PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zwaartepunten bij Caen en Carentan. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week or 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 68 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 15 JUNI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 187ste JAARGANG NUMMER 169 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Viissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 HJnen), Redactie na Kantoortijd teL 578; Middelburg: Londensche Kaai 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, teL 2475; Souburg: Kanaalstr.-45, teL 234; OostburtRed. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Aanvallen der geal ieerden afgeslagen. In het bruggenhoofd tus- schen de monding van de Ome en het gebied ten Oosten van St. Mere Eglise op het Normandisch schiereiland ten Noorden van Carentan, komen steeds duidelijker twee zwaar tepunten naar voren. Het eene is te zien in het gebied van de stad Caen, waar de Britten opereeren, en het andere zwaartepunt bij Carentan in het Zuiden van het schierei land, waar de Amerikanen strijden. Caen is nog steeds in het bezit van de Duitschers. Carentan, dat in handen der Amerikanen is, wordt door hen als uitgangspunt gebruikt om door een aanval in Westelijke richting over een groot gebied het geheele Normandische schiereiland, Cotentin ge naamd, over te steken daardoor af te grendelen. DE GEVECHTEN BIJ CAEN Bij Caen vallen de geallieer den op drie fronten aan, n.l. ten Noorden van de stad, ver volgens bg Troarn, Oostelijk van Caen, waar een Engelsche luchtlandingseenheid in strijd gewikkeld is met Duitsche pantserwagens en tenslotte bij Bretteville, Andrieu en Tilly, ten Westen van Caen, van waaruit de Engelschen met verscheidene pantserwagens in Zuidelijke richting terrein pro- bee ren te winnen. Bij Tilly hebben de Britten hevige pantseraanvallen onder nomen, welke verscheidene uren hebben geduurd. Zij mislukten, naar Interinf meldt, onder zeer zware, bloedige verliezen. Voor de Duitsche li nies, die ondanks alle storm- loopen, onwrikbaar standhiel den, werden in een sector van slechts enkele kilometers grootte, door het vernietigen de vuur der antitank-kanon nen 91 Sherman pantserwa gens stukgeschoten. De beste voorwaarde voor een plaatselijke Duitsche aan- valsoperatie bood 't Zuidweste lijk hieraan grenzende gebied. Duitsche pantsertroepen gin gen van hier uit, in over het algemeen N.W. richting tot den aanval over en konden, ondanks deels taai verzet, ver scheidene belangrijke terrein sectoren veroveren. De Britsche leiding wierp daarop nieuwe pantserstrijd- krachten in den strijd om op nieuw te probeeren de flank op de Duitsche formatie te heroveren. De gevechten zijn nog gaande. De gevechten bg Balieroy. In het gebied van Balieroy, ten Zuiden van Bayeux, tus- schen Caen en Carentan, 1 trachten de geallieerden door te breken naar St. Lo, ten Z.O. van Carentan aan de ri- l "vier de Vire gelegen. Een pantsergroep der Amerikanen drong tot in het gebied van f Caumont, ten Zuiden van Bal ieroy en Westelijk van St. Lo gelegen, door, blijkbaar met de bedoeling het terrein te ver kennen. Deze verkennings operatie werd met kleine groepen pantserwagens onder nomen, doch vlak ten Z.O. van Caumont opgevangen en afgeslagen. Hoewel dè verbitterde ge- l vechten verscheidene uren duurden, konden de Britsche troepen slechts twee geringe t plaatselijke penetraties bewer ken, waarbg zij echter zoo zware verliezen leden, dat zij bij het vallen van den nacht &-*edwongen waren van alle ver- dere aanvallen af te zien. FRONT BLJ CARENTAN. Bij Carentan, aan den voet van het schiereiland Cotentin, hebben de Amerikanen vele troepen geconcentreerd met het voornemen het schiereiland van het overige Frankrijk los te maken en zoodoende de havenstad Cherbourg van iedere landverbinding te be- rooven. De Duitsche linie loopt ten Westen van de stad Carentan. Wel slaagden de Amerikanen er in door een verrassenden aanval via een laagvlakte, in W. richting ter rein te veroveren, doch de be slissende verdedigingssectoren van het schiereiland bevinden zich nog steeds in Duitsche handen. Ten W. en N.W. van Carentan bevindt zich een in- nundatiegebied, zoodat de Amerikanen op landbruggen moeten oprukken. Zij konden de Duitsche beveiligingen iets, terugdrukken en eenige dor pen bezetten. In het onder mijnde en moerassig terrein leden zij aanzienlijke verliezen. Van Carantan uit, waar de Amerikanen aanzienlijke pant- serafdeelingen hebben gecon centreerd, deden deze forma ties, in samenwerking met talrgke gemotoriseerde forma ties een aanval in Z.W. rich ting. Het kwam hier tot lang durige, wisselvallige gevech ten, die met de grootste ver bittering werden gevoerd. Om strijdkrachten te sparen wer den de Duitsche linies ten slot te eenige kilometers terugge nomen op gunstiger heuvel stellingen. Verbitterde gevechten in Montébourg. Cherbourg is het voornaam ste operatieve doel der Ame rikanen. Het gaat hier om het veroveren van de haven zelf. Want het bezit van deze ha ven wordt een steeds dringen der eisch, daar de aanvoer voor de tot dusver gelande 20 divisies zonder haven een ern stig probleem geworden is voor Montgomery. Om deze redenen worden door den vij and nieuwe troepen en zwaar materiaal naar dit gevechts- gebied gezonden. De Amerika nen zijn ten koste van de zwaarste verliezen aan men sehen en materiaal tot Monté bourg (halverwege Carentan en Cherbourg) doorgedrongen, in welke plaats op het oogen- blik nog verbitterde gevechten worden geleverd. DE LUCHTACTIE. Duitsche jagers hebben Woensdag, volgens een voor- loopig bericht, 24 Amerikaan- sche vliegtuigen boven het in- vasiegebied en N.-Frankrijk neergeschoten. Hieronder be vinden zich 12 Thunderbolt jachtvliegtuigen. Dinsdag overdag heeft een enkele afdeeling jagers slagvliegtuigen boven het bruggenhoofd 15 vijandelgke vrachtzweefvliegtuigen neergi schoten. Reeds honderden vrachtzweefvliegtuigen der ge allieerden zijn vernietigd. Duitsche jagers opereerden groot aantal boven Nor- mandië. Het kwam op ver schillende punten tot luchtge vechten, waarbij de Focke Wulff en Messerschmitt toe stellen een aantal vijandelgke jagers konden neerschieten. In de eerste week der inva sie heeft de Duitsche lucht macht nu in totaal 673 gealli eerde vliegtuigen neergescho ten en troepen van het leger 48 vliegtuigen, de transport en vrachtzweefvliegtuigen niet inbegrepen. De geallieerde ver liezen aan deze vliegtuigtypes zouden reeds de 1000 naderen. VERLIEZEN. DE GEALLIEERDE Volgens een oorlogscorres pondent van het D.N.B. in het Westen, is, wat betreft het verlies der geallieerden aan menschen, een schatting van 85.000 man waarschijnlijk eer der te laag dan te hoog. In de eerste invasieweek werden ook 300 tanks buiten gevecht ge steld. Nieuwe wapenen. Op een vraag naar de nieu we wapenen, die door de En gelschen en Amerikanen bij de invasie zijn gebruikt, ant woordde, volgens de N.R.C., de Duitsche militaire woordvoer der in de Wilhelmstrasse, dat tot nu toe als nieuwe wape nen alleen nog maar raket granaten en raketbommen zijn gebruikt. Geheel nieuw kan men ze echter niet meer noe men, want bij verschillende ge nerale repetities bij vooraf gaande kleinere landingen bijv. werden ze reeds in beperkten getale gebruikt. De grens tusschen Spaansch- en Fransch-Marokko Is om redenen van „militaire veiligheid" gesloten. Alleen Gaullistische, Britsche, Amerikaan- scha en Sovjet-Russische diplomaten mogen de grens overschrijden. Het gebruik van elitetroepen. Van de hand van Ludwig Sertorius is thans een artikel verschenen, waarin interes sante bijzonderheden worden verstrekt over de kwaliteit der geallieerde troepen. Hij schrijft, dat de geallieerden aan de Normandische kust in de eerste plaats gewerkt heb ben met troepen, die reeds in den strgd ervaren, zgn. Van Britsche zijde werd een aantal divisies in het vuur gebracht, die gedeeltelijk reeds in 1940 in Noord-Frankrijk, anderdeels iets later, in Afrika of Sicilië hun debuut op het oorlogstoo- neel maakten. Doch ook van Amerikaanschen kant heeft men bij voorkeur troepen in gezet, die uen vuurdoop reeds ondergaan hadden. Tot dit doel heeft men zelfs vrij be langrijke contingenten van het Pacific-front laten komen. Zoo werden bijv. formaties inge zet, die op de Salomonseilan den tegen de Japanners heb ben gevochten. Vooral de ge allieerde stormtroepen, die tij dens de eerste drie invasie- dagen in Normandië de wa pens opnamen, bestonden voor een groot deel uit ervaren sol daten, zoo meldt de N.R.Ct. DUITSCH WEERMACHTSBER1CHT. Hevige pantsergevechten ten W. van Caen. IN ITALIË ZWARE GEVECHTEN BIJ BOLSENA-MEER. Het opperbevel der Duit sche weermacht maakte Woensdag bekend: ..In Normandië is een ge pantserde gevechtsgroep in het vijandelijke bruggen hoofd ten Oosten van de Orne doorgedrongen en heefT den tegenstander zware ver liezen aan menschen en ma teriaal toegebracht. Aan de rest van het front van het landlngshoofd ondernam de vijand verscheidene met tanks, zware scheepsartille- rie en sterke formaties vlie gers gesteunde aanvallen, die werden afgeslagen. In den tegenaanval heroverden onze troepen eenigen tijd verloren gegane plaatsen. Een tot in het gebied ten Zuiden van Caumont opge drongen vgandelijke pantser- groep, werd volkomen ver nietigd. Bg de gevechten op het schiereiland Cherbourg heeft een stormbataljon, onder ma joor Messerschmitt, zich bij zonder onderscheiden. Eerste luitenant Ludwig, commandant van een brigade stormgeschut, heeft op 12 Juni 16 vijandelgke tanks stukgeschoten. In den nacht van 12 op 13 Juni is het voor het invasie front weer gekomen tot harde zeegevechten. Torpedomotor- booten en torpedobooten plaatsten, behalve artillerie- treffers, 2 torpedotreffers op torpedobootjagers. Op den te rugweg gingen 3 eigen torpe- domotorbooten door een mas- salen aanval van vijandelijke jachtkruisers verloren. Het luchtwapen heeft 2 transportschepen met een in houd van 8000 brt., benevens 2 torpedobootjagers tot zinken gebracht en nog 3 vracht schepen met een inhoud van 25.000 brt. beschadigd. In Italië heeft de vijand ook Dinsdag met geconcen treerde strijdkrachten zijn aanvallen ter weerszijden van het meer van Bolsena voortgezet. Na zware ge vechten in het met kloven doortrokken bergterrein, werd de vijand ten Westen van het meer overal afge slagen. Ook ten Oosten van het meer mislukten voor eerst de voortdurende her haalde zware aanvallen. Eerst in de avonduren kon de vijand vlak ten Oosten van het meer terrein win nen. Dinsdagnacht distan- cieerden zich onze troepen daar enkele km. naar het Noorden, terwijl de vijand op den voet volgde. In de zware afweergevech- ten van de vorige week heb ben zich de formaties, die onder het eerste valscherm corps staan, vooral de pantser- afdeeling 103 en het pionier bataljon 3, opnieuw onderschei, den door buitengewone dapper heid. Vgandelijke jachtkruisers hebben in de ochtenduren van 13 Juni voor de Italiaansche Westkust weer een Duitsch hospitaalschip aangevallen. Uit het Oosten worden geen bijzondere gevechtshandelingen gemeld. Bewakingsvaartuigen van de marine hebben op het Peipusmeer Sovjet-Rusische bewakingsbooten bestreden en vijandelijke batterijen op den Oostelijken oever van het meer met succes beschoten. Amerikaansche bommenwer pers hebben in den ochtend van 13 Juni woonwijken der stad München aangevallen. Er ontstond schade, de bevolking leed verliezen. Door luchtver dedigingsstrijdkrachten werden 37 vijandelgke vliegtuigen neergeschoten. Dinsdagnacht zgn afzonderlijk vliegende vij andelijke toestellen het gebied van München en het Rijnsch- Westfaalsche gebied binnenge drongen. 5 vgandelijke vlieg- tuigen werden neergeschoten OPERATIES MOGEN NIET WORDEN ONDERSCHAT. Militaire medewerkers van Duitsche bladen waarschuwen hun lezers ervoor de operaties in het Westen niet te onder schatten. De geallieerden hebben bijv. reeds de eerste 2 dagen 2000 groote zweefvliegtuigen ge land, die o.a. eenige stukken luchtdoel- of anti-tankgeschut, een tank van 6 ton of een vrachtauto, alles uiteraard met bemanning, kunnen vervoeren. Een vloot van 4000 vracht schepen is in de weer om het gros aan manschappen en ma terieel over het Kanaal te brengen. Duizenden en duizen den speciale vaartuigen met een geoefende bemanning aan boord, nemen, zoolang geen ha vens ter beschikking staan, ia volle zee troepen en uitrusting over en brengen ze naar het strand. De verliezen der ge allieerde transportmiddelen op zee en in de lucht zijn, zooals uit vele berichten blijkt, zeer zwaar, maar tevens is het on vermijdelijk, dat een hoog per centage der transporten zijn doel bereikt. Reeds den twee den dag der invasie stieten Duitsche tankformaties op de zwaarste tanks, welke de ge allieerden momenteel ter be schikking hebben, de Engel sche „Churchill" van 60 en de Amerikaansche „Sherman" van 70 ton. Dit ondanks ongunstige weersomstandigheden. Men vergete niet, dat de ge allieerden jarenlang den tijd hebben gehad om de invasie voor te bereiden. Alleen van de troepen, die zij in Z.O.-En- geland hebben staan, is tot dusverre niet meer dan de helft bg de invasie betrokken. Des ondanks worden hun strijd krachten in Noordwest-Frank rijk momenteel op omstreeks 350.000 man geschat. Men oefene geduld, zoo zegt men van bevoegde Duitsche zijde, en wachte op de komen de ontwikkeling, niet alleen van den geallieerden aanval, maar vooral ook van den Duit- schen afweerslag, die tenslotte wel niet langer dan tot einde Juni op zich zal laten wachten. (C.D.) e Vrijwilligers. Nauwkeurig worden de bewegingen van den vijand vastgesteld. SS PK Krlstoferitsch/O/H/P m KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommanao deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- Wachtbatalllon In Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS ln Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aan- meldirt£8plichtig ztjn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestr: -.t 56; Heerlen Saroleastraat 25; Gro ningen, Heerenstraat 46; Enschede, Heageloschestraat 30; en het SS- Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotori eerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst In Nederland doet, kan men zich op boven staande keuringen melden. 16.6.44 S12 uur, Arnhem, café Royal; 19.6.44 813 uur Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 S12 uur. Utrecht, N.V. Huls, Oudegracht 245; 15—17 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1