PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware luchtgevechten boven Duitschland. Hevige gevechten bij Velletri en Valmontone. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12i ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties maximum 5 regels) 58 cent, dienslaanvragen en dienstaanbie dingen i. ct. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DINSDAG 30 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN. NUMMER 155 Do Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlfssingen: Redactie cn Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578: Middelburg: Londensche Kaai 29, Red. tel. 2521, Adm. te!. 3541; Goes: Red. en Adm. Turlkade 15, tel. 2475: Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburs: Red., en Adai. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. Een aanval overdag van for maties Amerikaansche ge vechtsvliegtuigen, die in de middaguren van Zondag, met krachtige bescherming van ja gers, gericht was op het Sak sische gebied, heeft tot gevoe lige verliezen aan materiaal en personeel van den aanvaller geleid. Nadat de Amerikaan sche formaties eerst met een duidelijken Oostelijken koers tot in het gebied ten Westen van Berlijn waren doorgedron gen, draaiden zij plotseling naar het Zuidoosten en wend den voor een aanval te zullen gaan ondernemen op groote Saksische steden. De bommen werden vervolgens echter op verschillende andere doelen neergeworpen, voornamelijk in het Saksische gebied. Sterke Duitsche jagers en jachtkrui- sers hadden echter reeds tij dens- de nadering den strijd met de vijandelijke vliegtuigen aangebonden, waardoor reeds boven het gebied van Maag denburg zware luchtgevechten ontstonden. Met zware verlie zen moesten de Amerikaansche formaties hun verder vliegen betalen. In het gebied van Leipzig ontstond nog een groo te luchtslag, tijdens welke tal rijke bommenwerpers en ver scheidene jagers met grooten actie-radius der Amerikanen werden neergeschoten. Naar uit de jongste rapporten blijkt, ging ook de aftocht der vijan delijke formaties gepaard met hevige luchtgevechten boven Noordwest- en West-Duitsch- land, die door de Duitsche ja gers en jachtkruisers met suc ces werden gevoerd. Naar het Internationale In- formationsbüro verneemt, heb ben zich ook Maandag tus- schen Amerikaansche forma ties, die naar midden-Duitsch- land doordrongen, en Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrach ten luchtslagen afgespeeld, die even heftig en verbeten waren als de voor de Amerikanen kostbare gevechten van Zon dag. Boven Oost-Mecklenburg en verschillende streken van midden-Duitschland kwam het tot hevigen strijd, zoodat de vijandelijke vliegroute weldra v/as gekenmerkt door trossen; valschermen en brandend val lende bommenwerpers, .Ook de Amerikaansche for maties, die van Italië uit naar de Oostmark doordrongen, stieten op krachtigen Duit- schen afweer Er waren reeds berichten over het neerschie ten van 47 toestellen binnen gekomen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers. Terreuraanval op Zuidwest- Duitsclüand, Gebruik makend van de weersomstandigheden hebben formaties Amerikaansche bom menwerpers Zaterdagmiddag een nieuwen terreuraanval op Zuidwest-Duitschland onderno men. Door het dichte wolken dek wierpen zij vrij groote hoe veelheden brisant- en brand bommen, vooral op woonwij ken der steden Karlsruhe en Mannheim. Ook Saarbrücken en het gebied van Trier wer den aangevallen. De Ameri kaansche formaties werden krachtig beschermd door jachtvliegtuigen. Door de on gunstige weersomstandigheden slaagden slechts gedeelten van de tot afweer opgestegen Duit sche jagers er in in contact te komen met de vijandelijke for maties. Niettemin werden hier en boven de bezette Westelijke gebieden 39 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Zaterdagnacht ondernamen Britsche bonufienwerpers weer een terreuraanval op Aken, terwijl ook eenige bommen in het stadsgebied van Berlijn werden geworpen. Bij deze vallen werden 28 Britsche vliegtuigen neergehaald. FRANSCHE STEDEN HEVIG GEBOMBARDEERD. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft Vrijdagoch tend opnieuw op hevige wijze de banlieu van Lyon aangeval len. Het aantal slachtoffers be droeg Vrijdagavond laat 491. Meer dan 500 personen werden gewond. Voorts heeft de Anglo-Ame rikaansche luchtmacht aanval len ondernomen op Kamerijk, Douai, Bethune en Tonnerre. In laatstgenoemde plaats werd een kerk getroffen, een schit terend monument uit de 13e eeuw, waarin zich 35 kinderen bevonden voor de catechismus- les. Zeven kinderen werden on der bet puin bedolven. Enkele andere kinderen werden door de neerstortende steenmassa's verpletterd of door de bommen onherkenbaar verminkt, In een plaats werden in een kerk, waar juist een huwelijk werd gesloten, ongeveer 100 perso nen gedood. In het departement Loire is een stad aangevallen, waar door belangrijke materieele schade ontstond. Verscheidene honderden personen wérden fedood. Laat in den middag elde men reeds 300 dooden en meer dan 650 gewonden. Op verschillende wijken van een stad in het departement Eure et Loire werd Vrijdag een groot aantal bommen neerge worpen. Men vreest, dat het aantal slachtoffers zeer hoog zal zijn. Volgens den Franschen onv roep zijn bij de Anglo-Ameri kaansche luchtaanvallen op Frankrijk op Vrijdag, Zater dag en Zondag meer dan 4000 menschen omgëkomen en by- na 5000 gewond. Sneltreinen in Frankryk aangevallen. Zaterdagochtend is de snel trein ParijsRouaan gebom bardeerd. Volgens de eerste berichten wei-den 30 passagiers gedood en ongeveer 40 gewond. Ook de sneltrein Rijssel Rouaan werd aangevallen, waardoor 10 personen werden gedood, Anierikaansche bommen werpers boven Zwitserland Officieel wordt medegedeeld, dat Zaterdagmiddag verschei dene Amei-ikaansche bommen werpers boven Zwitserland vlogen. In totaal hebben 5 vliegtuigen in Zwitserland een noodlanding gemaakt. In het; gebied 'van Pruntrut werden verscheidene bommen neerge worpen. Waarom gevechtspauze aan Oostfront? Voorbereidigen voor groot Sovjet zoiner-offensief getroffen) Sinds eenige weken reeds bestaat het Sovjet-Russische legerbericht uit den laconie- ken volzin: „Geen wijziging a den toestand". Het Duit sche weermachtsbericht leegt ten aanzien van het 'ostelijk front iets uitvoeriger te zijn, maar bevat, behalve nachtelijke luchtaanvallen op belangrijke spoorwegkruispun ten, al evenmin mededeelingen over gevechtshandelingen van een zekeren omvang. Terzelfder tyd geeft men van bevoegde Duitsche mili taire zijde te -verstaan, dat alle voorbereidingen voor een groot So.vjet-Russisch zomeroffensief getroffen zijn. De troepen hebben hun stellingen betrokken. Enor me massa's materieel zijn naar voren gebracht. Het verkeer op de spoor wegen, aan wier herstel de ge- heele bevolking der betref fende gebieden dag en nacht in koortsachtige haast heeft moeten meewerken, is nor maal. De Duitsche luchtver- kenning brengt geen foto's meer mee naar huis van ein- delooze colonnes ,die menschen en wapenen naar het front brengen. De weersomstandig heden zijn gunstig. Waarom hebben de Sovjets hun winteroffensief niet zon- jder onderbreking in een zo meroffensief doen overgaian Deze vraag speelt in talrijke Duitsche beschouwingen een belangrijke rol. In liet algemeen wordt liet vermoeden uitgesproken, dat liet roode leger wacht op een tijdstip, dat Chur chill, Roosevelt en Stalin te Teheran zijn overeengeko- men. Wanneer dit tijdstip aanbreekt valt uiteraard moeilijk te raden, niaar Duitschland twijfelt niemand er aan, dat het wel niet lang meer op zich zal laten wach ten. (C.D.) De Duitsche luchtmacht in Italië. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, Vrij dagnacht de Anglo-Ameri kaansche aanvalst roepen aan het Italiaansche front aange vallen. Het geheele gebied van Cisterna en de dicht met ravi- tailleeringscollonnès bedekte Via Appia werden door licht- kogels verlicht. Brisantbom men van zwaar kaliber brandbommen veroorzaakten de stad Citerna talrijke branden en hevige ontploffin gen. De vijand leed aanzienlijke verliezen. Belajyjrijke transporten vinden, onder bescherming der Krlegsmarine, regel matig plaats. De veel omvattende taak dezer beschermers is van zeer groote waarde voor Europa's toekomst. Nederlanders toont U den naam van „de zeevaarders van Europa" waardig neemt deel aan dit belangrijke werk en meldt U als vrijwilliger bli de Kriegsmarine. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 1745 Jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24. Utrecht; alle» Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende SS-Mei destellen In Nederland. Het opperbevel van de weer macht maakte Maandag be kend: De dag van Zondag stond aan het Italiaansche front overal in het teeken van succesvolle afweergevech- teu. In den sector Aprilia Valmontone sloegen onze di visies de door* sterke pant serstrijdkrachten ondersteun de doorbraakaanvallen van den «vijand in v-srbitterde ge vechten af. Het tot dusver nog door onze achterhoede troepen taai verdedigde puin- veld van Aprilia werd aan den vijand overgelaten. Ten Oosten van Lanuvio zuiver den pantsergrenadiers in een onverwijlden tegenaanval 'n vijandelijke penetratie. Bij de zware gevechten in het gebied van Velletri hebben zich de onder het bevel van den generaal der vliegers Schlemm staande troepen van het leger en de luchtmacht bijzonder on derscheiden. Ten Zuiden van Valmontone werd het penetra- tiegebied van de vorige dagen door aanvallen vanuit het Oos ten en het Noordwesten ver nauwd. In den sector Rocca'. gorga-Costor dei Volsehi sloe- gen onze achterhoedetroepen heftige gerechten, met den vooral in het Giugliano-dal sterk opdringenden vijand, alle aanvallen af. alsmede op afzonderlijke doe len in Oost-Engeland. Er wer dén explosies en branden waar genomen. Sterke geallieerde pantserfórmaties. De A.N.P.-correspondent meldt: Met de samensmelting der jeallieerde strijdgroepen in het gebied van Nettuno en aan het Zuidelyke front is de strijd in een nieuw stadium gekomen. De geallieerden zetten hun aanvallen zonder onderbre king voort en trachten kenne lijk, hst door hen behaalde tactische succes tot een stra tegisch succes uit te breiden. De omstandigheid, dat het nieuwe frontverloop het ge bruik van tanks op grooter schaal dan tot dusver moge lijk maakt, wordt door hen ten volle uitgebuit. Duitsche be richten gewagen van onge woon sterke pantserformaties, waarmede de Engelschen eu Amerikanen hun aanvallen on dernemen. Bij deze aanvallen zijn twee zwaartepunten te onderkennen, een in 't gebied ten noorden van Cisterna en het andere in het Liridal. De aanvallen in het gebied van Cisterna beoogen klaar blijkelijk, door de Duitsche stellingen tusschen de Albaner- en Lepinii-bergen r/va» ^een te breken in ,=£n'£y\ de richting van eyarea.!? Velletri om ver- volgens het Duit-. ""••I sehe front in den rug aan te vallen $£3?en °P te rollen. rawa'wtö Tegelijkertijd trachten de Anglo- l Amerikaansche strijdkrachten in het Liri-dal naar het Noorden, in de -xr viw achting van het Saccodal op te richting Saccodal :stJorm( rukken. Hun aan. Uit het Oosten worden geen bijzondere gebeurtenissen ge meld. De bestrijding van het Sovjet-Russische aanvoerver- keer werd overdag en des nachts met succes voortgezet. Talrijke stations, vooral Sjepe. towka en Korosten, waren het doel van zware aanvallen van onze luchtmacht. Formaties Amerikaansche bommenwerpers drongen in de middaguren van Zondag, onder krachtige bescherming van ja gers, het West- en midden- Duitsclie gebied binnen. Door het uitwerpen van brisant- en brandbommen werd schade aangericht: vooral in de woon wijken van Keulen en in eeni ge steden van midden-Duitsch- lahd. In uiterst harde luchtge vechten en door luchtdoelartil lerie werden 75 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 50 vier- motorige bommenwerpers, ver nietigd. 9 andere vliegtuigen verloor de vijand boven de be zette Westelijke gebieden en boven de wateren om Enge land. Zondagnacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op het stadgebied van Mann heim. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen doeltreffende aan vallen op de Britsche haven steden Torquay en Brighton, vallen concentree- ren zich daar, waar de Melfa in de Liri uitkomt en in het gebied van Roccasecca. De richting, waar in beide operaties zich ontwikkelen, doet vermoeden, dat de opzet der geallieerden is.'een tangbeweging uit te voeren. Bonaanwijzing smeermiddelen. Van 1 Juni tot en met 31 October '44 geeft elk der bon nen „periode E" recht op het op de bonnen vermelde aantal eenheden smeermiddelen. Generator-anthraciet en -turf. Van 1 t/m 30 Juni '44 geeft elk" der met de woorden „gene rator-anthraciet dertigste pe riode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 ltg) anthracietnootjes 4 of. 5; gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator-turf der tigste periode" gemerkte bon nen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Twee meisjes door den trein overreden. Twee 15-jarige meisjes E. en S. stondeft voor een onbewaak- ten overweg te Amersfoort te wachten, om een trein te laten passeeren. Toen deze voorbij was, staken zij met haar fiet sen den overweg over en wer den gegrepen door een trein, die van de tegenovergestelde richting kwam. Het meisje E. was op slag dood. Het meisje S. overleed kort daarna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1