Doorat nu ps *4 .0 Q, 5 «g J fj IBS - 5 0 w i® O IS H UJ UIT DE PROVINCIE Walcheren Gevonden voorwerpen. O.* EN W.- SOUBURG. Gevonden; kinderportemonnaie bij van Solingen, Abeelscheweg 26, W.-Souburg: bril Vliss. str. 21 j paar wanten bij de Punder, Nwe Vliss. weg 311zilve ren armband (knoopjes) bij Poort vliet, Kanaalstr. 66; mantelband bij J. Castel, Middelb. str. 81: huis sleutel bU de Visser, Rltth. str. 108; portemonnale bij Joossc, Oranjeplein 21; huissleutel bij van Haveren, Middelb. str. 7; portemonnaie met Inh. bij de Pachter, Burchtstraat 10; sjaal bij Suurmond, Braamstr. 29; sleutel, te bevragen bureau Ma rechaussee; kinderpoppetje bij Kats, Nwe. Vliss. weg 101. Zuid-Beveland KAPELLE. Voor de ontstane vacature van hoofd der open bare school alhier hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. PROV. MERRIEKEURINGEN. Te Goes waren 224 paarden aan gegeven en werden er 113 gepri meerd, namelijk de volgende: 2-Jarlge merries, geboren In 1942, kleine maat: Truus van Achterduin van J. van 't Westeinde, Nieuw- dorp; Henriëtte van Brunswijk var gebr. Verdonk, Nieuwdorp; Emma van W. F. B. van J. L. Goetheer, Wolfaartsdijk; Carla van J. van Westeinde; Satinetta van Dijkzlcht van G. M. Geluk, St. Maartensdijk: Mina van Borssele van P. Dekker, Borssele; Draga van Keilen van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; Greta van Adoifshoeve van L. C. Nieuwen- huijsse, Kattendijke; Emma van C. van I waarden Jr., Kloetinge; Dora van C. Verdonkv. d. Heijden, Nieuwdorp; Ada van Ida van P. A. de JongeAcda, Ovezande; Oiga P. Zegers, Kapelle; Diana van Kei len van J. Q. C. Lenshoek. 2-Jarige merries, geboren In 1942, groote maat: Erna van Jan de Roo, 's Heer Abtskerke; Martha va C. Noteboom, Kloetinge; Meta Oud-Sabbinge van J. van Damme, Wolfaartsdijk; Tina van P. Buijsrogge, Kloetinge; Irma van Cesar van M. In 't Anker, Schore; Cora van Hol- lestelle van L, Boonman Pzn., Ove zande; Ivonne van Kapelle van P. W. van Overbeeke, Kapelle; Irma van W. F. D. van J. Balkenende, Biezelinge; Flora van W. F. D. van J. L. Goetheer; Pauline van wed. J. Sinke Dzn., Wolfaartsdijk; Trixie van Groenenburg van gebr. Verdonk; Jeanstte van Serfrans van Marinus de Jonge Pzn., Ovezande; Betty I) van Monnikenhof van D. A. Timmer man, Kattendijke; Carla van Reep- hoeve van H. van lwaarden Czn.. St. Philipsland. 3-Jarige merries, geboren in 1941, kleine maat: Irene van Biezelinge van P. Scheelede Putter, Bieze linge; Irene van P. Buijsrogge, Kloe tinge; Annie van Borssele van P. Dekker; Annie van M. C. Lokerse, Schore; Calme van Avenor van C. Timmerman; Juliana van Maalstede van wed. D. WisseNjjssen, Kapelle; Blondien van Even Bulten van G. M. Nijsse, 's Heer Arendskerke; Ida van Biezelinge van P. Scheelede Putter; Suzanna van Achterduin van P. J. van 't WestelndeVermue, Nieuwdorp; Castllla van L. Boon man; Astrid van A. van Strien, Wol faartsdijk; Irma van Oudelande van J. de Jager J. Azn., Oudelande. 3-Jarlge merries, geboren in 1941, groote maat: Martha van Blaems- kinderen van P. Vermue Jaczn., Wol faartsdijk; Mirza van J. C. de Vrieze, Kloetinge; Bella van G. J. de Wilde, St. Maartensdijk; Berrie van 't Schenge van N.V. Hofstede Sfchenge 2, Goes: Clarona van Maal stede van wed. Wisse— Nljssen; Bea trix van P. Buijsrogge; Annie var. wed. J. Sinke, Wolfaartsdijk; Betty van Clairon van P. Mol, Biezelinge; Oiga van A. van Strien; Irene van J. A. van NieuwenhuUzen, Nieuwer- kerk; Emma van G. de Feijter, Goes; Annie van Catallnenhof van J. Dekker; Heroïne van Jac. Pries ter, Borssele; Marie van M. van Aanval op Amerikaansche vloot. In een speciaal bericht m-eldt het Japansche hoofdkwartier: De vijandelijke formaties, die de Marianen aanvielen, hebben op 15 Juni een bruggenhoofd gevormd en hun troepen gelei delijk versterkt. Japansche be zettingstroepen gingen tot den strijd over en brachten den vij and steeds zwaardere slagen toe. De vijand concentreerde bij de Marianen talrijke vloot- strijdkrachten, bestaande uit vliegkampschepen en slag schepen, zoodat vrijwel het grootste deel der Zuidzeevloot voor de Marianen lag. De Ja pansche vliegtuigen onderne men thans dagelijks aanvallen. Volgens de tot dusverre ont vangen berichten, zijn daarbij 1 slagschip, 2 kruisers, 1 tor pedojager en 1 duikboot tot zinken gebracht en 4 vlieg- kdmpschepen, 2 slagschepen, 4 kruisers, 6 transportschepen en een oorlogsschip van niet- herkend type beschadigd. Meer dan 300 vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Ofschoon ook de Japansche verliezen aan schepen en vlieg tuigen aanzienlijk worden ge noemd, wordt er, volgens het D.N.B., te Tokio op gewezen, dat deze vooral ontstaan zijn in de verdere krijgsoperaties met de nog steeds sterke vijan delijke vlootstrijdkrachten Van welk een beslissende be- teekenis het bezit van Saipan voor de geallieerden zou zijn, blijkt uit het feit, dat het be zit van een steunpunt op dit eiland Tokio binnen den actie radius van vliegtuigen zou brengen, want de afstand be draagt 2200 kilometer. Daarom strijden de Japan- neezen met een taaie verbeten heid tegen de materieele over macht van den vijand, voordat de verdediging daar tot den beslissenden tegenslag over gaat. Men neemt aan, dat de ge allieerden inmiddels ten minste 2 divisies aan land hebben ge zet. •t Westende, Ovezande; Beatrix van Kramerspoider van H. J. Geelhoed, St. Philipsland. (Wordt vervolgd.) Zeeuwsch-Vlaanderen Gemeenterekening. CADZAND. De rekening der inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1942 wijst wat den gewonen dienst betreft aan inkom sten een bedrag aan van 61.622.09 en aan uitgaven 59.157,72, batig slot 2464,37. De kapitaaldienst wjjst aan in komsten en uitgaven een be drag aan van 13.439,65. IJZENDIJKE. Aan de Frö belschool alhier is tot onder wijzeres in vasten dienst be noemd mej. P. Keukelaar te Biervliet. Dieven aan het werk. WATERLANDKERKJE. Toen de landbouwer J. de K. Maan dagmorgen in den stal kwam, miste hij een van zijn beste biggen en een vet konijn. Aan gifte bij de politie volgde. ECONOMISCHE RECHTEN. DE GROOTE GRAAN- SMOKKEL. Zooals gisteren gemeld, heb ben voor den economischen rechter verschillende personen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en uit België terechtgestaan we gens het deelnemen aan een grooten smokkelhandel van vee en granen uit Nederland naar België. Op geraffineerde wijze werd in de administratie der landbouwers geknoeid met vee boekjes, geleidebiljetten enz. Na de gisteren reeds gemel de verdachten, werden nog eenige Zeeuwsch-Vlamingen en een aantal Belgen veroordeeld. Nadat door knoeierij met de administratie te hebben vrijgemaakt, had de 39-jarige slager E. M. van Voren te Philippine, 4 vaarzen aan v. d. Sijpe en „Boele" geleverd. Hij had er 3400 aan ver diend. Voorts verhandelde verd. 500 kg. tarwe en 250 kg. gerst. De eisch tegen dezen verd. was 4 mnd. gev.straf, met aftrek en 7500 b. of 6 mnd. h. en de uitspraak 3 mnd. met aftrek prev. en 5000 b. of 5 mnd. h. De 25-jarige landbouwer R. de Vriendt uit Bouehaute, die o.a. 15 koeien en 7 veulens naar België smokkelde en minstens 20 maal granen en peulvruchten de grens over bracht werd veroordeeld tot 7 mnd. gev.straf met aftrek voorarrest. De eisch was 9 mnd. De 40-jarige R. Leclair uit Bouehaute, die verschillende malen bij het smokkelen als voorlooper fungeerde, werd veroordeeld tot 4 mnd. gev. straf, evenals de 47-jarige landwerker K. de Taeye uit Bouehaute, die ook bij het smokkelen hielp. Vervolgens kwamen de graan- smokkelaars aan de beurt. De 18-jarige C. E. Rossie uit Bou ehaute, die bij boeren te Bier vliet en later te Philippine granen, zaden en peulvruchten weghaalde en over de grens bracht, werd tot 6 weken gev. straf veroordeeld. De eisch was 2 mnd. Twee zijner hel pers, zijn plaatsgenooten, de 42-jarige E. de Vleesschau- wer en de 35-jarige M. Leclair, werden ieder tot 2 mnd. gev. straf veroordeedd. Tegen den 40-jarigen land arbeider E. Haertjens uit Bou ehaute, die de tarwe, rogge en gerst bij de boeren opkocht en over de grens liet brengen, werd 6 mnd geëischt; de uit spraak was 5 mnd. De meeste boeren troffen een schikking, twee echter, de 46-jarige D. Pladdet uit Hoek en de 50-jarige C. Peeters uit Philippine, weiden veroordeeld tot resp. 650 b. of 2 mnd h. en 500 b. of 2 mnd. h. Tenslotte verscheen een der hoofdverdachten, de 49-jarige C. P. v. d. Sijpe uit Bouehaute. Hij was een der opdrachtgevers in deze smokkelarijen. Hij had een belangrijk aandeel in het koopen en vervoeren van paar den en runderen. De ongeoor loofde handel van 7 paarden en 19 koeien werden hem ten laste gel£gd. Ook bij de graan- affaire speelde hij een hoofdrol. Verd. zit al 5% mnd preventief. De officier eischte 1 jaar gev. straf. De econ. rechter veroor deelde verd. tot 7 mnd gev. straf met aftrek voorarrest, doch stelde hem terstond in vrijheid. De 51-jarige dierenarts J M. Willemsen uit IJzendijke, was bijv. ten laste gelegd, dat hij met A. Bracke van den landbouwer C. Buysse te Bier vliet drie veulens had gekocht voor ƒ2250. Twee dezer die ren stierven op papier. Buysse deed aangifte en de veearts teekende op de identiteits kaart af, dat de dieren ge storven waren. Het derde veu len liet hij op papier voor zichzelf doodgaan. De veulens werden daarop voor het dub bele van den inkoop verkocht. Verd. W. was niet a wezig, zoodat zijn zaak werd aangehouden. Kerk- en Schoolnieuws Bevestiging en intrede. Zondagochtend bevestigde ds. J. J. de Vries van Vrouwen polder, ds. J. M. Bloemkolk als predikant bij de Geref. kerk van Gapinge, met een predika tie over Jeremia 23 2831. De nieuwe predikant verbond zich aan zijn gemeente met een preek naar aanleiding van Ezechiël 33 17. Na afloop sprak ouderling Boer namens den kerkeraad, waarna de ge meente ds. Bloemkolk Ps. 119 9 (gew.) toezong. Voorts spra ken nog ds. de Vries namens de classis en burgemeester Maas namens het gemeentebe stuur. Japanners bezetten Tsjangsja. Japansche troepen hebben na een algemeenen aanval, de door muren omringde stad Tsjangsja, in de Chineesche irovincie Honan, geheel bezet. >e geheele vijandelijke 19e di visie werd hierbij vernietigd. Tot Zondag zijn 2300 dooden bij den vijand en 2000 gevan genen geteld. OHicieele mededeelingen Provinciale publicatie van het dep. van landbouw en visscherij. VERKOOP DOOR TELERS VAN STROOVLAS, OOGST 1944. De wnd. P.V.C. voor Zeeland deelt aan de telera van vlas het volgende mede: In het tijdvak van 19 Juni t.m. 30 September 1944 zal de teler met inachtneming van de gestelde regelen, het vlas te velde, dan wel reeds geoogst vlas, vrij mogen ver- koopen. Ook Is toegestaan, dat in deze periode op deze wijze wordt verkocht, terwijl de levering pas na I September zal plaats vinden. De teler, zoowel als de verkooper, zullen er rekening mee dienen te houden, dat zU het vlas verkoopen, resp. koopen ten hoogste tegen een prijs berekend op basis van een be drag van 131 ct. per kg. gerepeld vlas van goede middenkwaliteit. Taxatie vindt plaats van alle par tijen, welke n& 30 September 1944 worden verkocht. De uit te reiken aankoopvergunningen zijn slechts geldig tot 1 Januari 1945. Na dien datum zal het vlas op andere wijze door het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep worden gedistribueerd onder diegenen, die nog niet ln de gelegenheid waren hun aankoopvergunning vol te koopen. Er whrdt nog eens op gewezen, dat het verkoopbriefje zoo spoedig moge lijk, doch uiterlijk binnen 5 dagen na verkoop ln viervoud (dus niet zooals voorheen in tweevoud) door kooper en verkooper, geteelcend ingezonden dient te worden bij het kantoor van den P.V.C.Groote Markt 28, Goes. Het aanvragen van een vervoerbe- wijs dient evenals vorige jaren, door den afzender te geschieden b(l den desbetreffenden P.B.H. Het vervoe ren zonder vervoerbwljs is op grond van ue Vlasverordenlng 1942 straf baar. Het vervoerbewijs zal echter alleen worden uitgereikt indien het verkoopbriefje door den teler aan het kantoor van den P.V.C. Is Ingezon den. Het vervoer van het land naar de bedrijfsgebouwen is vrij, mits de afstand van het land naar de be drijfsgebouwen niet mer bedraagt dan 10 km. Indien de afstand meer be draagt, moet het vervoer door een vervoerbewijs zijn gedekt. Verder is bepaald, dat het in ver band met de groote verkeersmoeilijk heden verboden is om het stroovlas, hetwelk door telers die in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn gevestigd, in dit ge bied Is geteeld, te verkoopen aan bedrijven, welke bulten Zeeuwsch Vlaanderen zijn gevestigd. HANDHAVING LOONPEIL. Tengevolge van de tewerkstelling voor de Weermacht zijn verscheidene werkgevers er toe overgegaan om de arbeidsloonen te verhoogen tot het peil van het weermachtsloon. Dit ts in strijd met het besluit van den Secretaris-Generaal van het departe ment van Sociale Zaken tot handha ving van het loon- en salarispeil van "3 October 1942. Ik wijs er op, dat zoowel de werk gevers, die een te hoog loon betalen, als de arbeiders, die een hooger loon verlangen, in strijd met dit besluit handelen. Zij hebben er mede te rekenen, dat hiertegen maatregelen zullen worden genomen. De Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris heeft in bepaalde gevallen mede ingegrepen om een voorbeeld te stellen en zal scherpe maatregelen nemen, wanneer verder in strijd met bovengenoemd besluit wordt gehandeld. De Commissaris der prov. Zeeland, P. DIELEMAN, wnd. Provinciale publicatie van het dep. van landbouw en visscherij. TAXATIEMARKTEN PAARDEN. In de maanden Juli, Augustus en September 1944 zullen de taxatie- markten op de volgende plaatsen en data worden gehouden. IJzendUke 4 Juli, 8 Aug. en 5 :pt.Oostburg 5 Juli, 9 Aug., 6 Sept.; Goes 11 Juli, 15 Aug., 12 Sept.; Middelburg 14 Juli, 18 Aug., 15 Sept.; Hulst 25 Juli, 22 Aug., 26 Sept.; Axel 26 Juli, 23 Aug., 27 Sept. ROOI VERBOD AARDAPPELEN. Ter voorkoming van moeilijkheden vestigt het bedrijfschap voor groen en fruit de aandacht van belang hebbenden op het bestaande algemeene verbod tot het rooien van aardappe len. Onder dit verbod vallen dus niet alleen alle beroepstelers, ook die op contract voor de gemeente telen, mara evenzeer de volkstuinders en de deel nemers aan een bedrijfsvolkstuin. Voorts geldt het verbod voor iedere soort aardappelen. Geen aardappel mag bijgevolg worden gerooid alvo- tocstemming is verleend, welke toestemming voor zoover betreft vroege en daar mede gelijk te stel len aardappelen uitsluitend wordt ver leend door het bedrijfschap voor groente en fruit. Over den naderen rooidatum zal het bedrijfschap te ztj- tUd mededeeling doen. Slechts aardappelen, geteeld onder glas, voor zoover tot deze teelt toestemming is verleend, mogen thans worden ge rooid. GELDIGHEIDSDUUR SUIKERTOEWIJZINGEN. De geldigheidsduur van de toewij zingen voor suiker met een verval datum, gelegen in het tijdvak van 1 Juni t.m. 1 Juli 1944 is verlengd en met 1 Augustus 1944. Deze verlenging geldt niet voor Industrie coupures suiker, die het hoofdbedrijf schap voor akkerbouwproducten uit geeft. Ondertrouwd Mr. A. TIELEMAN en E. MODDERAAR, litt. class, docta. De huwelijksvoltrekking zal plaats hebben te Middelburg op Woensdag 5 Juli a.s., des voor- middags te 11 uur. Middelburg, Juni 1944. Singelstraat 14. Rouaansche Kaal 29. Hartelijk dank, ook namens onze Kinderen en Kleinkinde ren, voor de zeer vele blijken van belangstelling bij ons 45- jarig huwelijksfeest ontvangen. S. KASTELEIJN. L. KASTEI F.IJN v. d. BROEKE. Oud-Gastel, Juni 1944. VOOR DRUKWERK: G. W- DEN BOEK, M'burg Op 25 Juni 1944 verloven zich: BEP DE JONGE en LEO BOELENS. Leeuwerikstraat 73, Breda. Hoofdstraat 19, Papendrccht. Thuis: 3.304.30 uur. PH. JOH. SCHULTS zeggen hierbij, met wederzijdsche familie, hartelijk dank voor de belangstelling vóór en tijdens hun huwelijk on dervonden. Rilland-Bath. Juni 1944. Hoofdweg 31. 9 Ook te Souburg en K'kerke, en voor Vlissingers in M'burg. komen wij boorden halen en brengen. F A. DE KAART, Clij- verstraat 44, Vlissingen. Voor de vriendelijke attentie, mij betoond bij mijn 90en ver jaardag op 15 Juni, betuig ik mijn hartelijken dank. E. DRABBE—SCHIJVE. Middelburg, Juni 1944. Veersche singel 226. MiddelburgschZieken'onds Volledige administratie: Lange Giststraat 23. Kantoor geopend voor pu bliek uitsluitend 24 uur, behalve 's Zaterdags. Blauwedrjk 1 uitsluitend- Ziekenhuis-opnamen, Heil gymnastiek jen Massage, Uitkeering bij overlijden plaatsen. DE NEDERLANDSCHE POSTZEGELVEILING N.Z. Voorburgwal 256 Amsterdam-C. Regelmatig 2-maandelyks groote openbare Veilingen. Eerstvolgende velling: 24 tot 31 Juli» 1944. Inzendtermijn, met bet oog op tijdige verzen ding der catalogi naar het bui tenland, 24 Juni a.s. HJH. Apothekers, Doctoren en Drogisten. DAVlTAMON-5 (100 dragées) momenteel uit voorraad leverbaar. Pharm. Groothandel W. F. v. d. HOFSTEDE Zn., M'burg komt het aan op een goede bril. Voor een juiste uitvoe ring van Uw oog artsrecept „O P T I C A" A. L. KAMPMAN, L. Vorststraat 49, GOES. Ook voor alle Zie kenfondsen. Mevr. VAN WOERDEN. Vtis- singsche straat 7, Middelburg, vraagt wegens huwelijk der te genwoordige, EEN NET FLINK MEISJE, voor dag of dag en nacht. Groote wasch buitenshuis. Des Zondags en 1 middag per week vrij. Aanmelden *s avonds na 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3