IK PROEF Gevechten om bruggenhoofden in N.-Frankrijk. KAHREL Nieuwe landingspogingen verwacht. t> Het opperbevel van de Duitsehe weermacht deelde Don derdag mede: In Normandië probeerde de vijand de gevormde bruggen hoofden te versterken. Nieuwe landingspogingen vonden ech ter niet plaats. Ten Oosten van den Ornemond werd de vijand op een nauwe ruimte tezamen gedrongen en van de kust weg gedrukt. Uit zijn bruggenhoofd tusschen Caen en Bayeux ging de vijand in Zuidwestelijke richting tot den aanval over. Tevens is de tegenaanval van onze aangevoerde reserves be gonnen. Om de stad Bayeux is op het oogenblik een hevige strijd gaande. Overal in liet vijandelijke bruggenhoofd houden eigen steunpunten zich in ongeschokten afweer staande. De Amerikaansche tToepen, die zich ten Noorden van Carentan aan den voet van het schiereiland van Cherbourg van de lucht en de zee uit hadden genesteld, hebben uiterst zware verliezen geleden. De eigen concentrisch geboerde tegenaanvallen drukken den vijand steeds meer ineen. In de baai van St. Martin aan de Noordwestpunt van het schier eiland werd een vijandelijke landingspoging in het vuur van de kustbatterijen afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtui gen ondernamen Woensdag nacht aanvallen op de Britsch- Amerikaansche landingsvloot voor de vijandelijke bruggen hoofden. Er werden branden en ontploffingen waargenomen. Alleen jachtvliegers schoten boven het landingsgebied op zijn minst 89 vijandelijke vlieg tuigen omlaag, waaronder in den loop van den nacht 30 viermotorige bommenwerpers. Het staat nog niet vast hoeveel vijandelijke toestellen door het luchtdoelgeschut zijn neerge haald. Duitsehe gevechtsvliegtuigen ondernamen aanvallen op af zonderlijke doelen in Zuidoost Engeland. Torpedomotorbooten hebben bij een aanval in de Seine-baai 2 vijandelijke landingsschepen met een gezamenlijken inhoud van 4000 brt in den grond ge boord. In harde artilleriege vechten met torpedojagers en torpedomotorbooten plaatsten zij talrijke treffers op de vijan delijke schepen en sloegen op den terugvocht naar haar steunpunten sterke luchtaan vallen af. Een andere flottilje torpedomotorbooten viel Woensdagnacht ten Westen van Fécamp een vijandelijke landingsformatie aan en bracht daarvan 7 volgeladen lan dingsvaartuigen tot zinken. Onze beveiligingsvaartuigen beschadigden in gevechten met overmachtige vijandelijke for maties door artillerietreffers verscheidene torpedojagers en torpedomotorbooten, die daar op den strijd afbraken. De marine-kustbatterij Mar- couf ligt sinds het begin van ÜOFFIESURROGAAT VAN de invasie in het zwaartepunt van den strijd tegen de vijan delijke landingsvloot in -het Oostelijke deel van het schier eiland Cherbourg. Ondanks he vige beschieting van zee uiten ondanks sterke luchtaanvallen heeft zij verscheidene lan dingsvaartuigen vernietigd en door voltreffers een vijandelijk oorlogsschip van het kruisers type in den grond geboord. Nadat zij door vijandelijke val schermjagers was ingesloten hield de batterij zich tegen de overmachtige vijandelijke strijdkrachten staande en wist tenslotte den omsingelingsring te verbreken. Twee andere ma- rinekustbatterijen dwongen voor Le Havre door goed ge richt vuur 2 vijandelijke krui sers den steven te wenden. Batterijen vèrdragend geschut hebben Woensdagnacht voor Dover een groot vijandelijk convooi beschoten. In Italië is de vijand met sterke pantserstrrjdkrachten, waarop infanterie volgde, aan weerskanten van het meer van Bracciano verder opgerukt. Hierbij zijn in het gebied van Civita Vecchia en bij Civita Castellana he vige gevechten ontstaan. Uit den frontsector ten Noord oosten en ten Oosten van Rome worden geen bijzon dere gevechtshandelingen vermeld. De vijand volgt on ze uitwijkbewegingen slechts aarzelend. Aan het Oostelijk front zijn nieuwe tegenaanvallen van de bolsjewieken, ten Noordwesten van Jassy, verijdeld, waarbij 31 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten. Bij de fevechten in het gebied van assy hebben Duitsch-Roe- meensche troepen, onder het bevel van den Roemeenschen generaal der cavalerie Racovi- ta, den generaal der pantser troepen von Knobelsdorff als mede van den generaal der in fanterie Mieth, uitmuntend on dersteund door sterke forma ties Duitsch-Roemeensche ge- vechts.- en slagvliegtuigen, in harde 'gevechten de bolsjewie- Amerikaansche bommen werpers vlogen van Italië naar de Sovjet-Unie. Volgens een extra commu niqué van het geallieerde hoofdkwartier in het Middel- landsche Zee-gebied is een for matie Amerikaansche viermo torige bommenwerpers, geës corteerd door jachtvliegtuigen met grooten actieradius, Vrij dag j.l., na een bombardement van doelen in Roemenië, niet naar haar thuishavens in Mid- den-Italië teruggekeerd, doch doorgevlogen naar nieuwe ba- in de Sovjet-Unie. De vliegvelden, waar deze toestel len landden, zjjn volgens het genoemde communiqué aange legd onder de leiding van des kundigen der Amerikaansche militaire luchtvaart. De grond diensten bestaan uitsluitend uit Amerikaansch personeel, Doch de verdediging der Ame rikaansche steunpunten achter het Russische front is geheel in handen van de Sovjets. (C.D.) De luchtaanvallen op Roemenië. Voor den Roemeenschen om roep is een verklaring voorge lezen, waarin erop wordt ge wezen, dat alleen bij de tot dusver ondernomen aanvallen van Anglo-Amerikaansche vliegers rond 1800 vrouwen zijn gedood en rond 1400 ge wond, 600 kinderen werden ge dood en ongeveer een gelijk aantal gewond. Vervolgens werd in de verklaring een op somming gegeven van talrijke cultureele instellingen, kerken, scholen, kinderbewaarplaatsen, ziekenhuizen, kraaminrichtin gen, die bij de luchtaanvallen alleen in Boekarest werden vernield, o..m 8 ziekenhuizen. Voorts werd er op gewezen, dat in de provincie talrijke steden en gemeenten zijn aan gevallen, waar geen militaire objecten liggen. ken uit diep geëchelonneerde, taai verdedigde stellingen ge worpen en de eigen stellingen daardoor aanmerkelijk verbe terd. De vijand leed uiterst zware bloedige verliezen en verloor bovendien in den tijd van 30 Mei tot 7 Juni 1400 gevangenen, 209 tanks, 410 stukken geschut en granaat werpers, alsmede talrijke an dere wapenen. Er werden 323 vijandelijke vliegtuigen vernie tigd, waarvan 50 door troepen van het leger. De komman- deur van een bataljon Roe- meensche bergjagers, majoor Lunga, heeft zich bij deze ge vechten bijzonder onderschei den. In de Finsche Golf hebben Duitsehe bewakingsvaartuigen de bescherming van een Sov jet-Russische formatie mijnve- gers aangevallen. Zij brachten daarbij 2 torpedomotorbooten tot zinken en schoten 3 andere booten in brand, waarvan 1 waarschijnlijk gezonken is. Enkele Britsche vliegtuigen hebben Woensdagnacht bom men geworpen in het gebied van Keulen. Huidige strijd slechts eerste voorloopige krachtmeting. In een beschouwing over den hoofd hebben kunnen vormen, militairen toestand schrijft Martin Hallensleben, de mili taire correspondent van het D. N.B., onder meer, dat na den aanval op het gebied tusschen Le Havre en Cherbourg thans ook de overige sectoren van de Duitsehe kustverdediging aan den Atlantischen Oceaan in staat van alarm zijn ge bracht. De door de invasie troepen toegepaste tactiek heeft tot dusver geen verras singen gebracht en de voort durende bewaking van de kust draagt ertoe bij den tegenstan der de mogelijkheid te ontne men om bij eventueele verdere landingspogingen verrassend op te treden. Naar voorzichtige ramin gen heeft generaal Eisenho wer tot dusverre waarschijn lijk slechts een tiende deel van de door hem voor de ge~ heele onderneming in ge reedheid gestelde strijd krachten gebruikt. Hieruit kan worden afgeleid, dat bin nenkort een uitbreiding der landingsoperaties verwacht moet worden. Volgens de berichten van de marine- en luchtcontröleposten en van de verkenningsvliegers, is het Anglo-Amerikaansche opmarschfront aan de Zuid kust van Engeland volop in beweging. Ook in de Noorde lijker gelegen havens, zooals die aan het Kanaal van Bris tol. de Iersche zee en de fjor den van West-Schotland zijn scheepsconcentra'ies, die on der stoom liggen, waargeno men. Wai reeds de omvang der vijandelijke voorbereidingen met vele bijzonderheden de Duitsehe leiding allang geen geheim, ook de uitvoering van de vijandelijke actie heeft tot dusver niets meegebracht, dat een wijziging van de Duitsehe disposities noodig heeft ge maakt of zou maken. Evenals de invasie tot dusverre in al gemeen bestek gezien slechts met partieele strijdkrachten is begonnen, heeft generaal-veld- maarschalk von Rundstedt slechts partieele strijdkrachten tegen de invasie in het strijd perk gebracht. Het kan de Duitsehe leiding niet ongele gen komen, dat uit 8 van de 9 Europeesche landen met inva- siekusten nog geen aanwijzin gen ontvangen zijn voor een invasie-actie, zoodat het anti- invasieapparaat nog steeds slechts tegen een kustgebied van ongeveer 50 km langs de 1000 km lange kust in volle ontplooiing is. Want alleen tusschen de monding van de Ome en Port en Bessin, de eenige kuststrook waarvan men zeggen kan, dat hier de Anglo-Amerikanen met landingsbooten een bruggen- V jvet is de eerste invasieslag ont- >,E. brand. Van hieruit tracht de zon tegenstander via Bayeux naar het Zuidwesten op te rukken. De tegen dit gebied in den strijd gebrachte Duitsehe divi- sies hebben met een den te- re genstander zoo verrassende T kracht aangevallen, dat Duit- de sche pantsercolonnes met hunjnei top reeds contact hebben kun- de nen krijgen met een aantal Nee Duitsehe kustbunkers, die in- Vai gericht zijn voor verdediging den naar alle kanten. De aanvankelijke afwezig- Eei heid van vuur uit deze bunkers r moest den tegenstander tot de veronderstelling brengen, dat iw. zijn scheepsgeschut en zgn luchtbombardementen de kust- verdediging tot zwijgen hadden gebracht. Ook Woensdagnacht hebben Anglo-Amerikaansche strijd- krachten en oorlogsmateriaal P de invasietroepen bereikt, vooral bij Arromanches. Doch De slechts een deel van het gezon- c den materiaal kwam aan land. r Bijzonder gevoelig zijn weer woi de verliezen, die de luchtlan- jhet dingseenheden van den tegen- eer: stander hebben geleden. Welis- waar worden ook hier de ac- tie van de Engelschen en Ame. rikanen voortgezet. Derhalve <tv-e( kan op het oogenblik slechts gezegd worden, dat de omvang |„a aer verliezen, juist bij deze <jen élite-formaties, den tegenstan- pas der aanleiding heeft gegeven, v Woensdagnacht zuiniger te zijn. Daartoe hebban hen wel licht vooral de ervaringen op het schiereiland Cotentin aan leiding gegeven. Hier is overi gens een heel regiment dat op kor een een In DE DUISTERE POORT. 22) door Léonee Prache. Na eenigen tijd bleef het voertuig stilstaan. Men hoor de een hek piepen, de auto zette zich weer in beweging en stopte daarna voor goed. Henri was al bij het portier en deed het haastig open. ,Toe, kom eruit!" beval Le- gret ongeduldig. HOOFDSTUK X. In de macht van haar vijanden. Zonder een woord t© zeggen, had Gilberte aan het bevel van Legret gehoorzaamd en was zij uit den auto gestapt. Ze zag, dat ze stond voor een villa met een deftig uiterlijk. Verder zag zij een glimp van een grooten tuin, die omgeven was door een hoogen muur, maar ze kreeg geen gelegen heid tot een nader onderzoek. Op een teeken van Legret pakte Henri haar bij den arm De gevangene en haar gelei- der wandelden een vestibule door, liepen een trap op, waar van de treden met een mollig tapijt waren bedekt en kwa men daarna in een groote ka mer, die op de tweede verdie ping gelegen was. „Hier zult u of u wilt of niet, voorloopig blijven", zei Legret, die hen gevolgd was. „Henri hier zal belast worden met uw bewaking. Wees nu maar ver standig, anders zou meneer Gontran wel eens gedwongen kunnen worden u tot andere gedachten te brengen". Het ongelukkige meisje ant woordde niet. Waartoe zou het ook dienen?... Zij was ver loren, ze was geheel in de macht van haar beulen en ze wist bij ondervinding, dat het volkomen nutteloos was, op het geringste zweempje mede lijden van hun kant te reke nen. Zij keerde dus den beiden mannen haar rug toe en ging en duwde hij haar het huis voor den haard zitten, waarin binnen. leen groot vuur brandde, want zy was ijskoud geworden. Zij scheen in gedachten verdiept. Fernand Legret, die gedacht had zich met haar smeekbe den te kunnen amuseeren en op veel geweeklaag gerekend had, was zeer teleurgesteld en trok zich met zijn medeplich tige terug, onder het mompe len van allerlei bedreigingen. Henri kwam spoedig daarna terug met een blad met etens waren. Daarna ging hy weer weg en Gilberte hoorde met een kloppend hart, hoe hij de deur van haar gevangenis op slot draaide. Het jonge meisje was te zeer in do war om te kunnen eten. Zij brak alleen een paar stukjes van een beschuit af en dronk een paar slokjes wijn. Daarna ging zij liggen, ten einde haar toestand nu eens rustig te overdenken. Haar eerste impuls was ge weest, zich aan de wanhoop over te geven, maar nu her stelde ze zich waarlijk een beetje. .(Wordt vervolgd). een ondermijnd terrein kwam, fcwj in de lucht gevlogen. mis Het schiereiland Cotentin is, wee wat de zwaarte der gevechten kali betreft, tot dusver slechts in- var vasie-gebied no. twee. Brand- uit punten der gevechten liggen in hoe het gebied van Marcouf en St. Bha Mere Eglise. De tegenstander Bel heeft hierheen versterkingen !hoo gebracht om zijn poging tot ter afsnoering van het schier- hoe eiland te forceeren. Er wordt wei daar hard en verbitterd gestrer den. Maar de Duitschers drin gen er door. Een Duitsehe een- j heid meldt, dat zij een Anglo- fjaa Amerikaansch regiment bin- en nen enkele uren tot op zestien ieej man heeft kunnen vernietigen, |itj( Duitsehe tegenaanvallen zijn gen ook aan den gang tegen de j resten van de ten Noorden van jn Carentan staande formaties, ver die een hopeloozen strijd voe- hiei ren. In dit verband verdient BCh vermelding dat de op de Ka naal-eilanden Guernsey en Jer- sey gelande strijdkrachten ver- nietigd Zijn en de eilanden dus Be; op het oogenblik vrij zijn van vijanden. E Nog steeds zijn van beide pha kanten geen nieuwe wapenen lis in den strijd gebracht, een feit t>la< waaruit men wei mag conclu- deeren, dat geen van beide par- E tijen hier het tgdstip al geko- Bxa men acht. Nog is alles wat ge- hen beurt inleiding, opmarsch, be- ters gin. Een eerste voorloopige £er tan 3e 5 K. krachtmeting. LISIEUX GEBOMBARDEERD ^aa De bekende Fransche bede- vaartplaats, Lisieux, is door de M Anglo-Amerikaansche lucht- j.y' macht gebombardeerd. De be- pnze kende basiliek werd door bom- treffers zeer zwaar bescha digd. Deze basiliek is destijds door den voormaligen pause- lijken legaat Pacelli, den hul digen Paus, ingewijd. Midi Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissln. gen (afw,); Algemeen redacteur; M. Geerse. Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Pb. Doorenbos, Middelburg; Gewentel, nieuws; H. van Benthem, Goes en F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagech redacteur; E. Siderius; Advertentlecbef: voor Middelburg: C. ButjJ. voor Vlissingen S. RiJkeboer. M tcha iet) o Mïdc Ja

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2