PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het groote zomeroffensief der Sovjets begonnen Versterkte Amerikaansche druk op Cherbourg. qii ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot ƒ2.42 per Kwartaal. Franco per post ƒ2.63 per kwartaal. -Afzonderlijke nummers 5 ct. in Ci ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct-. minimum per adver- 1 v< rentie J 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties d- H (maximum 5 regels» öS cent, dienstaanvragen en dienstaanble- 1,1 dingen ct. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 24 JUNI 1944 DIT NUMMER BESTAAT lS7ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 177 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr, 58-60. tel. 10 (2 UJnen». Redactie na Kantoortijd tel. 57S; Middelburg: Londensche Kaai 29. Red. tel. 3521. Adm. tel. 35*1; Goes: Red. en Adm. Turf Kade 15. teL 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; OostburtRed. en Adm. Breedcstraat 45. tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. HEVIGE STRIJD TER WEERSZIJDEN VAN WITEBSK. De Berlijnsche A.N.P.-cor- respondent meldt: Officieele Duitsche nuU- tairo kringen deelden Vry- dag mede, dat het roode le ger in den centralen sector tot het groote offensief is overgegaan. Nadat kort geleden een be perkte activiteit van Sovjet- Russische patrouilles was ge constateerd, is voor een paar dagen een krachtig artillerie vuur ingezet, dat van Duitsche zrjde werd beantwoord. Deze artillerie-activiteit beperkt zich overwegend tot de gebie den van Tarpopol, Kowel en Witebsk. In tegenstelling tot de oorspronkelijke verwach ting, dat de Sovjet-Russische legerleiding haar offensief in het Zuiden in de richting van Roemenië- en wellicht Hongarije zou beginnen, schijnen de Sovjet-Russen dus thans hun aanvallen voorloo- pig naar het Westen te willen richten. Het zwaartepunt van den Sovjet-Russisehen aanval ligt bij Orsja, waar de Sovjet- Russische legerleiding om te beginnen een divisie in den strijd heeft geworpen. Volgens Interinf. is het of fensief Donderdagmiddag be gonnen. De bolsjewisten vie> Ier. met zeer krachtig gebruik van artillerie en onophoudelijk gebruik van slagvliegers niet minder dan 24 maal van den middag tot den avond ter weerszijden van den autoweg SmolenskOrsja aan. Alle aanvalleai stortten ineen. Een tweede offensief ligt Z.O. van Witebsk, waar de Sovjets aanvielen met 7 di visies infanterie, sterke for maties tanks en verscheidene honderden 'slagvliegers. Des avonds behaalden zij een pene tratie aan de rivier Obol. Vrij dagmorgen waren de gevech ten om deze penetratieruimte nog in vollen gang. Ook ten Zuiden van-het meer van Pleskau, en aan het Nar- wa-fiont is het gedeeltelijk tot levendige gevechtshandelingen gekomen, die echter slechts afleidingsacties geacht moeten worden. Zoo moet men ook de aanvallen zien, die de Sovjets op verschillende plaatsen van den Zuidelgken vleugel van hot Oostelijke front gericht hebben op de Duitsche, Roe- meensche en Hongaarsche li nies. Do groote pauze aan het Oostfront geëindigd. Met hst begin van het bol sjewistische zomeroffensief over een frontbreedte van voorloopig 150 km in den cen tralen sector van het Ooste lijke front, schijnt de door de geallieerden voorbereide alge- meene concentrische aanval op Europa thans begonnen te zijn, schrijft de militaire cor respondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Hij schrijft o.a.: De groote pauze aan het 2000 km lange Ooste lijke front moet sedert Don derdag als geëindigd be schouwd worden. Op 22 Juni, den derden verjaardag van het begin van de krijgsopera ties tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, zijn de bolsje wisten met de verwachte aan- valsoperaties begonnen. Het offensief van den vijand gaat van dien frontsector uit, die voor de bolsjewisten het mees te achter gebleven is. Voorloo pig gaat hst er dus eerst om de gevaarlijke bocht van het Duitsche front op té heffen, waarbij ongetwijfeld de bedoe ling voorzit om door een door-, braak het dichte verkeersnet in de richting der Baltische landen te veroveren en om zoodoende het' Noordelijke Duitsche front van het Zuide lijke front te scheiden. Het ge bied van het offensief strekt zich uit- van de streek rondom Mogilsf tot Sirotino, dat ten N.W. van Witebsk ligt. Het zwaartepunt van de bolsjewis tische operatie is het gebied van Witebsk zelf, dat door den vijand van twee kanten bo- stormd wordt. Ten Zuiden van den auto weg vormt Orsja het tweede punt, waarop druk wordt uit geoefend. waardoor de groot ste en breedste verkeersader in het Westen d'er Sovjet-Unie wederom het tooneel van een grooten veldslag belooft te worden. 'Met hst begin van den slag om dezen grooten autoweg naar Minsk is een nieuwe reeks veldslagen be gonnen. De Duitschers zijn sedert maanden hierop voorbereid. Zij hebben het uitgestrekte front op zijn. voornaamste punten in vérgaande mate kunnen versterken. LUCHTGEVECHTEN BOVEN ROEMENIË. Volgens Intsrinf. zgn for maties Amerikaansche bom menwerpers. die Vrijdag boven Rosmeensch gebied versche nen, met succes door Duitsche en Roemeensche jachtvliegtui gen v en gecqpcentreerd vuur der luchtdoelartillerie aange vallen en bestreden. Reeds is bevestigd, dat 16 viermotorige bommenwerpers neergescho ten werden.' uuivcnvoorae 1 1547— 1610. Inneming van den Briel 1572, Ook thans weer strijden Nederlanders ontzet van Leiden 1574, Admiraal voor Europa's vrijheid ter zee, ir 1575, blokkade van Duinkerken 158S, trouwe verbondenheid met bun Duit- Cadix 1596. O/H/Fmsche knmsrac O/H/Pm Zet GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! K gij dernalve in voor de toekomst van Uw VolK i meldt U als vrijwilliger, bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor -.ederen Nederiander vac 1745 jaar en Kar. geschieden bij de Manneannahmesteüe West Zweigstelle Niederiande te Utrecnt, a!le Hafen- en Ortskominacdanturer. en olj de Nebenstellen der Waffczi SS. alwaar tevens alle gewensefcte inlichtingen worden verstrekt. ZfcESLAG OP DEN STILLEN OCEAAN. Het Japansche hoofdkwar tier heeft Vrijdagmiddag het volgende communiqué uitgege ven: Onze gecombineerde vloot- eenheden hebben op 19 Juni 3 vijandelijke groepen ontmoet en terstond den aanval geo pend. De slag werd op 20 Juni voortgezet. In dit tijdsbestek werden door onze eenheden tot zinken gebracht of zwaar be schadigd: 5 \ijandelijke vlieg kampschepen, minstens 1 slag schip, terwijl ruim 100 vijande lijke vliegtuigen werden neer geschoten. Onze eenheden brachten den vijand echter geen beslissenden slag toe. Onze verliezen bedragen: 1 vlieg tuigmoederschip, 2 hulp tank schepen 'en 50 vliegtuigen. Luchtaanval op de Andamanen.. 35 geallieerde bommenwer pers en jagers hebben Woens dagochtend een aanvalspoging gedaan op de haven Port Blaer op de Andamanen in de Golf van Bengalen. De daar gele gerde Japansche eenheden schoten 6 machines omlaag en beschadigden 4 andere toestel len. De overige vliegtuigen keerden toen terug Aan Ja pansche zijde werd slechts een kleine boot beschadigd en in brand geworpen. Maurice Chevalier ter dood veroordeeld. Het Fransche comité in Al giers heeft meer dan 270 Fran sche kunstenaars ter dood ver oordeeld, die in het moeder land, speciaal in Parrjs, wonen. Hun „misdaad" bestaat daarin, dat zij niet emigreerden, doch hun land trouw bleven. Onder de veroordeelden bevinden zich kunstenaars, die in de geheele wereld bekend zijn, zooals Maurice Chevalier, Harry Baur, Daniëlle Darieux, Paul Valery en Raimu. (C.D.) Umberto van Savoye heeft het nieuwe kabinet Bonomi beëedigd. Het kabinet is niet op het Huis Savoye beëedigd. De Finsche gezant Procope is Woensdagavond met twee legatiera den uit Washington vertrokken om zich naar Finland te begeven. ZWARE GEVECHTEN IN FINLAND. Óp de Karelische landengte bleef de druk van de Sovjet- aanvallen, volgens het Fin- sehe weermachtbericht, ge richt op het gebied ten N.O. van Viipuri, waar Donderdag de zwaarste gevechten 2ijn ge leverd. De Sovjets slaagden er in 2 kleine penetraties tot stand te brengen, die echter beperkt zijn. Andere aanvallen werden bloedig afgeslagen. Op do landengte van Aunus zetten de Sovjets hun druk ten Oosten van Lot* Nanpelto voort. Het bruggenhoofd ten Zuiden van Syvaeri werd ont ruimd. Op de landengte van Mae- selkae hebben de Finsche troe pen zich in de afgeloopen da gen overeenkomstig de plan nen op kortere verdedigings linies teruggetrokken. Hierbij werd "de stad Povsntaa prijsge geven. De Sovjets vielen Donder dag na hevige voorbereiding door de artillerie opnieuw de Finsche stellingen brj Kar- Humaeki aan. De aanval werd afgeslagen. In het Oostelijke deel van de Finsche Golf werd een vij andelijk bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In het Noor delijke deel van het eiland Koivisto hebben de Sovjets voor'hun gelande troepen ver sterkingen aangevoerd. In to taal werden 36 Sovjet-vlieg tuigen neergeschoten. HET NIEUWE WAPEN. Uit de door Duitsche verken ners boven het Zuid-Engelsche gebied genomen foto's blijken, naar het D.N.B. verneemt, om vangrijke vernielingen van mi litaire objecten. O.a. geeft een groot drijvend dok zware be schadigingen -te z.ien. Verschei dene voor anker liggende sche pen maakten slagzij. Drie schepen van middelbare ton nage, die uit de haven verwij derd werden, werden brandend waargenomen. Naar het schijnt zijn in de haven vrij groote petroleum- en benzineopslag plaatsen op vernietigende wijze getroffen. Ook in de spoórweg- en andere verkeerswerken, vooral echter op het overlaad- station, werden vrij groote hia ten geconstateerd. In verband met stagnatie in onze papiervoorziening bestaat de mogelijkheid, dat ons blad volgende week, van Maandag af, één of meer da gen niet zal kunnen ver schijnen. In hft gebied-van Cherbourg versterkten de Amerikanen hun druk op den uitersten verdedigingsgordel der ves ting, vooral vanuit het Z. en ZjO. Op eenige plaatsen ge lukte het hun, tussehen de Duitsche kazematten met be trekkelijk zwakke krachten door te dringen. Pogingen om de kern der Duitsche verdedi gingswerken te overvallen, werden echter alle afgeslagen. In den Z. sector van dit front bestookten batterijen van het Duitsche leger en de ma rine met goede uitwerking vijandelijke stellingen, troepen bewegingen en pantserconcen traties. Gelijktijdig beschoten de vijandelijke kanonnen het gebied van de vesting, gevolgd door aanvallen yan vijandelijke bommenwerpers. 36 vijandelij ke machines werden daarbij neergeschoten. Duitsche kust- batterijen namen met goed re sultaat deel aan de beschieting van de vijandelijke doelen te land. Ook voor de Westzijde van- het schiereiland Cotentin kon den herhaalde luchtaanvallen op batterijstellingen worden afgeslagen. Verminderde activiteit <n de overige sectoren. In de andere sectoren van het Normandische landings- hoofd is de activiteit aanmer kelijk minder geworden. Ten Noorden van Caen zijn dë Brit ten reeds sedert 14 dagen tot de verdediging overgegaan, meldt Interinf. Ook in de' zóne Tilly—Caumqnt, waarom de laatste dagen nog hevig ge streden werd#hebben de Brit ten zich na de zwa^'e pantser- verliezen van hun vergeefsche aanvalsacties thans ingégra- ven en zich op het defensief ingesteld! Slechts ten Oosten van de mond van de Orne legde de' derde Britfeche pantsergrena- dierdivisie nog vrij sterke ac tiviteit aan den dag en wel door de pynlijke dwangpositie. De Britsche stellingen daar werden door succesvqjle Duit sche operaties zoover inge drukt, dat het Britsche lan- dingsverkeer thans voortdu rend onder het vuur vap de zware Duitsche artillerie ligt, zoodat de noodzakelijke aan voer van troepen, wapens en ander oorlogsmateriaal voor de Britten in dit gebied slechts met zeer groote verliezen kan geschieden. In het geheele invasiegebied, vooral echter op de voornaam ste landingsplaatsen aan de Seinebaai, blijft het weer slecht, waardoor het landen door middel van de gebruike lijke kleine vaartuigen zeer be moeilijkt wordt. Verkennings vliegtuigen hebben overal in de Seinebaai vele gestrande landingsvaartuigen waargeno men, die sinds eenige dagen in ie branding liggen. VOLGENDE WEEK SLECHTS 2 K G. AARDAPPELEN. Gedurende de week van 25 Juni tot en met 1 Juli a.s. zal men op de bonnen reser ve A 56, B 56. C 56, D 56 en E 56 twee kg aardappelen per bon kunnen koopen. Houders van toeslagkaarten voor bijzondëren arbeid kunnen op den bon res. M 49 twee kg, op den bon res. M 53 één kg en op den bon res. M 55 een half kg aardappelen koopen. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat op deze bonnen pas op Maandag 26 Juni a.s. aard appelen mogen worden ge kocht of afgeleverd. MOEDER MET HAAR DRIE KINDEREN OMGEKOMEN. Woensdagmiddag tusschen 5 en 6 uur zijn in de keuken van een woning aan den Rielsche- weg te Tilburg, bewoond door de familie van der S., de 33- jarige vrouw en 3 dochtertjes van resp. 5, 3 en 2 jaar, door gasvergiftiging om het leven gekomen. Toen de man des avonds om 6' uur thüis kwam, deed hij de ontstellende ont dekking. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht dat een van de kleintjes spelendenvijs het gaskraantje nad opengedraaid en dat de moeder het eerst be wusteloos was geworden. Prijzen van borstelwerk van inlandsche vezels. In de Staatscrt. van 15 .Juni j'.i? een prijsvoorschrift ge publiceerd, waarin de prijzen, die voor borstelwerk, vervaar digd uit inlandsche vezels, heide, bunt of paan,' ten hoog ste mogen worden gevraagd, zijn vastgelegd. Hiermee zijn alle prijsvaststellingen voor borstelwerk van inlandsche ve zels, die tot nu toe zijn gege ven, komen te vervallen. Zware straf voor .smokkelaar. De economische rechter te Alkmaar heeft den Maastrich tenaar M. F. van Thor, die wagonladingen met veldvruch ten naar Duitschland smok kelde, tot 2 jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. De man had o.m. wagons vol met uien in Zeeland vervoerd. EXTRA KEURINGEN. Het ^SS-Ersatzkommando deelt me de: Wegens de zeer vele aanmeldin gen zal nog een extra keuring wor den gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw „Aml- citla", Westelnde 15 en Dinsdag 27 Juni In Amsterdam "an 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS. Dam 4. waar iedere gezonde Nederlander zich xkan aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS In Nederland. Tijdens da keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Officier in de Vaffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Alle inlichtingen en gratis reis biljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Ne benstellen der Waffen-SS; Amster dam. Dam 4: Alkmaar. Langestr. 56; Heerlen, Saroleastr. 25: Groningen, Heerenstr. 46; Enschede, Hengelo- schestr. 30 en eveneens bij het SS- Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5. Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1