21 CVXBONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal, uni: franco per post ƒ2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. f%PPUY>DVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12& ct., minimum per adver- JELLKlentle ƒ2.05. BU abonnement speciale prUs. Kleine advertenties rl) (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanble- ltcn en ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ioneele 8 u J. deel van Normandisch schiereiland afgesneden EEFTIJU GEEN BELANGRIJKE GEVECHTSHANDELINGEN. DINSDAG 20 JUNI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 173 De Bureaux van ona Dlad zijn gevestigd te: Vliasingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 HJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turf kade 15," tel' 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburt.Red. en Adm! Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Het Internationale Informa- tionsbüro meldt uit Berlijn, dat igbaarjiit de sectoren van het inva- II Jtiefront geen berichten over i'belaiigrijke gevechtshandelin- ^jVen zijn ontvangen, en dat de hr. rlag aan den Atlantischen .^—""Oceaan door de ontwikkeling ®jIVan de afgeloopen dagen, over vzSiet algemeen stationnair ar geworden. Voor de beoordeeling van I tóen algemeenen toestaïid in r" Viet geallieerde bruggenhoofd n0g steeds het feit kenmer- t! kend, zoo vervolgt Interinf., at 630®^ het het Anglo-Amerikaan- scha opperbevel niet gelukt is, ,..het tijdrooster te handhaven, dat men bij het begin der in vasie had opgesteld. Oorspron kelijk was geraamd, dat het BRIIgeheele schiereiland Cotentin binnen 4 dagen zou vallen en dat men in de Seine-baai een C AVoldoende diepe ruimte zou PMAJferkrijgen om als basis te die fje oen voor grootscheepsche ope raties in het gebied van Parijs. ALLE Intasachen hebben de Ame- rDSEbHkanen, die van St. Mère- Eglise in Westelijke richting ctiebebprukten, na de verovering t^an St. Sauveur-le Vicomte, de Westkust van het schiereiland Co- bereikt. Zij streven me eifhans naar de versterking van hun stellingen in het gebied van Barneville. Het Noordelijk deel van het ie. Normandisch schiereiland, met -inbegrip van de vesting Cher- E N. bourg, is nu van de verbinding j met het overige vasteland af- gesneden. Stad en haven van Cherbourg bevinden zich ech ter nog in Duitsche handen. In het gebied van St. Lo, ten Z.O. van Carentan, kwam het nergens tot belangrijke ge vechten. De Amerikanen trek ken de pantserformaties, die in de zware gevechten der voorafgaande dagen zeer had den geleden, uit de eerste linie terug. Aangenomen wordt, dat minstens één Amerikaansche pantserdivisie bij den aanval op St. Lo is vernietigd. Alleen in den N.O.-sector, tusschen Berignay en Convains, werden 167 vernielde Sherman-tanks geteld. Overeenkomstig zwaar waren de verliezen aan dood en en gewonden. Ten Zuiden van Bayeux, langs den straatweg naar Til ly, strandden aanvallen van Britsche pantsereenheden voor de Duitsche linies. Eenige doorgebroken tanks werden vernietigd. Een opmarschpoging ten W. van Tilly sur Seulles, in de richting van den weg Cau- montJuvigny, ondernomen met zeer sterke infanterie- pantserstrijdkrachten, werd door Duitsche tegenaanvallen verijdeld. Een bataljon Britten werd afgesneden en ongeveer 130 gevangenen gemaakt. Oostelijk van de Orne-mon- ding veroverden Duitsche pantsergrenadiers bij een plaatselijke operatie ter ver betering van de eigen stellin gen een krachtig verdedigd Britsch steunpunt. Zeven Brit sche tanks werden vernietigd. Storingsvuur op Londen duurt voort Het opperbevel van de weer- nacht maakte Maandag be kend: Het storingsvuur op Londen S m en zfjn buitenwijken heeft ook f Zondag gedurende den gehee- len dag en Zondagnacht met afwisselende kracht aangehou den. l Het zwaartepunt van de ge- k vechten in Normandië heeft a Zondag gelegen in het gebied j9 van St. Sauveur-le Vicomte. 3 Hier slaagde de vijand er in 7 met uiterst sterk gebruik van 7 zijn artillerie en Iuchtwapen, door onze beveiligingen heen /te stooten en de Westkust van het schiereiland Cherbourg te bereiken by Barneville sur Mer. Het afgrendelingsfront onzer troepen is ten Zuiden en 1 Noorden daarvan gevormd. Het vijandelijke bruggenhoofd jrn_ ten Oosten van de Orne werd ii5S verder vernauwd. Vijandelijke RS.' tegenaanvallen met tanks mis. iele- lukten. Ter weerszijden van Tilly heeft de vijand aangeval len- .Jen op een breed front met vrij je"v sterke strijdkrachten van in- le"* fanterie en tanks. Alle vijan- delijke aanvallen stortten zon- der succes ineen. Ten N.O. van pE. St. Lo is een penetratie van den vorigen dag in een tegen-, •ee- aanval opgeheven. Hier heeft ics. zich de 3de divisie valscherm- L)E .jagers, onder commando van uw- luitenant-generaal Schimpf, «bijzonder onderscheiden. jjj"| Formaties gevechtsvliegers VJ; hebben voor het landingshoofd j 2 koopvaarders met een inhoud van 18.000 brt. en 1 torpedo- ke, bootjager tot zinken gebracht, rg, 4 andere koopvaarders met en een inhoud van 29.000 brt. en "J- 3 torpedoboótjagers werden zwaar beschadigd. Marinekustbatterijen hebben ten Westen van het schier eiland Cherbourg eveneens een vijandelijken torpedoboot jager beschadigd. Op het eiland Elba versterkt de vijand zich met nieuwe c.« transporten. Het garnizoen van het eiland biedt heroieken tegenstand, onder bevel van den dapperen commandant, generaal-majoor Gall en heeft den tegenstander zware verlie zen toegebracht. Tegenover een verre overmachtigen vij and hebben zich onze troepen ten slotte moeten terugtrek ken op het N.O.-lijke deel van het eiland. De gevechten duren voort. Ten Oosten van het eiland Elba hebben torpedobooten een Britsche torpedomotorboot in den grond geboord en 2 ande re zwaar beschadigd. In den sector van Grosseto tot Perugia was het Zondag een bijzonder zware dag van strijd. Met geconcentreerde krachten viel de vijand den ge- heelen dag aan zonder dat het hem gelukte, vrij groote ter reinwinst te behalen. Tot bij zonder hevige gevechten kwam het in het gebied ten ZW. en Z. van Perugia, waar onze troepen verbeten weerstand bieden en herhaalde, door tanks gesteunde aanvallen, voor het grootste deel in ge vechten op korten afstand, uiteensloegen. In het Oosten zijn plaatse lijke aanvallen der bolsjewie ken in het voorterrein der Karpathen, aan de Berezina en ter weerszijden van Witebsk, met zware verliezen voor den vijand mislukt. Zware Duitsche gevechts vliegtuigen hebben Zondag nacht een geconcentreerden aanval ondernomen op het spoorwegknooppunt Sarny, waar groote branden en ont ploffingen werden veroorzaakt. Een formatie Amerikaan sche bommenwerpers is naar N.W.-Duitschland gevlogen en heeft terreuraanvallen gedaan verscheidene steden. Voor in de woonwijken van Ham burg, Bremen, Hannover en Wesermünde ontstonden scha de en verliezen aan menschen- Het nieuwe wapen. De aanvallen op Zuid-Enge- land en Groot-Londen met on bemande vliegtuigen is, met slechts geringe onderbrekin gen, voortgezet, waardoor, volgens Engelsche berichten, schade en verliezen werden veroorzaakt. Zware ontploffin gen ontstonden in het gebied van de groote bocht van de Theems. In Berlijnsche militaire krin gen verklaarde men, dat de laatste 48 uur, Londen het zwaartepunt van het gebruik der dynamiet-meteoren vormt. De tot dusver door den vijand gebruikte tegenmaatregelen bestaan enkel en alleen in het krachtigste gebruik van het luchtdoelgeschut. De Duit sche luchtverkenning heeft ge constateerd, dat alle tot dus ver door de Duitschers afge vuurde dynamiet-meteoren hun doel goed getroffen hebben. HEVIGE GEVECHTEN OP KARELISCHE LANDENGTE. Het Finsche weermachtbe- richt van Maandag meldde dat op de Karelisehe landengte de Sovjet-aanvallen in het gebied tusschen de Finsche Golf en Vuoksen levendig waren. Bij zonder hevige gevechten wer den geleverd bij Kaukjaervi- Summa alsmede op de land engte tusschen Muolaenjaervi en Vuoksen. Koivisto, Maks- lahti, Valkjaervi en Rautu werden opgegeven. De laatste 2 dagen werden 51 vijandelijke tanks vernietigd. De vestingwerken der Koi- visto-eilanden waren met lich te vijandelijke zeestrijdkrach ten in vuurgevechten gewik keld en brachten 2 kleine sche pen tot zinken. 30 Sovjet vliegtuigen werden neerge schoten, waarvan 10 door Duitsche jagers en schepen. Naar het inlichtingenbureau der Finsche regeering Maan dagavond heeft medegedeeld begon ook op de landengte van Aunus en op die van Maasel- kae een levendige actie van Sovjet-Russische verkennings troepen. Hier en daar kwamen ook de vijandelijke artillerie en infanterie in actie en werden de Finsche stellingen bescho ten. Diplomatieke beperkingen In Engeland opgeheven. De op 17 April in Engeland van kracht geworden diploma tieke beperkingen zijn met in gang van 19 Juni weder opge heven. Nieuwe successen van Duitsche torpedovliegtuigen. Interinf verneemt nieuwe successen van de Duitsche torpedovliegtuigen bij den strrjd tegen de invasievloot. Tot zinken werden gebracht 2 torpedojagers en 2 troepen transportschepen met totaal 19.000 brt., 2 tankschepen met totaal 17.000 brt. en 1 vracht schip van 8000 brt. Zwaar be schadigd werden 2 torpedoja gers en 4 vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 brt. Bovendien werden 3 lichte kruisers, 2 torpedoja gers en 3 vrachtschepen met fn totaal 13.000 brt. en 1 lan dingsschip voor infanterie aan gevallen. De uitwerking kon niet volkomen vastgesteld wor den. 3 Duitsche vliegtuigen keerden niet terug. Een generaal, die het bevel voerde over de Amerikaansche luchtlandingstroepen in Frank rijk, is gesneuveld. Hij vond den dood, toen zijn vracht zweefvliegtuig tegen een boom botste. levens.' Door afweergeschut van het Iuchtwapen en de ma rine werden 16 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Bij onze Vrijwilligers. De nieuwste frontkrant wordt In gezelschap van deo compagniehond met groote aandacht gelezen. SS PK Rottensteiner/O/P/m Kantoormeubelen op vergunning. In de Staatscourant is een wijziging van de meubeldistri- butisbeschikking opgenomen, krachtens welke voortaan ook voor het in ontvangst nemen van kantoormeubelen door ge bruikers een vergunning noo- dig is. Daarentegen valt een aantal andere in de beschik king genoemde meubelen in den vervolge buiten deze dis- tieregeling. De koopers die nen vergunning aan te vragen. Het buitengewoon lager onderwys in 1943. Verschenen is een overzicht van het buitengewoon lager onderwijs in 1943, uitgegeven door het centraal bureau voor de statistiek. Daaruit blijkt, dat ons land op 31 December 1943 beschikte over: 6 scholen voor doofstommen met 845 leerlingen (491 jongens en 354 meisjes), 5 scholen voor blin den met 308 leerlingen (172 jongens en 36 meisjes)3 scholen voor slechthoorenden met 257 leerlingen (157 jon gens en 100 meisjes), 3 scholen voor lichamelijk gebrekkigen met 117 leerlingen (waaronder 43 meisjes), 2 scholen voor psychopaten met 249 leerlin gen (waaronder 27 meisjes) en 144 scholen voor zwakzinnigen, welke totaal 16.487 leerlingen bevatten (10.180 jongens en 6307 meisjes). Eindstrijd om Finlant Vrijdag den 9en Juni, maak te het Finsche weermachts- bericht bekend, dat bij het aanbreken van den dag de Sovjets waren overgegaan tot een offensief op de landengte van Karelië. Zaterdagavond verscheen Stalin persoonlijk voor Radio-Moskou, om den volke van dit nieuwe offensief der Sovjets kond te doen, en de. verovering van de stad Ra- jajoki aan de Finsche Golf te verkondigen. Opvallend bij de ze gebeurtenissen was de te rughoudendheid van bevoegde Duitsche zijde. De voornaam ste oorzaak hiervan is wel, dat men de Sovjet-strijdkrachten te gering acht om van een of fensief te spreken. Verder speelt waarschijnlijk het feit een rol, dat men te Berlijn niet van plan is, Moskou in de kaart te spelen door hoog op te geven van een militaire actie, welke in de eerste plaats politieke beteekenis heeft. (Zooals men weet, is in Duit sche kringen de opvatting zeer verspreid, dat Stalin zijn groote zomeroffensief niet wenscht te riskeeren, zoolang niet da Anglo-Amerikaansche strijdkrachten in een groot- sche actie in het Westen ge bonden ziji Volgens de berichten uit Finsche en Zweedsche bron heeft het nieuws van het of fensief op de Finsche open bare meening een grooten in. druk gemaakt. De Finsche ge nerale staf heeft van meet af aan den ernst van de situatie niet onder stoelen en banken gestoken. Bet Finsche volk be seft te goed, dat de betrekke lijk geringe omvang van de ge vechtshandelingen uitsluitend Vliegkampschip getroffen. Japansche luchtstrijdkrach ten hebben bij een aanval op de vijandelijke formaties in de wateren der Marianen opnieuw een vijandelijk vliegkampschip door bommen en torpedo's zwaar beschadigd. Men nam waar, dat het vliegkampschip zwaar slagzij maakte. Oprichting internationale vredesorganisatie. „Aftonbladet" meldt uit Washington, dat waarschijn lijk in Aug. a.s. in Washington een conferentie zal plaats vin den, waarop de „oprichting eener internationale vredesor ganisatie" besproken zal wor den. Duitsche vrouwen als ,Flakwaffenhelf erinnen". De eerste proefneming om Duitsche vrouwen de zoek lichten en eleetrische appara ten der luchtdoelarlillerie te laten bedienen, die door de luchtmacht in nauw contact met de Reichsfrauenführung is eedaan, heeft een positief re sultaat opgeleverd. Het ge bruik van „Flakwaffenhelfe- rinnen" zal in aanzienlijken omvang ertoe bijdragen, dat mannelijk personeel vrijkomt voor den strijd aan het front. Vorig Jaar zijn in de Noord* Amerikaansche fabrieken 50.000 per sonen door arbeidsongevallen om het leven gekomen en 5 miilioen arbei ders gewond (C.D.) s vrijheid begonnen. door de gesteldheid van het terrein dient te worden ver klaard, en dat de eindstrijd om Finland's vrijheid en onaf hankelijkheid hier is begon nen. Verrassende aanval. Het Sovjet-offensief begon in den vorm van stoottroep ondernemingen, waardoor de Finsche verdediging echter zoodanig werd verrast, dat een plaatselijke penetratie niet meer kon worden verhinderd. Hierop wierpen de Sovjets ver sterkingen naar voren. Terwijl in den vroegen ochtend van Vrijdag in totaal niet meer dan een bataljon het vuur te gen de Finsche stellingen had geopend, stonden er aan Sov jet-Russische zrjde tegen den avond reeds 3 divisies in den strijd. Nadat de Finsche ver dedigers van de eerste verras sing waren bekomen, hielden zij moedig stand. Zij hadden echter geen gevechtsklare re serves achter hun voorste stellingen staan, waardoor het niet te vermijden was, dat zij door de overmacht onder den voet werden geloopen, waarop een snelle Sovjet-Russische op- marsch over een afstand van 20 tot 25 km volgde. Zweedsche correspondenten melden aan hun bladen, dat zich overal in Finland weer de tooneelen afspelen, die zich voor het eerst in den herfst van 1940 en voor den tweeden keer in den zomer van 1941 hebben afgespeeld. In heel het land nemen de dienstplichtigen afscheid van hun dierbaren en voor de derde maal in 5 jaar begint een ware volksverhui zing in de richting van het front. (C.D.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1