PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT d Geallieerden hebben bruggenhoofd- stelling in handen gekregen. lbil 1 Z ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Kf. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. Ha!ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 121 ct., .minimum per adver- tentie ƒ2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties '(maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- dingen ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 12 JUNI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 166 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen)Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 20, Red. tel. 3521, Adm, tel. 36*1; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburi: Red. en Adm. Breedestraat 45. teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. Van Orne-mond tot aan Oostkust van Normandisch schiereiland. j|| Na zes dagen harde gevechten hebben de geallieerden, met gebruikmaking van 20, grootendeels bepioefde en voortref- 1^' felUk bewapende élite-divisies, met ondersteuning van tal- rijke zware slagschepen, van duizenden bommenwerpers van ;ve allerlei soorten en van aanvullende speciale formaties, zooals h' pionierbrigades enz., een bruggenhoofdstelling in handen ge- 01 kregen, die reikt van den Westelijken oever van den Orne- o mond tot aan de Oostelijke kust van het schiereiland Cotentin icü ten Zuidoosten van St. Mère-église. De diepte van deze po- *ie; sitie schommelt tusschen 12 en 20 km. In totaal heeft Montgomery IL thans tenminste 350.000 tot LI 400.000 man geallieerde troe pen in den strijd geworpen. P Hierin zijn niet begrepen de p bemanningen van de oorlogs- schepen, het personeel van de ,aim. - - '-1 gen en het personeel van de .geallieerde luchtstrijdkrachten, owf die in totaal nog vele tien- duizenden manschappen uit- maken, meldt Interinf. OMVANGRIJKE NIEUWE STRIJ D'KR ACHTEN AAN GEV OERD. s Aan beide zijden worden in den grootst mogelijken om vang nieuwe strijdkrachten aangevoerd. Vooral in het ge- bied van het Amerikaansche ilandingshoofd, dat op den O.- oever van de Vire-monding, bij Isigny (O. van Carentan) begint en langs de Oostkust id van het schiereiland Cotentin k- naar het Noorden loopt tot is, ter hoogte van Quineville, zijn ct omvangrijke nieuwe contingen- rt teu aan land gezet, die aan zienlijke hoeveelheden zware Wapens met zich voeren Aan het Noordelijke front Is van dit landingshoofd, tusschen ,r Montebourg en Quineville zijn in de Amerikanen met sterke, door"pantserwagens gesteunde iformaties, tot den aanval i overgegaan in de richting van J Carentan, welke plaats nog steeds in Duitsche handen is. Daardoor worden van hier uit de landingen der geallieerden in de Vire-baai nog steeds ge stoord en belemmerd. Andere Amerikaansche for- S- maties gingen tegelijkertijd jvan Isigny uit in, over het al- 11'gemeen, Z.W. richting. J Hier teekent zich duidelijk ,;lt het voornemen der geallieer den af, om over het geheele schiereiland tot aan de Weste- jlijke kust op te rukken en het buijdan naar het Zuiden af te cioofgrendelen om dan het schier- 'Jeiland rustig van Duitsche ver- laaldedigingsstrijdkrachten te zui veren en het tot een belang rijke basis voor de tweei :inaj phase der invasie te kunnen versterken. GEALLIEERDE AANVAL OP CAEN? Het is te verwachten, dat de geallieerden een aanval op Caen van plan zijn. Achter de Britsche linies, ten Noorden van Ca en, zijn vrij sterke lan dingen van personeel- en ma- teriaalaanvoer waargenomen, dat met vrachtzweefvliegtui gen was aangevoerd. Des nachts werden ook ten Zuiden van Caen, tot achter de Duitsche linies, vrij sterke formaties valschermtroepen neergelaten. Daar gelijktijdig het hier aanwezige Britsche legercom- mando in het gebied ten N. en N.W. van Caen een nieuw zwaartepunt door concentree ring van een vrij sterke pant serformaties heeft gevormd, neemt men aan, dat het ge allieerde opperbevel zich in het bezit van deze stad wil stellen. Britsche pantsers vallen aan by Ome-monding. Hoe gevoelig de invasie ge stoord wordt door het wegne men van den Oostelijken oever van den Ornemond, blijkt uit de omstandigheid, dat de Brit ten genoodzaakt waren met een sterke pantsereenheid naar den Oostelijken oever te trek ken en van het Zuiden uit op den Duitschen versperrings gordel los te stormen, dien Duitsche grenadiers van het Noorden uit tusschen de kust en de rest van een in het Bois de Bavent aanwezige Britsche gevechtsgroep gelegd hadden. Na vele even vergeefsche als met verliezen gepaard gaande aanvallen, waarbij 24 pant serwagens vernietigd werden, gelukte het de Britsche ge vechtsgroep twee plaatsen bin nen te dringen, zoodat de Duitsche strijdkrachten zich enkele km. naar het Noorden moesten distancieeren. Op het oogenblik bevindt zich echter de Oostelijke oever van den Ornemond nog altijd onder Duitsche controle. De gevechten ter zee. Duitsche motortorpedoboo- ten hebben in het N.O. deel van de Ssinebaai Vrijdagnacht 2 ravitailleeringsvaartuigen van 900 en 1500 brt., welke vol geladen waren, tot zinken gebracht. In het midden en op de rech terflank van het invasiefront heerschte Vrijdagnacht even eens een levendige actie van Duitsche motor torpedobooten. Vijf volgeladen schepen van allerlei soort, met minstens 11.400 brt. werden vernietigd. O.a. een omgebouwde Engel- sche Kanaalveerboot met meer dan 20 kleine landingsbooten aan boord, werd tot zinken gebracht. De vijand had een waren grendel van torpedojagers ge vormd, terwyl ook nog for maties motortorpedobooten werden aangevoerd. Bij een aanval van de Duit sche luchtmacht op een for matie -vijandelijke schepen in het zeegebied van Grandcamp, werd Zaterdagnacht een pas sagierschip van 20.000 brt., alsmede een transportschip van 8000 brt. tot zinken ge- brapht. Hierbij moeten duizen den soldaten omgekomen zijn. Een vijandelijke torpedojager, die den brandenden in zinken den toestand verkeerende schepen te hulp snelde werd aanzienlijk beschadigd. Boven dien kreeg een transportschip van 10.000 brt. een treffer. Ook vijandelijke scheepseen- heden, die reeds het strand aan de monding van de Vire waren genaderd, werden aan gevallen. Verscheidene sche- Een bleven brandend en zwaar eschadigd liggen. Omstreeks middernacht werden verzamel plaatsen van vijandelijke troe pen in St. Mère-église hevig aangevallen. Er werden ont ploffingen en branden waar genomen. De geallieerde sclieeps. verliezen. Volgens Interinf hebben Duitsche zeestrijdkrachten en kustbatterijen der Duitsche marine sedert den aanvang van de invasie tot Zaterdag de geallieerde vloot de volgen de verliezen 'toegebracht: tot zinken gebracht werden 2 kruisers, 3 torpedobootjagers, 5 landingsschepen voor tanks met tezamen een inhoud van 15.700 brt. en 7 landingsboo ten voor pantserwagens met tezamen een inhoud van 26.000 brt. Daarbij kwamen de vol gende beschadigingen door treffers van torpedo's of gra naten: 1 slagschip. 1 kruiser, 4 torpedobootjagers, 5 motor torpedobooten, 16 landings schepen, 3 transportschepen en voorts een groot aantal kleinere landingsvaartuigen en stormbooten. De beschadiging van nog 2 torpe dobootjagers en talrijke landings vaartuigen van allerlei aard is waarschijnlijk. Volgens stelli ge waarnemingen zijn minstens 20 groote en middel- groote geallieerde eenheden door Duitsche mijnver- sperringen verlo ren gegaan. Daar bij komen nog tal rijke kleine en zeer kleine lan dingsvaartuigen, die door de ont ploffingen der mij- 'nen mede vernie tigd werden. Dultschers distancieeren in Italië. Aan het Italiaansche front distancieeren de Duitsche troe pen zich nu ook van den Adria- tischen kustsec-tor naar het Noorden. De operaties verloo- pen hier zonder eenigen vijan delijken druk. In het Oostelijke en centrale deel van het front kwamen, af gezien van plaatselijke gevech ten, geen gevechten van betee- keni3 voor. De voornaamste druk der Amerikaansche pant ser-formaties is, evenals in de laatste dagen, gericht op den Westelijken sector met het zwaartepunt tusschen de Thyr- reensche Zee en den midden loop van den Tiber. In het Mar em ma-bekken forceerde de vijand de overgangen over de Foria en ten Noorden van het inmiddels ontruimde Viter- bo drong hij naar het Bolsena- meer. Aan den Tiber ontston den, evenals enkele dagen ge- leden, bij Magliano op 10 Juni zware gevechten, toen de vijand probeerde in N.O.-rich- ting over de rivier heen te trekken. Ondanks de hardheid van de gevechten dragen de huidige gevechten in den Wes telijken sector slechts het ka rakter van achterhoedegevech ten. Zij beoogen omsingelende bewegingen van den daar snel volgenden vijand te verhinde ren. Sovjet-offensief op de Karelische landengte. Het Finsche weermachtbe- richt meldt, dat Vrijdagoch tend vroeg de vijand op de Karelische landengte een al gemeen offensief heeft inge zet, gesteund door bijzonder fel artillerievuur en sterke luchtstrijdkrachten. Tijdens de hevige gevechten, die den ge- heelen dag en nacht onver minderd voortduurden, geluk te het den vijand, door het Westelijke deel van de Fin sche stellingen heen te drin gen, waarbij hij zware verlie zen leed aan menschen en ma teriaal. De gevechten duren onafgebroken voort. Zeegevecht voor IJmuiden. Duitsche patrouillestrijd krachten hebhen Zaterdagoch tend tusschen 2 en 3 uur voor de Nederlandsche kust bij I.Jmuiden verscheidene aanval len van Britsche torpedomo- torbooten in zware gevechten afgeslagen. Op de vijandelijke booten werden talrijke treffers geplaatst. Een dezer booten werd zwaar beschadigd. Drie Duitsche vaartuigen zijn ge durende het harde gevecht verloren gegaan. Ook een gevecht bij Den Helder. Ook Zaterdagnacht hebben Duitsche patrouille- en beveili- ginsstrijdkrachten kort na - middernacht, opnieuw tegen 2 uur, voor de Nederlandsche kust tusschen Den Helder en IJmuiden Britsche torpedomo- torbooten meermalen aange vallen. In twee korte gevech ten werden ten Zuiden van Den Helder een Britsche tor pedomotorboot tot zinken ge bracht en 3 andere booten doeltreffend beschoten. Aan Duitsche zijde waren geen verliezen. ACCIJNS OP GEDISTIL LEERD VERHOOGD. Bij besluit van den secr.-ge- neraal van financiën is met ingang van 15 Juni de accijns op het gedistilleerd verhoogd van 250 tot 275 per hec toliter ad 50 percent. Van gedistilleerd, op 15 Juni 1944 in het vrije verkeer voor handen of wat daarmede wordt gelijkgesteld wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. Uitgezonderd van deze navordering zijn voorraden gedistilleerd, welke niet grooter zijn dan 100 1, on geacht de sterkte. Van aan navordering onderworpen voorraden moet aangifte wor den gedaan bij den desbetref- fenden ontvanger der accijn zen. Evenals vorige Jaren organiseert het N.A.F. voor werkende Jongeren ook nu zomer-vacantiekampen. die door onze mannen buiten SS PK Jarollm/O/H/P m KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander ban zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, 8S- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Krlegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aan- meldingsplichtlg zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waflen-SS kan ieder worden, die na tenminste één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering z|jn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens do kéuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestri -.t 56; Heerlen Saroleastraat 25: Gro- ningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat' 30; en het SS- Ersatzkommando, Don Haag. Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotori eerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon to Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op boven staande keuringen melden. 13.6.44 8—12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1; 15.6.44 8—12 uur. Den Bosch, hotel Noord-Br a bant. Markt 45; 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44 812 uur, Arnhem, café Royal; 19.6.44 813 uur Arasterdam, Dam 4; 20.6.14 S—12 uur. Utrecht, N.V. Huis. Oudegracht 245: 1517 uur, Amersfoort. Pol. Durcliangslager. Leusderweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1