, 11 2-Jarige en 15 oudere. De uitslag is als volgt: Lammeren: A. Houterman, P. Geschiere, Jan Maljaars, I. J. Huisman, I. J. Huls man, M. Rlemens, A. Houterman, F. Louws, J. Bosschaart, L. Dekker. 1-Jarlge: L. Wagenaar, J. Mal jaars, J. Pleyte, C. Davidse. A. Hou terman, J. Pleyte, P. Wisse, Jan Geertse, C. Davidse, Jan Poppe, P. Geschiere, J. Pleyte. 2-Jarige: T. Louws, J. Huiszoon Jac. Koppejan, J-. S. Matthijsse. Oudere: J. Brouwer, J. Brouwer, J. Huiszoon, J. Maljaars, M. Rie- mens, 8. Fllpse en B. Flipse. Zeeuwsch-Vlaanderen Rijkspostspaarbank. BRESKENS. Aan bet postkantoor Breskens en het daaronder behoo- rende ambtsgebied, werd gedurende Juni 1944 ingelegd 125.479,72 en terugbetaald i 21.909,63. Er werden 54 nieuwe boekjes uitgereikt Konünendiefstallen. SLUIS. De laatste dagen worden alhier weer veel ko nijnen gestolen, o.a. bij F. L", P. v. S. -en voorts bij P. de P. te Heile. Openluchtconcert. BIERVLIET. Onder groote belangstelling van het publiek gaf de muziekvereeniging ,.de Harmonie" te Biervliet Zon dagavond een concert op Markt, onder leiding van den directeur, den heer Jas An- thonisse. De muziekstukken werden goed gespeeld, wat menigmaal een dankbaar ap plaus aan het publiek ont lokte. POLITIERECHTER MIDDELBURG. De landbouwer Verdurmen te Schore gaf zijn knecht, den 32-jarigen P. de B., opdracht een reserve-autoband naar een schuur te Kapelle te brengen. Dit gebeurde ook, maar eeni- gen tijd later bleek de band daar met meer aanwezig te -r-\ i j j miuunpiiia ut' zijn De knecht bekende dei^ zware gevechten. Steeds weer hand tfi nohheri wpn-cpnumpr i Besluiten, benoemingen enz Geslaagd voor het toelatings examen Conservatorium te Amsterdam de heer D. Van Hoecke te Middelburg. Rijkskweekschool voor oru dervv. en onderwijzeressen te Middelburg. Geslaagd de da mes: M. E. Bakker, H. Thie- me en L Engelsma, allen te Middelburg; E. Kloet te Waar de en W. Traast te Vlissingen. Voor nuttige handwerken slaagden de dames: M. E. Bakker, E. Kloet en W. Traast; voor handenarbeid de dames: M. E. Bakker, E. Kloet, H. Thieme en W. Traast. Op de voordracht tot be noeming <Van een leeraar aan de ambachtsschool te Woerden is geplaatst de heer I. Boone, leeraar aan de ambachtsschool en wa? geweest. Dit dronke- te Oostbure: mansoptreden kostte B. 50 lb. of 20 d. h. band te hebben weggenomen en er fietsbanden voor zichzelf van te hebben laten maken. Hij had êr een stuk afgesneden en de rest op de schorren weg gegooid, alwaar het ook werd teruggevonden. Bij verstek werd verd. tot 1 mnd. gev. straf veroordeeld. JVegens schennis der eer baarheid werd L. de N., een 49-jarige wachtsman uit Vlis singen, tot 3 mnd. gev. straf veroordeeld, met opneming gratie-clausule. Vetbonnen gestolen. In Aug. 1942 vermiste de vrouw van den melkslijtër A, Hollestelle te Goes een opplak- vel met vetbonnen. Er hadden 5 opplakvellen in de kamer ge legen en er bleken er maar 4 over te zijn. Des morgens vond de vrouw een gedeelte van een opplakvel met 18 vet bonnen onder een vloermat in de keuken. Bij onderzoek bleek, dat de 22-jarige C. L. B., echtgenoote van N. de P. die met huishoudelijk werk had geholpen, een vel had weggenomen, toen zij alleen in de kamer was. Zij had het vel in tweeën gescheurd en de helft onder de mat verstopt. De 20 overige bonnen had de vrouw verkocht. Verd.. die zich reeds eerder aan diefstal heeft schuldig gemaakt, hoor de 2 mnd. gev. straf met gra tie-clausule tegen zich eischen. De uitspraak was 1 mnd. met gratie-clausule. Voor den expediteur Klerk stonden op de kade te Middel burg 2 ledige kisten. Toen hij ze weg wilde laten halen, ble ken ze verdwenen. Naar aan leiding van getuigenverklarin gen werd een onderzoek inge steld bij den 47-jarigen pak huisknecht W. D. F. De politie vond twee plankjes, kennelijk van de vermiste kisten afkom stig. F. bekende een kist te hebben meegenomen en in ka chelhout te hebben gekapt. De eisch was f 30 of 15 d. h. en de uitspraak 20 of 10 d. h. Belecdigingen. In een café te Middelburg had de 37-jarige wachtsman J. F. de C. zich in beleedigen- den zin uitgelaten over den rechercheur Meijers en o.a. ge zegd „hij is een schoft". Toen nog denzelfden avond de re chercheur de C. naar het poli tiebureau overbracht, maakte diens vrouw, de 37-jarige A. G. J. B., den rechercheur ook yoor schoft uit. De cisch tegen de C. was 50 of 30 d. h., de uitspraaK hooger, nl. 60 of 30 d. h.; tegen zgn vrouw luidde de eisch 40 of 20 d. h. en de uitspraak 30 of 15 d. h. Toen de kleermaker Rie- mens den 31-jarigen sleeper H. J. B. te Middelburg, ver zocht zich van de achterplaats van zijn woning te verwijde ren, uitte B. bedreigingen en schold ook de vrouw van den kleermaker uit. Het duurde geruimen tijd voordat B. zich verwijderde. Den volgenden dag wist verd. zich niets meer te herinneren, daar hij dron- ZVVARE GEVECHTEN OP SAIPAN. Volgens Japansche frontbe- richten staat vooral Aslito,. de door de Amerikanen veroverde hoofdstad van het eiland Sai- pan, die aan de Zuidkust van het eiland tegenover, het eiland Tinian gelegen is, de laatste dagen in het middelpunt der vallen Japansche jachtbom menwerpers deze basis aan om te verhinderen, dat de vijand zich daar ongestoord kan nes telen. Anderzijds echter wer pen de Amerikanen alle be schikbare afweermiddelen in den strijd, om dit eerste land en luchtmachtsteunpunt in het centrale deel van den Weate- ijken Stillen Oceaan te behou den. Uit verkenningen is geble ken, dat de Amerikanen hun te Aslito gestationneerde luchtmacht voortdurend ver sterken. In het havengebied van Saipan hebben zij boven dien meer dan 20 groote vlieg- booten geconcentreerd. Naar het Japansche hoofd kwartier nog mededeeld, zijn de Japansche troepen thans langs een linie die den Cara- panberg via den Topocho met Donnay verbindt, in zwaren strijd gewikkeld met sterke Amerikaansche strijdkrachten Voorts heeft een Amerikaan sche formatie Maandag en Dinsdag de eilanden Wojima en Tsjitsjijima uit de lucht aangevallen. Tot dusver wer den minstens 30 vijandelijke vliegtuigen verniètigd. Bomaanvallen op Italiaansche steden. Nadat Zondag jl. de stad Florence opnieuw een hevig bombardement heeft moeten ondergaan, wordt thans nog melding gemaakt .van terreur- a an vallen op Modena, Mantua, Cremona en Empoli. Nog steeds onvoorzichtig met projectielen. Maandagmiddag vonden eenige jongens op het school plein van een school aan den Parkweg te Groningen een irojectiel. Zg gingen hierme. Ie experimenteeren en één der jongens hield er zelfs een lu cifer onder. De gevoigen ble ven niet uit en twee knapen de 11-jarige D. P. en de 13- jarige S. D. moesten met brand- en schaafwonden naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. Schipper Steketee te Yerse- kè vermiste begin Maart den vaarboom van zijn schip. En kele dagen later zag hg zijn vaarboom terug aan boord van het schip van den 52-jarigen J. de R. aldaar. Deze ontkende den diefstal. Hij vertelde den vaarboom in de haven te heb ben zien drijven. Van deze vondst had hij echter geen aan gifte gedaan. Verd. werd ver oordeeld tot 30 of 15 d. h. Op de vuist. Tusschen den 33-jarigen vlas ser G M. L. te Aardenburg en de vlassers C. van Belle- ghem en G. J. Blondeel was oneenigheid ontstaan over een dam in een watergang. L. maakte zich zoo kwaad, dat hij zijn beide tegenstanders een vuistslag gaf, terwijl hij Blondeel ook met een riek zou hebben geslagen. Dit laatste ontkende verd. De off. eischte 14 dagen gev. straf. De verdediger, mr. Kuijpers, wees op de gunstige reputatie van verd. en vroeg geen gev. straf op te leggen. De politierechter veroordeelde verd.wtot 60 of 30 d. h. Kerk- en Schoolnieuws Jengdappèh Zondagmiddag werd in de Ned. Herv. kerk te Oostburg een jeugdappèl gehouden, waaraan ruim 600 personen uit geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen deelnamen. Ds. Korevaar uit Goes sprak over het onderwerp: „Ik weet met God geen weg", terwijl de dienst werd afgewisseld met koorzang en otgelspel. Om 7 uur werd een avond bijeenkomst gehouden waarbij ds. ^Korevaar vragen beant woordde, die binnengekomen waren naTar aanleiding van het 's middags behandelde on derwerp. De bijeenkomst werd afgewisseld met solozang, de clamatie, orgel-, piano- er vi.oolspel. Zeegevecht voor Saint Malo. Duitsche patrouillebooten hebben Dinsdagochtend in de baai van Saint Malo een aan. val van 8 Britsche torpedo- motorbooten afgeslagen er daarbij een Britsche boot tot zinken gebracht. Twee andere booten werden zwaar bescha digd. Twee Duifsche patrouil lebooten gingen verloren. In een logement te Bergen op Zoom is de 73 jarige scharenslijper H. Jan sen van de trap gevallen, ten gevolge waarvan hij op slag dood was. Radioprogramma Donderdag. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Muziekcorps: 12.45 Nieuws. 13.00 Zelf tuinieren; 13.10 Amusem. ork.; 14 00 Delftseh blauw. 14.15 Orgel: 15.00 Viool en plano: 15.3< Koffergram.; 16.00 Ork. Malando; 16.45 Nieuws: 17.00 Ork. Masman: 17.30 Nieuws in notedop; 17.40 Kwartet; 18.00 BNO; 18.05 Berl. Philharm. ork.; 18.45 Brandende kwesties; 19.00 Nieuws; 19.15 Conc. geb. ork.; 21.00 Piano; 22.00 Nieuws; 22.-15 Gram.; 22.30—24.00 Vertrouw de wijzen in bonte rij. Hilversum II. 17.00 Sonatenconc. 18 00 Paarsgewijs; 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd; 19 20 Rustige klanken: 20 15 Vraaggesprek: 20." Ork. Veres; 21 00 Zangdivertissement; 21.45 AvondwUding; 22.00 Nieui 22.15 Zie Hvs. X; 22.30 De stem bel R«k. Mededeelin^en Plaatselijke DistrihntipdiPusten OOSTBURG. Petroleum voor kookdoeleinden. Zij. die voor het seizoen 19M—'45 oor een petroleumkaart U 409 kookdoeleinden in aanmerking v scben te komen, dienen in het tijdvak 9 Juli tot en met 5 Augustus 1944 bU het afhalen der bonkaarten voor levensmiddelen voor de 9e pe riode her geheele restant van de bon kaart U 403 mede tè brengen Tegen inlevering van de bonnen van dit restant wordt een bonkaart U 409 uitgereikt, zonder dat een 'raagformulier wordt ingevuld. Zij, die In het bezit zUn van respec tievelijk J, 1, 11 of li bonkaart U 403 dienen derhalve hierbij respectie velijk 1, 2. 5 of 6 bonnen ..Petro- R 1" in te leveren, waarna aan hen respectievelijk j, J, IJ of li bon kaart U 409 wordt verstrekt, Officieele mededeeiingen Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat in schrijving van leerlingen voor den cur- 1944'45 zal kunnen geschieden pp Maandag 10 en Dinsdag 11 Juli, des avonds van 79 uur, in het ge bouw der Ambachtsschool aan het Molenwater (ingang achterzijde). Be7 langbebbenden worden verwezen naar de bekendmaking, welke o.a. aan het sohoolgeoouw is aangeplakt. .Middelburg, 1 Juli 1944. De Burgemeester voornoemd, A. MEERKAMP VAN EX4BDEN. De secretaris, wnd., J. PH. KOENE Provinciale publicaties van het dep. van landbouw en visechenj. HOOI VORDER ING OOGST 1944. De Wnd. Prov. Voedselcommifsarls voor Zeeland maakt bekend, dat ge bruikers van grasland er rekening mee moeten houden, dat hun ook dit jaar 'n aanslag tot ter beschikking- houding en inlevering van hooi uit oj>gst 1944 zal worden opgelegd. In verband*met het feit, dat dit jaar dool- inundatie etc. een belang rijk kwantum hooi zal moeten wor den gevorderd, zal de aanslag m vele gevallen aanmerkelijk hooger zijn dan vorig jaar. Voor degenen, die niet geheel aan den aanslag tot inlevering van hooi van den vorigen oogst hebben vol daan. zal de in te leveren hoeveel heid van oogst '44 verhoogd worden met de destijds te weinig ingeleverde hoeveelheid, ofwel een boete worden opgelegd van 0.40 per kg. te wei nig ingeleverd hooi. Betrokkenen moeten op eerste vor dering de voorgeschreven hoeveelheid op de hun aangewezen plaats leve ren. Het hooi moet gezond, droog en van goede kwaliteit zijn en van eerste snede. Het zal op de gebruikelijke wijze op de plaats van inlevering worden gekeurd. Bij net niet voldoen aan de verplichting tot ter beschikking nou- dlng respectievelijk inlevering, zai de aangeslagene tuchtrechtelijk, dan vel strafrechtelijk worden .vervolgd. VERHUREN KLAVERLAND. De Wnd. Voedselcommssans voor Zeeland vestigt er de aandacht op. dat huurders van ktaverland 1000 kg. hooi per gehuurde Ka. moeten afstaan aan de verhuurders, opdat deze aan hun leveringsplicht, welke op de ver huurde oppervlakte rust, kunnen vol doen. Het Is gebleken, dat verschillende huurders in dit opzicht n!«t willen medewerken. Mocht het in de toekomst voorko men. dat een*verhuurder niet aan zijn hooiaanslag kan voldoe™ door on- illigheid van den huurder, dan zal het dubbele kwantum van den huur der worden gevorderd. De huurder krijgt dan dus een aanslag van 2000 kg. per gehuurde ha. te voldoen. Bovendien zullen eventueel hem toekomende ruwvoedertoewfjzingen worden onthouden. ZAADTEELT ROODE EN WITTE KLAVER. Voor het herstel van met zout water geïnundeerde gebieden, zal het t.z.t. van groot belang zijn te kun- i beschikken over klaverzaad. Het daarom van belang de productie van dit artikel zooveel mogelijk te ergrooten. Naast - die. welke voor zaadoogst zijn aangelegd, liggen in land nog vele velden roode kla- bestemd voor groenvoeder of hooiwinning. Ook deze kunnen dienen 2 winning van klaverzaad. Wanneer men de tweede snede laat doorgroeien, kan dezf een behoorlij ken oogst klaverzaad leveren. Onbe kendheid met de bewerking behoeft den telers niet af te schrikken; er is betrekkelijk weinig meer werk aan a het winnen van Klaverhool. Men behoeft het gewas slechts rijp te laten worden. Op ruiters zetten Is wel noodzakelijk. Het dorschen ge schiedt normaal: er zullen handelaren worden aangewezen, die desgew^nsehl de gedorschte klaver verder bewer ken. Als schadevergoeding voor het groenvoeder, dat men op deze manier derft en de mindere kwaliteit hooi. die men verkrijgt, zal aan de telers een tegemoetkoming worden gegeven in den vorm van een premie van per kg. Deze premie geldt ook witte klaver. De prijs voor ge schoond zaad komt daardoor voor het gewone roode en witte klaverzaad op 3.85. resp. 4.15 per kg. ingele- erd schoon zaad. Aanmelding moet geschieden voor 10 Juli 1944 bij hel bedrijfschap- voor zaaizaad en poot- goed. Plein 4 te 's-Gravenbage. met opgave van naam, woonplaats en organisatienummer van den teler, alsmede de oppervlakte roode of witte klaver, welke hij voor zaad winning wil bestemmen. Telers, die contract hebben afgesloten met handelaar, behoeven zich niet opnieuw te melden, daar deze ópper- dak ten reeds 'geregistreerd zijn. Deze contracten worden door hét bureau ontruiming overgenomen. Met blijdschap geven wij Vennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje J-OUIS AD RIA AN. P. D. PLOECiAERT. C. M. PLOEGAERT— TIMMERMAN. RIA. Middelburg, 4 Juli 1944. Nwe. Oostersche straat 12. fl Engelsch. Mijn 25 jar. erv. ngeland en Kol. stelt mij in staat U in korten t. vl. en pract. Eng. te leeren. 3 p. m. LAM- MERS, Adelh.str. 33, Den Haag. Met groote blijdschap ge ven wij kennis van de voor spoedige geboorte van onze Dochter MARIA J ANNIE MAATJE. 'Wij noemen- haar RIA. B. J. DE KOK. F. DE KOK— K.AA1STEKER. Goes, 30 Juni 1944. Zaagmolenstraat 1 A. M. Ql'AKKKT.AAR en t A. VAN DER HART geven hiermede kennis van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V, zal plaats hebben op Donderdag 27 Juli a-s. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. kerk. des namiddags 3.30 uur, door den Weleerw. Heer Ds. A. J. HOVY te Hans- weert. Getrouwd Mr. A. TIELEMAX E- MODDERAAR, litt. class, docta De Heer en Mevrouw TI F.LEM A N—MODDE R A AR zeggen, mede namens wederzijd- sche Familie, hartelijk dank vont de vele btijken van belangstel ling. vóór en tijdens hun Hu welijk ondervonden. Middelburg, 5 Juli 1944. Getrouwd H- C- VALETON en J. RA1IUSEN. p.a. „Jolijt", Joppe (Old-). 5 Juli 1944. Voor de vele blijken van be langstelling, bij ons 40-jarig Hu welijksfeest ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. JAKOBUS .M1NDF.RHOUD Kz. J. W. MINDERHOUD— HUIBREGTSE. Westkapelïe, 3 Juli 1944. Onzen hartelijkc-n dank voor de vele belangstelling bij i.ns 50-jarig Huwelijksfeest onder vonden. F. MILHOUS, I. Mil.HOUS—TRAMPER. Kloetingc; Dreef 10, Voor de overgroote belang stelling bij mijn lOOsten verjaar dag betoond, zeg ik langs de zen weg hartelijk dank. WILI.EM1NA TRAAS. 's-Heer Arendskerke, 3 Juli 1?M4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3