PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT - ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement Bpeciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 23 JUNI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 176 De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel, 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turlkade 15, tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Ooatburt,: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Amerikanen vallen de vesting Cherbourg aan. De druk der Amerikaan sche [■*4 troepen op het front aan de A landzijde van Cherbourg is in het geheele gebied der verde- digingszones versterkt. Nadat Amerikaansche stoottroepen, die uit het Z.W. trachtten de vesting te naderen, bloedig waren afgeslagen, naderden den volgenden dag uit het Z. en Z.O. vrij sterke Amerikaan sche formaties met gepantser de verkenningsstrijdkrachten den buitensten verdedigings gordel, waarbij' zij gevoelige verliezen leden. Vijf gepant serde verkenningswagens er verscheidene gepantserde troe pentransportwagens werden vernield, Eenige werken in het voor terrein, die tijdelijk in Ameri kaansche handen gevallen wa ren, werden door een verras senden aanval door de Duit- schers heroverd. De Amerika nen verloren daarbij talrijke dooden en verscheidene gevan genen. Stryd om dorp Hottot. United Press bericht, dat de Duitsche troepen voor het midden van het geallieerde bruggenhoofd fantastischen tegenstand bieden tegen de ge allieerd© pogingen, den weg HottotTilly te zuiveren. De Duitsche scherpschutters, ma. chinegeweerpatrouilles en ka nonniers verdedigen met de ;rootste vastberadenheid het Jorpje Hottot (ten Z. van Til ly), waarom reeds 36 uur lang zonder onderbreking hevig wordt gevochten. Duel der zware wapens. Terwijl de geallieerden de Duitsche linies in de sectoren TillyCaumontBerigny ver scheidene uren met hevig vuur van hun gemotoriseerde hou witsers bestookten, vuurde zwaar Duitsch geschut met joed effect op scheepsconcen- raties en ontsehepingsverkeer n de wateren voor den mond van de Orne. Hoewel de lan dingsbooten der Britten zich in kunstmatigen nevel hulden, konden toch talrijke treffers op verscheidene met troepen en wapens geladen vaartuigen worden waargenomen. Drie groote pantserlandingsschepen werden tot zinken gebracht en 2 andere zwaar beschadigd. 13 pantserwagens vernield. Aan den Oostelijken oever van den mond van de Orne sloegen verscheidene hevige salvo's van zware Duitscne batterijen een Britsche pant- serconcentratie uiteen, die brj Escoville gereed gehouden werd voor den aanval op de Duitsche stellingen. 13 Brit sche pantserwagens werden vernield, DUITSCH WEERMACHTSBEIUCHT Londen sinds 160 uren onder storingsvuur. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend In Normandië werden ver schillende aanvallen van den vijand op onzen omsingelings- ring ten Oosten van de Orne afgeslagen. Het landfront van de vesting; Cherbourg werd door den vijand met vrij sterke verkenningsstrijdkrachten af getast. Deze ondernemingen - werden eveneens verijdeld. Bij de gevechten op het schier eiland Cherbourg heeft zich de commandeur van de 243ste divisie infanterie, lt.-generaal Hellmich, zich met zijn divisie bijzonder onderscheiden. Hg vond op 17 Juni bij deze ge vechten den heldendood. Het gebied van Groot-Lon- den lirt thans sinds 160 uren met slechts geringe onderbre kingen onder ons storingsvuur. De luchtmacht mengde zich met gevechts- en slagvliegtui gen in den strijd te land en plaatste Woensdagnacht met zware gevechtsvliegtuigen bom treffers op schepen voor het landingshoofd. Als gevolg van de zware verhezen, die ds vijand Woens dag in Midden-Italië heeft ge leden en die hem dwongen tot vrij groote hergroepeeringen, is de vijand pas des middags met het zwaartepunt aan weerszijden van hst Lago Tra- simeno met sterke strijdkrach ten tot den aanval overgegaan. Onze troepen sloegen opnieuw alle aanvalsgolven af en hand haafden zich in hun stellingen. 23 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In de wateren van Piombino schoot marine- luchtdoelartillerie 8 vijandelij ke jachtkruisers omlaag. In het Oosten zijn bij leven dige wederzijdsche activiteit der artillerie plaatselijke vallen der bolsjewieken Noordwesten van Twnopol, in het gebied aan weerskanten van Kowel en ten Zuidoosten van Witebsk mislukt. Een sterke formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen on dernam Woensdagnacht een geconcentreerden aanval oj het bolsjewistische vliegvelc Poltawa. 30 vijandelijke vlieg, tuigen werden op den beganen grond vernield. Er ontstonden jranden over vrij groote op pervlakten in inrichtingen van 't vliegveld en in opslagplaat sen van materiaal. Escortevaartuigen der ma rine,-die optraden bij het af weren van een «vijandelijke lan dingsactie, gericht tegen het Finschs eiland Piisaari, scho- ten alle vijandelijke landings vaartuigen en een bewakings vaartuig in brand. Andere es cortevaartuigen namen in de baai van Narwa herhaaldelijk vgandelgke formaties mijnen vegers onder vuur en dwon gen hen den steven te wenden. Sterke formaties Amerikaan sche bommenwerpers richtten Woensdag een terreuraanval op de rijkshoofdstad. Vooral in woonwijken werd schade aan gericht aan gebouwen en ont stonden verliezen aan men- schenlevens. Door strijdkrachten der lucht verdediging werden 67 vgan- delijke vliegtuigen, waaronder 52 viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. Een Britsche formatie bom menwerpers viel Woensdag nacht plaatsen in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied Nachtjagers en lucht doelartillerie der luchtmacht schoten 62 viermotorige bom menwerpers neer en vernie tigden daarmede ruim een derde deel van de binnenge vlogen formatie. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen bovendien bommen op net stadsgebied van Berlijn. Bij het afweren van de vij andelijke fcerreurbommenwer- pers heeft zich dc laatste da ger* een in het gebied van Hamburg opgestelde divisie luchtdoelgeschut, bijzonder on derscheiden. ONTRUIMING VAN TYRRHEENSCHEN ARCHIPEL. Gelijktijdig met de overbren ging der Duitsche troepen van Elba, zijn ook de kleinere gar nizoenen van de andere kleine eilanden van den Tyrrheen- schen Archipel, Pianosa en Palmaiola, met kleine vaartui gen naar het vasteland over gebracht. De beteekenis van Cherbourg. Met het bezit van een bruik bare haven hangt de positie van het invasieleger nog nau wer samen dan met de uitbrei ding van het bruggenhoofd, zoo werd, volgens de Nieuwe Rott. Crt, dezer dagen van Duitsche militaire zijde be toogd. Daarmede is de betee kenis, die de verdedigers aan den thans begonnen strijd om Cherbourg hechten, gekarak teriseerd. Waarom ds aanval lers een haven met goede ca paciteiten noodig hebben, is reeds eerder behandeld: behal ve voor de ontscheping van het eigenlijke invasieleger ook voor de voldoende en regel matige verzorging van de in Normandië staande divisies, zulks niettegenstaande het feit, dat de geallieerden tot dusver vrijwel afdoende in staat zgn geweest, dank zij d-sn ten dienste staanden mo dernen hulpmiddelen, de lan ding van een groot aantal manschappen en veel materi eel en ravitailleering uit te voeren. In één van ae laatste nachten bijv. hebben de aan vallers de verzorging van de troepen bewerkstelligd met 3 golven transportzweefvliegtui gen, die niet meer op akkers, open plekken of het onderge- loopen land behoefden te lan den, maar op intusschsn inge richte provisorische landings terreinen, waar men ervaring mee heeft opgedaan in den strijd in het Verre Oosten en die uit meegebrachte deelen van rolvelden in elkaar waren gezet. Sneller dan werd verwacht zijn de Amerikanen, nadat het schiereiland Cotentin was doorgesneden en bij Barneville en Carteret de Westkust was bereikt (een succes dat aan Duitschen kant niet verheeld of gebagatelliseerd is) den aanval begonnen in de rich ting van Cherbourg van 2 zij den uit, van het Westen en het Oosten. Feitelijk ook nog van een derde zijde, omdat de vloot de vesting onder vuur heeft genomen. AANSLAG OP KAPITEIN VAN POLITIE. Woensdagochtend omstreeks negen uur is te Zaandam een aanslag gepleegd op den kapi tein van politie Ragut. Toen de kapitein in uniform door de Westzijde fietste, werd hij ter hoogte van de Bootenmakers- straat door een tot nu toe on bekend persoon aangevallen, die uit een revolver eenige schoten op hem richtte, waar door hij zoodanig werd getrof fen, dat de politieman aan de gevolgen is overleden. VROUW VERMOORD TE WINTERSWIJK. Onder de gemeente Winters wijk werd in 'n greppel, onder bladeren verborgen, gevonden het in staat van ontbinding zijnde lijk van de 44-jarige ar beidersvrouw M. M. M., echt- genoote van J. R. te Winters wijk. De vrouw was reeds 8 dagen vermist. Een haar be kende man had de vrouw mee gelokt, onder voorwendsel, dat hij haar bij een boer tegen ma tigen prijs aan boter kon hel pen. De vrouw keerde hiervan niet in haar woning terug en ook de man bleef onvindbaar. De politie slaagde er met be hulp van een politiehond in, het lijk van de vrouw op te sporen. Dr. Hulst uit Leiden ver richtte sectie op het lijk, waar bij bleek, dat er een hevige worsteling moet hebben plaats gevonden. Met een zwaar voor werp waren de vrouw diepe wonden aan hals en borst toe gebracht, terwijl bovendien een diepe halssnede was veroor zaakt. De dader is bekend, doch voortvluchtig. De moordzaak Petiot. Bg 't onderzoek in de Parij- sche moordzaak Petiot is na 3 maanden van zorgvuldig on derzoek gebleken, dat tot dus ver 22 personen als verdwenen moeten worden beschouwd. Dezen hebben een bezoek aan Petiot gebracht om van hem de papieren te verkrijgen, die noodig waren om uit het land te gaan, doch zij hebben zijn huis niet meer levend verlaten. EXTRA KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Wegens de zeer vele aanmeldin gen zal nog een extra keuring wor den gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw „Ami- citla", Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni In Amsterdam van 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4 waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd t« worden voor de Waffen-SS, SS- Wachtbatalllon In Amersfoort, Land storm Nederland, Krlegsmarlne en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur -der opleiding, extra levensmid delen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Alle Inlichtingen en gratis reis biljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Ne- benstellen der Waffen-SS; Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestr. 56; Heerlen, Saroleastr. 25; Groningen, Heerenstr. 46; Enschede, Hengelo- schestr. 30 en eveneens bij het SS- Ersatzkommando, Korte Vüverberg 5, Den Haag. De nieuwe bonnen. Voor de volgende periode zijn op de bonnen 27 en 28 de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en vleesch verkrijgbaar. Voorts zijn aangewezen 155 en 156 bloem, 157 250 gr. havermout of roggevlokken, D 54 250 gr. gort, E 54 250 gr. kindermeel of voedingssuiker, 27A en 27B boter rantsoen boter, 158 100 gr. 20 -)- of magere kaas, 159 suiker, 160 jam, 161 ver vangingsmiddelen, 27 versna peringen 150 gr. versnaperin gen, 27 en 28 tabak 1 rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Voorts zyn als bijzondere rant soenen aangewezen: B 55. C 55, D 55 en E 55 rantsoen bo ter. Toelichting. In den vervolge zal men op de havermoutbonnen behalve 250 gr. havermout e.d. ook 250 gr. roggevlokken kunnen ver krijgen. Men "moet er echter rekening mee houden, dat de winkelier niet steeds'beide ar tikelen beschikbaar zal kunnen hebben, zoodat men genoegen zal moeten nemen met bet ar tikel. dat voorradig is. Op elk der bonnen „boter 27A" en „boter 27B" is 125 gr. boter verkrijgbaar, terwgl voor kinderen van 0 tot en met 20 jaar een bijzonder rantsoen van 125 gr. boter beschikbaar wordt gesteld op de bonnen reserve B 55, C 55, D 55 en E 55. In het verleden ligt het heden, In 't nu wat worden zal. Bilderdijk. Ook thans weer strijden Nederlanders Lodewïjk van Boisot, overleden 28- voor Europa's vrijheid ter zee, 9-1575, Admiraal van Zeeland. trouwe verbondenheid met hun Duit- O/H/P m sche kamerad n, O/H/P m -GOED VOORGAAN OOET GOED VOLGENI Zet ook gU U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger* bij de Krlegsmarlne. Aanmelding staat open voor icdcren Nederlander van 1715 Jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zwelgstelle Niederlande te Utrecht., alle Haf en- en Ortskommandanturen en hij de Nebenstellen der Waffen SS. alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. VETTE IN PLAATS VAN MAGERE KAAS. Van 23 Juli t/m 5 Augustus. Van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. zal in plaats van 100 gr. magere kaas 100 gr. vette kaas beschikbaar worden gesteld. Teneinde voor deze kaas in aanmerking te komen most men den bon „algemeen 154" vóór 2 Juli a.s. bij zgn leverancier inleveren, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs. Het afleveren der vette kaas vóór 23 Juli is niet geoorloofd. Voor de periode van 23 Juli t/m 5 Augustus zal dus geen bon voor magere kaas aange wezen worden. BONNEN VOORTAAN REEDS OP VRIJDAGMIDDAG GELDIG. Teneinde tegemoet te komen aan de terzake bestaande wen- schen van den handel en van het publiek is bepaald, dat in den vervolge de nieuw aan te wijzen distibrutiebonnen in plaats van met ingang van den Zaterdag reeds van Vrijdag middag 12 uur af recht zullen geven op het koopen en afle veren der daarop verkrijgbare artikelen. Uitzonderingen blij ven voorloopig gelden voor de aardappelbonnen, waarop eerst des Maandags en de vleesch- bonnen, waarop eerst des Woensdags mag worden afge leverd. Van overheidswege zal streng worden opgetreden tegen detaillisten, die ook in den vervolge nog vóór het tijd stip waarop de nieuwe bonnen geldig worden, d.i. dus vóór 12 uur, daarop zouden afleveren* Het Centraal Distributiekan toor zal niet aarzelen om zoo noodig aan winkeliers, die zich hieraan schuldig maken, voor geruimen tijd alle toewijzingen te onthouden. Bovendien staat aflevering voordat de bonnen geldig zijn. gelijk met afleve ring zonder bon en is dus straf* baar ingevolge de distributie wetgeving. Twee 14-jarig* leerlingen van de Tielsche am bachtsschool, die tijdens da middagpauze niet een tweeper soons cano in de Vluchthavett te Tiel aan het spelevaren wa ren, zijn te water geraakt en verdronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1