PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geallieerde troepen zijn Rome binnengetrokken. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post-2.€3 per kwartaal. AXzonderlUke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12& ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen i ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 5 JUNI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 160 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlisaingen: Redactie en Administratie Walsir. 58-60, tel. 10 (2 HJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578: Middelburg: Londensche Kaai 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 2541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15 tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 231; Oostbur£: Red. en Adia. Breedestraat 40, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel, 21, DE FtjHRER BEVEELT TERUGTREKKING DER DUITSCHE TROEPEN N.W. DER STAD. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Zon dagavond mede: Daar het front- in den loop der gevechtshandelingen steeds meer de stad Rome naderde, bestond het gevaar, dat dit oudste cultuurcentrum derwe- ~>reld in de rechtstreeksche ge vechtshandelingen zou worden betrokken. Teneinde dit te verme den heeft de Führer bevo len de Duitsche troepen Noordwestelijk van Rome terug te trekken. De strijd in Italië wordt voortgezet met den onwankel- baren wil en met het doel den vijandelijken aanval uiteinde lijk te breken en gemeenschap pelijk met de bondgenooten de overwinning te bevechten, In zeer nauwe samenwerking met het fascistische Italië en de, andere bondgenooten van het Duitsche rijk worden de daartoe noodige voorwaarden geschapen. Het jaar der inva sie zal den vijanden op de be slissende plaats een vernieti gende nederlaag brengen. Voorstellen van generaal- veldmaarschalk Kesselring inzake Rome. Het opperbevel der weer macht deelt mede: De opperbevelhebber der Duitsche troepen in Italië, ge- neraal-veldmaarsehalk Kessel ring, heeft den 3den Juni om 23 uur door den Duitschen ambassadeur bij het Vaticaan aan het Vaticaan, ter doorge ving aan het opperbevel der Anglo-Amerikaansche strijdkrachten, voorstellen overhandigd inzake de erken ning van de stad Rome als open stad door de oorlogvoe rende mogenheden. Daarin wordt gezegd, dat de stad Rome door de oorlogvoerende mogend heden als open stad erkend wordt, terwijl de grenzen nauwkeurig wor den aangegeven. Het opperbevel der weermaaht verplicht zich, evenals tot dusver, binnen een open stad geen militaire installaties en troepen hebben, troepenbewegingen uit voeren, geen vernielingsmaatregelen te treffen. Voorwaarde voor het aanvaarden van deze verplichtingen door de Duitsche weermacht is de onbeperkte verzekering van wederkeerigheid. De Duitsche opperbevelhebber heeft bovendien voorgesteld, dat Het Vati» caan verzocht zal worden zich met de noodige contrOle over het nako men van bovengenoemde verplichtin gen te belasten. Op deze voorstellen Is tot nu toe nog ge^n antwoord van het Amerl- kaansche opperbevel ontvangen, In plaats daarvan heeft generaal Alexander in een proclamatie tot de burgers van Rome dezen uitgenoodigd tot gewapenden tegenstand tegen de Duitsche troepen. Proclamatie van Alexander tot de bevolking van Rome. Het hoofdkwartier van ge neraal Alexander en dat/van maarschalk Badoglio hebben de volgende proclamatie tot de bevolking van Rome ge richt: „Inwoners van Rome. De geallieerds legers naderen Ro me, steunt de geallieerden, strijdt tegen onze gemeen schappelijke vijanden, de Duit- schers en de fascisten, stelt U op de hoogte van mijnversper- ringen en andere militaire voorzoi-gsmaatregelen van den vijand, opdat de geallieerden zonder verlies van tijd, men- schen en materiaal door uw stad kunnen trekken." HET DUITSCHE \V EERM ACIITSB ERICHT. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Zon dag bekend: De vijand heeft Zaterdag zijn heftige, dojr sterke pantser- en slagvlvegtuigfor- matiss onderstem ide door braakpogingen ten Noorden van de Albaner-bergen aan weerskanten van de Via Ca- silina voortgezet. In uiterst zware gevechten, die rijk aan verliezen waren, ge lukte het hem, ons afgren- dslingsfront tot aan het ge bied 10 km ten Oosten van Rome terug te dringen, In een heldhaftigen strijd hebben de verdedigers van den Monte Cavo bij Rocca di Papa, onder bevel van den l3ten luitenlant Schön- green, den gedeelen dag op deze sleutelpositie onderno men aanvallen van den sterk overmachtigen vijand afge slagen. Pas toen de laatste munitie verschoten was, trok de bezetting zich vol gens bevel al strijdende op de eigen linies terug. In gevechten op korten af stand «heeft zich de luitenant Brose van een regiment lucht doelgeschut bijzonder onder scheiden. De valschermpant serdivisie „Herman GöringJ' heeft zich bij de zware ge vechten in het gebied ten Noordwesten van Valmontone heldhaftig geweerd. Ten Westen van de Albaner bergen hebben onze troepen zich naar den Tiber gedistan- cieerd. De uitbreiding van de vijandelijke penetratie naar het Noordoosten werd door de bezettingen van onze steun- funten bij Zagarolo en Pales- rina in een taaien strijd ver hinderd. Ook aan weerskanten van Cave en in den fronfseetor ten Zuiden van Paliano zijn alle vijandelijke aanvallen in zware afweergevechten mislukt. Gevechtsvliegtuigen en des nachts opereerdende slagvlieg tuigen vielen ook Zaterdag nacht vijandelijke colonnes en concentraties in het gebied van Valmontone doeltreffend aan. In den sector ten Noor den van Frosinone kon de vij and onze afzetbewegingen als gevolg van de grondige ver nieling der wegen slechts lang zaam volgen. Op den Ooste lijken oever van de Liri ten Noorden van Sora, werden verscheidene sterke vijandelij ke aanvallen afgeslagen, een enetratie werd afgegrendeld, linds den 12en Mei werden binnen het bereik van het hier opgestelde corps 400 vijande lijke pantserwagens vernie tigd. Escorteerende strijdkrachten van de Duitsche marine heb ben voor de Westkust van Italië aanvallen van vijande lijke torpedomotorbooten af geslagen en daarbij verschei dene booten beschadigd. Duit sche torpedomotorbooten heb ben in de AdriatischeZee inde wateren van Split 4 vijande lijke ravitailleeringsvaartuigen in den grond geboord en tal rijke gevangenen gemaakt. In een hierop aansluitend gevecht met vijandelijke artilleriedra gers beschadigden zij verschei, dene van deze zwaar bewa. pende en gepantserde vaartui gen. In het Oosten hebben Duitsch-Roemeensche troepen in het 'strijdgebied ten Noord westen van Jassy, door rol lende aanvallen van sterke Duitsch-Roemeensche forma ties geveqhts- en slagvliegtui gen ondersteund, de bolsje wieken verder teruggedreven en verscheidene heuvëistellin- gen ingenomen, Sterke tegen aanvallen van den vijand, die door slagvliegers en pantser wagens werden ondersteund, mislukten. Er werden 25 vij andelijke pantserwagens stuk-- TERREUR AANVALLEN OP HONGAARSCHE STEDEN. De Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen van Vrijdag waren vooral gericht op Sze- gedin, Klausenburg, Grosswar- dein en Debreczin. Overal wer den verwoestingen in woonwij ken aangericht en leed de be volking verliezen. De Anglo- Amerikanen hebben bij deze aanvallen voor de eerste maal ook in Hongarije met boord- wapens geschoten op de boe ren, die in het veld aan het werk waren. 1342 dooden in Marseille. Tot nu toe zijn als gevolg van den Anglo-Anierikaan- schen luchtaanval op Marseille 1342 personen om het leven gekomen. In de ziekenhuizen liggen nog 661 gewonden. De geallieerde vliegtuig- verliezen. De formaties van de Duit sche luchtmacht en marine hebben in Mei boven Duitsch- land, het Westelijke bezette gebied, den Balkan en het Middellandsche Zee-gebied 1839 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, een nieuwe stijging sedert April, toen het aantal van 1566 neer geschoten Anglo-Amerikaan sche vliegtuigen een record heteekende. Bij de vernietigde vliegtui gen van Mei waren 1026 vierJ motorige bommenwerpers. Al leen in West-Europa verloren de Anglo-Amerikanen 1358 vliegtuigen, waarvan 880 vier motorige bommenwerpers. 80 procent van de totals verlie zen zijn door de Amerikanen geleden. Het verlies van 1839 toestel len beteekent dat van 22 vol ledige eskaders met ongeveer 13.000 man vliegend personeel. Per dag gingen gemiddeld 59 vliegtuigen verloren. De En- gelschen en Amerikanen ver loren 2952 piloten,. 1026 navi- gatiespecialisten, 1026 telegra fisten, - 1026 bommenrichters en minstens 5130 boordschut ters, die de bemanning van de 1026 groote bommenwerpers vormden. De 813 andere toestellén zijn gewone jagers of jagers voor den langen afstand, zoodat met deze toestellen nog ongeveer 1600 man werden uitgescha keld. Gedurende de eerste 5 maan. den van dit jaar verloren de Engelschen en Amerikanen 6330 vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bom menwerpers. Bolsjewistische wreedheden. Soldaten van een pantser- verkenningsafdeeling vonden bij de herovering van een door de bolsjewisten tijdelijk bezet te Duitsche stelling in de na bijheid van Kolomea, in de door de bolsjewisten verlaten stellingen, de zeer verminkte lijken van 250 Polen. Naar Duitsche militaire autoriteiten hebben verklaard, zijn de Po len dooi* de bolsjewisten met de zweep gedwongen de on derkomens te vernielen, waar na men hen met de tevoren ondermijnde loopgraven in de lucht liét vliegen. In de maand April ginger trale schepen mét in totaal 29.808 brt. verloren. Het verlies van Zwe den bedroeg in die maand 5 schepen met in totaal 4665 brt. Het totale verlies de Zweedsche handelsscheep vaart bedraagt sinds het uitbreken van den oorlog 261 schepen met rond 980.000 brt. Hierbij gingen 1234 men- schenlevens verloren. (C.D.). geschoten en 33 Sovjet-Russi sche vliegtuigen in luchtge vechten vernietigd. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Zaterdagnacht bom men ob de steden Mannheim en Lüdwichshaf-en. AANVAL VAN ANGLO- AMERIKAANSCHE VLIEGERS OP JODENKAMP Hoe stelselloos de Anglo- Amerikaansche vliegers hun doelen uitzoeken, blijkt uit het feit, dat bij de aanvallen met boordwapens der laatste dagen ook een jodenkamp, waarin zich nog gedoopte joden be vinden, met machinegeweren en boordkanonnen werd be schoten. Daarbij berden eenige joden gedood en een aantal zwaar gewond. (A.N.P.) Bij luchtalarm binnen blijven. De tienjarige Hans L. en zijn 9-jarig zusje Grietje te Henge lo begaven zich tijdens lucht alarm even buitenshuis. Door esn achter de woning ontplof fende granaat van het afweer geschut werd 't meisje hoogst ernstig gewond. De jongen liep minder ernstige kwetsuren op. Aangifteplicht bij vinden- van vliegtuigonderdeelen enz. De Rijkscommissaris heeft blijkens het verordeningenblad een verordening uitgevaardigd, waarvan art. 1 aldus luidt: Hij, die vliegtuigen, onder- deelen of apparaten van vlieg tuigen, dan wel uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen, van welken aard ook, vindt, is verplicht deze onaangeraakt te laten liggen en van de vondst onverwijld aangifte te doen bij de dichtst bijzijndo in stantie varu da Duitsche poli tie of bij de dichtstbij zijnde Duitsche militaire instantie. De aangifte kan ook ge schieden bij den dichtstbij zijn- den burgemeester of bij de dichtstbij zijnde instantie van de Nederlandsche politie of van de marechaussee; deze zenden de aangifte onverwijld door aan de dichtstbij zijnde, in het eerste lid genoemde. Duitsche instantie. Art. 2: Hij, dies in strijd handelt met de bepalingen van art. 1, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, zoover niet volgens andere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met tuchthuisstraf ten minste 1 Jaar, doch van ten hoogste 15 Jaren, gevangenisstraf van ten hoogste 5 Jaren of met geld boete tot een onbeperkt bedrag. Naast de vrijheidsstraf kan telkens ook een geldboete worden opgelegd. Deze verordening is in werking ge treden op 2 Juni 1944. Naar het Flnsche telegraafagent- schap meldt, kan verwacht worden, dat ook een aantal Finsche firma's op de zwarte lijst der Ver. Staten illen worden geplaatst. Het aantal in Zweden geïnter neerde Amerikaansche vliegers be draagt volgens het Haelsingborgs dag blad thans 502, Ten aanzien van de Britsche vliegers willen de Zweedsche autoriteiten geen nadere mededeelin gen doen. BRANDSTOFFEN VOOR DE BABYWASCH. Reeds vroeger is medege deeld, dat na een bevalling een extra rantsoen gas of electri- citeit ten behoeve van de ba- bywasch wordt beschikbaar gesteld. Aangezien gezinnen, die voor het bereiden van maaltijden en warm water uit sluitend op het gebruik van vaste brandstoffen zijn aange wezen, van bovengenoemde re geling uiteraard niet kunnen profiteeren, is thans besloten voor eenmaal een extra rant soen van één eenheid vaste brandstoffen aan deze gezin nen beschikbaar te doen stel len in de gevallen, waarin zij door geboorte een uitbreiding hebben ondergaan. Deze regeling geldt met te rugwerkende kracht van 1 Mei 1944 af, zoodat ook de gezin nen, waar sedert dien datum een geboorte heeft plaats ge had, alsnog voor dit extra rantsoen in aanmerking ko men. Aanvragen ter verkrijging van dit extra rantsoen vaste brandstoffen moeten, onder overlegging van de distributie- stamkaart van het gezinshoofd en van defn) pasgeborene,- bij den plaatselijken distributie- dienst worden ingediend. Paarlcolliers zijn distributie goederen. Het verordeningenblad bevat een beschikking van den secre taris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij paarl colliers worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Dis- tributiewet 1939. De voor de uitvoering van art. 1 noodige voorschriften worden in de Staatscourant af gekondigd. Japansche tegenaanvallen op Nieuw-Guinea. Het Japansche hoofdkwar tier meldt, dat Japansche strijdkrachten, die aan den mond van de rivier de Tor in het Westelijke deel van Nieuw-Guinea gelegerd waren, tezamen met de aan Hollandia onttrokken versterkingen tot hevige tegenaanvallen zijn overgegaan op een sterke vij andelijke landingsgroep in dit gebied en wel sinds 27 Mei jL Nu de Japansche troepen reeds ongeveer de helft van de me dio Mei in dezen sector ge lande eenheden in de pan heb ben gehakt, zetten zij thans den vernietigden slag tegen cie resteerende vijandelijke strijd groepen voort. tusschcu stelle W. turen en Naar Oost en West, naar Noord en Zuid Gaat Neerland's Jeugd het zeegat uit, Aan roer, geschut en aan machine Doet zij haar plicht bij de f.arine. En strijdt, naast Duitsche kameraden Steeds onversaagd vastberaden Voor vrijheid op de wereldzee Talm dus niet langer, maar strijd mee! reling bij de Kriegsmarine is mogelijk voor lederen Nederlander 1745 jaar. Aanmelding cn Inlichtingen bij de Marincannahme- est, Plompetorengracht 2-t, Utrecht; ulle t.afcn- en Ortakommiui- de verschillende SS-Meldestcllen tn Xederand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1