Het verloop der invasie op de Fransche kust den veroordeelde Kruizinga beschouwd als een misdrijf, dat met der» dood gestraft moet worden. t De veroordeelde Hemen heeft het wapen van den wachtmester Poulie na diens vlucht overgegeven aan den leider van een terreurgroep. De Ne derlanders Johannes Sonderen, Theo- dorus Sonderen en Hermanus Mom, hebben voor een terrorist verschei dene wapenen In ontvangst genomen ter reparatie. De landbouwer Wiggers heeft toegestaan, dat een automatisch waren voor vrij korten tü'd op zijn grond werd ondergebracht. Tegen Heinen, Johannes Sonderen, Theodo- rus -Sonderen, Mom en Wiggers Is reeds wegens het tüdelijk bezit van vuurwapenen de doodstraf uitgespro ken, In de motiveering van het von nis is er. den nadruk op gelegd, dat bewoners van het bezette gebied in oorlogstijd, die zich in strijd met de door de bezettende mogendheid uit gevaardigde bepalingen schuldig ma ken aan het bezit van vuurwapenen, onverbiddelijk en zonder aanzien des persoons met den dood worden ge straft. De veroordeelden Rohaan, Wortman en Blaauwgeers hebben zich schuldig gemaakt aan deelneming aan een geheime organisatie in een ernstig ge val, doordat zij opdrachten tot het verschaffen of onderbrengen van wa penen voor een terreurgroep hebben aangenomen en deels uitgevoerd. Slechts door het snelle ingrüpen der Duitsche Sicherheitspolizei is het ge lukt, de terreurgroep, die militaire doelen had, In korten tijd uiteen te staan en de betrokken personen te beletten andere tegen de bezettende mogendheid gerichte handelingen verrichten. De leider der terreurgroep is bij de poging tot zijn arrestatie in een gevecht met Dultsche politie beambten doodgeschoten. De veroordeelden Jacobus West- land en Willem Westland, die reeds Jaren te Wageningcn Illegale actie hebben gevoerd, hebben den veroor deelde Verschuur en andere personen aangezet tot mo^rd op een Neder- landschen politieambtenaar en diens echtgenoote. Willem Westland heeft voor den voorgenomen moord een ge weer met munitie ter beschikking ge stéld, De moordaanslag is mislukt. Jacobus Westland, Willem Westland en Verschuur zijn wegens sabotagi vogens par. 1 der Verordening op de bescherming der orde, ter dood ver oordeeld. Het Polizeistandgericht heeft hierbij, evenals in grootere analoge gevallen, aangenomen, dat de daad ingeval van een gelukken, de open bare orde en veiligheid in de bezette Nederlanden zou hebben kunnen ii gevaar brengen. Voorts heeft het Polizei standgericht te 's-Hertogen bosch de volgende Nederlan ders ter dood veroordeeld: 1. den gemeente-beambte Markus Assies te Assen, geb. 26.1.1919; 2. den gemeente-ambtenaar Albert Rozema te Hoogeveen, geb. 29.3.1914; 3. den postbeambte Hendrik Raat uit Hoogeveen, geb. 21. 7.1920; 4. den gemeente-ambtenaar Wiepke van der Zee te Ooster- hesselen, geb. 6.5.1918; 5. den distributie-ambtenaar Marinus Veth te Papendrecht, geb. 30.5.1920; 6. den tuinman Albert van der Ziel te Zandeweer, geb. 12.7.1922; 7. den tooneelspeler Henry van Ess te Den Haag, geb. 12.7.1922; 8. den verzekeringsagent Christiaan Diemei te Leiden, geb. 9.5.1914; 9. den meubelmaker Adviaan de Rijks te Gouda, geb. 6.5. 1921. Deze veroordeelden hebben in zienlijke mate verzetsorganisaties ge steund. Zij hebben zelfs deelgenomen aan overvallen op distributiekantoren, postkantoren en andere openbare in stellingen. Teckenend is een overval op een particuliere bouwonderneming, waarbij de loongelden voor Neder- landsche arbeiders zijn geroofd. Een deel der daders is in het bezit wapenen geweest. Tegen 22 veroordeelden is het vonnis voltrokken. Twee veroordeelden zijn voorgedra gen voor begenadiging. Middelen en Artikelen voor A. C. VAN DER REST Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat GOES. Weer Verbandkistjes- „Eerste Hulp bij Ongelukken". Op enkele plaatsen bruggenhoofden gevormd. Zij werden door Duitsche troepen vernietigd of afgegrendeld. Het Internationale Informa- tionsbüro meldt: Voorzoover het resultaat der Duitsche maatregelen tegen den grooten Auglo-Ameri- kaanschen aanval op de Europeesche Westkust op 6 Juni tot laat In den middag kan worden overzien, kan de Duitsche leiding op een breed front een volledig af wee r- sueces boekeu. Ondanks het massale ge bruik van landingsscheeps- ruimte van alle beschikbare types, verscheidene honderden oorlogsschepen en een heele armada van valschermvlieg tuigen en vrachtzweeftoestel len, is he" den geallieerden strijdkrachten alleen in het ge bied aan weerskanten van de monding van de Orne en in het gebied ten N.W. van Bayeux (W. van Caen) gelukt een bruggenhoofd ter lengte van ongeveer 20 km en enkele ki lometers diep, te vormen, dat ondanks "het ontbieden dei- groep zware slagschepen uit de wateren van Le Havre reeds, naar alle kanten doel treffend kon worden afgegren deld en plaatselijk zelfs reeds vernauwd. Alle andere door amphibie- operaties gevormde landings- hoofden in het gebied van de monding van de Vire zijn dooi den krachtigen tegenaanval ■der Duitsche beveiligingsfor maties vernietigd. Ten N.O. van Bayeux werd een formatie van 35 Anglo-Amerikaansche pantsers vernield. Het belangrijkste afweer- sneees echter moet geacht worden het uiteenslaan van de groote geallieerde lan- dingsojiderneming bjj St. Vaast de la Hogue. De geallieerde operaties in dit gebied waren opgebouwd op de veronderstelling, dat het den bij Barfleur en St. Vaast de la Hogue neergedaalden for maties valschermjagers zou gelukken de Duitsche kustver dediging uit te schakelen en' daarmede den weg vrij te ma ken voor een landingsoperatie in grooten stijl. Door het har de en bliksemsnelle ingrijpen van het garnizoen van den Atlantikwall werden echter de beide groepen valschermja gers, elk ter sterkte van onge veer een regiment, bij Barfleur en St. Vaast de la Hogue reeds terstond na het neerdalen ver. nietigd, zoodat de verdedi gingsinstallaties in den Noord- oosthoek van Normandïë vol ledig paraat voor den afweer waren, toen ongeveer twee uur later ruim 200 groote lan dingsvaartuigen onder vuur- dekking van verscheidene krui sers en talrijke torpedobootja- gers verschenen 'om in de ha ven van St. Vaast de la Hogue hun aanvalsformaties aan land te brengen. Zij wei-den reeds verscheidene kilometers voor den ingang van de haven door de dekkende salvo's van zware Duitsche kustbatterijen geg pen en verloren ondanks feilen tegenstand reeds in de vroege ochtenduren een kruiser en een groot volledig beladen lan dingsschip, welke beide bo dems na voltreffers uit elkaar sprongen en in enkele minuten zonken. De geallieerde scheepsforma- tie zette* desondanks zijn po gingen om de kust te bereiken voort, doch zag zich nog laat in den ochtend, na talrijke an dere voltreffers, vooral op lan dingsvaartuigen, met de zwaar ste bloedige verliezen gedwon gen de onderneming stop te zetten en hun steven te wen den, na zich in een nevel ge huld te hebben. Van de luchtlandingstroe pen die tusschen Le Havre en Cherbourg neergeworpen waren, handhaafden zich In den loop van den middag nog slechts een sterke formatie, die er in geslaagd was zich te nestelen ter weerszijden van den weg CareutanVa- lognes. Deze formatie is in den loop van den ochtend en den mid dag verder door de lucht ver sterkt en naar het schijnt is hier de hoofdmassa neergeko men van de door gesleepte zweeftoestellen reeds in de ochtenduren in den strijd ge worpen luchtlandingseenheden. Naar verluidt worden langs den weg CarentanValognes verbitterde gevechten geleverd. Tusschen de mondingen van Orne en Vire werden drie, in hoofdzaak door Britsehe en Canadeezen gevormde brug genhoofden, na korten en har den stryd vernietigd. De formatie van de kust in dit gebied is voor het aan land komen van kleine platboomde vaartuigen bijzonder geschikt. Alleen in den Westelijken sec tor ten N.O. van Isigny is de kust steil iftet daarvoor echter een breed vlak-uitloopend strand. De rest van de kust bestaat uit omvangrijke dui nen. die hier en daar doorsne den worden door kleine in den Atlantischen Oceaan uitmon dende beken. De geallieerde bevelvoering had in het gebied tusschen de ■mondingen van Orne en Vire verscheidene honderden kleine landingsvaartuigen in den strijd gebracht, welke zwaar door nevels en krachtig vuur beschermd, de kust naderden, waarbij zij aan beide rivier mondingen en ten Noorden van Bayeux verscheidene zwaarte punten vormden. Gedekt^ dooi den nevel slaagden de Anglo- Amerikanen er daarbij in ten N. van Bayeux, ten N. van Isigny en ten N.W. van Caen eenige landingshoofden te vor men van waaruit zij vervol gens met pantsers en zware infanteriewapens overgingen tot den aanval naar het Zui den, klaarblijkelijk met de op dracht de drie landingsplaat sen te vereenigen tot een groot bruggenhoofd, dat dan de mo gelijkheid geboden zou hebben verdere aanvalsformaties aan land te brengen. De tot ingrij pen gereedstaande Duitsche reserves echter deden zoo krachtige tegenaanvallen, dat zij de invasie troepen op alle drie de landingsplaatsen kon den vernietigen, voordat zij zich hadden kunnen vereeni gen. Met bijzonder veel succes opereerde daarbij een Duitsche gevechtsgroep, aie een Brit sehe pantserformatie, welke zou aanvallen in het gebied ten Z.W. van Bayeux, i-eeds ten N. van het eigenlijke aan valsdoel volledig vernietigde. 35 gevechtswagens werden daarbij buitgemaakt of kapot geschoten. In het vuur der batterijen der Atlantikwall hadden in- tusschen de landingsvaartui gen zoo zware verliezen gele den, dat zij moesten besluiten den steven te wenden voor zoo ver zij daartoe nog in staat waren. Ook op de Kanaaleilanden Jersey en Guernsey werden valschermjagers neergelaten. VIJANDELIJKE SCIIEEPSVERLIEZEN. Naar het Internationale In formationsbüro van zijn spe- cialen correspondent in Noord- Frankrijk verneemt, hébben Duitsche verkenningsvliegtui gen voor den kustsector der landingen minstens 30 bran dende of beschadigde vijand e. lyke scheepseenheden geteld. OPROEP VAN MAARSCHALK PÊTAIN. Maarschalk Pétain heeft gistermiddag over den omroep een oproep tot het Fransche vol kgericht, waarin hij sprak tot alle Fransche diensten, spoorwëg-employé's en arbei ders, op hun post te blijven. Slechts door het "bewaren der strengste discipline kan Frankrijk gered worden. Ge hoorzaamt dus aan de bevelen der regeering. Ook oproep van LavaL Minister-president Laval heeft een radio-oproep gericht tot het Fransche volk, waarin hij in verband met den toestand maande tot orde, rust endis cipline. Daarbij herinnerde hij met klem aan de verplichtin gen van de Fransche regee ring tegenover het Duitsche rijk, zooals die zijn vastgelegd in het wapenstilstandsverdrag van 1940. De Gaulle in Engeland. Naar Reuter meldt is De Gaulle in Engeland aangeko men. DE DUISTERE POORT. 20) door Léonce Prache. „Ik twijfel er niet aan,- liefje'5, zei de man, „en ik durf er wel bij te zeggen, dat ik me zoo gelukkig zal voelen als een koning". Gilbsrte was echter al in de kamer bezig. Zij stak de kachel aan om hun eenvoudige potje te koken. Haantje was, al wilde hij het niet bekennen, doodop en hij legde zich dan ook bij haar leiding neer. Zijn verzorgster kon zich nu geheel aan hem wijden. Wat moest zij doen? Als haar beschermer goed gezond was' geweest, zou ze hem verteld hebben van de ontmoeting, die zij dien mid dag had gehad, en zij zouden samen hebben kunnen over leggen, op welke "wijze zij het best de gevolgen ervan zouden kunnen voorkomen... Maar in den betreurenswaardigen toe stand, waarin hij zich bevond, was het beter hem niet on gerust te maken. Haar vlucht was overigens ook zoo snel in zijn werk ge-, gaan, dat het wel zeer on-' waarschijnlijk leek. dat Gon- tran de Brenne haar had kun nen volgen. Maar ze zou nu wel het atelier van juffrouw Martha moeten opgeven. Want de Brenne kou gemakkelijk van mademoiselle Lastrelle te weten kunnen komen, dat het meisje, dat dien middag de ochtendjapon had gebracht, in haar huis werkte? Deze gedachte bezorgde het petekind van mevrouw van Arsonval veel verdriet, want Langzamerhand was zij zich aan haar patrones en aan haar collega's gaan hechten. „Enfin, ik zal wel eens zien als Haantje eerst maar weer beter is", zei ze bij zichzelf. Qp dat oogenblik liet zich een zacht geschuifel hooren. komende van het nabijzijnde trapportaal. Giiberte was verrast en stond al op te kyken, waar dat geluid van daan kwam, toen de deur van. haar kamer plotseling met groote kracht .werd opengeduwd en drie mannen het vertrek binnenvie len. Het ongelukkige meisje liet een kreet van schrik hooren, want in een der binnengëko- menen had zij den mlsdadigen Fe mand Legret horkend. „Help! Help mij toch!" riep ze met een wanhopige stem uit. Op dat oogenblik kwam de hand van den bediende met geweld neer op het hoofd van Giiberte, die daardoor bijna omver werd geworpen. Intusschen was Haantje door het lawaai wakker geworden. Een oogopslag was voor den braven man voldoende om te begrijpen, wat er gebeurde en om den verachtelijker! handlanger van de Brenne te herkennen. .„Hé, schurken, wacht eens even!" riep hij buiten zichzelf van woede uit, terwijl hy aan stalten maakte om uit zijn bod te springen. (Wordt vervolgd.) DE GROOTSTE PLANNEN, De Engelsch-Amerikaansche militaire leiders loopen met de grootste plannen rond, meldt Interinf uit Gemève. In een communiqué uit het hoofd kwartier van de geallieerde invasiestrijdkrachten werd aangekondigd, dat onder het bevel van den opperbevelheb ber, generaal Eisenhower, het geallieerde expeditiecorps en de geallieerde marinestrijd krachten aan de Noordkust van Kra nk rijk met operaties begonnen waren. Kort daarop hield de opper bevelhebber van het geallieer de expeditiecorps, Eisenhower, persoonlijk een toespraak, waarin hij het begin der ope raties ter „bevrijding" van Europa aankondigde. Er zul len zware gevechten geleverd moeten worden, zoo besloot Eisenhower zyn toespraak, en het zal onmogelijk zijn te voorkomen, dat bijv. de Fran sche bevolking nieuwe offers brengt voor het slagen eener definitieve bevrijding. Hierop hielden ex-koning Haakon van Noorwegen, de Belgische en de, Nederland- selie „minister-president" toe spraken. Ook werden er toe spraken in het vooruitzicht gesteld van generaal de Gaul- lo, den Engelschen koning en president Roosevelt. De Engelsch-Amerikaansche oorlogscorrespondenten gaven uitvoerige schilderingen van de laatste voorbereidingen voor de invasie van West-Eu ropa. De laatste 24 uur zijn in Zuid-Engeland enorme hoe veelheden troepen en materi aal geconcentreerd. Onder de Britsehe en Ame- rikaansche zeestrijdkrach ten die aan de operaties te gen de Fransche kust deel nemen, bevinden zich slag schepen, kruisers en raoni- teurs. De troepen, die de eerste operatie tegen de Fransche Noordkust uitvoe ren, bestaan uit Amerikaan- sche, Canadeesche en Brit sehe formaties. Zij staan onder bevel van Montgo mery. Levendige voldoening in Berlyn. Uit Berlijn meldt het D.N. B.f dat men het in de Wilhelm- strasse met levendige voldoe ning heeft begroet, dat Enge land en Amerika thans einde lijk tot de invasiepoging zijn overgegaan. Men wees er op, dat men reeds op deze gebeur tenis gewacht heeft, die thans eindelijk onder den druk van Stalin plaats vond. Behalve dezen Sovjet-Russisch en druk, zoo verklaart men, is als reden voor de invasie ook de nood zakelijkheid van het vormen van een klein voorterrein in Europa voor Engeland. Verder kan de onderneming ook als een verkiezingspropaganda van Roosevelt worden be schouwd. Vraagt voortaan MOLENAAR'S KINDERBLOEM tor vervanging van Molenaar'» Kinder meel, waarvan wij de productie tijdelijk moestee stopzetten. Molcnaar's Kinder- i bloem is een zeer goed voedsel voor baby's eo kinderen licht verteerbaar. voedzaam en smakelijk. h Verkrijgbaar op de rijstbon en de beschuit- J bonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2