CAST-ELLA Rheumasai? Carboplan tAu i cs over De bedoelingen van het Sovjet-offensief. TEO-jam is ook nü nog lekkere Jam. Let op de rootle T op <le verpakking. En probeer eens.of U de ,,zilver"-kwa- liteit kunt kragen! TAMINIAU VLOEIBAAR - Mn probaat middel tegen DANK BETUIGING VAN DANK zg 79 lezers van „Alles over behang", die welwillend hun boekje afstonden voor een col lega-behanger, kunnen wij deze week weer een gelijk aantal gegadig den met een exemplaar van deze mooie uitgave verblijden. Aanvragen, alléén van behangers en vakstudeerenden, worden ingewacht by R&D, Prinsengracht 730-736, Amsterdam-C. f*bhcot\e «oII, 4, Cccd«Ae,/v,r Omtrent den toestand aan het Oostelijk front meldt In- terinf* o.m., dat de bedoelingen der Sovjet-Russische leiding bij den grooten slag, die nu al ongeveer 2 weken woedt, zich steeds duidelijker beginnen af te teekenen. Onder meer is het de bedoeling om met breed opgezette vleugeloperaties van steske tankgroepen en gemo toriseerde strijdkrachten met een tegelijkertijd uiterst in tens opdringen in de eerste plaats het gebied van Minsk te bereiken, teneinde de Duit- sche strijdkrachten in- te slui ten en ts vernietigen. Een tweede opera tie van grooten omvang heeft zich af. geteekend op den Noordelij ken vleugel van den aanvals- sector. Hier vallen de bolsje wisten tegelijkertijd met ster ke pantserformaties en snelle infanteriegroepen in N.W. richting aan, teneinde het ge bied der Baltische landen te bereiken in de richting Duna- burgRiga. ALs partieele operatie van geringeren omvang kan men dan nog melding maken van een poging, die zich ontwik keld heeft aan het Beresina- front, waar zij eveneens trach-, ten de Duitsche distanciee- ringsbewegingen van achte ren af te snijd an. Ofschoon de slag nog in vollen gang is, kan reeds thans vastgesteld worden, dat deze poging met buitengewoon zware verliezen aan menschen en materiaal aan den kant der Sovjets gefaald heeft. By Minsk. Over de gevechten meldt Interinf in bijzonderheden onder meer nog, dat de bolsje wieken hun Zuidelijken aan- valsvleugel des nachts op nieuw aanzienlijk versterkt hadden en met nieuwe pant serformaties en verscheidene gemotoriseerde regimenten in fanterie en in den loop van den dag met tankvoorhosdes doordrongen tot de spoorlijn, die van het Z.W. naar Minsk leidt. Voorts passeerden zij met hun aanvalstoppen den naar het Noorden leidenden spoorweg. Daarbij kwam het nergens tot gevechtshandelin gen van grooteren omvang, aangezien de Duitsche beveili- £ingstroepen volgens de gege ven bevelen terugtrokken. Aan de. Beresina. I11 het aansluitende gevechts- gebied nam een sterke Duit sche gepantserde formatie het garnizoen van Bobroeisk op en deze troepen vormen thans in -het gebied ten Z.W. van Ossipowitsji een doeltreffende verdediging. Zij vernietigden een vrij groot aantal bolsje-; wistische tanks, die trachtten de overgangen ever de Bere sina uit het Westen af te sluiten, "waardoor het den se dert verscheidene dagen nog op den Oostelijke# oever van de rivier standhoudenden Duitschen strijdkrachten ge lukte over de geheele linie den Westelijken oever der Beresina te bereiken en zich te nestelen in nieuwe versperringsposi ties ten Oosten van Minsk. Deze ;linies werden overal met succes gehandhaafd. De worsteling bij Polozk. Bijzónder zwaar was de wor steling bij Polozk. De bolsje wieken zetten hier hun con centrische aanvallen van de vorige dagen met versterkten druk voort en wierpen in den loop van den dag, zij het ook met zware verliezen aan doo- den en gewonden, de Duitsche verdedigingsstrijdkrachten te rug op den Oostelijken en Zui delijken rand van de stad Po lozk: In den loop van den avond werd" deze rand van Polozk door Duitsche beveili gingsstrijdkrachten doeltref fend verdedigd, zoodat het gros van de Duitsche forma ties rustig weggevoerd kon worden om ten W. en ten N. W. van de stad een nieuwe verdedigingslinie te betrekken. Na verbitterde straatgevech ten begonnen de bolsjewieken op d'eze nieuwe afweerstellin- gen herhaalde malen felle aanvallen fce ondernemen. Zij werden echter overal bloedig teruggeslagen. Reusachtige omsingelings- ring. Éen Duitsche oorlogsver slaggever schrijft de Sovjet- Russische legerleiding het plan tos een reusachtigen om- singelingsring rond de Duit sche divisies in Wit-Roethenië te leggen, teneinde deze vër- volgens in de pan te hakken. Tot dit doel wordt, naar hij schrijft, een breed scherm van benden in dén rug van 't front gevormd, die thans sterke Duitsche formaties in hevige gevechten wikkelen. Te Amsterdam werden een los-werkman, een grondwerker en een behanger aangehouden, die zich den laat-' sten tijd aan minstens 8 inbra ken hadden schuldig gemaakt, waarbij zij voor een bedrag van ongeveer 50.000 hebben ge stolen. Dat zg een goeden prijs voor hun buit maakten, blijkt wel uit het feit, dat de grond werker ongeveer 1500 per week verteerde, daarbij ijverig door eenige „dames" geholpen. 600 kinderen, afkomstig uit Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, zijn naar het protectoraat Bohemen en Moravië vertrokken. De Ned. Volksdienst had, in samenwerking met de N.S.V. en de Hltlerjugend, deze bijzondere vacantiereis voor Ne- derlandsche jongens en meisjes 'mo gelijk gemaakt. 1917 EN 1944. In hef middelpunt der be langstelling van de Duitsche Zondagsbladen staat het ver-' loop- van de invasiegevechten in de eerste vier weken. De bladen wijzen op den ernst van den toestand en op het feit, dat Duitschland zich ten aanzien van de komende beslissingen in een veel en veel gunstiger positie bevindt dan in 1917. Otmar Best schrijft in de Deutsche Allgemeine Zeitung: „Als het generaal Ludendorff vergund was geweest, het ge heele geweldige Westelijke front van den vijand samen te drukken op een smalle strook van Cherbourg, zou men in Berlijn victorie hebben geroe pen. Als wij in 1917 na ons of fensief in Italië Zuidelijk van Florence en aan het Trasi- meensche meer hadden ge staan, zou Duitschland gevlagd hebben. Als Tirpitz of zgn op volger in aanmerking, hadden kunnen nemen dat een groot deel der Britsche en Ameri- kaansche vloot en van andere strijdkrachten door een oorlog in Oost-Azië waren gebonden, zouden zij dat als een grogte kans op succes beschouwd hebben. Voegt men daarbij, dat thans ook het Oosten nog ver van onze grenzen staat, dv-t het binnenland aan de brutaalste pogingen tot demoraliseering weerstand heeft geboden, dan is het resultaat, dat voor den eigenlijken hoofdslag van de zen oorlog, die thans-aan ijrie fronten tegelijk wordt gele verd, de uitgangspositie-1 wei- voorbereid is." De D.A.Z. merkt op, dat de vijand tot dusverre aan geen der fronten 'n beslissend voor deel heeft behaald en schrijft dan: „Als wij Duitschers het. gevaar dat wij doorgemaakt hebben, nuchter beschouwen, kan ons vertrouwen op de overwinning slechts verdubbe len. Toen Churchill besloot den nieuwen omsingelingsring om Duitschland te leggen en zijn oorlog verkregen had, stond de bedreiging onvergelijkelijk veel dichter en deels onverge lijkelijk veel machtiger aan Duitschland grenzen dan thans. Steeds weer is het gelukt res sources van politieken en mili tairen aard te vinden, zoodat Duitschland het huidige wa- pengebeuren met ingespannen ernst, maar met vertrouwen kan aanvaarden." 3eslutten, benoemingen enz Voor het examen gemeente administratie te Den Haag slaagde de heer J. Oudéman Jacz., ambtenaar ter gemeen te-secretarie te Wemèldinge. Voor het diploma gemeente administratie I slaagde de heer J. Hoekstra, ambtenaar ter secretarie te Oostburg. DE DUISTERE POORT. 42) door Léonce Prache. Deze bedreiging deed de twee bandieten het hoofd bui gen. Zij wisten wel, dat hun meester niet spotte. Fernand pakte een kande laber en stak er de kaarsen van aan. Daarna liep hij er mee naar de gordijnen, die hij ermee in brand stak. Vervol gens was het de beurt aan het behang. Spoedig begon het overal om hen heen te bran den. Gilberte had haar bewust zijn geheel verloren. Henri pakte haar onder zijn arm en volgde zgn' kameraden, die reeds de andere kamer door nepen. Zij renden naar de keuken. Vandaar kon men door mid del van een trap in den kelder komen. Achter elkaar stoven de drie mannen naar beneden. Onder het loopsn liet de stem zich hooren van Gon- tran de Brenne, die de gele deren sloot: „De auto staat klaar hè?" „Heelemaal klaar!" ant woordde Fernand. „Goed. Ga jg even terug naar de keldertrap. Daar zul je in een doos onder de onder ste tree een paar dynamiet- patronen vinden. Je moet de lont daarvan aansteken en Gilberte daar vlakbg neerleg gen. Daarna gaan we naar het eerste keldergat, want daaruit kunnen we makkelijk weg vluchten. De auto staat aan den voorkant, nietwaar?" „Ja zeker, mijnheer", ant woordde Henri op- zijn beurt. Terwijl de twee bedienden haastig de bevelen ten uitvoer legden, die hun waren gege ven, mompelde Gontran de Brenne met doffe stem: „Ja,mijne héeren van de politie, jullie hebt ons nog zoo maar niet. Het proces tegen ons zal morgen nog niet kun nen beginnen!" Bg de eerste woorden van Henri had de Brenne, wiens vernuft op dit gebied buitenge woon goed ontwikkeld was, begrepen wat er aan de hand was, en dadelijk was zijn plan gerijpt. Intusschen was Henri al met koortsachtige haast be gonnen Gilberte aan haar ar men en beenen te "binden. Fernand Legret draaide zich plotseling om en wendde zich met de volgende woorden tot zijn meester: „Het is klaar, mijnheer, we kunnen er vandoor gaan. Het is ook hoog tijd, geloof ik". Inderdaad klonken er reeds tal van voetstappen en uitroe pen op de verdieping boven hen, vermengd met het geloei en het geknetter van de vlam men, die zich reeds sterk hadden uitgebreid. „Adieu, freule Gilberte!" sprak de misdadige neef van de markiezin van Arsonval hoonend. „De villa van Val- Fleuri wijst u den kortsten weg 'naar de andere wereld!" Nog geen minuut later ver dwenen de drie mannen, beurt om beurt door het keldergat, waarachter zij hun auto zou den vinden, die hen op hun vlucht moest helpen. Gilberte was intusschen weer tot bewustzijn gekomen. Om haar heen heerschte een volkomen duisternis -en niet ver -van haar af glom het kleine vlammetje van de lont, als een duivelsche bedreiging, die langzaam op haar af kwam MIDDELBURG Uit het politierapport. Mej. S. M. uit Middelburg die na. 11 uur des avonds zie op straat bevond, werd naa het politiebureau overgebracht waar zij tot 4 uur 's morgen moest vertoeven. Zij kon toei nadat proces-verbaal was op gemaakt, haar reis vervolgen Op verzoek van de ouder werd alhier een minderjarig meisje uit Den Haag aange houden. Zij is weer naar haa ouders ^teruggebracht. GOES Paard op hol. Zaterdagmiddag ging op d< Groote Kade plotseling eei paard, dat gespannen was vooi een melkwagen, op hol, He dier, dat een deel van het le moen meesleepte, draafde dooi de stad en kon eerst in de Wil lem de Zwijgerstraat wordei 'e eigenaar, de heer C. Hol lestelle uit Kloetingef was var den wagen gevallen, toen het dier op hol sloeg. Hij kwam ei echter met den schrik en eei lichte hoofdwonde af. Enkel* melkbussen waren in de havei terecht gekomen. Fietsendiefstal. Van de binnenplaats aan de Kreukelmarkt is een heeren. rijwiel van F. H. weggenomen dat er even onbeheerd ha< gestaan. Gevonden voorwerpen. Juni 1944 zijn aan het bureai politie te Goes onderstaande voorwerpen al6 gevonden aangegeven zijn aldaar nadere inlichtingei betreffende deze voorwerpen te be komen des voormiddags tusschen 12 uur: 3 geldbeursjes mei inhoud, penhouder met pen, 2 cein tuurs, baby-sokje, "baby bijtring, si garenpijpje in étui, 2 wanten, zak mes, 3 zilveren armbanden, 12 por- temonnaies m. en z. inh.lederen bakkers- of autobusconducteurs-' tasch, poederdoosje, Lipssleutel, 2 distributie textielkaarten, paar wan- want, 2 huissleutels, damesman tel, autostep, 4 handschoenen, regent kapje, rozenkrans, 2 vulpenhouders, kindertaschje met tinnen soldaatjes, 5 zakken cokes, paar handschoenen, gouden broche, 2 mutsen, lederen boekje en schrift, pop, étui met geld, Inlegvel, 2 Jute zakken met regenjekkker en houwer, dai ringetje, hartvormig hangertje, étui :mde postzegels, snoer kora len met gouden slot, armband, potlood, 2 school-étui's. haar- broohe, polshorloge met arm bandje, glassnijder, zonnebril, 2 kin. derjasjes, bladwijzer met het wapen van Zeeland, papieren portemonnaic distributiebonnen en een melk- Hoofdredacteur: J. C. VlBser, Vlisaiu- gen (afw.j; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuwe: .C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Pb. Doorenboa, Middelburg; Geweetel. nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostcurg; Haagscb redacteur: E. Slderius; Advertentiechef: voor Middelburg: C. P. Buüs, voor Vlissingen 8. Rijkeboer. Carboplan krult mett En bovendien heeft Carbc- plan een lichte achterzijde 1 Dit zijn twee extra gemak ken, inbegrepen bij den prijs van f5.- per 100 vel. Bekend is, dat Carboplan 10 haar scherpe copieën geeft: lOdiep- zwarte, kleurechte copieëi CARBONPAPIER MET LICHTE ACHTERZIJDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2