4000 groote transportschepen werden ingezet. De oorlog in het beslissende stadium. OOK SCHEEPSCONCENTRATIES VOOR DUINKERKEN, CALAIS EN BOULOGNE. Voor zoover Diasdagavond 3e Berlijn viel na te gaan, was de stand der invasie als volgt: Het geheel der operaties speelt zJeh af aan een front van circa 400 km., van de Xormandische eilanden tot Duinkerken. Generaal Montgomery, die het bevel voert over de lan dingstroepen, legt totnutoe het zwaartepunt bij Le Havre. Aangezien er echter nog zeer sterke scheepsconcentraties voor Duinkerken, Cherbourg, Calais en Boulogne liggen, is het niet 'onmogelijk, dat dit zwaartepunt wordt verlegd. De voornaamste landingen hebben plaats gehad tusschen het Normandisch schiereiland en Le Havre, dus in de Seiijè- baai. De Engelschen zijn hier op enkele punten bezig brug genhoofden te bouwen. In een van die bruggenhoofden waren zij Dinsdagmiddag doende, tanks te ontschepen. Ten aanzien van het Brit- sche luchtoffensief, dat in den nacht van 5 op 6 Juni, kort na middernacht begon, is men te Berlijn van oordeel, dat dit de zwaarste aanval was, die de Engelsche luchtmacht ooit heeft ondernomen. Alle typen vliegtuigen, waarover liet Britsche luchtwapen in Enge land en zijn onderafdeelingen bombardementsvloot, kust- luchtvaart en het 2e tactische luchtcorps beschikken, na men er aan deel. Tegen den morgen traden bovendien het 8ste en 9de Amerilcaansche luchtcorps in actie. Van Duitsche militaire zijde onthoudt men zich van elk oordeel over de verdere ont wikkeling. Men geeft te ver staan, dat er eenige weken voorbij zullen gaan, voor het mogelijk is, een definitief oor deel over de kansen van de invasie' uit te spreken. De ge allieerden beschikken over enorme krachten, zoowel ter zee als in de lucht, terwijl zij in Afrika en Italië veel erva ring hebben opgedaan met landingsoperaties. Reeds het eerste begin der invasie heeft aangetoond, dat het hun ernst is en dat zij niet zullen terug schrikken voor de zwaarste offers. Behalve eeii sterke oor logsvloot en schier ontelbare kleine vaartuigen voor allerlei doeleinden hebben zij 4000 groote transportschepen inge zet voor het overbrengen van manschappen en wapenen. Tot- dusverre staan de Duitschers alleen tegenover Engelschen, Amerikanen en Canadeezen. Troepen van andere landen wei-den nergens waargeno- (C.D.) PAKKET De Vloer die zijn goeden, ouden naam gestand doet! Breda, Lachappellestr. 12, Tel. 5970 men. LUCHTAANVALLEN OP LORIENT en NANTES. Naar het Internationale In formation sbüro verneemt, zijn Woensdagnacht vrij sterke vij andelijke luchtaanvallen ge richt op de kuststeden Lorieut en Nantes. Voorts werden in het gebied van Saint Brieuc door vijandelijke vliegtuigen strooien poppen aan valscher men neergeworpen. Het Duit sche luchtwapen heeft ook in de avondschemering gevechts vliegtuigen in den strijd ge bracht tegen de vijandelijke landingseenheden in het ge bied der Seine-baai. Verdragend geschut aan het Kanaal in actie/ Woensdagochtend omstreeks half elf kwam het zeer zware vèrdragend geschut van de marine aan het Nauw van Ca lais in actie tegen vijandelijke schepen, die van het Noorden uit het Kanaal naderden. De vijand hulde zich onmiddellijk in nevel, waardoor de uitwer king van het geschut niet kon worden waargenomen. Dit is de tweede maal, dat de vijand in de ochtenduren poogt sche pen door het Nauw van Calais in het invasiegebied te bren gen. De strijd aan de Noyinandische kust. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het nieuws, dat de invasie een aanvang had genomen, is te Berlijn met een gevoel van verademing ontvangen. Het be wustzijn, dat de oprlog thans in het beslissende stadium is getreden, heeft tot een zekere opluchting geleid. De bladen gaan nog een stap verder, wanneer zij betoogen, dat de Duitsche legerleiding naar de invasie verhoogd heeft, ten einde den Engelschen en Ame rikanen den bslissenden slag. te kunnen toebrengen Zij laat er geen twijfel over bestaan, diat de strijd hard zal zijn. doeh doet uitkomen, dat het voor Duitschland een strijd om het bestaan is. Wanneer den tegenstander de iowasieveld- tocht zou gelukken, zoo schrijft de Völkische Beobaehter, zou den voor ons de gevolgen niet ■te overzien zijn. Zij zouden wel het einde beteekenen. Dat de eerste landingen niet daar hebben plaats gevonden, waar het Kanaal 't smalst is, kan verklaard worden door de eischen van den zee-oorlog. Vooral voor den eersten stoot moest generaal Eisenhower de beschikking hebben over zoo veel mogelijk scheepstonnage met dienovereenkomstigen krachtigen steun van oorlogs schepen. Het opereeren met groote oorlogsschepen vereischt evenwel een ruimte, die op 't smalste gedeelte van het Ka naal niet voldoende voorhan den is, alsmede havens van voldoende ruimte. Maak morgen een lekkerder pudding, dan U in 2 jaar proefde. Het smookt WEL zoo. Naast den vanille-ofvrucnlensmaak heeft eikel -LF.-puddingnog'nover- heerlijken, vollen roomsmaak. Probeer zélf, waarom de dames K/.F.-pudding veellekkerder vinden dan andere pudding. VIF PUDDING EN VLA DEcDUISTEItE POOKT. 21) door Léonce Prache. Maar dat zou slechts bij een poging blijven, want hij viel met een dof gekteun weer achterover, bleek als een doo- de, en geraakte buiten kennis. In dien tijd stelde Gilberte wanhopige, doch vergeefscbe pogingen in hel werk om aan haar vijanden te ontsnappen. Op bevel van Fernand, die ■begreep, dat.er haast gemaakt moest worden, hadden zijn twee metgezellen, twee be dienden met een ruwe ge laatsuitdrukking. Gilberte in een wijden mantel gerold, waar haar kreten in werden gesmoord. Vervolgens laadde een van hen het meisje op zijn schou der als een zak koopwaar en het ongure drietal rende de trap af, zich snel uit de voeten makend. Binnen enkele seconden had den zij de straat bereikt. Het was inmiddels volkomen duis- |ter geworden en de dichtslbij- Uit de berichten van oor logsverslaggevers blijkt, dat de ontschepingsactie in de Seine- baai kort na eb piet opkomen den vloed is begoruien bij zee gang 4. De voor de kust ver schenen vlootstrijdkrachten waren zeer stérk. Op één punt werden niet minder dan 6 slagschepen met 20 torpedo jagers waargenomen. Voor de kust van Normandië versche nen des nachts zelfs 6 slag schepen met 15 kruisers en 50 tot 60 torpedojagers, die een transportvloot begeleidden. Duitsche torpedobooten gin gen terstond tot den aanval over. Op vele plaatsen boven het Kanaal zweefden op groo te hoogte ballons, waaromheen voortdurend- Engelsch-Ameri- kaansche jagers cirkelden. Waarschijnlijk betreft het hier artillerie waarnemers. Terwijl hevige artillerieduels aan den gang waren, voerden geallieer de landingsbooten steeds meer troepen aan, die de steile kus ten met enterladders tracht ten te beklimjnen. Volgens een statistiek zijn in Mei als gevolg van de Anglo-Ameri kaansche terreuraanvallen niet minder dan 10.600 Franschen om het leven gekomen. Kol. Beek, de vroegere Poolsche minister van buitenlandsche zaken, is te Stanesti (Roemenië) overleden. De persdienst van de Nis.B. meldt, dat de eerste landelijke front- zorgcollecte, welke als besluit van de W.A.-frontzorgactie 19431-944, op 27 Mei J.l. is ghouden, bij voorlocpige telling 150.000 heeft opgebracht. Nieuwe landingen van valschermtroepen. De Amerikaansehe gevechts groep, die zich, zooals ge meld, in Normandië heeft ge nesteld, bestaat uit de 82ste en de 101ste Amerikaansehe luchtlandingsdivisie. In den nacht van den len op den 2en dag der invasie, hebben de Anglo-Amerikanen nieuwe parachutisten neerge worpen. In het streven het schiereiland Cotentin met de groote haven Cherbourg af te snijden, werden ook aan de Westkust van het schiereiland tusschen Lessay en Coutance door ongeveer 300 vliegtuigen valschermjagers aangevoerd. Landingen uit zee waren in dit gebied nog niet onderno men. Aan de Oostkust zijn even eens, tusschen Madelaine en Guineville, nieuwe luchtlandin gen uitgevoerd. Voorts zijn berichten ont vangen over het neerdalen van val scherm jagers in onbeken den getale in de gebieden Do- zule, Gonneville, Bois de Ba- vent, Troarn en ongeveer 10 km. ten Zuiden van Pont 1' Eveque, benevens in het ge bied Falaise, Argentan, ten Zuiden van Caen. Bij Falaise waren Dinsdagavond ongeveer 100 vrachtzweefvliegtuigen waargenomen. Bruggenhoofd Grandeamp opgeruimd. De belangrijkste gebéurte- nis is de intusschen voltrok ken opruiming van het kleine bruggenhoofd Grandeamp. Nachtelijke luchtaanvallen. ■Dinsdagnacht hebben vier motorige bommenwerpers voortdurend vluchten onderno men naar het geheele invasie- gebied tusschen Fecamp en Cherbourg, tot in het gebied van Parijs toe. Zeer sterk is het optreden van het En- gelsch-Amerikaansche jacht wapen, dat een voortdurende afscherming met ongeveer 500 machines onderhoudt. DE BRITSCH-AMERIKA AN SCHE STRIJDKRACHTEN. Het Internationale Informa- tionsbiiro meldt: Tot dusverre zijn 6 Aftiglo- Amerilcaansche aanvalsforma- ties geïdentificeerd. Vermoede lijk zpn later daarbij nog 2 tot 5 divisies gekomen. Van de rond 80 divisies die de Amerikaansehe opperbevel hebber, generaal Eisenhower, op het oogenblik in Groot- Brittanje en Schotland in het geheel tot zijn beschikking heeft, is derhalve slechts een deel in den strijd gebracht, zoodat rekening gehouden moet worden met de waar schijnlijkheid van verdere lan dingsoperaties, doch pas wan neer 'de eerste phase van het geheele aanvalsplan in Ameri- kaansch-Britschen zin tot een bevredigend punt komt. zijnde straatlantaarn gaf niet voldoende licht om het misda dige bedrijf van dë schurken te onthullen. Voor het huis stond een on opvallende auto te wachten. Legret sprong er in. samen met den man, die Gilberte op zijn schouders droeg, terwijl de derde bandiet zich aan het stuur zette. Het volgende oogenblik zet te de auto 2ieh, zonder veel lawaai, in beweging. Gilberte was door den schrik flauw gevallen. Toen zij weer bijkwam, bemerkte ze. dat ze op de achterbank van den auto zat, die mot volle vaart naar een onbekende bestem ming reed. „Zoo, kieintje", zei Fernand met 'n onheilspeilenden grijns. „Het schijnt, dat we een taai leven hebben en dat we de ri vier niet zoo'n erg geschikt bed voor ons vinden. Nóu, we zullen eens zien of er geen ander -voor je te krijgen zal zijn, nietwaar, Henri?" De bediende, tot wien deze laatste woorden waren gericht, boog het hoofd ten teeken van instemming. „Jullie bent een stel schur ken!" riep Gilberte de Prévyl hun met verachting, tegen. „Je durft met je drieën wel een ongelukkig meisje aan. dat zich niet kan verdedigen Maar. pas jullie op! Er zijn nog wetten in Frankrijk voor ban dieten van jullie soort". De onverlaten barstten in lachen uit. Werkelijk, dat kind was onbetaalbaar. Ze dacht werkelijk, dat ze zich iets van de wetten hadden aan te trek ken... Wat een naïeve opvat ting... Intusschen deed Gilberte al haar best, haar kalmte te her winnen en onderwijl poogde zij een blik naar buiten door het raampje te werpen om te zien in welke richting zij reden. Maar de nacht strekte over alles buiten den wagen haar zwarte armen uit. (Wordt vervolgd). UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributie* diensten reiken van 11 Juni t.m. 8 Juli 1944 nieuwe bon kaarten voor voedingsmiddelen uit. Men kan zijn kaarten uit sluitend afhalen bij den distri- butiedienst, waarvan het kringnummer vermeld staat op de tweede distributiestamkaart en het daarbij be oorende in legvel. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men zoowel de oude als de nieuwe stamkaart moet mede brengen. Zij, die niet in de gelegenheid zijn, hun bonkaaiv te -, zelf af te halen of te la ten afhalen, dienen hun eerste en tweede distributie-stam kaart met inlegvellen aange- teekend op te zenden naar dea distributiedienst van de ge meente, die de tweede distri butiestamkaart heeft uitge reikt. Slechts schippers en hun gezinsleden, die in het Cen traal Bevolkingsregister zijn opgenomen en een tweede dis tri outiestamkaart met inleg vel hebben, voorzien van de letter D, kunnen hun bon kaarten bij -eiken distributie- dienst afhalen. DUITSCHE TROEPEN VOORKOMEN OMSIN GELING N. VAN ROME. Het Internationale J.r.fornia- tionsbüro meldt omtrent de gevechten in Italië: Terwijl geallieerde formaties de Duitsche stellingen in het gebied van Tivoli Dinsdag te vergeefs stormliepen, poogden de Amerikaansehe pantserför- maties N.W. en W. van Rome een grooten slag toe te bren gen aan de Duitsche divisies, die hier bezig zijn distanciee- ringsbewegingen naar achter- waartsehe stellingen uit te voeren. In twee colonnes ruk ten de Amerikanen op langs den. kustweg en aan weerskan ten van den weg, die van Ro me naar het Noorden voert. Na een korten, doch hevigen strijd, werden de Duitsche achterhoeden omver geloopen en rukten de pantserformaties en de gemotoriseerde infante rie diep het achterland in, in de hoop het gros der Duitsche formaties den terugweg te kunnen afsnijden. Het gros der Duitsche strijdkrachten had echter reeds voor het vallen der duisternis een linie be reikt, waar zij zich voor het bieden van succesvollen tegen stand konden nestelen, Ook in. den centralen sector maakten, na het definitieve uiteenslaan van -de groote .Bpitsch-Amerikaansche aan vallen op Tivoli, de Duitsche formaties zich onopgemerkt los van den vijand, teneinde achto'waartsche stellingen te betrekken. Badoglio met vorming van nieuwe regcering heiast. Prins Umberto heeft de ont slagaanvrage van de regee- ring-Badoglio aanvaard en Ba- doglio onmiddellijk daarop met de vorming eencr nieuwe re geering belast. Op 6 Juni zijn boven Roe- meenich gebied mirtstens 21 Ameri kaansehe vliegtuigen, voor het mee- r end eel viermotorige bommenwerpers, iietigd,% JH'n kop eraf ais dair geen leege „Betuwe "-pot staat. Die moet terug naar de fabriek..» en dan schoon a.u.b., daar vervuild en beschimmeld glas werk zeer moeilijk in onze spoelmachines te reinigen is. MIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2