Het overwicht aan materiaal bij den tegenstander DIT MERK Verduisteren: van 28. Juli: .van 22.00—5.30 uur. De maan gaat morgen te 3.28 onder en komt te 1910 op. UIT DE PROVINCIE Walcheren Afscheid S. Simonse. ST. LAURENS. Vrijdag middag nam de heer S. Si monse ter secretarie afscheid als eerste ambtenaar en wnd. secretaris. De wnd. burgemeester Kwekkeboom herinnerde aan diens 25-jarigen arbeid voor de gemeente, eerst als raads lid, toen als wethouder en la ter in zijn kwaliteit van ge meente-ontvanger en ambte naar. Hrj bracht hem dank voor zijn trouwe plichtsvervul ling in alles wat hij voor de gemeente deed. Als ontvanger blijft hrj nog werkzaam. De wethouders Wondergem en Boon sloten zich hierbij aan," terwijl zijn opvolger, de heer Francke, woorden van waardeering sprak. Mede waren tegenwoordig drie distributie-ambtenaren, die geregeld ter secretarie met den heer Simonse omgang hadden, alsmede de heer de Muijnck en diens vrouw. De heer Simonse zegde ten slotte allen dank. Kerk- en Schoolnieuws Het voorstel van de groote Synode. In de beide dezer dagen te Middelburg en Goes gehouden elassicale vergaderingen van de Ned. Herv. kerk werd het ontwerp-regeling voor het bij eenkomen der Ned. Herv. kerk in- generale synode, aanvaard. Een met 4 perso- nen bezette spoorjfiets in de ondergrondsche werken van Staatsmijn- Maurits is in een bocht in botsing gekomen met een diessellocomotief. De 21- jarige hulphouwer H. Geelers was daarbij op slag dood. Radioprogramma Dinsdag. Hilversum I. 414.4 M. - 12.15 Het karakteretuk I'. 12.45 Nieuws: 13.00 Lnr.d en volk brengt, 13.05 Ork. v. Krevelen: 14.00 Van volksvoorlichting gesproken <I£) 14.15 Solistenconc.15.00 Musette ork.; 15.30 Voor de zieken; 1600 Berltjnsch staats-opera-ork; 16.45 Nieuws; 17.00 Over de liefde; 17. Piano; 17.40 Zes om drie: 18.00 BNO: 18.05 Instr. opera: 18.45 Jeugd storm; 18.55 Reportage: 19.00 Nieuws; 19.15 Bonte verscheidenheid; 22.00 Nieuws: 22.15 Planosoli; 22.30 Licht avondconc.; 23.3024.00 Dans- ork. Berking. Hilversum II. 17.00 Strijkkwartet 17.30 Soldatenfunk; 18.30 Muselte- ork.19.00 Nieuws: 19.15 Voor de jeugd: 19.20 Licht klassiek conc. 20.15 Voordr.20.30 Gram.; 20.45 Opera: 21.45 Avondxvijding; 22.00 Nieuws; 22.15 Zie Hvs. I; 22.30 De stem v^n het Rijk. Verwijder bij brand in de nabijheid van uw huis onmiddellijk de gor dijnen van de ramen. Wapperende gor dijnen zijn vuurvangers. Hoofdredacteur: J. C. Visser, VUssui- gen tafw.»; Algemeen redacteur. M. Geerse. Middelburg; Stadsnieuws; C. de Voogd, Vllssingen en J. P. Pb. Doorenbos. Middelburg; Gewestei. nieuws: H. van Boiüitco, Goes en R. P. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur: E. Slderlus. Adveitentlecher: voor Middelburg; C. P. Buijs, voor Vllssingen S. Rijkeboer. Wat U ook noodig hebt op gebied van GEZONDHEIDSZORG, vraagt 't bij A. C. VAN DER REST Ass. Apotheker GOES Lange Kerkstraat 42. Genees, en versterkingsmidde len. Verband- en verple- gingsartikoleii. Bandages, Tot'Ietbenoodigdheden, enz. enz. GEN. OBEKST DIETL OMGEKOMEN. Generaloberst Dietl is óp 23 Juni 1944 bij een vliegtuig ongeval om het leven geko men. In de. dagorder van den Führer ter gelegenheid «van den dood van generaloberst Dietl-'wordt o.a. gezegd: „Als voortreffelijk soldaat in den strijd om het nat.-socialisti sche Groot-Duitschland heeft generaloberst Dietl zich .voor al in den strijd om Noorwegen en Finland onderscheiden en zijn mannen van de eene over winning naRr de andere geleid. Onvergetelijk" zal zgn strijd om Narvik .bljjven tegen de sterk ste overmacht van den vijand en in de hardste omstandig heden. Op 19 Juni 1940 werd hem als eersten soldaat der Duitsche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. Zijn naam zal voortle ven in zijn fiere bergleger en bovendien verbonden zijn mét dien van de dhppere Finsehe bondgenooten. Hij zal gelden als symbool van deze wapen broederschap. Als huldiging voor zijn voortdurend heldhaf tig optreden verleen ik den generaloberst Dietl het eiken loof met zwaarden bij het rid derkruis van het ijzeren kruis'. Zondagochtend is het stoffe lijk overschot van general oberst Dietl te München aan gekomen en in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers van weermacht en partij op het Nordfriedhof bijgezet. Do Führer bij herden kingsplechtigheid. Zaterdagmiddag vond een officieele herdenkingsplechtig heid plaats waarbij de Führer aanwezig was. Geüeraal-veld- maarschalk Keitel schetste in een herdenkingsrede de groo te verdiensten van Dietl, wiens loopbaan als soldaat zijn hoogste bekroning heeft ge vonden als ..overwinnaar van Narvik". Nieuwe, verantwoor delijke taken lagen op hem te wachten op 't Finsche krijgs- tooneel. Het lot heeft niet ge wild, dat hij ze zou volbren gen, aldus spr. Vervolgens bracht de Füh rer een laatsten groet, die ook wees op de groote prestaties van Dietl bij de operaties om Narvik. Generaal Dietl, aan den een kant onverbiddelijk hard in het' eischen en aan den an deren kant toch opgaand in de bezorgdheid voor zijn man nen, heeft hierdoor eigen lijk het type van den natio- naal-sociafistischen officier geschapen. Hij is voor mij de eerste officier van de Duit sche weermacht, die -mijn ge- dachtenwereld was ingegaan en zich blindelings en zonder compromissen daarvoor uit sprak. Juist in de jaren van 1933 tot 1936, toen ik met den blik op de Duitsche toekomst ge weldige waagstukken moest ondèrnemen, toen stond deze man onwrikbaar en vanzelf sprekend achter mij* en dat is 200 voortgegaan tot de laat ste dagen. Mijn persoonlijke vriendschap jegens hem maakt het jnrj derhalve bijzonder smartelijk, hem te herdenken. Wanneer ik van dezen vriend thans af scheid neem, gebeurt het der halve met de bitterste gevoe lens van een diep getroffen mao, aan den anderen kant evenwel met het onbuigzame fanatisme, dat ook dit offer op het altaar van het vaderland oor ons allen slechts een nieuwe verplichting is. DE BELANGRIJKSTE FACTOR IN HUIDIGE ONTWIKKELING VAN DEN OORLOG. Sport Arie van Vliet 1 Jaar geschorst. De sportcommissie van de Ned. Wielren unie heeft Arie van Vliet wegens zijn optreden tijdens den wed- ijd om het kampioenschap van Nederland, zonder gangmaking over k-m., gehouden in het Amster- damsche Stadion, thans onvoorwaar delijk geschorst voor den duur van 1 Jaar. Bij besluit van 13 Nov. 1943 fa s hem met een proeftijd van 1 »ar reeds een voorwaardelijke schor ing voorVl Jaar opgelegd, om te zetten in een onvoorwaardelijke schor- - indien deze renner zich* nog- s ernstig zou vergrijpen. Dit laatste is dus thans geschiedt. De thema's van den oorlog aan meer dan één front en. de superioriteit van de tegenpartij op het stuk van materieel zjjn de laatste dagen in de Duit sche pers druk besproken. In vele beschouwingen is de stra tegie, die in de situatie, van het oogenblik moet worden gevolgd, uitvoerig- behandeld, waarbij de lezers vertrouwd werden gemaakt met verdere prijsgeving van terrein, met name in het Oostenen het Zuiden; in commentaren frontverslagen werd de ont zagwekkende massa aan ma terieel, waarover de tegen stander bleek te beschikken, onverbloemd ter kennis ge bracht. De gevechten in het Oosten, zoo werd b.v. ergens in het licht gesteld, zijn- ge karakteriseerd door een tot dusver ook aan het Sovjet- Russische front niet gekende concentratie van menschen en wapens en zwaar materieel. Groote - aantallen eskaders slagvliegers ondersteunen de brandpunten de geweldige samentrekkingen aan artillerie wier bombardementen gevolgd worden door aanvallen van sterke infanterie- en tankfor maties. Ook met betrekking tot de gevechten in het Westen en nog dezer dagen bij den strijd om Cherbourg is gewaagd van de groote numerieke superiori teit en de materieele over macht van de aanvallers en de moeilijkheden, niet alleen de verwachte, maar ook de' on voorziene, die zulks voor de zich weliswaar taai maar toch in netelige posities strijdende verdedigende troepen mee bracht. 1 De jagers en jacht- bommenwerpeis. Van welken aard bijv. 'de moeilijkheden zijn, doordien de geallieerden het luchtruim be- heerschen, schilderde een Duit sche oorlogscorrespondent. Te gen jagers en jac'ntbommèn- werpers, schrijft hij, is nog geen kruid gewassen, omdat men au eenmaal niet langs de vele honderden km. lange wegen 2 cm of vierlingsmachi negeweren als kilometerpaal tjes kan opstellen. Er is maar één ding, om de vliegtuigen te ontgaan, dat is door waak zamer te zijn dan de jagers, door van Qe kuilen van liet terrein gebruik te maken, met overleg bliksemsnel open veld te overwinnen, langs boschpa den en zijwegen te sluipen en in seconden dekking te ne men als de roep vliegers van links weerklinkt. De kleine trechters vair de hoogst on aangename splinterbommen, die de jachtbommenwerpers afwerpen, worden veelvuldiger. De gunstigste uren worden gebruikt om te marcheeren en zooals het wild van de schemering houdt en pas des avonds* uit de dekking komt, doet de soldaat het bok. Na tuurlijk des te dichter men bij het front "komt, des te waak zamer moet men wezen. Voor al hier zijn er thans perioden dat de vijandelijke jagers ook den laatsten vierkanten meter van het luchtruim controlee ren. Het ligt in de natuur der dingen dat pas 's nachts de wegen tot leven ontwaken en in de bescherming van de duis ternis de massa's van de ra- vitailleeringscólonnes naar het front rollen. Maar ook des nachts dreunen, de formaties viermotorige bommenwerpers boven het front. In den schijn van de .lichtkogels leggen zij hun bommentapijten op weg- kruisingen en boschgedeelten. Overwicht aan materieel. Het overwicht aan. materieel bij den tegenstander wordt thans van Duitsche zijd£ in het licht gesteld als dé' be langrijkste factor van de hui dige ontwikkeling van den oorlog, méldt de N.R.C. In dit verband wordt niet het minst gedacht aan het Wes OP EIK AKKERTJE* STAAT UW WAARBORG VOOR ECHTHEIP •AtfKeniES- vaoRuvEH AU* «JMW tw HEIPEN DIRECT RU KOU, KC7*IS._G*KP telijke front, waar de aan vallers, mede dank zij hun numerieke en materieele supe rioriteit successen hebben be haald, die zooals wordt be toogd, niet zonder beteekenis zijn en voor de geallieerden op het Normandische schier eiland eèn bruggenhoofd, met andere woorden een uitvals- positie hebben opgeleverd. Daartegenover is .bij de op perste Duitsche leiding het in zicht gegroeid dat men zich voorloopig zal moeten beper ken tot een defensief van het houden van het geallieerde of fensief en een initiatief tot na der order moet uitstellen. Deze houding wordt _uiter-| Aangifte leerlingen Avondschool voog aard niet alleen bepaald door) Nijverheidsonderwijs, het materieele overwicht van de geallieerden op het oogen blik en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden behal ve op het terrein van den strijd, ook achter het front ten aanzien van den opmarsch van de troepen, doch eveneens door de omstandigheid, dat meer dan 60 pet der voor de irtvasie bestemde troepen nog niet in den strijd is geworpen, een feit, waarop de disposities van de Duitsche rs vanzelf moeten blijven gericht. Moeilijke situatie. Vrijwel alle Duitsche bla den hebben in de laatste da gen den aandachtigen lezer de moeilijke situatie, waarvoor men als gevolg van den alge- meenen aanval op drie fron ten is geplaatst, duidelijk "ge maakt. Zij spraken de waar schuwing uit, dat de strijd met de twee wereldmachten van overzee en met de omvangrijke hulpmiddelen van de Sovjet- Russische macht, die nu een maal in een beslissend stadium is gekomen, waarvan men thans slechts den aanvang meemaakt, niet denkbaar kan zijn zonder de allerzwaarste belastingen. Ditzijn feiten, waarmede de Duitschers zich voor het verloop van de ko mende zomermaanden ver trouwd moeten maken. „Beslissingen van zulke vér strekkende beteekenis duren maanden en pas als het hoog tepunt van de beslissingen plus alle daarbij behoorende belastingen is bereikt, kan een keer komen. Zoo vei* is echter de ontwikkeling van den oor log nog niet". Mededeel?n?en Plaatselijke Drsfrihnt'pd'pTicten KRING VLISSINGEN. Inlevering naamlijsten Bijzonderen arbeid." Êe periode. De Distributiedienst Kring Vlissïn- en, omvattende de gemeenten Big- gekerke. Koudekerke, Meliskerke, Oust, en West-Souburg, Rltthem, Vlissingen, Westkapèlle en Zoutelande, vestigt cr de aandacht van de werk ers op, dat de in duplo ingevulde inlijsten MD 223—75 met de bij- behoorende toeslagbewljzen ter ver krijging van toeslag voor bijzonderen arbeid, moeten worden Ingeleverd in het tijdvak van 6 Juli 1944 tot en met 15 Juli 1944. op het Uitreikings kantoor, loket 16, Broujvenaarstraal 4. Vllssingen. Distributie-stamkaarten behoeven niet te worden medegebracht, be halve voor nieuwe aan\ ragen. Middelburg". AANVRAGEN RIJWIELBANDEN. De Dlstributïedienst te Middelburg maakt bgkend," dat zU. die op hun aanvragen voor rijwielbanden van de maand Juni 1944 geen antwoord heb- 'icn ontvangen, hun aanvragen als ■ervallen kunnen beschouwen. Nieuwe aanvragen kunnen worden ingediend tusscben 1 en 10 Juli. 1944. kamer 4, loket 3. - GEMEENTE MIDDELBURG. VERPLAATSING KANTOOR. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat de afdccling Sociale Zaken der Secretarie Maatschappelijk Hulpbetoon, enz) en iet kantoor van den Armenraad, met ingang van Maandag 3 Juli a.s. zullen zijn gevestigd in het gebouw Molstraat 2. g Middelburg. 2S Juni 1944. Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van belanghebben den, dat van 3 tot en met 7 Juli a.s., van 1920 uur gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leer lingen voor dc Avondschool voor Nij verheidsonderwijs (Directeur de heer G. Wagenvoordè) ten huize - van den - directeur Balans 13 te Middelburg. De aangifte kan ook schriftelijk geschieden onder opgave van naam en voorletters der ouders' of verzor gers, voornamen, geboortedatum, ge noten onderwas (laatste schoolrapport) en adres. VHssingen, 1 Juli 1944. De Burgemeester voornoemd. P, C. CALLENFELS. De Gemeente-secret., F. BISSCHOP. Provinciale publicatie van het dep. van landbouw en visscherij. TAX ATI EM ARKTEN PAARDEN. Op 4 en 5 Juli zullen te IJzendijke, en op 6 en 7 Juli te Oostburg, taxatiemarkten voor paarden worden gehouden .Dc vastgestelde taxatie- markt van 5 Jifli te Oostburg gaat i.v.m. het bovenstaande niet door. GEMEENTE MIDDELBURG. INKWARTIERING. De Burgemeester van Middelburg, verzoekt personen, die in het bezit zijn van Inkwartieringsbiljetten over. de maand Juni 1944. ten. behoeve van de inkwartiering van de leden van de Duitsche Weermacht of de stalling van Icgerpaarden, legerauto's enz., deze bewijzen ter inzage te verstrek ken op het bureau van den Ortr- kommandant. Koepoortstraat no. 8 aliler en daarna in te leveren ter gemeente-secretarie, bodenkamer, voor 5 Juli a.s. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat Inkwartieringsbiljetten, welke nd genoemden datum, worden ingeleverd en die, welke niet voorzien zijn van de handteckening van den ingekwar tierde, niet meer in behandeling kun nen worden genomen. Middelburg, 29 Juni 1944. De Burgemeester van Middelburg, A. MEERKAMP VAN BOBDEN. BONNEN „AARDAPPELEN 27". De In het staögebled uitgereikte bonnen „Aardappelen 37." dat'zijn dus *de bonnen zonder den opdruk ..land" welke tot en met 1 Juji 1944 recht geven op het koopen van 2 rantsoenen brood, kunnen tot en met 7 Juli a.s. bij de distributie diensten worden ingeleverd, tezamen met de overige voor inlevering in aanmerking komende broodbonnen, ter verkrijging van een gezegeld ont vangstbewijs bloem of meel. DISTRIBUTIE AARDAPPELEN. Detaillisten kunnen de voor aard appelen aangewezen reseryebonnen A 56, B 56, C 56, E 56, M 49, M 53 en M 55,' tezamen met event ueele restantbonnen „Aardappelen 26" en „Toeslag 26". van 3 tot en met 7 Juli 9-S. bij de distributiediensten In leveren ter verkrijging van een toe- xx-ijzing aardappelen. DISTRIBUTIE VETTE KAAS. De distributiedlensten reiken van 3 t.m. 7 Juli a.s. bö de inlevering van bonnen „Algemeen 154" toewij zingen kaas uit, die voorzien zijr. van een distributiezege!, waarop bet 'stempel van den distributiedienst is geplaatst en uitsluitend recht gever, op het koopen van vette kaas. D» inlex-ering van bovengenoemde bon nen dient te geschieden in veelvou den van tien rantsoenen met een' minimum van tien rantsoenen. Indien detaillisten het aantal in te leveren bonnen niet op een tienvoud kunnen nleveren, mogen zij ten hoogste 9 bonnen „Algemeeh 158" ter aanx-ul- ling tot een tienvoud bijplakken. Daar bij de inlevering van toewij zingen kaas met een distributiezegel, verkrijging van een vyzameltoe- xvijzing kaas, deze verzamcltoewijzing eveneens van een distributiezegel worden x-oorzien. dienen de detaillis ten de gezegelde toewijzingen kaas, afzonderlijk van de toewijzingen kaas zonder zegel, bij de distributiedienslcn in te leveren. De aflex-ering van do vette kaas aan consumenten, die ilj- ing hun bonnen bij den winkelier hebben Ingeleverd, dient te geschie- De lo-Sccretaris, J. PH. KOENE.den van 24 Juli t.m. 5 Augustus '44,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3