b Normandië duren de zware gevechten voort. Het gebruik van de luchtlandingstroepen. DUITSCH WEBRMACHTSBBKICHT, NACHTELIJKE ZEEGEVECHTEN VOOR HET INVASIEFRONT. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt be kend: In Normandië, tusschen de Ome en de Vire, waar de vjjand voortdurend verster kingen aanvoert, duren de zware en verbitterde ge vechten voort. De pogingen van den vijand, in de diepte ruimte te winnen, werden met zware verliezen ver ijdeld. Alleen naar het Wes ten in de richting Isigny is den vijand in een smalle kuststrook de vereeniging met de Amerikanen in het bruggenhoofd ten Noorden van Carentan gelukt. Daar ■werden alle pogingen van den vijand, naar Cherbourg op te rukken, verijdeld. Overal in het vijandelijke landingshoofd blijven talrij ke van onze steunpunten en nesten van verzet in een taaien verbeten strijd gewik keld. Opnieuw achter ons front neergelaten vijandelij ke luchtlandingstroepen wer den voor het grootste deefl vernietigd. Bij de zware gevechten in het vijandelijke landingshoofd en bij de vernietiging der in het achterland neergelaten vijandelijke valscherm- en luchtlandingstroepen, hebben zich het Rheinlandsch-West- faalsche regiment grenadiers 736, "onder bevel van kolonel Grug, de 352ste divisie infan terie. onder bevel van luit.- generaal Kraiss en het val schermjagersregiment 6. onder bevel van majoor von der Heydte, bijzonder onderschei den Voor het invasiefront nemen de nachtelijke gevechten van lichte Duitsche zeestrijdkrach ten met den sterk overmach- tigen vijand aan hardheid toe. ï- '"':k ft P VOOR BABY! Op Uw toileucepboo kuai U nog Adel aar- Kinderzccp krijgen van ou kwaliteit! 'n ADELAAR-PRODUCT PRIMA! Onze torpedobooten vielen de ochtenduren van 10 Juni in de Seine-baai een vijandelijke formatie torpedojagers aan. Na een fel artillerieduel stieten zij bovendien op torpedomotor- booten, waarvan 1 werd tot zinken gebracht en 2 zwaar beschadigd. Ondanks zeer ster ke vijandelijke bescherming brachten torpedomotorbooten van de aanvoersvloot van den vijand 9 geladen transport schepen, met een gezamenlrj- ken inhoud van 23.400 brt en 1 torpedojager tot zinken. Bo vendien werden een landings schip van 3000 brt, een schip van middelbare grootte en een artillerieboot door torpedo's getroffen. Een duikboot bracht voor de Westkust van Bretag- ne uit een beveiligingsforma tie een vijandelijken torpedoja ger tot zinken. Ook voor de Nederlandsche kust en in de Duitsche Bocht ontstonden patrouillegevechten met Engelsche torpedomotor booten, waarvan 1 in den grond werd geboord. Gevechtsvlieg tuigen vernietigden in den nacht van 9 op 10 Juni een passagiersschip van 9000 brt en 'n vrjandelijken torpedoja ger. Een ander transportschip van 6000 brt werd zwaar be schadigd. Kustbatterijen van het leger brachten voor dei Oostkust van het schiereiland Cherbourg een vijandelijken torpedojager tot zinken en be schadigde 2 andere ernstig. Een sterke vijandelijke forma tie mijnvegers werd in dezelf de wateren door goed gericht vuur tot zwenken genood zaakt. De vijand heeft Zater dag boven het landingsgebied 68 vliegtuigen verloren. In Italië ondernam de vijand door pantserwagens onder steunde aanvallen op onze nieuwe stellingen, die Ooste lijk van het meer van Bolsera tot een penetratie leidden. Po gingen om den Tiber naar het Noordoosten over te steken, werden bij Orte met verliezen voor den vijand afgeslagen. In een zeegevecht voor het eiland Elba werden 2 vijandelijke tor pedomotorbooten vernietigd. Aan het Oostelijke front vin den, behalve den succesvollen afweer van plaatselijke vijan delijke aanvallen ten Noord westen van Jassy en ten Zuid oosten van Witebsk, geen ge vechtshandelingen van betee- kenis plaats. Formaties ge vechtsvliegtuigen bestookten Zaterdagnacht het bolsjewisti sche aanvoerverkeer met goed resultaat. Zware schade en groote branden ontstonden vooral op het belangrijke spoorwegknooppunt Smerinka. Enkele Britsche vliegtuigen lieten Zaterdagnacht bommen vallen in de gebieden van Ber lijn en Wiener-Neustadt. Drie vliegtuigen werden neerge schoten. Tafellepels en vorken, zwaar vertind, 2,60 per stel van 2 stuks. Brood- of groentemessen, totale lengte van 23 cm., 1,10, 26 cm. 1,40. G K B R. BLOKKER, Ceintuurbaan 302, A'dam-Z DE DUISTERE POORT. 24) door Léonce Prache. Ondanks de koude, die van dag tot dag heviger werd, ver bleef het jonge meisje eiken dag lange uren aan het ven ster, in de voortdurende hoop, een vreemde te zullen zien passeeren. Maar niets verbrak ae eentonigheid van haar af zondering. Dagen gingen zoo voorbij, lange, sombere dagen. Eindelijk meende Gilberte op zekeren dag te bemerken, dat de waakzaamheid van den be diende wat begon te verslap pen, en ze zei tot zichzelf: „Ik moet vannacht nog hier zien weg te komen. Ik heb het sombere voorgevoel, dat er me een nieuw ongeluk boven het hoofd hangt. Ik wil het voor zrjn en met Gods hulp zal ik probeeren hier vandaan te komen!" Het jonge meisje had haar plan al gemaakt. Ze nam de lakens van haal bed en begon die in lange z-ee. pen te snijden met behulp van een tafelmes. Op deze wijze De nacht der invasie. Een Duitsche oorlogscorres pondent, die den aanvang van den strijd in Normandië mee maakte in een bunker ten Z.O. van Cherbourg, vertelt hierover o.m. het volgende: „Het was mistig en koud. De wolken hingen laag en er stond een ongewoon hooge deining. Wij waren er dan ook van overtuigd, dat wij een kal- men nacht zouden hebben. Om 11 uur klonk echter het alarm A, en een half uur later werd alarmtoestand B gegeven. Nog dachten do kanonniers, dat de staf een vain de gebruikelijke oefeningen op touw wilde zet ten. Maar niettemin vloog ieder op zijn plaats achter de stukken. De waarnemers bee trokken hun uitkijkpost. Het electrische contact met het mijnenveld op het strand werd ingeschakeld. Kort na middernacht hoor den wij plotseling een dof ge zoem uit zee opkomen, dat weldra aanzwol tot een oor- verdoovend gedreun. Sterke formaties vijandelijke vliegtui gen waren in aantocht. Tege lijkertijd kwamen draadlooze berichten binnen, over scheeps- bewegingen in de richting van de kust. De dageraad brak aan. De man aan den schaar- verrekijker meldde scheepsdoe- len op schootsafstand. De bat- terrjehef gaf bevel het vuur te openen. Ik dacht, dat mijn trommel vlies zou scheuren. Ik had hwt gevoel alsof de heele betonnen kolos minutenlang op zijn fundamenten stond te schud den. „Daar zijn ze!" riep de commandant, die aan den af standsmeter stond. „Op 3000 meter vuur!!" luidde het volgende commando. De bat terij brulde. Eindelijk ontdekte ik de eerste landingsbooten, die in snelle vaart in zig-zag- koers op ons afschoten. Een nieuw salvo daverde over het strand. Plotseling... een rui- schen en bruisen boven onze hoofden, op hetzelfde oogen. blik spoot uit het veld tus schen de prikkeldraadversper ring en Spaansche ruiters op het strand een dikke zwarte rookwand omhoog: de Tom mies hulden ons in kunstma tigen nevel. Nu het uitzicht belemmerd was, schoot de batterij op goed geluk, telkens den af stand verkortend, haar grana ten in zee. Door de loopgraven stormde de Duitsche infanterie naar voren, de machinegewe ren werden in gereedheid ge bracht. Ik holde mee en nauwelijks was ik in een machinegeweer- nest in dekking, gesprongen of voor ons brak de hel los. Te midden van de dikke rookwol ken, die boven 't strand hin gen, explodeerden de „Rom- melmijnen", die wij vier we ken geleden op palen onder den waterspiegel hadden ge monteerd. HONDERDEN ZWEEFVLIEGTUIGEN OVER HET KANAAL GESLEEPT. Het Britsch-Amerikaansche invasieleger in Frankrijk maakt, zooals uit de verschil lende berichten blijkt, in groo te mate gebruik van parachu tisten en luchtlandingstroepen, welke door transportvliegtui gen en groote zweefvliegtui gen worden aangevoerd. In welken omvang deze aan voeren geschieden, kan men, volgens de Tel., zich een beeld vormen, als men bedenkt, dat zoowel Maandag- als Dinsdag nacht ong. 1C00 zweefvliegtui gen zijn neergelaten. In groe pen van 100 werden deze zweefvliegtuigen door viermo torige bommenwerpers in een gigantischèn „ganzenmarsch" van meer dan 80 km. lengte over het Kanaal gesleept. Aangezien deze toestellen ge middeld aan 100120 man met volle uitrusting plaats bieden, zouden er dus alleen aan zgn. luchtlandingstroepen meer dan 200.000 soldaten achter de Duitsche linies in deze eerste twee nachten aan land zijn gebracht. Deze Duit sche raming s.temt volkomen overeen met de mededeeling uit Engelsche bron. Volgens Duitsche informa ties zijn de verliezen reeds tijdens de landingsoperaties op v-erschillende punten hoog ge weest, vooral daar, waar de zweefvliegtuigen terecht kwj men in landmijnenvelden of op de weilanden verward raakten in de „Spinnew-ebben", welke de Duitsche troepen juist in de laatste weken op groote schaal achter de kustljjn heb ben aangelegd. Dit zijn lan dingshindernissen, bestaande uit een net van staaldraden, gespannen tusschen spitse houten palen, de zgn. „Rom- melasperges". Hoe grondig de Duitsche genie bij den aanleg van deze hindernissen te werk is gegaan, moge blijken uit Boven ons hoofd gonsden on afgebroken transportmachines met luchtlandingstroepen en zweefvliegtuigen, die als zwermen vleermuizen over ons heenstreken. Er stond een danige bries, die den zwarten nevel in onze richting blies. Wij moesten de gasmaskers opzetten. Lang zamerhand werd het lichter en uit de rookwolken op het strand zagen wij hier en daar gestalten opduiken. Zij hadden de zwemvesten nog om en wa ren behangen met*machinege- weren en allerlei werktuigen. Zij droegen platte stalen hel men: Engelsche»! Onze ma chinegeweren begonnen te sproeien, er was voor de aan vallers, die nu in grooten ge tale opdoemden, geen doorko men aan. Op dit punt van het zeefront werd de aanval af geslagen". hoopte zij een stevig touw te krijgen. Een groot deel van den nacht was ze hiermede bezig. Toen ze ermee klaar was, trok ze aan kleeren aan wat ze vinden kon en opende ze het venster, zonder eenig ge luid te maken. Buiten was het donkere en ijzige nacht. Van den bodem, die met sneeuw bedekt was. steeg een blanke weerschijn op. Onwillekeurig kreeg Gil berte een rilling, zoowel van de koude als van vrees, maar raapte al haar moed bij elkaar en mompelde: „De hemel moge me bij staan Daarop knoopte ze het ge- improviseerde touw stevig aan de vensterbank en stak haar beenen met een flink gebaar naar buiten. Een seconde aarzelde ze nog en even duizelde ze voor don afgrond, die beneden haar gaapte. Maar als ze in dit afschu welijke huis bleef, zou ze dan niet ten doode zijn opgeschre ven? Deze gedachte gaf den door slag. Ze sloot de oogen. pakte het touw en liet zich naar be neden glijden in de diepte. Eenige maanden geleden zou Gilberte deze poging voor on uitvoerbaar hebben verklaard, voor dwaas zelfs; maar nu waagde zij het erop, want de wanhoop dreef haar voort HOOFDSTUK XI. De ontvluchting. Het scheen Gilberte. dat aan de afdaling geen einde kwam. Haar handen ontvelden bij het glijden langs het gedraaide la ken en begonnen te bloeden; het brandde alsof zij vuur vasthield. Herhaaldelijk dacht het ongelukkige meisje, dat zij het zou moeten opgeven en dat zij zich naar den met ©en dikke laag witte sneeuw bedekten afgrond zou laten afrollen, die haar beneden haar naar zich toetrok. Maar er gebeurde niets van dat al en zonder in cidenten bereikte zij het einde van het koord. het feit, dat in den sector van een enkele divisie in drie we ken tijds 300.000 van deze pa len in den grond werden ge ramd. Niet overal hebben de ge allieerde parachutisten en luchtlandingstroepen dus hun taak kunnen volbrengen. Mili taire deskundigen te Berlijn zijn van meening, dat het hier echter gaat om een in tech nisch opzicht bewonderens waardig landingssysteem, dat in jarenlange voorbereiding zeer handig werd ontworpen. De zweefvliegtuigen, waanne- de de geallieerden hun lucht- infanterie vervoerden, daalden in groepen van 40 tot 50 en in sommige gevallen zelfs van 100 tot 200 toestellen. De troe pen waren niet alleen zeer modern bewapend, doch be schikten bovendien over lichte tanks en pantser-afweerge schut. Na de landing vormden zich groepen sterke stootfor- maties, die tot taak hadden het Duitsche afweerfront aan de rugzijde te „versplinteren". De Duitsche verdediging werd daardoor gedwongen de toeval lig in de buurt zijnde eenhe den en zelfs de étappediensten, bij elkaar te trommelen om den tegenstander zoo lang in bedwang te houden tot de re gulaire afwesrtroepen waren gearriveerd. Deskundigen te Berlijn ver helen niet, dat de Britsche en Amerikaansche luchtinfante- rie met taaiheid streed en dat deze keurtroepen verbitterden tegenstand boden. Het gaat hier om uitgelezen soldaten- materiaal van voortreffelijke lichamelijke ontwikkeling en zorgvuldige opleiding. De uitrusting der parachutisten. De geallieerde parachutisten zijn, naar S.P.T. aan de N.R. Ct. meldt, als volgt uitgerust: Zij dragen zwarte of bruine rijgschoenen, dikke wollen truien en een lange, zwaar ge voerde jas. die door middel van een ritssluiting wordt ge sloten. Op deze jas zijn groote zakken genaaid, die meer den naam van tasschen verdienen. Ilun bewapening bestaat uit een machinepistool, dat onge veer zoo geconstrueerd is als de Duitsche, en soms uit ©en halfautomatisch zelfladend ge weer. Alle parachutisten zijn in het bezit van groote hoe veelheden ontploffingsmiddo- len. Als hoofdbedekking dra gen zij een stalen helm, dien zij door een wijnroode baski- sche muts kunnen vervangen. Ieder draagt voedsel in gecom- primeerden vorm bij zich, dat voor eenige dagen voldoende is en meestal bestaat uit: ha- vergruttenmeel, soepen, thee, chocolade, vasten spiritus en pillen tot het distilleeren van water. In totaal bedraagt het gewicht der uitrusting onge veer 80 kg. Voorts bezit iedere parachutist een klein zakje met op zijde gedrukte kaarten van geheel Europa. Bovendien zijn zij met een belangwek kende nieuwigheid uitgerust: zij drageo een lichtgevenden halsdoek, waaraan zij elkaar des avonds kunneh herkennen. Bij de parachutetroepen be- hooren ook specialisten, wier taak het is. buitgemaakte Duitsche voertuigen en wape nen te hanteeren. Aanslag op Umberto. Naar United Press uit Rome meldt, heeft bij een royalisti sche demonstratie een onbe kend persoon eenige revolver schoten op Prins Umberto ge-, lost. De aanslag mislukte. Van den dader ontbreekt ieder spoor. Tsjangsja veroverd. Sedert den vroegen ochtend van Zaterdag trekken Japan- sche troepen Tsjangsja. de hoofdstad van Honan, binnen. De stad werd door de Tsjoeng- kineesche troepem zonder (Wordt vervolgd) grooten tegenstand opgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2