DAT SMAAKT Groote afweerslag in Italië woedt voort. MELBA llllllUllllI KAHREL DUITSCU WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: In Normandië is het brug genhoofd van den vijand ten Oosten van de Orne verder vernauwd. Vijandelijke aan vallen ten Zuidwesten van Tilly werden uiteengeslagen, 15 tanks werden daarbij stukgeschoten. Aanvallen van den tegen stander ten Noorden van Valognes mislukten. De vij and heeft het Zuidelijke front van de vesting Cher bourg met vrij zwakke strijdkrachten, die afgesla gen werden, afgetast. Ver scheidene gepantserde ver kenningswagens werden ir brand geschoten. Bij de gevechten in het lan- dingshoofd heeft de bemanning van een steunpunt der lucht- berichtentroep, onder haar commandant eerste luitenant Egle, zich onderscheiden door bijzondere dapperheid.' Het storingsvuur tegen Lon den wordt voortgezet. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht bom treffers ge plaatst op vijandelijke scheeps- concentraties voor de Norman- dische kust. Sedert 6 Juni heb ben het luchtwapen. de oor logsmarine benevens kustbat-i terijen van leger en marine voor de Normandische kust en in het Kanaal, de vijandelijke verliezen tengevolge van mij nen niet meegerekend, 2 krui sers, 14 torpedoboot jagers. 4 torpedomotorbooten, 27 vracht en transportschepen met een inhoud van 167.400 brt en 12 landingsschepen voor pantser- KRACHT VOORUWKINDFREN. Daar kunt ge ze nooit genoeg van geven. Geef ze daarom Melba. samen gesteld uitzuiver natuur lijke bestanddeelen. Uw kinderen zijn er dof op. Om de 8 weken een pak Melba op de bon voor kinderdrank voor alle kinderen tot 13 jaar. tie rerstrrkemU- kiiulenlrani RECEPT DUR wagens met een inhoud van 18.300 brt in den grond ge boord. Met bommen, torpedo's en artillerietreffers werden c zware kruisers, 3 andere krui sers, 21 torpedobootjagers, 5 motortorpedobooten, r 68 han dels- en transportschepen met een inhoud van 287.000 brt, 2 landingsvaartuigen met een in houd van 4000 brt en een schip van middelbare grootte be schadigd. Over een frontbreedte van ruim 140 km heeft ook Dins dag in midden-Italië met on verminderde kracht de groo te afweerslag gewoed. Steeds weer trachtte de tegenstan der met scherpe concentra tie van zijn strijdkrachten ons front open te scheuren. Door den harden tegenstand van onze troepen mislukten alle doorbraakpogingen van den vijand. Na opheffing van plaatselijke penetraties was des avonds de voornaamste gevechtslinie volledig in on ze handen. Slechts in het gebied ten Noordwesten van Perugia waren de gevechten nog niet tot rust gekomen. De bloedige verliezen van den vijand waren, "bijzonder zwaar. Tijdens het gisteren gemelde vervoer van onze troepen van het eiland Elba, werden bij het afweren van aanvallen van zee en uit de lucht 2 vijandelijke torpedomotorbooten tot zinken gebracht, 2 andere zwaar be schadigd en nog 2 jachtkrui- sers stukgeschoten. Daarbij hebben zich de onder bevel van den korvettenkapitein Wehr- mann staande militaire veer-| ponten en de marinekustbatte- rij „Piombino" bijzonder on derscheiden. In het Zuiden van het Oos telijke front, ten Zuiden van den autoweg van Smolensk en ten Zuidoosten van Witebsk zjjn plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten mislukt. Beveiligings-strijdkraehten der marine hebben op 19 en 20 Juni in de Finsche Golf in har de zee- en luchtgevechten 5 Sovjet-Russische torpedomo torbooten tot zinken gebracht en 6 andere, van wie een deel in brand vloog, beschadigd, en 9 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. 1 eigen vaartuig ging verloren. Sterke Amerikaansche for maties bommenwerpers heb ben Dinsdagochtend terreur- aanvallen ondernomen op de steden Hamburg, Hannover. Maagdenburg en Stettin. Er ontstonden schade en verliezen aan menschenl evens. Luchtver dedigingsstrijdkrachten vernie tigden 58 vijandelijke vliegtui gen, waaronder 49 viermoto rige bommenwerpers. 23 ande re viermotorige bommenwer pers moesten na aanvallen van onze jagers en jachtkruisers op Zweedsch gebied een nood- landing maken. KOFFIESURROGAAT VAM Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin gen (afw.)Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C, de Voogd. Vlissingen en J. P. Ph, Doorenbos, Middelburg; Gewestel.' nieuws: H. van Ben'.hem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur; E. Siderius; Advertentiecliefvoor Middelburg: C. P. buijs, voor Vlissingen S.' Rijkcboer. DE DUISTERE POORT 33) door Léonce Prache. Op dezen donkeren avond was daar weinig kans toe en bovendien had hij allerlei voor zorgen genomen, opdat zijn tocht onbekend bleef. Van bet station naar het huis was hij telkens stil blijven staanen eenmaal had hij zich achter een boom verscholen, toen hij in de verte voetstappen hoor de naderen. Tenslotte had hij 'evenwel den .weg veilig gevon- 'den en was hij recht op zijn doel afgegaan. Het bleek niet waarschijn lijk, dat er hier iemand was, die hem kende. Wanneer dok ter Luzier evenwel hier was geweest, zou hij tot zijn ver bazing in den man zijn eigen chauffeur hebben herkend, dien hij een paar dagen gele den wegens oneerlijkheid had moeten ontslaan. Wat kwam de man hier doen, op een plaats, waar hij toch kennelijk niets to maken had? Uit zijn gedragingen was wel te mer ken, dat hij niets goeds in den zin had. Voor „Moeder en Kind". Zoovele malen is de aan dacht gevraagd voor acties van den Ned, Volksdienst. Wg willen enkele noemen: Moeder- en kinderuitzendin gen, moeder- en kinderverblij. ven, geopende hulpposten voor „Moeder en Kind", tandver- zorging voor de jeugd, sta tionsdiensten voor reizende moeders enz. Thans heeft de N.V.D. be sloten, een drietal collectes op touw te zetten met bet doel ons allen eraan te herinneren, dat het een volksche plicht is, voor ons gezin te waken en daaroor bij te dragen ons volk erfgezond te houden." Van 21 t.m. 28 Juni zal er een huis- aan-huis collecte worden ge houden. Op 29 Juni volgt een groote straatcollecte, terwijl als slot nogmaals huis-aan-huis gecol lecteerd zal worden van 23 t.m. 30 Augustus. Bij een inbraak in een meubelzaak aan den Laar- derweg te Hilversum zyn twee rollen pluche, elk 41 m lang, gestolen, welke in den zwarten handel een waarde van zekrr 10.000 vei-tegenwoordigen. MEDEDEELING AAN HOUDERS VAN RIVIERVAARTUIGEN. Met de machtiging van de bevoeg- s Duitsche autoriteiten maakt de ispecteur-generaal voor de scheep vaart bekend: Met ingang van heden Is het ver boden op de hieronder omschreven vaarwegen en meren, alsmede de deze vaarwegen of meren gelegen havens, met pleiziervaartuigen, zoo kano's, zeilbooten, roeibootcn, motorbooten enz. te varen en lig plaats te nemen. Het varen ter ver wijdering van pleiziervaartuigen uil be oelde vaarwegen en meren ii vooralsnog toegestaan. Tevens is het verboden de pleizier vaartuigen, welke ingevolge het bo venstaande uit de bedoelde vaarwe gen en meren verwijderd moeten worden, in het gebied ten W. van het Merwedekanaal (dit kanaal in begrepen) ligplaats te doen nemen, op het droge te brengen of op te slaan in loodsen, bootenhuizen enz. De vaartuigen moeten derhalve on verwijld naar het gebied ten O. van het Merwede+canaal (bij voorkeur Loosdrechtsche plassen) worden af gevoerd. Dit voorschrift geldt even eens voor de pleiziervaartuigen, die langs de hieronder omschreven vaar wegen en meren op het droge liggen of in loodsen, baotenhuizen enz, zijn opgeslagen. Voorts is voor pleiziervaartuigen tot nadere aankondiging de vaart door de Oostelijke ringvaart, van het gemaal Leeghwater, in Oostelijke richting tot de Oude Wetering, verboden. Oe bovengenoemde bepalingen zijn niet van kracht voor de pleiziervaar tuigen, welke op een werf ter re paratie liggen. De bedoelde vaarwegen en meren zijn: de Oostelijke ringvaart van den Haarlemmermeerpolder vanaf het ge maal de Lijnden tot aan de Oude Wetering, met inbegrip van de West einder plassen, de Oude Wetering. Braassemermeer. Paddegat. Woudwe tering, Heimanswetering, Oude Rijn, vanaf Koudekerk tot aan de Gouwe Sluis, de Gouwe tot aan het verbin dingskanaal, het verbindingskanaal en de Hollandsche IJssel vanaf het ver bindingskanaal tot aan de Nieuwe Maas. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Geboren: Jan, z. v. Dirk C. de Vlieger en Cornelia Kramer; Janna Martha, d. v. Pieter J. Ver gouwe en Martha M. Ver- poorten; Joannes Marinus, v, Antonie Naarjen en Alida Peters; Christiaan, z. v. Izaak van Sluijs en Maria L. Dinge- manse; Jan, z. v. Abraham de Nood en Elizabeth Lampert; Jantje, d. v. Lambërtus Vink en Gerregïena Telkarhp; Kri- na Cornelia, d. v. Willem Lem. son en Willemina L. Smits; Arendje PetroneLla, d. v. Hen drik A. Lissen berg en Catha- rina de Zwart; Laurens, z. Izaak Geldof en Christina Pleijte; Pieter Cornelis, z. v. Pieter J. Maartense en Fran- cïna J. Nijpjes; Ferdinand, z Boromée Biesebroek ei Maria L. van Rijswijk. Overleden: Jozias Schout, 7 j.; Izaak Hendrikse, 73 j.; Adrianus Assenberg, man Neeltje Steveinse; Helena den Engelsman, 52 j.; Cornelia Va der, 84 j., vr. v. Andries Stof regen; Adriana Koster, 54 j._ vr. v. Huibregt van Boven; Catharina A. Luit wieier, 7 md.; Teunis van den Brink, 84 j„ wedn. v. Johanna G. Hendriks. Ondertrouwd: Cornelis van Nieuweohuijzen, 25 j. en Chris tina Verstraate, 26 j.; Gerrit J. Rrjnten, 23 j. en Pietemella C. G. Marijs, 22 j.; Adriaan Houmes, 25 j. en Magdalena S. Broerse, 24 j. Getrouwd: Johannes D. van Wallenburg, 22 j. en Leijntje GeJdof, 21 j.; Hendrikus C. van de Runstraat, 24 j. en Anna P. Schot, 23 j.; Johannes G. van Hemert, 20 j. en Cornelia Wisse, 18 j.; Daniël P. La- brujère, 36 j. en Maria J, Heijboer, 30 j.; Jacobus Gide- ons'e; 38 j. en Jans Boone, 33 j.; Johannes H. W. Arnoldus, 25 j. en Anna E. J. Strik, 22 j. WAARDE. Geboren: Korne- lia, d. v. Leen Kopmels en Neeltje Noorthoek; Leunis, z. v. Willem Moerdijk en Forra Verschuure. Overleden: Barendina Mie ras, 77 j., echtgen. v. M. de Leeuw; Jannetje Dijl, 49 j. Radioprogramma Vrijdag. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Ork. Balogh; 12.45 Nieuws; 13.00 Land en volk brengt...; 13.05 Ork v. Krevelen; 13-45 Voor vrouvr; 15.00 Godsd. uitz.; 15.30 en piano; 16.00 Reportage; 16.15 Kwartet Corduwener; 16.45 Nieuws: 17.00 Muziek: 17.55 Gram; 1S.00 Op den uitkijk; 18.10 Omroepork.; i8.4.T Landbouw: 18.55 Reportage; 19.00' Nieuws; 19.15 Film; 19.45 De sociale man; 20.00 Van allemans ga ding; 22.00 Nieuws; 22.15 Solisten; 22.30 Maanmelodie; 23.3021.00 Gram. Hilversum It. 17.00 Dansmuziek; 17 30 Soldatenfunk; 38.30 Kurt En gel en RIna Keity; 19.00 Nieuws: 19.15 Voor de jeugd; 19.20 Opera; 20.15 Duitsche taal; 22.40 NAF; 20.45 Piano; 21.10 3e sympfc. van Brabms; 21.45 Avondwijding: 22.00 Nieuws: 22.15 Zie Hvs. I; 22.30 De van het Rijk. Op zgn bellen werd openge daan door een bediende, aan wien hij mijnheer Fernand vroeg te spreken, den ver trouwde .van Gontran en diens medeplichtige bij zijn booze misdaden. Hij werd in een goed gemeubeld vertrek gebracht, waar de handlanger van de Brenne juist zgn maaltijd be ëindigd had. „Nou, wat is er?" vroeg de ze, terwgl hij den nieuw aan gekomene van het hoofd tot de voeten opnam. „Is dit een tijd om de menschen te komen lastig vallen?" .Mijnheer", antwoordde de chauffeur op geheimzinnigen toon, „ik kom u iets vertellen, dat u zonder twijfel wel zal interesseeren". „Och kom!" antwoordde Le- grst, wiens belangstelling door dit begin was gewekt. „Wat bedoel je daar eigenlijk mee?" „Kgkt u eens: ik kom zoo juist van het huis van dokter Luzier. Ik ben daar met ruzie weggegaan, omdat ik met den ouden baas niet kon opschie ten. Maar ik heb daar wel een tijdje geleden over u hooren spreken op een manier, die me zeker heel wat waard zal zijn bij het zoeken naar een nieu we betrekking. Ik heb er wel eens aan de deur geluisterden daarbij ben ik heel wat te we ten gekomen, en u begrijpt ook wel: op zoo'n autotochtje hoor ik de menschen in mijn wagen ook wel eens praten en Jean weet zijn oogen goed te gebruiken, dat kan ik u verze keren!" „Nou, we zullen eens zien. Maar wat werd er gezegd?" „Kijk eens", zei de ontsla gen chauffeur, terwgl hij zijn stem op geheimzinnige wijze deed dalen, „er is daar een jongedame in huis, die Gilber- te de Prévyl heet en die het ongeluk moet hebben gehad, bij u in den smaak te vallen. Of heb ik dat mis?" Fernand Legret was met een ruk opgesprongen, waarbij hg in zijn opwinding zijn glas had omver geworpen. „Gilberte de Prévyl, zeg je? Weet je dan waar die op het oogenblik is?" „Dat weet ik precies!" (Wordt vervolgd). GOES Woensdagmorgen te onge veer 6 uur is in de schuur van do heeren Krgger aan de M. A.. de Ruyberlaan, door het uitslaan van een vlam uit den gasgenerator van een der in de schuur staande vracht auto's, brand ontstaan. Het gelukte een 50-tal varkens en biggen, die zich in de schuur bevond, in veiligheid te bren gen, maar de spoedig ter plaatse zijnde brandweer heeft niet kunnen voorkomen, dat met het dak van de schuur, ook de daarin staande 3 auto's, een paar rijwielen, een partij schapenwol en stroo en ver deren inventaris een prooi der vlammen werden. De schade, die op ongeveer 25.000 wordt geraamd, wordt slechts voor een deel door verzekering ge dekt. Concert „Eophonia". Zaterdag a s. geeft de Har monie „Euphonia", directeur de heer P. de Rooij, haar 3e concert op de markt. Kerk- en Schoolnieuws Ds. F. J. v. d, Ende met emeritaat. Naar wij vernemen is ds. F. J. v. d Ende, Geref. predikant te Kamperland, voornemens met emeritaat te gaan. Ds. v. d. Ende werd 8 Nov. 1874 te 's-Gravenpolder gebo ren en was eerst bij het onder wijs, zoowel het openbaar als het bijzonder, werkzaam. Aan de Theol. Hoogeschool te Kam pen en aan de Vrije Universi teit studeerde ds. v. d. Ende, om 20 Sept. 1907 door wijlen ds. L. Bouma van Middelburg te Hoogvliet in zijn ambt te worden bevestigd. Na 3 jaar vertrok hij naar Westkapelle, welke gemeente in 1917 met Domburg gecombineerd werd. 12 Juni 1921 deed ds. v. d. Ende intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. v. d. Ende is in iet midden van de Geref. ker ken van Zeeland een bekende figuur. Hij maakte o.m. deel uit van de redactie van de v.m. Zeeuwsche Kerkbode en neemt tal van deputaatschappen voor de classis Zierikzee waar. Bij herhaling was hij lid van de part. synode van Zeeland. Van de hand van ds. v. d. Ende zag een brochure het licht over de toestanden in de Ned. Hervr kerk, getiteld: „De geschiede nis van den vierkanten cirkel". Theol. Hoogeschool te Kampen. De Part. synode der Geref. kerken van Zeeland heeft in de vac. ontstaan door het over lijden van ds. W. H. v. d. Vegt te Goes, benoemd tot secundus curator van de Theol. Hooge school te Kampen ds. M. Vreugdenhil te Meliskerke. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Dordrecht (vac. G. Verdoes Kleijn) C. A. v. Harten te Kat wijk aan Zee; te Winschoten ■J. S. Krol te Westerbork; aan genomen naar Utrecht J. B. Groenewegen te Zwolle. Chr. Geref. kerk. Tweetal te Utrecht (2e pred.pl.) N. de Jong te 's-Gravenhage-N. en C. Smits te Dordrecht. Denk op het platteland aan de ver duistering van schuren en stallen. Ga iet met een •nafgeschermde stallan taarn naar buiten. Ik kan niet heksen Om volle potten „De Betuwe"» jam te leveren, heb ik leege pot ten nood ig. Lever ze Jn. Maak ze even schoon. Dit bespaart ons veel werk, daar beschimmeld glaswerk moeilijk in onze spoel- machtnes te reinigen is! mij 2^ TSeJwvC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2