DSGmiT Voor allle twee< KALK MET D! Lekkere kelktabletjes met Vi tamine D: die ervoor zorgt, 'dat hun lichaam werkelijk ialies uit de bouwstof kalk Jtaait. Sterke tandjes en ste vige beenderenl JPAKKET De Vloer die zijn goeden, ouden naam gestand doet! Breda, Lachappelltstr, 12, Tel3970 OP EIK AKKERTJE" STAAT DIT MERK UW WAARBORG VOOR ECHTHEID Eigen fabrieken 250 filialen RIGOUREUZE CONTROLE OP WAREN UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Met ingang van 1 Juli. De vervaardiging en verzen ding van artikelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de overheidsmaatregelen voor het bedrijfsleven, zijn verboden. Ter eontroleering van dit ver bod zal van 1 Juli 1944 af. alle warenuitvoer naar Duitsch- land aan een streng en rigou reuze controle worden onder worpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expe diteurs met vrachtauto's of met schepen naar Duitschland wil verzenden, moet tevoren het bewijs van een speciale vergunning hebben verkregen. Zonder dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de verschepers het aannemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs moeten verschillende gegevens worden overgelegd. Op de geheele regeling besta; slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zonder speciale vergunning uitgevoerd worden, n.l. a) kolen en cokes; b) goederen, die tot de reis bagage behooren en als reisbagage worden opgegeven. Een aanvullende controle vindt plaats door de douane-beambten. Tot dat doei moeten de bewijsstukken in zake den toegestanen uitvoer bi; verzendpapieren worden geveegd. De formulieren voor den u van goederen, vallende onder ressort van de instanties voor den landbouw en de voedselvoorziening, worden op de reeds gebruikelijke wijze door de Nederlandsche markiorgani- saties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goederen 'kunnen bij alle spoorweg stations, bij alle expediteurs en bij de drukkerij Elco in Amsterdam, als in den handel zijnd drukwerk wor den verkregen. MELD JE AAN t Nederlandsche Jongens van 1618 Jaar, Woensdag 28 Juni kun Je Je 9 tot 14 uur in Den Haag, gebouw Amiticia, Westeïnde, nog laten keu ren voor het volgende weersport- kamp in een der mooiste streken var Duitschland. Reiskosten worden ver- Vele honderden van Je kameraden trokken er reeds op uit en genoten in een prachtige omgeving van zon, sport enz. enz. Volg dit voorbeeld. Pattoons mogen deze maand niet als vacantie aanrekenen en moeten hel loon doorbetalen. Benut de kans, welke Je hier geboden wordt en meld Alleen Jonger in WETTELIJKE REGELING MINIMUM HYPOTHEEK RENTEN. De persdienst van het depar tement van financiën deelt het volgende mede: Reeds in April 1942 werden de notarissen in kennis gesteld met richtlijnen inzake mini mum-hypotheekrenten, welke de overheid in acht genomen wenschte te zien bij de afslui ting" van eerste hypotheken op gebouwde eigendommen. Voor zulke hypotheken behoorde een rentevoet van ten minste 4. 's jaars te worden overeenge komen. Een ander vloeide voort uit den wensch om een sterke daling den rentevoet te vermijden, teneinde groote schokken In .de ontwikkeling van het rentepeil te voorkomen, wan neer na het einde van den oorlog een opwaartsche druk zich, gelijk verwacht mag worden, zou kunnen manifesteeren. Als algemeene n werd een rentepeil van Si vaard (ook voor pandbrieven) w; bij de hypotheekrente op minimaal 4 gesteld diende te "^vordert aan het hypotheekbankwezen, dat belangrijke taak bij den wederopbouw zal hebben te vervullen, niet de levensbasis te ontnejnen. Van deze richtlijnen kon de naleving niet door wettelijke sancties worden gewaar borgd, hetgeen 'n onbevredigenden toe stand in het leveo riep. Thans is dan ook overgegaan moeten worden tot het uitwerken van een wettelijke regeling, waarvan de afkondiging eer lang kan worden tegemoet gezien. Onder de aandacht van be langhebbenden wordt gebracht, dat daarbij een voorziening wordt getroffen, ingevolge wel ke ter zake van eerste zoowel als verdere hypotheken, die van 27 Juni 1944 af worden aange gaan in strijd met de beginse len van het af te kondigen be sluit, van rechtswege een rente van 4 's jaars zal zijn ver schuldigd. Tevens wordt er op gewezen, dat ook het voldoen en aannemen van een lagere 'rente dan 4 Js jaars, ingeval een rente van 4 of meer is overeengekomen of wettelijk vastgesteld (het in den voor- gaanden zin bedoelde geval) is verboden, terwijl i overtreding za.1 kunnen worden gestraft met een geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden. De secretaris-generaal van het de partement van financiën zal overi gens de bevoegdheid hebben, zoowel in het algemeen als voor een bepaald geval uitzonderingen op de bepalingen van het toesluit toe te staan, uiter aard eerst nadat het zal zijn afge kondigd. Hierover zulten t.z.t. nad^< mededeelingen volgen. DE DUISTERE POORT 37) door Léonce Prache. ..Ja zeker", antwoordde Haantje vriendelijk. „Ik zal u mijn gereedschap dadelijk ge ven". Eis brave Haantje boog zich over een kistje, dat op de rechter treeplank van zijn auto stond en begon daarin naar het gevraagde te zoeken. Het duurde eenigen tijd, voor dat hij had wat hij zocht. Intusschen was 'een andere man uit den stilstaanden auto gekomen en liep zachtjes ach ter den auto langs, waarin zich Gilberte bevond, om op die manier bij het linker por tier te komen. De jongeman, die zooeven had gespróken en vO-jens ge laatstrekken verborgen waren achter een diep over zijn oogen getrokken pet en een enormen stofbril, was links van Haan tje gaan staan, onder voor wendsel van te zien. wat hg in zgn gereedschapskistje rom melde. Op die manier was hij vlak bij het rechter portier aangekomen. Op dat oogenblik naderde de chauffeur. Het tooneel, hetwelk zich daarna afspeelde, was van een verbijsterende snelheid. De chauffeur pakte Haantje on der zijn armen en gaf hem een stomp op het hoofd. Daarna slingerde hij hem met kracht naar den kant van den weg. Terzelfder trjd openden zoo wel de man met de pet als zijn medeplichtige aan den an deren kant ieder het portier, waar zij bij stonden, en spron gen. snel naar binnen. Dè chauffeur sprong achter het stuur en voordat Haantje, die aan den kant van den weg lag, nog precies wist wat er gebeurde, had de man het contactsleuteltje omgedraaid, 4en motor aangezet en den wagen op gang gebracht. Wel dra was hij achter een stof wolk verdwenen. Onwillekeurig was Haantje opgestaan en had hij een Saar passen in de richting van en wegrijdenden auto gedaan. Het was evenwel alles zoo snel in zijn werk gegaan, dat de wagen al eenige meters van hem af was en reeds een ta melijke vaart had, voordat hg zich precies bewust was, wat er gebeurde. Er was geen den ken aan, dat hij de vluchtelin gen nog kon inhalen. Mismoedig ging hij op een treeplank van -den achterge bleven auto zitten. Tranen welden in zijn oogen. Dat hem dat nu juist moest gebeuren! Hij maakte zich tal van ver wijten en schold op zichzelf, dat hij niet voorzichtiger was geweest, maar daarmee was de lieve Gilberte niet terug- Hij kqn zich wel voor het hoofd slaan, als hij eraan dacht. Hij moest hier vandaan en dokter Luzier zien te waar schuwen. Zoo snel mogelijk. Vanzelf wendde zijn blik zich naar den auto, die daar nog zoo rustig op den weg stond. Hij tilde den motorkap eens pp en zag al gauw wat eraan mankeerde. Blgkbaar hadden de mannen niet erg veel voor zorgen genomen om het defect te simuleeren. Een paar bou gies waren losgedraaid en het VERWARMING RUIMTEN BIJZONDERE DOELEINDEN Aanwijzing brandstofbonnen., Van 24 Juni 1944 t/m 30 April 1945 geeft elk van de bonnen „brandstoffen een een heid le periode", „brandstoffen een eenheid 2e periode", „brandstoffen een eenheid 3e periode" en „brandstoffen een eenheid 4e periode" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzon dering van fabrieksturf Be doelde bonnen> waarvan de on dergrond in paarsekleur is uitgevoerd, komen voor op de bonkaart W 406, welke kaart de distributiediensten voor het stookseizoen 1944/45 in één of meer exemplaren zullen uitrei ken aan kleinverbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particuliere verbruikers in verband met verwarming van ruimten voor bijzondere doel einden. Te dure ijsjes. Nadat er in het vorige sei zoen reeds vrij. krachtig was opgetreden tegen honderden rjsbereiders. die de prijsvoor- schriften hadden overtreden, is er dit jaar een nog forscher optreden te verwachten. Dit ondervonden reeds eenige ijsbereïders in het Oosten van het land, die voor den Arnhem sehen inspecteur voor de prijs- beheersching hebben terecht gestaan. V. Talammi uit Alme lo. in 1943 al met 10.000 be boet, kreeg nu wegens -tret vra gen van 50 en 25 cent voor porties, die slechts 25 en 15 cent mochten kosten, een boe te van 20.000. Zijn zaak is voor 2 jaar gesloten en hem werd voor dien tijd het beroep van ijsbereider verboden. G. J. Looman te Apeldoorn bereken de 10 cent, waar het hoogstens ly» cent mocht zijn en kreeg 5000 boete. G. M. A. Belfi, eveneens te Apeldoorn, is met 2000 beboet. In plaats van 5 en 15 cent, vroeg hij 10 en 25 cent. Hoofdredacteur: 3. C. Visser, Vltssin- gen (afw.K Algemeen redacteur: M. Geerse. Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd. Vlissingen en J. P. Pb. Doorenbos, Middelburg; GewesteL nieuws: H. van Benthem. Goes en R. F. H. L. Soodag, Oostburg; Haagscb redacteur: E. Siderius; Advertentiechef: voor Middelborg: C. P. BuUs, voor Vlissingen S. Rükeboer. ter voorkoming van opdrijving hypotheekrenten onverminderd van kracht blijven. contact was verbroken. Haan tje had het euvel spoedig her steld en toen hij den motor aanzette, hoorde hij hem met genoegen ronken. Hij zette zich achter het stuur en reed snel weg. HOOTDÊTÜK XVT. Wederom gevangen. Toen Gilberte de twee man nen plotseling haar auto zag binnenkomen, was zij hevig ge schrokken. Een kreet van wanhoop had zij niet kunnen onderdrukken, want als bij instinct bad zij gevoeld, dat haar aanranders met Gontran de Brenne in velband stonden en haar dit keer niet zouden paren. Zij kon er zich spoedig van overtuigen, want de* jongeman met de pet over zijn oogen had zijn hoofddeksel ec zgn stofbril afgezet en het spot tende gezicht van den neef van mevrouw van Arsonval, dat weinig goeds voorspelde, was te voorschijn gekomen. Gilberte was als verlamd van schrik. Met een zwakke stem kon zij nog om hulp roepen: ..Haantje! Haantje!" Maar haar geleider kon haar niet meer bereiken... „Probeer hem maar niet te roepen, freule Gilberte. Het zal u niet baten. Dit keer ben ik zelf maar eens opgetreden. Tenslotte kan. men toch altijd nog het beste vertrouwen stel len in zich zelf", spotte de Brenne, terwijl hg een blik vol haat op het jonge meisje wierp. „Al3 u met me had willen trouwen, dan zou alles Flipje deflesschen> trekker! Mil Kón Ik xe maar bij U weg trekken die Jecge Rilno- Besacbenï Geef ra ons terug. Schóón want beschimmelde feschfes en .potten bezorgen onse spoehnschines extra last) Chirurgische ploegen Ned. Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft in sa menwerking met de plaatselij ke Roode Kruïs-afdeelingen, in al die gemeenten van ons land, waar twee of meer chirurgen zgr» gevestigd, z.g. kleine chi rurgische ploegen geformeerd. Deze ploegen hebben tot taak om uit te rukken naar plaat sen, die door een ramp zijn ge troffen en waarbij het aantal gewonden zoo groot is, dat de ter plaatse gevestigde chirur gen den stroom niet meer kun nen verwerken. Het personeel van zulk een ploeg bestaat uit één chirurg met een assistent en twee drie verpleegsters. Als mate riaal voeren zij mee een chirur gisch instrumentarium, ver band- en narcosemateriaal, lin nengoed en zoo noodig ge droogd bloedplasma. De voor naamste taaie van deze ploegen is om de operatieve capaciteit van bestaande en nog intact zijnde ziekenhuizen te vergroo- ten. Wanneer in de getroffen plaats geen ziekenhuis is of wanneer het ziekenhuis is ver nield, kunnen de chirurgische ploegen in ieder geval eenige voorloopige chirurgische hulp bieden, b.v. in een noodzieken huis, gebouw voor wijkverple ging e.d., totdat de afvoer der gewonden naar elders kan ge schieden. In Zeeland is een dergelijke ploeg geformeerd te Goes, ter wijl in Vlissingen de vorming van ceen ploeg in voorberei ding is. heel anders zijn afgeloopen. Wat zouden/U dan een hoop moeilijkheden zgn bespaard gebleven!" „Ik trouwen met iemand als u!" riep Gilberte veront waardigd uit. „Ik zou nog liever sterven!" „Nou, daarin zul je je zm krijgen, liefje. Een heelen tijd geleden heb ik me dat al voorgenomen". Ondanks al haar moed was Gilberte door deze mededee- ling als verlamd van schrik. Zij probeerde nog te roepen en zich, te verzetten. maar Gontran de Brenne pakte haar ruw bij een arm en siste haar in het oor: „Hou je stil! Je tante van Arsonval, mijn goede nicht, heeft er niet zoo'n omslag bg gemaakt, toen zij hst tijdelijke met het eeuwige verwisselde!" Deze slag w,ps voor Gilberte te hevig. Haar knappe ge zichtje verbleekte plotseling, haar oogen kregen een sta rende uitdrukking en zachtjes •viel zij bewusteloos in den auto op den grond. „Dat is prachtig!" spotte Gontran de Brenne. „Zoo kun nen we rustig genieten van dit morgenritje. We zijn er toch maar uitmuntend mee geslaagd". Da onverlaat kruiste zijn armen en scheen zich in droo- merijen te verdiepen en zijn metgezel, die naar het uiterlijk een bediende was, bleef volko men koud on onverschillig bij hetgeen er naast hem gebeur de. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2