PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT u tie 100- aan ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. 'Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per in.m. 12i ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 68 cent, -flienstaanvragcn en dienstaanbie dingen ct. Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 3 JUNI 1944 dit nummer bestaat lS7ste JAARGANG BLADZIJDEN - NUMMER 159 De Bureaujc van ons blad ztjn gevestigd te: Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd teL 678; Middelburg: Dondensche .Kaai 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tel. 2475; Souburg: KanaalHtr. 45. teL 234; Oostburt: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Gevechten in Italië nemen in hevigheid toe. mijntreffers ge- Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Vrij dag bekend: Bij de zware gevechten in Italië, die Donderdag vooral in het gebied van Velletri en Val- montone tot de grootste hevig heid zijn opgevoerd, heeft de strijdvaardigheid van onze tyoepen zich altijd weer weten te handhaven tegen de nume rieke en materieele overmacht van den vijand. Zoo werd daar ook Donderdag weer de met geconcentreerde infanterie- en pantserstrijdkrachten en met ondersteuning van zeer sterke luchtstrijdkrachten aanvallen de vijand tot staan gebracht. Een intusschen afgegrendelde penetratie, die de vijand ten Noordoosten van Velletri kon bereiken, kostte hem uiterst zware bloedige verliezen. In dezen frontsector hebben zich de 65e divisie infanterie, onder- luitenant-generaal Pfeif fer, de door deelen van de 4de divisie valschermjagers ver sterkte 3de divisie pantsergre nadiers, onder generaal-ma- joor Hecker en een uit eenhe den van het leger en van de valschermtroepen samenge stelde gevechtsgroep, onder luitenant-generaal Greiner, uitmuntend ondersteund door artillerie en door luchtdoelar tillerie van de luchtmacht, zich bijzonder onderscheiden. Des nachts opereerende slag vliegtuigen vielen vijandelijke batterijen en colonnes in het gebied van Artena, alsmede de plaats zelf, met bommen en boordwapens aan. Aan de ..'oordelrjke helling van de Le- ;ner-bergen hebben onze di visies zich na het afweren van talrijke vijandelijke aanvallen gedistancieerd op den Noorde lijken oever van de rivier de Sacco. In het gebied van Sora werden voor onze nieuwe stel lingen alle aanvallen van den vrjand afgeslagen. Lichte Duitsche zeestrijd krachten brachten voor Livor- no een Britsche torpedomotor boot tot,zinken en beschadig den een andere boot ernstig. Voor de kust van Dalmatië brachten zij 6 volledig bezette kustmotorschepen en een tank boot tot zinken. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Aan het Oostelijke front sloegen sterke Duitsche Roemeensche formaties ten Noorden van Jassy vrij sterke tegenaanvallen van de Sovjets af en zuiverden eenige pene- tratieplekken. Sterke Duitsche en Roemeensche formaties ge- vechts- en slagvliegtuigen brachten hierbij den vijand zware verliezen toe aan merC. schen en materiaal. Aan de rest van het front ontstonden er buiten plaatselijke gevech ten in het voorterrein van. de Karpathen, geen gevechtshan delingen van beteekenis. Donderdagnacht ondernamen formaties sterke Duitsche ge vechtsvliegtuigen geconcen treerde aanvallen op de spoor wegknooppunten Kasatin Fastof. In de Finsche Golf is een Sovjet-Russisch bewakings vaartuig zonken. ?ij een aanval door 40 Brit sche vliegtuigen op een Duitsch konvooi voor de West kust van Noorwegen, werden door escortevaartuigen en luchtdoelgeschut aan boord der koopvaardijschepen 11 vliegtuigen vernietigd, terwijl 2 andere toestellen in brand werden geschoten. Nacht-slagvliegtuigen opereeren in Zuid-Italië. Naar het D.N.B. verneemt, hadden den laatsten tijd Duit sche nacht-slagvliegtuigen zich vooral aan het Zuid-Italiaan- sche front tijdens aanvallen op vijandelijke batterijen en troe penconcentraties onderscheiden. De voor deze operaties ge bruikte vliegtuigen zijn in de eerste plaats Ju 87, die een speciale uitrusting en bewa pening hebben. De viool-operaties in het Verre Oosten. PROEF-AANVAL TEGEN SOERABAJA GERICHT. EEN De vorige week Zondag loei den voor den tweeden keer, sinds den 8sten December 1941 de oorlog in het Verre Oosten uitbrak, te Tokio en in andere groote steden aan de Oostkust van Japan de sirenes. Voor het eerst is dit twee jaar geleden het geval geweest, toen een zwak Amerikaansch eskader, dat van ,vliegdek-schepen *n den Stillen Oceaan was opge stegen, onder het bevel vaiv generaal James Doolittle, dèn huidigen opperbevelhebber der Amerikaansche luchtstrijd- krachten in Engeland, een aan tal bommen op Japansch ge bied liet vallen. Ditmaal was het loos alarm, dat vermoedelijk alleen maar werd gegeven bij wijze van oefening voor de luchtbescher ming, want onmiddellijk ge vaar voor het Japansche vas teland bestond er niet. Het be trof hier namelijk een gecom bineerde Amerikaansche lucht aanval op de Bonin-eilanden, 900 km ten Zuid-Oosten van Tokio, en op het Markus- eilana, 1600 km ten Oosten van de Japansche hoofdstad. De aanval werd ondernomen door viermotorige bommen werpers, die waren opgestegen van vliegdekschepen, welke door een sterke vloot werden beschermd. Het is voor het eerst, dat de Amerikaansche vloot zich met slagschepen, zware kruisers en begeleiden de eenheden zoo dicht onder de Japangche kust heeft ge. waagd. Uit een tweeden aanval op het Markus-eiland, dat oor spronkelijk Amerikaansch be zit' was, doch in 1942 door de Japanners werd bezet, gecom bineerd met een aanval op het vroeger eveneens Amerikaan sche eiland Goeam, welke ge durende de Pinksterdagen werd uitgevoerd, valt af te lei den, dat het Amerikaansche eskader in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan is blij ven koersen. Aangezien er te zelfdertijd ook elders met na me op Troek in de Carolinen, aanvallen zijn gedaan door bommenwerpers, die van vlieg dekschepen waren opgestegen, ligt de conclusie voor de hand, dat de Amerikaansche vloot op het oogenblik in het Weste lijk deel van den Stillen Oceaan met twee eskaders opereert, die elk uit voldoende zware eenheden bestaan om eventueel slag te kunnen bie den tegen een belangrijk deel 7*/af WIE ZEE HOUDT. WINT DE REIS. (J. p. CJ Meldt U voor de Kriegsmarine I Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 1745 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafgn- en Ortskom- mandantoren en de verschillende SS-Meldestcllen in Nederland. van de Jqpansche vloot en die tevens over voldoende vlieg dekschepen beschikken om aanvallen te kunnen doen op de ver uiteengelegen Japan sche buitenposities. Operatie tegen Soerabaja. De eerste gecombineerde operatie van de Amerikaansche Pacific-vloot en de Engelsche Azië-vloot was gericht tegen ^Soerabaja, Zij had geen al te grooten omvang en droeg de kenteekenen van een experi ment. Lord Louis Mountbatten zond van Ceylon een eskader, waarvan ook eenige kleinere Fransche en Nederlandsche eenheden deel uitmaakten, ter wijl Nimitz van Hawaii even eens een klein eskader zond, dat voor een deel uit Australi sche en Nieuw-Zeelandsche oorlogsbodems bestond. Beide eskaders vereenigden zich en stoomden op naar een punt, vanwaar hun bommenwerpers Soerabaja konden bereiken^ Volgens het communiqué uit het hoofdkwartier van Mount batten werd d,e aanval op Soe rabaja uitgevoerd door circa honderd bommenwerpers zon der escorte van jagers. Neemt men aan, dat een modern vliegdekschip twee eskaders (36 vliegtuigen) kan vervoe ren, dan zouden slechts drie vliegdekschepen aan deze ex peditie hebben deelgenomen. Het Japansche legerbericht schatte het aantal -aanvallende bommenwerpers slechts op 50. Eenige uren na dezen aanval zond generaal Mac. Arthur uit Nieuw-Guinea sterke forma- ties bommenwerpers naar Soe rabaja, heen en terug een af stand van 4000 km, wat wel het beste bewijs is, dat men zich de moeite van een omvat tende vlootactie had kunnen besparen, wanneer het alleen maar in de bedoeling had ge legen, Soerabaja te bombar- deeren. Japansche vloot wacht af. In Japan bagatelliseert men het optreden der Amerikaan sche en Engelsche vloot in de wateren van Zuid-Oost-Azië geenszins. Aan den eenen kant blijft de Japansche leiding vasthouden aan het standpunt, dat de Japansche vloot een gunstige gelegenheid moet af wachten om den Amerikaan- sehen en Engelschen strijd krachten ter zee een geweldi gen slag toe te brengen, waar van zij zich voorloopig niet kunnen herstellen, daar Japan, wanneer het geregeld zeesla gen ging leveren, in verband met het verschil in productie op den duur het onderspit zou moeten delven, qoIc al zouden, de Anglo-Amerikaansche ver liezen twee of driemaal zoo groot zijn als de Japansche. Aan den anderen kant echter ziet men te Tokio in. dat er en wel spoedig iets gedaan moet worden om de steeds driester optredende vijandelij ke vlQotstrijdkrachten- terug te dringen, temeer omdat een al te gereserveerde houding der Japansche vloot misschien zou kunnen leiden tot landingen in gebieden, die van eminent stra tegisch belang zyn. (C.D.) UIT EEN HINDERLAAG NEERGESCHOTEN. In de ochtenduren van 30 Mei werd de beheerder van het kindertehuis de Beele in Voorst, provincie Gelderland, de 60-jari|"e rijksduitscher Sin- genstreu, in het park van het kindertehuis uit een hinder laag doodgeschoten aangetrof fen. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat de moordenaars illegale elementen zijn, dié met een auto in het park van het kindertehuis waren vastgere- den en die op Singenstreu uit een hinderlaag het doodelijke schot hebben gelost toen de zé een onderzoek naar het ver blijf van den auto in het park wilde instellen. Naar de da ders wordt nog gezocht. Het particuleire onderwijs. Naar wij vernemen zal het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming een speciale insjaectie voor het toezicht op het par ticulier onderwijs instellen. Het arbeidsterrein van deze inspectie zal de volksopvoeding en volksontwikkeling omvat ten ten aanzien van niet meer leerplichtigen, voor zoover de* secretaris-generaal dit bepaalt en daarvoor niet reeds wette lijke voorschriften bestaan. Prijsaanduiding groenten en fruit. Tot nu toe werd regelmatig n de dagbladen bekend ge maakt, welke de officieele prij zen waren voor groenten en fruit. Hierin zal binnenkort een Verandering komen. In plaats van deze publicatie wordt de groentehandelaar verplicht op de plaats van ver koop op voor het publiek dui delijk zichtbare wijze een offi cieele prijslijst op te hangen, welke de op het betrokken tijdstip geldende prijken bevat. Daarnaast blijft de verplich ting bestaan iedere groente soort afzonderlijk te prijzen, daar aan de hand van de prijs lijst alleen niet kan worden geconstateerd tot welke prijs klasse de aangeboden groente behoort. SAUMXJR HEVIG GEBOMBARDEERD. De Anglo-Amerikaansclïe luchtmacht heeft, volgens Ofi, Donderdagochtend een hevigen terrsuraanval ondernomen op de stad Saumur in het depar tement Maine et Loire. Te Avignon vielen naar tot dus ver bekend, 375 dooden. Groote formaties Anglo- Amerikaansche vliegtuigen hebben in den nacht van 31 Mei op 1 Juni ëen hevigen luchtaanval ondernomen op de streek van het Midden-westen van het departement Aisne. De materieele schade is aan zienlijk. Vrijdagochtend hebben vol gens het Hongaarsche nieuws bureau, krachtige formaties vijandelijke bommenwerpers met bescherming van jacht vliegtuigen langs verschillende wegen uit het Zuiden komend, terreu ra an vallen ondernomen op Hongaarsche provincieste den. De burgerbevolking leed verliezen. Er werd materieele schade aangericht. Nieuwe Bulgaarsche regeering De Bulgaarsche minister president Boschigoff heeft het ontslag van zijn kabinet aan geboden, dat door den regent- schapsraad is aangenomen. De oud-minister Ivvan Bagria nof werd door de regenten belast met de vorming van een nieu we regeering. Deze is inmid dels samengesteld. Bij decreet van den Italiaanschen minister van oorlog, maarschalk Graziani. is de lichting 1923 voor de vloot opgeroepen. PRO\TNCIE ZEELAND. NOG EENS: ERNSTIGE AANMANING Voorgelicht door de Direc ties der Waterleidingbedrijven ben ik geuoodzaakt geworden, tijdelijk een absoluut schrob- verbodmet leidingwater en met ander water voor Walche ren en Zuïd-Beveland in te voeren. Aan een verbod om met leidingwater te schrobben, is niet de hand gehouden. Moeilijk ls voor de politie te eonstateeren, welk water bij het schrobben wordt gebruikt. Daarom is een algemeen ver bod noodig. Ernstige aanma ning heeft te weinig invloed gehad. Sommigen gingen toch voort met een onverantwoor delijk gebruik van emmers kostbaar drinkwater voor het schrobben van stdepen en stra ten. Onverantwoordelijk is dat, nu door groote en langdurige droogte en by liet groote ge.- bruik dat van het leidingwa ter door de militairen wordt gemaakt en de beperktheid van den voorraad in liet duin gebied en den door de omstan digheden minderen toevoer uit Zuid-Beveland en grooter ge bruik tengevolge van bezetting en evacuatie aldaar, er ernstig gedacht moet worden over rantsoeneering van drinkwa ter. In sommige deelen van ons land is men daartoe reeds moeten overgaan. 'Laten wij door gemeenschappelijke zorg en bezuiniging dit hier toch voorkomen, want voor de huis gezinnen is dit een buitenge woon zware last. De waterkra nen worden dan immers ver zegeld en .men zal gedwongen zyn op bepaalde plaatsen wa ter te gaan halen en nog wel In beperkte hoeveelheid. Het schrobben, besproeien van tuinen, afspuiten van auto's bij garages, het water la ten Ioopen om koelere dranken te verkrijgen e.d. is thans dan ook absoluut onverantwoorde lijk. Ik mag vertrouwen, dat nu de aandacht op de beperkt heid van ons drinkwater an dermaal is gevestigd, een iege lijk, zooveel mogelijk is, zal medewerken om de ramp van gebrek aan drinkwater voor onze bevolking te voorkomen. Een afdruk van de verorde ning, waarbij het schrobver- bod, dat op 1 Juni a.s. in wer king treedt, is uitgevaardigd, wordt hierbij ter openbare ken nis gebracht. Middelburg, 31 Mei 1944. De Commissaris der Provincie Zeeland, P. DIELEMAN, wnd. Verordening tot beperking van het waterverbruik op Walche ren en Zuid-Beveland. Artikel 1. Het met water reinigen van Straten, daaron der begrepen trottoirs en stoe pen, is verboden in de gemeen ten Aagtekerke. Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijpa- kerke, Koudekerke. Sint Lau rens, Meliskerke, Middelburg, Nieuw en St. Joosland, Oost en West Souburg, Oostkapelle, Rittliem, Serooskerke (Wal cheren), Veere, Vlïssingen, Vrouwenpolder, W'estkapelle, Zoutelande, Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewontsdyk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-IIeer Ahtskerke, 's Heer Arendsker- ke, 's-Iieerenhoek, Heinkens- zand, Hoedekenskerke, Kapel- Ie, Kattendyke, Kloetinge, Krabbendijke, Kruiningen, Nis- se, Oudelande, Ovezande, Ril- land-Bath, Waarde. Wemeldin- ge, Wolphaartsdijk en Yerseke. Artikel 2. Overtreding van het in artikel 1 vervatte ver bod wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden alsmede verbeurdverklaring der aan den veroordeelde toe- behoorende voorwerpen, waar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1