DIT MERK DUITSCH WEERMACHTSBER1CHT. Felle strijd aan het invasiefront Het opperbevel van de Duit- fiche weermacht maakte Vrij dag bekend: Zuid-Engeland en het ste. delijk gebied van Londen zijn Donderdagnacht en Vrij dagochtend bestookt met een nieuw .soort projectiel yan het zwaarste kaliber. De afgeloopen dag heeft In Nonnandië in het teeken gestaan van succesvolle tegenaanvallen van onze troepen. Pantserformaties hebben ten Oosten van de Orne een wig gedreven In het vijandelijke bruggen hoofd. Ten Westen van Cau- mont en ten Zuidoosten en Zuidwesten van Carentan hebben onze divisies den vij and teruggeworpen en haar stellingen verstevigd. De vij andelijke verliezen waren vooral bij de gevechten in het gebied van Carentan zwaar. Ook in het gebied ten Westen en Noorden van SU Mère-Eglise duurden fel le gevechten voort. De vij and kon daar slechts gerin. ge terreinwinst behalen. De bestrijding der vijandelij ke ontschepingen voor het landingshoofd is ook Donder dagnacht door ons luchtwapem met succes voortgezet. Het plaatste bom treffers op scheepsconcentraties en on£ schepingen. De in de gevechtsruimte Van het invasiefront in den strijd gebrachte bataljons van de vrijwilligersformaties uit het Oosten hebben zich bij de STAAT OP ELK AKKERTJE" UW WAARBORG VOOR ECHTHEID Arie, onze tuinman, drinkt zijn thee zóó: Maar ht) drinkt Santé STtf ALKMAAR m 4e Waag, die ujn «•rerbrekelfjk net el kaar verbonden en zon der elkaar ondenkbaar. Evenmin al» de Neder lander zonder zijn dage- lijkscbe kopje trooit, waarvan hij ook nu oog geoietes kan, dank zij Niemeijer's zware gevechten voortreffelijk geweerd en dapper gestreden. Formaties patrouillebooten en mijnenvegers hebben zich bij de bestrijding van ds inva- sievloot in talrijke harde ge vechten op zëe en in de lucht evenals bij het opruimen van vijandelijke mijnversperringen, onder moeilijke omstandighe den uitgevoerd en bij het leg gen van mgnen op vijandelijke scheepvaartwegen, bijzonder onderscheiden. Bij een aanval van Britsche bommenwerpers en torpedo vliegtuigen op een Duitsch convooi voor Borkum zijn 10 vijandelijke vliegtuigen door beveiligingsvaartuigen bóordafweergesehut neerge schoten. Eén eigen vaartuig ging verloren. Voor de Nederland, s c h e kust hebben patrouil lebooten een groote Britsche torpedomotorboot in den grond geboord en een tweede zwaar beschadigd. In Midden-Italië heeft de vijand zijn aanvallen met mas sale infanterie- en tankstrijd. krachten, vooral in het gebied ten Noorden en Noordoosten van Orvieto, den geheelen dag voortgezet. De gevechten du ren in twee penetratieplekken nog voort. Vijandelijke vliegtuigen heb ben op 15 Juni voor de West- Italiaansche kust opnieuw het Duitsche lazaretschip „Erlan gen" aangevallen en het "in brand geworpen. Aan het Oostelijke front hebben zich ook Donderdag "en gevechtshandelingen van lang voorgedaan. In het hooge Noorden zijn in den sec tor van Kan dalaks ja opnieuw aanvallen van de bolsjewieken met veel verliezen voor den vijand mislukt. In de FÏnsehe Golf hebben beveiligingsvaar tuigen _der marine een vruch teloos aanvallende Sovjet-Rus sische torpedoboot beschadigd. Bewakingsvaartuigen hebben boven de baai van Narwa 5 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Voor 't Visschers- schiereiland hebben Sovjet- Russische bommenwerpers en torpedomotorbooten zonder succes een Duitsch convooi aangevallen. Ook vijandelijke kustbatterijen hebben in het gevecht ingegrepen. Daarbg werd een vijandelijke torpedo motorboot zwaar beschadigd. 10 vijandelijke vliegtuigen werden door onze jagers ver nietigd. Een vrij zwakke formatie Amerikaansche bommenwer pers is Donderdag naar Noord- west-Duitschland gevlogen e>n heeft hier en daar bommen geworpen in het gebied van Hannover. Aanvallen van af zonderlijke Britsche vliegtui gen waren Donderdagnacht ge richt op het Rijnlandsch-West- faalsche gebied. Duitsche toe stellen vielen weer doelen in Z.O.-Engeland aan. Beschieting van kustbatterijen. Het slechte weer in het ge bied van het Kanaal houdt aan en heeft, volgens Interinf, vooral Donderdagnacht de ope raties belemmerd. Vrijdagoch tend vroeg wakkerde de wind bg laaghangend wolkendek en regenbuien bg vlagen tot een stormwind aan. Donderdagavond tegen half elf ondernam de vijand een zwaren luchtaanval op stad en haven van Boulogne. Voor de Orne-monding nadert de vijand thans weer met groote sche pen. Donderdagmiddag werden daar een slagschip van het type Nelson, lichte kruisers, pantserlandingsschepen en een groot aantal transportschepen en escorte vaar tuigen waarge nomen. Tegen den avond ver sterkte de vijand zgn vlootfor- maties tot minstens 4 slag schepen. Kustbatternen namen deze scheepsconcentratie on der vuur, voorzoover de sche pen binnen haar bereik kwa men. Hier en daar kwam het tot hevige artilleriegevechten met zware vgandelgke sche pen. Andere schepen legden een rookgordgn en verwgder- den zich. De hevigheid dezer gevech ten tusschen Duitsche batte rijen en vijandelijk scheepsge schut bewijst de massale con centraties en aanvallen van den vijand, die -b.v. met een slagschip, twee kruisers en een torpedojager een geconcen treerd vuur op één enkele bat terij opende. De batterij leed geen schade of verliezen. Bij Kaap de le Hève, bij Le Havre, naderde een kruiser formatie de kust en beschoot deze van 20 km afstand. Kor ten tijd later beschoot een for matie slagschepen van een af stand van meer dan 30 km dezelfde batterij. Het vuur lag zoo slecht, dat in het terrein van de batterij en vèr in de omgeving daarvan geen in slaande granaten konden wor den waargenomen. De hoeveelheid op Le Havre geworpen bommen de Brit sche berichtendienst sprak van 4600 ton, het gewicht voor twee groote nachtaanvallen op Berlijn doet duidelijk zien, hoe onaangenaam den geal lieerden het optreden was der Duitsche zeestrijdkrachten, die wat aantal en kracht betreft, sterk in de minderheid waren. Anders hadden zij voor deze vaartuigen, waarop de aanval gemunt was, niet een zoodani- gen bommenlast gebruikt en zichzelf daardoor van de mo gelijkheid beroofd om van de haven Le Havre voor hun ver dere plannen gebruik te ma ken. In de Zuidelijke bocht van de Seine werden Duitsche bat terijen door oen zwaren krui ser zonder effect beschoten. Ten Westen van Cherbourg kwamen batterijen tegen 2 tor pedojagers in actie, die trach ten een getroffen vaartuig te naderen. Dit werd hun belet. WAAR DE VOLGENDE LANDING? De bekende Duitsche mili taire correspondent, generaal- admiraal b.d. Alfrad Saal- waechter, schrijft volgens de Tel.: Ik -•-> meening, dat voor nieuwe landingen, die men kan verwachten, het meest in aanmerking komen: de kust van Noord-Frankrijk in het ""ebied can Calais, de Neder landsche kust tusschen Schelde en Den Helder, als ook de kust van Zuid-Frankrijk rr:t de K-*sis Corsica. Dit standpunt berust alleen op de oorlogvoering ter zee en in de lucht. In hoeverre de opera ties te land of politieke over wegingen tot een andere keu ze zullen dwingen, moet hier in het midden worden gelaten. De ervaringen, opgedaan bij de landingen in Normandië, zullen bij de keuze van de be schikbare landingsruimten meespreken. Volgens deze zou het lan dingsgebied zoo dicht mogelijk bij het moederland moeten lig gen, om de verbindingslgnen zoo kort mogelgk te houden en om de werkzaamheid van de bommenwerpers niet door al te lange afstanden te be perken. Het landingsgebied moet over goede havenplaat sen beschikken, die, wanneer zij niet dadelijk genomen kun nen worden, toch zoo spoedig m<elrik door luchtlandings troepen kunnen worden ver overd. Bovendien moeten deze havens door haar diepte het den tegenstander onmogelijk maken, van zijn duikbooten gebruik te maken, terwijl zg zoo mogelgk door alle typen van oorlogsbooten onder vuur genomen moeten kunnen wor den, om zoodoende de landing te kunnen ekken, en den kust batterijen het zwijgen op te legp-en. Verder moet een strand aanwezig zgn, w. rvoor goede vaarmogelijkheid is, om troe pen aan wal te zetten. Misschien is het nog iets te vroeg, om nu reeds de vraag te stellen, waar de volgende landing zal plaats vinden. Maar lang zal Eisenhower niet mogen wachten, daar de zo mer, die voor de landingsope raties het beste geschikt is, dan voorbij is. Commandant SS-pantserdivisie „Hitterjugrend" gesneuveld. Tijdens de gevechten aan het invasiefront is de drager van het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, de SS-Brigadeführer en Generalmajoor der Waffen-SS Fritz Witt, commandant van de SS-pantserdivisie „Hitier- jugend", .gesneuveld. Het echtpaar van Echteldde Ble te Werkhoven, werd verblijd met de geboorte van een drieling. Moeder kinderen, 3 Jongen», maken het goed. Reuter beweert dat ex-koning Peter van Joego-Siavlë en Tito .rechtstreeksch contact" hebben ge- het contact" kan tot dusver niets zocht. Over „vorm en omvang van gezegd worden. if li Mi ffiiÉ Itoffietarrogaat DE DUISTERE POORT. 29) door Léonce Prache. Deze woorden en den kalmee renden toon, waarop zij werden gesproken, brachten Gilberte de Prévyl tot rust. Bij stukjes en beetjes kwam haar geheu gen weer terug en langzamer- ïand herinnerde zg zich weer het ongeluk, waarvan zij het slachtoffer was geworden. IntU3schen ging dokter Lu- zier voort: „u bent bg mij thuis, maar vertel mij nu eens den naam van uw ouders en binnen een uur zullen ze hier bij u zgn". „O", zuchtte Gilberte, „ik heb heelemaal geen ouders of naaste familie meer en mijn laatste vriend is weg; daarom was ik ook zoo wanhopig, toen ik door uw auto werd aange reden". „Kom, mejuffrouw, wilt u me dan uw geschiedenis ver tellen? Als uw positie belang stelling verdient, zult u in mij een vriend, een beschermer vinden", antwoordde de dok ter, die getroffen was door de uitdrukking van moeaeJoos- heid, welke op de trekken van het meisje te lezen was. Deze woorden brachten Gil berte weer eenigszins op haar gemak en het kostte haar wei nig moeite om tot in alle bij zonderheden haar avonturen te vertellen. De gouvernante, die in den grond van haar hart, ondanks haar wat norsche uiterlijk, een goed mensch was, gaf tijdens dit verhaal teekenen van de levendigste ontroering en moest herhaaldelijk haar neus snuiten en haar oogen afve gen. Aan het slot wendde zij zich tot haar meester, die ernstig en nadenkend stond te peinzen en riep uit: „Heusch, dokter, gelooft u dat dergelijke vreeselijke din gen mogelijk zijn?" „Helaas ja, beste Gervaise!" De gouvernante schudde meewarig het hoofd, terwgl de dokter zich tot Gilberte wend de en zei: „Lieve kind, ik twijfel niet aan de waarheid van je ver haal. Daarom zeg ik nu ook tegen je: je hebt nu genoeg in angst gezeten; van nu af aan neem ik je onder mijn bescher ming en Gontran de Brenne zal niets meer tegen je kun nen ondernemen. En wat dien Jean Thévenin betreft, bijge naamd Haantje, dien geloof ik te kennen". „O, dokter, zou t heusch..." stamelde Gilberte aangedaan met gevouwen handen. „Ja, maar daar spreken we morgen wel eens over, want je zou misschien koorts kunnen krijgen. Ik zal je voorloopig een poeder geven, die je moet innemen, en dan zul je rustig slapen". Gilberte zou graag meer hebben geweten, maar zij was zoo vermoeid, dat zij niets meer kon vragen, en nadat ze de poeder haa ingenomen, die de dokter haar gaf, duurde het niet lang of ze viel in een diepen slaap. (Wordt vervolgd.) DE STRIJD BLÏ DE MARIAN EN. Het vèrdragend geschut van de Japansche vestingen op het eiland Tinian (Marianen) heeft volgens Domei, Donderdag ochtend de vijandelijke oorlogs bodems hevig onder vuur ge nomen, die ter ondersteuning van de troepen bij de landing op het nabij gelegen eiland Saipan in deze wateren ope reerden. Een slagschip weid in brand geschoten en zwaar beschadigd. Het Japansche garnizoen op Saipan onderneemt op hd oogenblik hevige aanvallen o) de Donderdagmiddag daar go lande vijandelijke formatie. Dt scheepsformatie, die Donder dagochtend in de wateren vaj de Marianen was verschenen begon met de voorbereidingej van de landing op ca. 10.00) meter afstand van het eilanl Saipan. Ondanks het feit, dd de hevige Japansche afweer haar tweemaal van het eilanl had verdreven, keerde de fo> matie een derde maal teruj om de landing aan de West kust van Saipan ter sterkfe van ongeveer een divisie uit voeren. Het zwaartepunt va» den vrjandelijken aanval is g- richt op den sector Wolesi. Ie Japanners deden een aanbl nachtelijke aanvallen, waarïj de vijand zware verliezen led. Bg de landing had deze gi- bruik gemaakt van landing,- vaartuigen voor pantserwi- gens, waarvan er om 4 uur n den ochtend reeds 16 vernie tigd waren. Tot dusver is aanvaller er niet in geslaag», ook troepen aan land te brei gen op het eiland Tinian. Burgerlijke stand KLOETINGE. Geiboren: Mar- garetha Jacomijna, d. v. A. I. de Visser en A. Schijf; Ad<- ana Maria Anna, d. v. W. I. Belien en M. A. F. Susanti; Jacobus Lodewijk, z. v. J. J. Heriboer en P. J. Hoogenboon: Pieternella Johanna Ja cola Maria, d. v. P. van Waarde M. Hollestelle. Getrouwd: An dries van Luijjt, 23 j. en Johanna J. Schipptr, 24 j.; Christianus J. van der Riet, 57 j. en Adriana Pieteis, 40 j. KRABBENDIJKE. Geboren" Wilhelmina Catharina, d. v. IV. Bras en J. Tramper; Maatje Cornelia, d. v. A. M. Polder man en C. C. van Zweden; Johannes Cornelis, z. v. D. A v. d. Vreede en C. J. Breure. Getrouwd: A. A. Klik. 26 j. en M. M. de Bel. 25 j.; J. Mil- hous, 31 j. en N. de Kok, 33 j.; M. Wondergem, 26 j. en W. A. v. d. Boom gaar, 23 j. Overleden: Tamnetje Diele- man, 75 j., echtg. van J. van Boven; Elizabeth Cornelia Bou- deling, 78 j., echtg. van J. Vo gelaar; Jozeph Willem van Doorn. 25 j.; Catharina Kos ter. 2 j. d. v. O. Koster en G. Paauwe. Radioprogramma Zondag. Hilversum I. 414.4 M. 7.30 Gram.; 8.00 Zlii v. b. borr- z8n; 8.30 Gram., event, sport8.15 Godsd. uitz.9-00 Nieuws: 9.15 Zon dagmorgen z. zorgen; 10.00 Kermis op boerenland; 11.00 Stafork. Staats- pol. A'dom; 11.30 SS; 11.40 Gram,; 11.45 Vo<*waarta hameraden; 12.00 Nieuws; 12.15 Ned. Kamerkoor; 12.45 Sibbekunde; 13 00 Plano; 13.30 Schijnwerper: 13,45 Toespraak Jhr. S. M. 8. de Raultz; 14.00 Re sident te-ork 15 0(1 Luisterspel; 15.45 Armiscm. ork.17.00 Recht door zee 17.30 Eetlust en vitaminen; 18.1; Ned. volksklanken; 19.00 Nieuws; 19.10 Reportage: 19.15 Sport; 19 30 Opera; 21 20 Gram 21 30 Fluit, piano en clavecimbe); 22.00 Nieuws; 22.15 Tokkelkwartiertje; 22 30 Gram. Hilversum II. 10 00 Marschmuz. 10.10 Soldatenfunk11.00 Godsd. tz.12.00 Nieuws; 12.15 Luchtige wijzen; 13.00 Toespraak: 13.15 Gram. 14.00 Voor de Jeugd: 14.30 Rhythm, ork.; 15.00 Melodieën uit uitstalkast; 18.00 Kamermuz.16 00 Werken fan Sibelius, 17.30 Gram.: 18.15 Zie Hvs. 19.00 Nieuws; 19 10 Dansmuziek orgel: 20 00 Zoeklicht: 20.15 Licht allerlei; 21.00 Musette-ork. 21.45 AvondwUdlng: 22.00 Nieuws; 15 Zie Hvs. 2; 22.30 Stem van het Rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2