PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware afweerslag ten Oosten van de Berezina. Groote pantserslag bij Tilly breidt zich uit. ïh<» 811 ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weefc of ƒ2.42 per kwartaal. >St Franco per post ƒ2.63 per kwartaal. AttonderUjke nummers 5 ct. EI ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12è ct., minimum per adver tentie 2.05. Bi] abonnement speciale prüs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen ct. „Brieven of adrer Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 29 JUNI 1944 BIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 180 he "e va? °nrs1Dla<1 Bevestigd te: viissin0en: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578: Middelburg: Londenscbe Kaai 29 Rea tet MM, *4». tel. 3541; O».: RM. Adm. TarU.i. S.' ui 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburt Red en Adm Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L DUITSCH WEERMACHTSUHRICHT. Zware, afwisselende gevechten in Italië. Orsja en Witebsk ontruimd. Het opperbevel der Duitsche I weermacht maakte Woensdag] bekend: In Normandië lag het| a zwaartepunt van de ge- vechten weer in het gebied ten Zuidoosten van Tilly, no Gedurende den geheelen dag e vielen sterke vijandelijke in- rts fanterie- en pantserforma ties, door de zwaarste lTi,s scheepsartillerie onder- steund. ons front aan. Haar stormloop stortte ineen als gevolg van den taaien te genstand van onze dappere divisies, die den vijand door tegenaanvallen op eenige plaatsen het terrein, dat a en vorigen dag was verlo ren gegaan, weer ontruk ten. Slechts in één sector kon de vijand na een har den, wisselvalligen strijd, zijn penetratiegebied eeni- germate uitbreiden. Hij leed uiterst zware ver- liezen aan dooden en gewon den en verloor meer dan 50] tanks. Ten Oosten van de Orne werd een vijandelijke stoottroep volkomen vernie tigd. In het gebied van Cher- bourg blijven zich nog altijd talrijke steunpunten van het leger, van de marine en de - luchtmacht dapper en plichts getrouw verdedigen. Het bin nenvaren in de haven van ajii Cherbourg vormt daardoor voor den tegenstander nog al tijd een belommering, hoewel de puinhoopen van de stad in het bezit van den vijand zijn. Ook in het Noordoostelijke en Noordwestelijke deel van het' schiereiland Cherbourg hand haven zich nog eigen st-eun- punten in onwrikbare stand- a,« vastigheid. Dinsdagnacht vielen zware gevechtsvliegtuigen vijandelij ke scheepsconcentraties voor de Normandische kust aan. Een speciaal landingsschip werd in brand geworpen. Er ontstonden ontploffingen. De marinekustbatterij „York" tn\ dwong een vijandelijken torpe- ci dojager en een formatie tor- pecjpmotorbooten, die de haven van Cherbourg wilden binnen dringen, den steven te wenden Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaal beschadig den patrouillebooten verschei dene Britsche torpedomotor- booten. Zwaar vuur van de V. 1 fp* blijft onafgebroken op het ge- bied van Londen liggen. 3 Aan het Italiaansche front werd ook Dinsdag weer in den sector tusschen de kust en het ^3 Trasimeensche meer verbit terd gevochten. De vijand pro beerde opnieuw, met sterke r infanterie- en pantserforma ties, ons front te verbreken. 1 Er ontstonden zware, wissel- 'K vallige gevechten, waarin de vijand echter slechts op den i uitersten WesteQQken vleugel1 mm* terrein kon winnen. In alle overige sectoren werd hij met jgF zware verliezen aan dooden en g? gewonden verdreven. In de f zware afweergevechten ten Westen van 't Trasimeensche meer hebben de 29e pantser- grenadierdivisie, onder bevel van luit.-generaal Frei, de 4e Dvalschermjagerdivisie, onder bevel yan kolonel Trettner en de 336e divisie infanterie, on der bevel van luit.-generaal Faulenbach, voortreffelijk on-, dersteund door artillerie en luchtdoelgeschut, alle met overmachtige strijdkrachten I LI uitgevoerde doorbraakpogin- I Li gen van den vijand met bij zonder zware verliezen voor M^den tegenstander in gevechten op korten afstand steeds weer afgeslagen. In den centralen sector van het Oostelijk front du ren de verbitterde gevechten in het gebied Bobruisk en Mogilef voort. Na ontrui ming van de steden Orsja en Witebsk heeft de zware afweerslag zich verplaatst naar het gebied ten Oosten van den midden- en boven loop van de Berezina. Ten Zuidoosten van Polozk mis lukten herhaalde doorbraak- van de bolsjewie- Ten Zuidoosten van Pleskau stortten plaatselijke aanvallen van den vgand ineen. Formaties slagvliegtuigen ondersteunden de afweerge vechten van het leger en ver nietigden talrijke vijandelijke tanks, meer dan 100 vracht auto's en een groot aantal stukken geschut. Zware ge-| vechtsvliegtuigen ondernamen overdag een aanval op het station Kalingowitsli. Ook des nachts werd het bolsje wistische ra vitailleerings ver keer met succes bestreden. Vooral in de stations-emplace menten van Smolensk ontston den branden en ontploffingen. Bij verscheidene vijandelijke aanvallen op stad en haven van Kirkenaes schoten jagers en luchtdoelartillerie Dinsdag] avond en in het verloop van den nacht 77 Sovjet-Russische vliegt u igen omlaag. In hevige luchtgevechten behaalden de le luit. Dorr en luit. Norz alleen elk 12 overt winningen in de lucht. Een sterke formatie Ameri- kaansche bommenwerpers on dernam Dinsdagochtend een aanval op het stadsgebied van Boedapest. Strijdkrachten der Duitsche en Hongaarsche luchtverdediging vernietigden 24 vijandelijke vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen Dinsdagnacht af zonderlijke doelen in Zuidoost- Engelancl aan. Het Turksche parlement heeft 'r wetsontwerp aangenomen tot verlen ging met 6 maanden van den staat] beleg In 6 Turksche provinciën, 1st,in boel, Adrianopel en de Dardenetlen. - Een wervelstorm heeft groote schade aangericht in de Amerikaan- sche staten Pennsylvanie en Virginia; 126 personen kwamen om het leven, werden gewond. Toenemende druk en tegenstand aan Italiaansche front. Aan het front in Midden- Italië, waar thans een zeer hooge temperatuur heerscht. kan men een onmiskenbaar toegenomen Duitschen tegen stand van de achterhoede con- stateeren over de geheele breedte, dus van de Thyrreen- sche zee tot aan de Adriatische kust toe. Maar hiertegenover] staat een toenemende druk van geallieerde zijde. In den Ameri- kaanschen sector is een veelzij dige hergroepeering tot standi gekomen; na de vermoeide di visies van nieuwe krachten te hebben voorzien, trekt het vijf de Amerikaansche leger, krachtig ondersteund doori tanks, in den geheelen sector van Grosseto tot Perugia op nieuw ten aanval Zij winnen terrein bij Fallonia en Massa Marittima, waar echter hevige tegenaanvallen worden gele verd. Ook verder naar het Oos ten, bij Roccastrada, stooten de aanvallers op sterken af weer, hetgeen tot langdurige gevechten heeft geleid. Nadat de strijd een nacht lang voort gegaan was, slaagden de ge allieerden er des daags in en kele kilometers dichter bij de voornaamste Duitsche ge vechtslinie te komen, welke ankers heeft uitgeworpen in het bergland ten Noorden van Grosseto en van het Trasi meensche meer. Beoosten het Lago Trassimento poogde het achtste Britsche leger, waar Zuid-Afrikaansche troepen deel van uitmaken, in het gebied van Chiusi-Perugia een door braak af te dwingen. Op zich zelf staande doorbraken kwa men tot stand aan den Weste lijken oever van het meer en bij Vajano, meldt de N.R.C. In het gebied tusschen de Adriatische Zee en den Tiber werden de Duitsche terug tochtsbewegingen volgens de plannen voortgezet. Er bestaat) voortdurend gevechtscontact tusschen de Duitsche achter hoede en de Britsche troepen. De bezetting van de marine-, batterij Piombino, welke op het Italiaansche vasteland tegen over Elba was opgesteld en on. der welker vuurdekking de te rugleiding van de Duitsche troepen van het eiland succes rijk ten uitvoer is gelegd, heeft: zich, om de dreigende inslui ting door den van het Zuiden oprukkenden vijand te ontgaan, na de vernietiging van de bat terijen en van alle belangrijke bouwwerken, naar het Noorden teruggetrokken. Britten trachten Caen te omsingelen. In het verleden ligt het heden, In 't nu wat worden zal. Bllderdljk. Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee, Ir trouwe verbondenheid met hun Duit- sche kameraden. O/H P.m. Joos de Moor, overleden op 10-2-1618. Vice-admiraal. Blokkade Duinkerken] 1588. Spaansohe -Galleien 1603. O/H P.l GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Zet ook gij U derhalve In voor de toekomst van Uw» Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor Jedcren Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestplie West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturcn en bij de Nebenatcllen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt.} Sedert Zondag woedt bij Tilly, ten Westen van Caen, een pantserslag van zeer groo- ten omvang. Reeds het aantal der door de Britten tijdens de beide eerste gevechtsdagen verloren pantserwagens, dat blijkens tot dusver ontvangen onvolledige berichten, min stens 110 bedraagt, vormt een maatstaf voor het buitenge woon groote gebruik van strijdkrachten aan Britsche zijde. Ten Z.O. van Tilly konden de Britten aanvankelijk plaat selijke vorderingen maken. In een smallen sector rukten zij met enkele pantserwagens in de diepte op en passeerden den straatweg CaenVillers Bocage. Nadat vervolgens met mas sale strijdkrachten tot een nieuwen aanval was overge gaan, drongen de Britten tot het ten Z.O. van Tilly gelegen Granville door, waar de op- marsch werd gestuit. Dinsdagochtend breidde de pantserslag zich zoowel naar het Oosten als naar het Wes ten verder uit. Het Britsche opperbevel wierp talrijke nieu we gevechtsformaties in den strijd, die thans van Caen tot aan het gebied van Bay-eux over een frontbreedte van 25 tot 30 km storm loopen op de Duitsche stellingen. Bijzonder verbitterd wordt op 8 km ten Zuiden van Caen gevochten, waar de Britten een bijzonder aanvalszwaartepunt hebben gevormd, in de hoop van daar uit naar de Orne ten Zuiden van Caen te kunnen doorbre ken. Definitieve berichten over het verloop en den afloop van deze gevechtshandelingen zijn momenteel nog niet be schikbaar. Volgens de eerste berichten werden tot dusver 29 Britsche pantserwagens in brand geschoten of door wa pens voor den strijd op korten afstand vernietigd. Ook de zware kanonnen der moderne Britsche slagschepen hebben in den verbitterden af weerslag bij Tilly ingegrepen. Verscheidene uren lang namen zij de Duitsche stellingen krachtig onder vuur. Ter ver mijding van verliezen besloot de Duitsche leiding haar linies bij Bauray eenige kilometers terug te nemen. Bg Cambes, ca. 6 km ten Noorden van Caen, zijn even eens zware pantsergevechten aan den gang. Ondanks hen- haalde mislukkingen, vallen de Engelschen hier steeds weer aan. Zij schijnen besloten te zijn, zich ook met de zwaar ste bloedige offers in het be zit van de stad te stellen. Binnen zeer korten tijd werden I hier 53 Britsche tanks vernie tigd. VIJAND DRINGT ARSENAAL VAX CHERBOURG BINNEN. In een harden strijd van man tegen man is de vijand het arsenaal van Cherbourg binnengedrongen. Nog steeds handhaven zich in de stad en het havengebied eenige Duitsche nesten van verzet, die den vijand nog bloedige verliezen veroorzaken, meldt de oorlogscorr. van het D.N.B. De op het schiereiland Jo- bourg, de NW. punt van het schiereiland Cotentin, inge sloten Duitsche gevechtsgroep, heeft tot dusver alle vijande lijke aanvallen afgeslagen en den aanvaller steeds weer ver liezen toegebracht. De vernielingen in Cherbourg. Over de vernielingen aan de haven- en vesting-installaties van Cherbourg verneemt In- terinf, dat de bijna 1000 meter lange kade, die de groote 'en de kleine reede van Cherbourg scheidde, en die talrijken schepen gelegenheid bood tot meren, en die tevens de kleine reede naar de zeezijde be schermde, door mijnontplof- fingen op 9 plaatsen zoo zwaar is veiwoest, dat hij bijna over zijn geheele lengte naar buiten werd geworpen. Nabij deze kade is het grootste droogdok van Cherbourg vernield. Het arsenaal van de oorlogshaven, dat aansloot bij het droogdok en bijna even groot was als de stad Cherbourg, heeft drie. groote havenbekkens. De toe gang tot de voorste haven is door een blokkeeringsschip versperd, de sluizen naar de 2 andere havens, de bruggen en spoorverbindingen zijn opge blazen, evenals 7 vrij groote docks. Door de vernieling der sluizen loopen de havenbek kens bij eb droog. Alle overige werfinstallaties, kranen, trans portmateriaal en dergelijke zijn volkomen vernield. Het zeestation en de handelshaven, welke laatste alleen door slui zen bevaarbaar was gemaakt, zijn eveneens versperd, kaden en de toegangswegen naar het zeestation zijn opgeblazen. Door explosies heeft men eveneens de mogelijkheid opgeheven om met schepen in de han delshaven aan te leggen. Het als een vinger naar het Noor den wijzende complex van het zeestation met een spoorweg- Iinstallatie over 8 rails, is met 1 wagonladingen springstoffen tot onherkenbaarheid toe ver woest. Ook de toegang naar de kade aan do Westzijde en de kade France zijn versperd. TRANSPORTVLOOT VOOR DE ORNE. Van welingelichte Duitsche militaire zijde wordt aangeno men, dat de geallieerden het plan hebben, tot groote opera ties aan de monding van de Orne over te gaan. Voor dit gebied lirt op het oogenblik een groote geallieerde trans- portvloot. De schepen zijn ge heel in nevelsluiers gehuld. Slechts een klein deel van deze schepen kon zijn inhoud op lichters overladen, die het oor- logsmaterieel dat deze bevat ten, aan land hebben gebracht, meldt de Tel. De geallieerde vloot voor de monding van de Ome is zwaar geëscorteerd door oorlogssche pen. Vliegtuigen patrouilleeren er omheen en kabelballons, die tot in de wolken reiken, vor men een ernstige belemmering voor aanvallende vliegtuigen. Desondanks heeft een Duitsch eskader gevechtsvliegers een aanval op deze vloot gewaagd en blijkbaar met succes, want er zijn zware ontploffingen ge hoord aan boord van enkele schepen. Duitsche kustbatterijen heb ben eveneens het vuur op de geallieerde vloot geopend en een transportschip van 5000 ton door enkele voltreffers in de midscheeps in brand ge schoten. IN STADSGEBIED 200 GR. BROOD OP AARDAPPEL BON Nr. 27. Tot en met Zaterdag 1 Juli a.s. zal, uitsluitend -in het stadsgebied, op d.e met 27 ge nummerde aardappelbonnen der stadskaarten 200 gr. brood per bon beschikbaar worden gesteld. De met 27 „land" ge merkte aardappelbonnen van de landkaarten en de met „Toe slag 27' gemerkte bonnen van de toeslagkaart, worden niet aangewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1