PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weelt of ƒ2.42 per kwartaal. aa' Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| ct.. mlnimuip per adver tentie 2.05. BH abonnement speciale prijs. Kleine advertenties «maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanble- dingen ct. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 30 JUNI 1944 JDIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste jaargang BLADZIJDEN NUMMER 181 De Bureaux van ons blad rijn gevestigd te: VliMJngent Redactie en Administratie Walstr. 58-60, t«L 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd tel. 678; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Red. tel. 3521, A dm. teL 3541; Goes: Rod. en A dm. Turf kade 15, tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, teL 234; Oostburt: Rea. en Adm. Breedestraat 45. teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L DUITSCH WEERMACHTSBERICH7 Verbitterde strijd Zuidwestelijk van Caen. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Don derdag bekend: In Normandië heeft de vijand zijn sterke aanvallen tot bijna 25 km breedte uit gebreid. Bijzonder verbitterd waren de gevechten in het gebied ten Zuid-Westen van Caen, waar de vijand in het onoverzichtelijk terrein vol struikgewas, een smalle pe netratie kon bereiken. De iu de avonduren ondernomen tegenaanval van Duitsche gepantserde gevechtsgroe pen, drong de vijandelijke j aanvaüsspitsen op een uiterst nauw terrein samen. JDe vijand leed uiterst zware verliezen aan menschen en materiaal. Alleen een pantser- afdeeling vernietigde daarbij 53 vijandelijke tanks. In dezen sector hebben zich bij de ge- V, vechten der laatste dagen de 12e SS-pantserdivisie (Hitler- jugend), onder bevel van Stan- Gdartenführer en kolonel der Waffen SS, Meyer, in het bij zonder de gevechtsgroepen van den SS. Sturmbannführer Ol- bötter, bijzonder onderscheiden. Ten Oosten van de Orne zjjn herhaalde door sterke artillerie ondèrsteunde aanvallen van den vijand bloedig ineengestort. ^ln het gebied van Cherbourg ^blijven zich verscheidene van onze steunpunten tegen de vijandelijke overmacht handha ven. De haven is verwoest, de ingang nog altijd versperd. rEen aanval van vijandelijke torpedojagers op de Kanaal- heilanden, werd door Duitsche •beveiligingsstrijdkrachten af geslagen. Een van onze pa- 'trouillebóoten maakte daarbij di*-het bedienend personeel van *»iliet geschut van een torpedo- ndj'jager onschadelijk en plaatste ri«van vlak nabij talrijke artille- ..rievoltreffers op het vaartuig, j 'De vijandelijke torpedojager geraakte in brand en werd na een zware ontploffing in zin kenden toestand achtergelaten. 2 eigen vaartuigen gingen tij dens het harde zeegevecht ver- IK»10"31- Boven het landingshoofd en j de bezette Westelijke gebieden werden 41 vijandelijke vlieg- „..tuigen neergeschoten. Londen ligt nu sinds twee weken onder het onophoudelij- ke vuur van de V. 1. •o°i in Italië ontstonden Woens- °JJ'dag bijzonder verbitterde ge- vechten in het gebied ten Zui- den en Zuid-Westen van Siena, '"waar de vijand geringe vorde- 3# ringen kori maken. Vlak ten >"orWesten van het Trasimeensche meer behaalden onze. divisies wederom een volledig afweer- succes. Herhaalde, mét ge concentreerde infanterie- en pantserstrijdkrachten onderno men doorbraakpogingen wer den hier in gevechten op kor ten afstand uiteengeslagen, waarbij een aantal vijandelijke tanks werd stukgeschoten. Een plaatselijke penetratie werd afgegrendeld. Bij de zware a£- weergevechten in dezen sector hebben zich de eerste val schermjagersdivisie, onder lui tenant-generaal Heidrich en de 334e divisie infanterie, onder generaal-majoor Böhlke, door bijzondere dapperheid en stand vastigheid onderscheiden. In den centralen sector van het Oostelijke front heb ben de bolsjewieken in het verloop van den verbitterden afweerslag op eenige plaat sen verder terrein gewonnen. De garnizoenen van Bo broe isk en Mogilef boden den met overmachtige strijd krachten aanstormenden vq- and fellen tegenstand. Oos telijk van den midden- en bovenloop van de Berezina, alsmede ten Zuiden van Po- lozk duren de zware gevech ten met de opdringende bol sjewieken voort. Ten Zuidoosten van Polozk zijn nieuwe vijandelijke aanval len met verliezen voor de bol sjewieken mislukt. Bij de ge vechten ten Zuidoosten van Pleskau heeft zich de Oost- Pruisische 121ste divisie infan terie, onder bevel van kolonel Löhr, voortreffelijk geweerd. Formaties slagvliegers meng den zich doeltreffend in de ge vechten te land en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Eén formatie lichte Duitsche en Finsche zeestrijdkrachten beschoot in de Finsche Golf Sovjet-Russische batterijstel lingen op het eiland Narwi en bracht een vijandelijk bewa kingsvaartuig tot zinken. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers deed Woens dag een aanval op het stads gebied van Boekarest. Duit sche en Roemeensche jagers haalden 12 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 10 viermo torige bommenwerpers, om laag. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen Woensdagochtend een terreu r- aanval op de stad Saarbrücken. Des nachts wierpen Britsche vliegtuigen bommen op het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied en op het gebied van Saarbrücken. In het verleden ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BilderdUlc. n Willem de Zoete. Lt. admiraal 1602. r-Slag tegen de Spanjaarden bij Dover, Aug. 1605. Expeditie naar Spanje ...1606, zeeroovers 1618, Rochelle 1625. 5. O/H Pm Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee, Ir trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden, O/H P m GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Zet ook gfj U derhalve ln voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Krlegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17—45 Jaar en kan geschieden bjj de Marineannahmestelle West Zwelgstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen-" en Ortskommandanturen en by de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gev/enschte inlichtingen worden verstrekt. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 Juli 1944 t/m 31 Aug. geeft de bon 23 K F van de Kookkaart „U 405" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaf fen brandstoffen één maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt op 1 Aug. aa. een vierden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen, BONAANWIJZING VOOR KAARSEN. De met „60 verlichting" en „70 verlichting" gemerkte bon nen der petroleumkaarten respect. S 121 en S 221, geven van 1 Juli 1944 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). Bonaanwqzing generator- anthraciet en -turf. Van 1 t/m 31 Juli geeft elk der met de woorden „genera- tor-anthraciet een en dertigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) an- thracietnootjes 4 of 5. Gedu rende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „ge nerator-turf een en dertigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Distributie persgas. Van 1 Juli t/m 31 Aug. 1944 feeft elk der met „persgas uli-Augustus" gemerkte bon nen recht op het koopen van het aantal eenheden persgas, dat overeenkomt met het op die bonnen aangegeven aantal. Losse boanen voor motor brandstof. Zij, die in het bezit zijn van een geldige machtiging voor motorbrandstof, ontvingen tot dusverre, tegen aflevering van deze machtigingen van de dis tributiediensten vergunningen met coupons. Van 1 Juli 1944 af worden in plaats van deze vergunningen met coupons losse bonnen voor motorbrand stof in omloop gebracht, ter waarde van 1 en van 5 liter. Deze bonnen hebben een gel digheidsduur van 1 maand en dragen één periode-opdruk (Juli 1944 is 49e periode, Aug. 1944 is 50e periode enz.), be nevens de letter A of B. De distributiediensten reiken van 1 Juli 1944 af aan recht hebbenden, wier namen op de machtiging zijn ingevuld, tegen inname van bovengenoemde machtigingen losse bonnen uit voor de helft van de op de in geleverde machtiging vermel de hoeveelheid A-bonnen en voor de andere helft B-bonnen. Voor de maand Juli 1944 zijn geldig de A- en B-bonnen van de 49ste periode. Dr. H. A. Naber overleden. In den ouderdom van 76 jaar is de bekende wis- en natuur kundige dr. H. A. Naber te Utrecht overleden. Dr. Naber werd te Zwolle geboren als zoon van den later zoo bekenden hoogleeraar S. A. Naber. Hij studeerde aan de Amsterdamsche universiteit en promoveerde daar in 1901 in de wis- en natuurkunde. Daar na werd hij achtereenvolgens leeraar in Zierikzee en Hoorn. Talrijk zijn de werken, die dr. Naber heeft geschreven. Dr. H. A. Naber, die de broer was van prof. J. C. Naber en van de schrijfster Johanna Na ber. eveneens figuren van for maat in het Nederlandsche geestesleven, was ook mede oprichter van de Nederland sche vereeniging voor lucht vaart. Aanvallen op Duitsche bolwerken in het Oosten. DOEL DER SOVJETS IS DE VEROVERING VAN MINSK. Het roode leger is zijn of fensief begonnen teg-sn het centrale deel van het front, dat een groote, naar het Oos ten uitspringende bocht vorm de. De concentrisch op deze bocht ondernomen aanvallen richtten zich in hun opzet in het bijzonder tegen de belang rijkste bolwerken van het Duitsche front, met name te gen Witebsk, Orsja, Mogilef en Bobroeisk. Naar men in Duitsche militaire kringen aannam is het eerste operatie ve doel van de aanvallen, die ongetwijfeld als een samen hangend geheel moeten wor den beschouwd, de verovering van het belangrijke verkeers- centrum Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland. Een onder deel van deze operaties is de strijd om den autoweg tus- schen Orsja en Minsk. De strijd is zeer fel en het front is over een groote breedte in beweging. De Duit- schers ondernemen, waar dit als gevolg van den druk der Sovjet-Russische aanvallen noodig is, uit wij kbe wegingen, die door plaatselijke tegenaan vallen worden afgewisseld. De Duitsche troepen in het gebied van Witebsk, die zich uit de omsingeling hebben moeten bevrijden, hebben vol gens Duitsche berichten, voor het grootste deel ten Zuiden van Lepel gelegen nieuwe stellingen kunnen bereiken en hetzelfde geldt voor de Duit sche strijdkrachten in het ge bied van de eveneens prijsge geven stad Orsja. Geleidelijk heeft de strijd zich verwijderd van den Dnjepr en zich naar de Bere zina verplaatst. Hoewel, naar te Berlijn wordt verklaard, nog steeds groepen Duitsche strijdkrachten aan den Dnjepr vechten tusschen Lepel en Bo broeisk, speelt da strjjd zich toch meer af op den Ooste lijken oever van de Berezina in het gebied van Bobroeisk. Ook wordt gevochten op den anderen oever van deze ri vier. Hier zijn de Sovjet-Rus sische operaties er blijkbaar op gericht de stad Bobroeisk in het Zuiden te overvleugelen om haar vervolgens door een zwenking naar het Noorden in te sluiten. Indien dit plan zou slagen, zou natuurlijk ook voor de Duitsche strijdkrach ten op den Oostelijken Bere- zina-oever een gevaarlijke si tuatie ontstaan en om dit te verijdelen, bieden de Duit- schers dan ook krachtigen te genstand. De Noordelijke flank. Naast de concentrische aan vallen in de richting van Minsk oefenen de Sovjet-Rus sische strijdkrachten op de Noordelijke flank van het front in Wit-Rusland sterken druk uit langs den spoorweg van Witebsk naar Polozk. waaruit men in Berlijnsche militaire kringen meent te kunnen concludeeren, dat zij hun plan, door de Baltische staten naar de Oostzee door te stooten, nog niet hebben op gegeven. Voor Polozk zijn echter tot dusverre echter al hun aanvallen tot staan ge bracht. De Sovjets hebben in den centralen sector minstens 80 infanteriedivisies en ongeveer 15 pantsercorpsen in den strijd geworpen. Terwijl sterke bolsjewis tische aanvallen op Polozk. die van het O., 2kO. en Z. uit werden ondernomen, met uiterst zware verliezen aan menschen en materiaal voor de aanvallers konden worden afgeslagen, wonnen de bolsje wieken bij Bobroeisk en Mogi lef tegen de verbitterd vech tende Duitsche beveiligingen verder ruimte in algemeen Westelijke richting. Aan den autoweg, die van Orsja naar het Westen loopt, ontwikkel de zich een zware pantser- strijd, waarbij de Sovjets 6o tanks verloren. Herhaalde po- ~:*igen der bolsjewieken, de itsche afweerstellingen hier te omsingelen en van de flank uit aan te vallen, werden bloe dig verqdeld. Concentrische aanvallen op 't Duitsche gar nizoen van Mogilef werden in een harden strijd afgeslagen. Men houdt in Duitsche mi litaire kringen ernstig reke ning met een verdere uitbrei ding van den strijd in het Oosten. De bijzonder sterke troepenconcentraties in het gebied van Kow-el maken het mogelqk, dat de Sovjet-Rus sen, zoodra de daar aan den gang zijnde operaties verder zijn gevorderd en de Pripjet- moerassen niet langer een be letsel voor gecoördineerde ope raties vormen, hun aanvals front naar het Zuiden zullen uitbreiden.. Van het Invasiefront. TANKSLAG BIJ TILLY WOEDT VOORT. De verbitterde tankslag die ten Z.W. van Caen aan de beek Odon woedt, is voortgezet met toegenomen felheid. Onder gebruikmaking van uiterst felle ondersteuning der artillerie en onafgebroken op treden vaiw talrijke formaties slagvliegers gelukte het den Britten de puinen van het dorp Baron te bezetten, van waar uit zij met een deel hunner strijdkrachten naar het Zui den, met andere formaties naar het N.O. terrein trachtten te winnen. De aanvallen wer den echter door plaatselijke Duitsche reserves opgevangen en doeltreffend afgegrendeld. De Britten leden zware verlie zen, meldt Interinf. Cherbourg. In het gebied van Cherbourg is de toestand niet veranderd. De Duitsche steunpunten in het gebied van Cherbourg handhaven zich, evenals de nesten van weerstand, de steunpuntgroepen en de kust- batterqen ten Oosten en Wes ten van de stad. Het Ameri kaansche opperbevel voert op het oogenblik op het Norman- dische schiereiland aanzienlijke heigroepeeringen uit. Bij St. Lo. Ten Noorden van St. Lo heb ben de Amerikanen met sterke infanteriestrndkrachten. die intensief gesteund werden door artillerie en slagvliegers, twee maal een vergeefschen aanval ondernomen op de Duitsche verdedigingsinstallaties. Voor den Orne-niond. In de Seinebaai ligt nog een zeer sterke vijandelijke vloot. Meer dan 90 schepen oor- logs3chepen, vrachtschepen cn landingsvaartuigen zijn voor den mond van de Orne gezien. Kustbatterijen namen de ont schepingen vrijyrel voortdurend onder stoorvuur. Ongeveer 16 landingsbooten die Oostelijk van de Orne-mon- ding aan land trachtten te ko men. werden teruggeslagen. Waarschijnlijk was hier spra ke van een poging, het lan dingshoofd aan den Oostelijken oever van de Orne te steunen, vooral omdat de stad Cabourg. gelegen aan de'kust, tusschen Caen en Trouville, was ver overd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1