PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjets dringen op naar Minsk en Polozk. Britsche slagschepen beschieten front bij Caen. ER IsenèöNNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal, .•anco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. DVERTENTIEPRIJ8: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- ntle 2.05. BtJ abonnement speciale prüs. Kleine advertenties pppy-iTimnm 6 regels) 5S cent, dienstaanvragen en dlenstaanble- Bljjngen ct. „Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DINSDAG 4 JULI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 184 De Bureaux, van ons blad zijn gevestigd te: viissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lUnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel. 8521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turf kade 15; teL 2475; Souburg: Kanaalatr. 45, tel. 234; Oostburt! Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L ZOïü? kout esna DUITSCH WEERMACHTSUER1CHT. IN ITALIË WERD SIENA ONTRUIMD. li;-, Het opperbevel van de Duit- V rbe weermacht maakte Maan- ag bekend: a In Normandië deed de vijand 'ondag ten gevolge van de ware verliezen, welke lig de orige dagen had geleden, lechts enkele aanvallen ter c-terkte van een bataljon. Bij K' en geslaagden afweer werden wn vijand buitengewoon zwa- e verliezen toegebracht. In V (uid-Fra nkrijk werden ver- ,.,-jcheidene groepen terroristen U£bt den strijd gedwongen en dsbfernietigd. r, Londen ligt onder een zwaar •ergeldingsvuur. igat In Italië woedde de verbit- in_ erde afweerslag ook Zondag 'net buitengewone hevigheid ;usschen de kust en het Trasi- -neensche meer. De vijand viel len geheelen dag onze dapper itrijdende divisies aan, die na erbitterden strijd enkele kilo- ieters naar het Noorden uit- eken. Daar de gevechtshandelin gen zich uitstrekten tot het gebied dicht ten Zuiden van Sien^. en derhalve het gevaar bestond, dat zeer kostbare cultuurmonumenten der oude historische stad vernietigd zouden worden, zijn onze troepen vrijwillig en zonder vijandelijken druk naar het gebied ten Noorden van Sie na teruggenomen. Aan de Adriatische kust ..ng de vijand met sterke trtjdkrachten tot den aanval >ver en kon hij onze vooruitge- t\\>choven beveiligingsposten Auhaar de hoofdgevechtslinie te- \\\fugdringen. In den centralen sector van het Oostelijke front wer den Westelijk van Sloezk krachtige aanvallen der bol sjewisten in zware gevech ten afgeslagen. In het ge bied van Ossipowitsji en aan den middenloop van de Be rezina distancieerden zich onze divisies in verbitterde gevechten met den opdrin- genden vgand naar het ge bied om Minsk. Ten Zuidwesten van Po lozk mislukten door tanks en slagvliegtuigen gesteunde Sovjet-aanvallen bij Gloebo- 'mÊ koje. Om de stad Polozk wordt verbitterd gevochten. In de zware afweergevech- 5 Kten hebben de commandeeren- [£){de generaals, generaal der ar tillerie Martinek en generaal .der artillerie Pfeiffer, alsmede' ^luitenant-generaal Schüne- 1 rmann, strijdend aan het hoofd Rfvan hun corps, trouw aan hun eed op het vaandel, den helden- 144dood gevonden. Formaties slagvliegers meng den zich met goed gevolg in de gevechten te land en vernietig den talrijke vijandelijke tanks, kanonnen en 260 voertuigen. Zware gevechtsvliegtuigen on dernamen Zondagnacht een econcentreerden aanval op Sloezk. Een sterke formatie Ameri- kaansche bommenwerpers deed Zondag een terreuraanval op Boedapest. Er ontstonden scha de in woonwijken en verliezen onder de bevolking. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten vernietig- dën 45 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 34 viermotorige bommenwerpers. VIJANDELIJKE VOORBEREIDINGEN IN Z.O.-ENGELAND? In Berlijnsche militaire kringen laat men doorscheme ren, aat aan beide zijden met uiterste energie de voorberei dingen getroffen worden voor een materiaalslag van de al lergrootste afmeting in Nor mandië. Voorts houdt de Duit sche leiding rekening met an dere factoren. In dit verband wordt te kennen gegeven, dat men van Duitsche zijde be paalde voorbereidingen van den vijand in Z.O.-Engeland zeer nauwkeurig gadeslaat. Australië en de .Ver. Staten. De Australische minister president heeft laten doorsche meren, dat tusschen de Ver. Staten en Australië reeds overeenkomsten waren getrof fen omtrent het wederzijdsch gebruik van steunpunten na afloop van den oorlog. Aan het invasiefront i3 het na den pantserslag, die 48 uur lang ten Z. en w. van Caen heeft gewoed, vrij rustig ge werden. Aan dezen tankslag, die zich heeft afgespeeld in het gebied tusschen de wegen, die van Caen resp. naar Vil- lers-Bocage en Aunay sur Odon leiden, werd van geal lieerde zijde door Engelsch Canadeesche divisies, ver sterkt met enkele Amerikaan- sche tankformaties, deelgeno men. Hier hebben de geallieerden een bruggenhoofd op den rechteroever van de Odon ge vormd, dat zich uitstrekt tot Evreey, gelegen aan den weg van Caen naar Aunay. Hom mels tankdivisies hebben dit bruggenhoofd in een tegen aanval, hoofdzakelijk van het Z.W. uit, eenigszins terug kunnen dringen. De strgd speelt zich hier nog steeds af binnen het be-, reik van het geallieerde scheepsgeschut. Ook gisteren werd een for matie Britsche slagschepen in de wateren ten W. van den mond vao de Ome waargeno men. Deze formatie schiet da gelijks gedurende verscheide ne uren in de richting van het front. Volgens de waarnemin- fen ligt de formatie 5 km uit 3 kust. Het huidige front ligt ongev. 25 km landwaarts. Het scheepsgeschut vuurt dus over een afstand van 30 km de granaten van groot kaliber in het gevechtsgebied. Bij on onderbroken vuren kunnen door een schip per uur 80 sal vo's van tezamen 720 ton staal gelost worden, zöodat de drie slagschepen per uur ruim 2000 ton staal afvuren, een hoeveel heid, die overeenkomt met wat volgens Britsche mede- n een kalkfabriek te Dordrecht is een persketel ontploft en met enorme I kracht van zijn plaats gerukt. Het gevaarte, dat 20 meter lang en 2 meter ihoog is, schoot dwars door den fabr ieksmuur, door huizen van het Vier- molenhof, vervolgens door huizen aan de Lijnbaan, schoof over de straat, verwoestte aan den overkant nog een huis, waarna het tot stilstand kwam. De vermelde huizen aan de Lijnbaan. Op den voorgrond links een gedeelte van den ketel. CNF/Hof/Pax m deelingen, door 1000 bommen werpers tijdens een terreur aanval bijv. op Berlijn werd neergegooid. Het is daarom te opmerkelijker, dat het den ge allieerden troepen totdusver niet gelukt is den hardn-ekki- fen Duitschen tegenstand in et gevechtsgebied van Caen te breken of zelfs maar een hiaat in het Duitsche afweer- front te maken, meldt Interinf. Amerikaansche aanvallen iu het Z. van Cotentin. De Amerikaansche divisies, die bij Cherbourg zijn vrijge komen, worden thans geleide lijk naar het Zuidelijke deel van het schiereiland Cotentin gedirigeerd, zoodat men van Duitschen kant ook hier nieu we aanvallen verwacht. Reeds heeft het eerste Ame rikaansche leger op verschei dene plaatsen aanvallen on dernomen op den Duitschen versperringsgrendel, die het schiereiland Cotentin naar het Zuiden afsluit. Zij werden alle op bloedige wijze afgeslagen. l'n samenhang met het le vendiger landingsverkeer aan den mond van de Vire en aan de Oostkust van het Norman. dische schiereiland moeten deze aanvallen beschouwd worden als pogingen tot krachtdadige verkennmg waar de voorgenomen groote aanval der Amerikanen het doelma tigst kan worden ondernomen De geallieerde scheeps- verliezen. Naar Interinf verneemt wer den van 6 Juni tot in de avonduren van den 30sten Juni aan 't invasiefront door Duit sche gevechts- en torpedo vliegtuigen 31 troepentrans portschepen, vrachtschepen en tankschepen met een geza- menlgken inhoud van 242.400 brt. tot zinken gebracht. Ver nietigend getroffen of zwaar beschadigd werden 44 trans portschepen en ravitaillee- ringsvaartuigen van allerlei aard en met een tonnage van in totaal 259.000 brt. Voorts werdén 9 torpedojagers en 3 groote speciale landingssche pen tot zinken gebracht. Zwa- beschadigingen, waardoor zij meestal buiten gevecht werden gesteld, kregen 1 slag schip, 11 zware en lichte krui sers, 13 torpedojagers en 26 groote en kleine speciale lan dingsschepen. Het Agence Telegraphique Suisse meldt uit Noord-Italië, dat volgens berichten in de Noord-Italiaansche pers Marie José van België, gemalin Umberto van Savoye, het voor- n zou hebben echtscheiding aar te vragen en zich In Zweden te gaan vestigen. CC.D.) Door, aardschokken In West Anatolië, vooral in de omgeving van het stadje Gediz, zijn tot dusver, volkomen verwoest LUCHTAANVAL OP BOEKAREST. Een vrij zwakke formatie Anglo-Amerikaansche bom menwerpers heeft Zondagnacht een terreuraanval op Boeka rest gedaan en lukraak bom men laten vallen op verschil lende woonwijken. LUCHTGEVECHTEN BOVEN DEN BALKAN. Volgens Interinf is 't Maan dagochtend boven Roemeensch gebied en in het Servische luchtruim tot felle luchtge vechten gekomen, Duitsche en Roemeensche jagers, die wa ren opgestegen ter bestrijding van formaties Amerikaansche bommenwerpers en hun sterk escorte jagers, konden den for maties reeds bij haar nadering in gevechten verliezen toebren gen. De in verschillende groe pen opereerende Amerikaan sche bommenwerpers raakten, toen zij het versperringsgebied van het afweervuur binnenvlo gen, in een massaal vuur. Vol gens een eerste bericht werden meer dan 20 Amerikaansche vliegtuigen, neergeschoten. De terreuraanval op Boedapest. Omtrent den luchtaanval op Boedapest van Zondag wordt officieel nog medegedeeld, dat de formatie uit meer dan 500 vijandelijke vliegtuigen bestond en in 4 golven uit Zuidelijke richting 't Hongaarsche lucht ruim binnenvloog. Er ontston den verliezen aan menschenle- vens en er werd materieele schade aangericht. In Boeda pest werden dichtbevolkte deelen der binnenstad en in buitenwijken huizenrijen en vil lawijken gebombardeerd. Een voltreffer kwam terecht op een kamp waarin Engelsche en Amerikaansché staatsbur gers geïnterneerd waren. 111 geïnterneerden vonden hierbij den dood. De Engelsch-Ame rikaansche terreurvliegers na men de burgers, die voor ont spanning in een der parken aan het wandelen waren, on der machinegeweervuur, waar bij vele vrouwen en kindéren den dood vonden. DE STRIJD IN FINLAND. Naar het Finsche opperbevel Maandag mededeelde, werden op de Karelische landengte zwakke Sovjet-aanvallen overzetpogingen tusschen de baai van Viipuri en Karisalmi afgeslagen. Z.W. van Ihantala was de Sovjet-druk Zondag sterker dan op de andere plaat sen. Op een plek drongen de Sovjets de Finsche stellingen binnen, maar werden ih een te genaanval verdreven. Oostelijk van Ihantala probeerde een ca. 2 bataljons sterke vgandelijke afdeellng een waterlinie te passeeren, maar werd verdre ven, waarbij de aanvallende af- deeling groote verliezen leed. In de richting Aunus woed den eveneens hevige gevechten, hoofdzakelijk in het gebied Rajak Ontu en Salmi, waar de Sovjets des nachts met sterke strijdkrachten op de Finsche stellingen losstormden. Op één plek gelukte het hun de Fin sche linies binnen te dringen, Zijwerden echter in een tegen aanval verdreven. De vijande lijke aanvalsactie was ook in de richting Vieljaervi heftig. Den aanvallers werden daar zware verliezen toegebracht. In de richting Maaselkae sloegen de Finsche troepen in taaie gevechten talrijke aan vallen Westelijk van Juustjaer- vi en Munjaervi af en.brachten den vijand zware verliezen toe. Paatene werd prijsgegeven. Eigen en Duitsche luchtstrijd krachten bombardeerden vijan delijke aanvoerlinies, pantser formaties alsmede artillerie troepenconcentraties bij Ihantala. 35 vijandelijke vlieg tuigen werden omlaag gehaald. DE REMBRANDT-DAG 1944. (Van onzén Haagschea correspondent) Het Departement van Volks voorlichting en Kunsten heeft gemeend een begin te moeten maken met een jaarlgksche herdenking der eultureele pres taties van het Nederlandsche volk. Deze herdenking zal cul- mineeren in den zgn. Rem- brandt-dag, welke het slot en tevens het hoogtepunt vormt van de Nederlandsche Cultuur- week, welke van 1015 Juli ..s. voor het eerst zal worden gehouden. Deze Rembrandt-dag wil een cultuurfeest van Nederlandsch karakter zijn in algemeenen zin. Het is geen herdenking in engeren zin van den persoon van Rembrandt; den naam van den grooten schilder kan men als titel beschouwen. Er zal op dien dag rekenschap worden gegeven van de groote krach ten van ons volk in het verle den, doch tevens is het karak ter van dezen Rembrandt-dag door den initiatiefnemer, den heer C. Thoen, op een speciale persconferentie nader gepreci seerd toen hij sprak van „een dag van eultureele propagan-< waarop ook. buiten onze landsgrenzen de aandacht zal worden gevestigd. In het kader van dezen Rembrandt-dag zijn in talrijke plaatsen van ons land bijeen komsten, tentoonstellingen en concerten georganiseei'd. Offi- cieele vieringen zullen plaats hebben te Amsterdam, Maas tricht en Groningen. Uiteraard is het programma van den Om roep voor een belangrijk deel aan de Ned. Cultuurweek en den Rembrandt-dag gewijd. Ter ondersteuning van dé propaganda van de Ned. Cul tuurweek is een documentaire „Rembrandt-dag 1944" ver vaardigd, die in alle bioscopen zal worden vertoond. Tenslotte zij nog vermeld, dat op Rembrandt-dag voor de beste eultureele prestatie de Rembrandt-legpenning zal worden uitgereikt. Voor Duitschers ter kennis, neming. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere SS en politieleider maakt bekend dat ingevolge de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de registratie der Duit- schers, alle in Nederland woon achtige Duitschers zijn ver plicht zich bij een voor htm woonplaats bevoegd registra tiebureau aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of al* statenloos worden aangemerkt. De verplichting aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenr'jlc. voor Sudetenduit- schers en voor Volk6duitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding be staat ook voor het geval, dat per sonen ter vervulling van hun dienst* plicht voor de weermacht worden op geroepen. Bij minderjarigen Is de wettelijke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hü zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. In Zwitserland zijn thans ook 250 Britsch-Indische vluchtelingen aangekomen, die tijdens het bombar dement van Oost-Frankrijk op 11 Mel J.l. door de Amerikaansche luchtmacht u«- het krijgsgevangenen kamp te Eplnal zijn ontsnapt. Deze Hindoes, die in het najaar van 1942 te Mersa Matroeh door het Duitsche Afrikacorps waren gevangen genomen, zulten als ontvluchte krijgsgevange nen in een afzonderlijk militair in- t^rneeringskamp in Zwitserland ge plaatst worden. Het Grant Hotel te St. Morltz, een van de grootste Zwitsersche ho tels, welks bekende koepel het stads beeld van St. Morltz beheerschte, Is zoo goed als geheel door brand ver woest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1