PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct.'per wcclc of ƒ2.42 per Icwartaal.- Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12& ct., minimum per adver- - tentle 2.05, Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanbie dingen i. ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 27 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT .UIT 4 BLADZIJDEN 187ste JAARGANG NUMMER 154 De Bureaux van ons blad z«n gevestigd te: Vliss/ngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen». Redactie na kantoortijd t?l. 578: Middelburg: Londensche Kaai 29. Red. teL 3521, Adm. tel. 3511; ^Goes: Red. en Adm. Turfkade 15 teJ* 2475: Souburg: Kanaalslr. 45, tel. 231; Oostburg: Red. e:i Adm Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 25. -tel. 2U Bij Velletri wordt verbeten gevochten. Duitsclie di.staneieeringsbeweging in kustvlakte. Het opperbevel van de Duit- sche weennacht deelde Vrijdag mede: In het gevechtsgebied van Cisterna zijn sterke vgande- lijke pantserformaties naar het Noorden opgerukt. Hier door hebben zich de zware gevechten naar het gebied ten Zuiden en ten Oosten van Velletri verplaatst, waar verbitterd gestreden wordt. 80 vijandelijke pantserwa gens werden daar vernie tigd. De dappere bezetting van Cisterna sloeg ook Don derdag tijdens den geheelen dag alle vijandelijke aanval len af. In het gebied ten Oosten van Littoria en ten Noorden van Terracina dis- tancieeren onze troepen zich vanuit dc kustvlakte naar de daarachter gelegen bergke ten. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen werden uiteenge slagen. Ten Oosten van de Liri zette de vijand met ster ke strijdkrachten zijn aan vallen op den sector-Melfa voort. Hij kon na heen- en we'ergolvende gevechten, tij dens welke 34 vijandelijke pantserwagens werden stuk geschoten, den voet zetten op den Noordelijken oever van de rivier. De slag duurt ook hier met onverminderde hevigheid voort. Boven het Itajiaansche ge bied werden Donderdag in he vige luchtgevechten tegen vèr overmachtige vijandelijke lucht strijdkrachten en .door de luchtdoelartillerie 18 vijande lijke vliegtuigen neergescho. ten. Een formatie gevechts vliegtuigen viel Donderdag nacht gereed staande vijande lijke troepen ~n verkeers knooppunten in het gebied ten Westen van Cassino met goed resultaat aan. Tijdens de zware afweerge- vechten in de laatsle weken heeft zich een gevechtsgroep, onder bevel van kolonel Bode, door bijzondere dapperheid on derscheiden. Aan het front in het Oosten verliep de dag bij geringe plaatselijke gevechtsactiviteit kalm. Het station Dshankoi op de Krim werd Donderdag-nacht opnieuw door een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffend gebombardeerd. Formdties Duitsch-Roemeen- sche slagvliegtuigen onderna men doeltreffende aanvallen op bolsjewistische troepencoh- centraties en batterijstellingen in het gebied ,ten Zuiden van Dubosari. torpedoboot, die- uit de Fin- sche Golf trachtte té ontsnap pen. zonk na mijntreffers.' Bij den afweer van een bolsjewis- tischeik luchtaanval op een eigen convooi in de Noord- Noorsche wateren schoten on ze jagers van 80 aanvallende vliegtuigen er 69 neer. Een an der vliegtuig werd door ae be veiligingsvaartuigen van het convooi neergeschoten. Amerikaansche bommenwer pers vielen verscheidene plaat sen in de bezette gebieden in het Westen, alsmede steden in het Zuidwest-Duitsche grens gebied aan. Vooral in Mülhau- sen ontstond schade. De be volking leed verliezen. Door luchtverdedigingsstrijdkrach- ten werden 27 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De .Provinciale Zeeuwsche Courant'' zal Maandap (2den Pinksterdag) NIET verschij nen. AANVAL OP OTORISJIMA. Het Japansche hoofdkwar tier deelt mede, dat op 24 Mei vijandelijke sti-ndkrachten in de wateren van Otorisjima ver-, schenen en het eiland van de lucht uit aanvielen. De op het eiland gestationneerde Japan sche eenheden bonden den strijd aan met den vijand en schoten 30 vliegtuigen neer. 2 andere vliegtuigen werden zwaar beschadigd. De Japan sche verliezen zijn gering. Naar de Italiaansche bladen mel den zijn de admiraals Campioni, Marcerna, Lionardi en Paveci dood veroordeeld. De vonnissen tegen Campioni en Marcerna zijn reeds vol trokken. 14 NEDERLANDERS TER DOOD VEROORDEELD. Geallieerden werpen van uur tot uur nieuwe troepen in den strijd. Pantserwapen tracht door Duitsche verdediging te stooten. De militaire correspondent van het D.N.B., Hallensleben, schrijft, dat de slag in Italië sedert Vrijdag nog heviger is geworden. De Engelschen en Amerikanen pogen hardnekkig met steun van hun terrein winst een diepe doorbraak in het Duitsche steunpuntenstel sel te bewerken. Het comman do van het 5e en het 8ste leger tracht tot een succes te ko men, dat van werkelijke mili taire beteekenis is. Het deinst voor geen offer en geen moei ten terug om een doorbraak te fórceeren. Van uur tot uur werpt het nieuwe strijdkrach ten in het vuur, voor welke thans een grootere ontplooi ingsmogelijkheid aanwezig is. Vooral het pantserwapen heeft de taak toegewezen gekregen, door het Duitsche verdedi- gingsstclsel te stooten, om Duitschen afdeelingen den weg af te snijden. Tot dit doel heeft het ge allieerde pantserwapen zich op twee punten speciaal ge concentreerd: op het gebied van Cisterna, waar het een verdere penetratie ook tot stand heeft kunnen brengen, en op den driehoek, gevormd door de rivieren Melfa en Liri. Met het oog op het aanstor mende geweld der massale pantserafdeelingen schijnt ge- neraal-veldmaarschalk Kessel- ■ing tot een verdere frontcor rectie te hebben besloten, doordat hjj het bevel gaf, al strijdende op de punten van Een bolsjewistische motor- den zwaarsten druk uit te wij ken. Maar nog voor deze be weging in den Melfasector be gon, versterkte hij de flankee- rende Duitsche steunpunten meffzijn zware, moderne wape nen voor de bestrijding der pantserwagens. Onder de be. scherming dier wapenen, werd de Duitsche dislancieerings- beweging volbracht. De vijan delijke pantserwagens leden zware verliezen. Hier en daar kwamen zij zoo dicht langs de Duitsche afweerposities, dat het Duitsche pantserafweer- geschut als het ware tot schijfschieten kon overgaan Pas. toen de laatste munitie vex-schoten was, trokken zich ook de bezettingen dezer Duit sche steunpunten terug op de voorbereide rotssteilingen. Van hier uit wordt de strijd met verdubbelde hardnekkig heid voortgezet. Het ligt voor de hand, dat de Anglo-Ameri- kanen, alsmede de Fransche, Poolsche en Afrikaansche af deelingen. verliezen lijden, die vergeleken kunnen worden fnet de Sovjet-verliezen tijdens de groote afweerslagen aan het Oostelijke front. Het verdient de aandacht, dat de slag van Duitsche zijde nog steeds met betrekkelijk geringe strijdkrachten wordt volgehouden. Ongetwijfeld heeft Kesselring hier en daar operatieve reserves in den strijd geworpen om de eenheid van het frontverloop te bewa ren, maar hij heeft' dat zeer zaam gedaan. Hij heeft zijn hoofdreserves achter ge houden .waaruit blijkt, dat den Anglo-Amerikanen nog zware uren, waarschijnlijk zelfs—de P zwaarste, te wachten staan. Turkije en de geallieerden. De Amerikaansche onder- staatssecretaris Stettinius heeft bevestigd, dat c'e Ver. 'Staten en Engeland de leen- len pachtleveranties aan Tur- kije hebben gestaakt. Deze le veranties, zoo zeide hij, zijn reeds ccnigen tijd /geleden stopgezet. i In de Belangrijke transporten vinden, onder bescherming der Kriegsmarine, regel matig plaats. De veer omvattende taak dezer beschermers is van zeer groote waarde voor Europa's toekomst. Nederlanders toont U den naam van „de zeevaarders van Europa" waardig neemt deel aan dit belangrijke werk en meldt U als vrijwilliger bii de Kriegsmarine. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17—45 Jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengrncht 24, Utrecht: alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende SS-Meldestellen in Nederland. Amerikaansche staten Oregon en Washington zijn meer dan 15.000 houtwerkers in., staking ge gaan. omdat loonsverhooging werd geweigerd. In 50 houtzagerijen in de buurt van Portland. Seattle en Ta- cona ligt het werk stil. Volgens berichten uit de vuur linie is Lo Yang na den algemeenen aanval 'van Woensdag in Japansche handen gevallen. Tijdens een der Jongste vijan delijke luchtaanvallen op Rabaul heb ben vijandelijke vliegtuigen bommen op een hospitaal geworpen. 40 per sonen werden daardoor gedooo ol gewond. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest" me dedeelt, heeft het Polizeistand- gericht te 's-Hertogenbosch op 24 Mei 1944 de volgende Ne- derlandsche burgers ter dood veroordeeld 1. Den ambtenaar Harmen van Rossum, geb. op 22 Febr. 1917 te .Bergen op Zoom. 2. Deri student Cornelis An na Hendrik Wagtho, geb. op 10 Sept. 1941 te Bergen op Zoom 3. Den kantoorbediende Pe trus Adrianus Juten, geb. op 6 Dec. 1918 te Bergen op Zoom. 4. Den bakkersknecht Ja cob Eveiaars, geb. op 5 Nov. 1917 te 'Tholen. 5. Den landbouwer Jacob Jan Hage, geb. op 9 Juli 1921 te St. Maartensdijk. Da veroordeelde van Rossum heeft den overval op het distributiekantoor te Bergen op Zoom op 4 Maart 1944 mogelijk gemaakt, door den daders de in zijn bezit zijnde sleutel tot het gebouw, alsmede een teekening het kantoor te overhandigen, terwijl hij tevens aan voorbesprekingen over den overval heeft deelgenomen. De veroordeelde Wagtho heeft ver scheidene vuurwapens, munitie er ontplofbare stof in zijn bezit gehad. Hij heeft als lid van een terreur organisatie deelgenomen aan het ir brand steken van een opslagplaats van de Wehrmachtbezirksverwnltung te Bergen op Zoom, op 4 Jan. 1944, voorts door inbraak in den nacht var 29 op 30 Oct. 1943 opgeborgen radio toestellen en op 26 Febr. 1944 een motorrijwiel ten behoeve van de ter reurgroep gestolen. De veroordeelde Everaars heeft aan Waghto pistool met munitie, de veroordeelde Hage heeft Wagtho twee pistolen verschaft. Beiden hebben geweten, dat Wagtho de wapens voor sabotage- doeleinden zou gebruiken. De ver oordeelde Juten heeft als lid van di terreurgroep na de arrestatie van Waghto diens wapens uit een berg plaats weggehaald. Bij de motivee ring van het vonnis van het Polizel- standgericht is uiteengezet, dat. voói het verschaffen van wapens aan leden van terreurgroepen alleen de dood straf in aanmerking komt. Het vonnis is na onderzoek var de kwestie van gratieverleening aan alle veroordeelden voltrokken. Naar de HÖhore SS- und Polizeiführer „Nordwest" me dedeelt, heeft het Polizeistand. gericht te 's-Hertogenbosch op 24 Mei 1944 de Nederlanders Jan Roes, geboren 8 Februari 1918 te Delft, Jan Oorda, ge boren 10 September 1919 te Amsterdam, Willem Ooster heers, geboren 6 December 1918 te Groningen, ter dood veroordeeld, omdat zij op 29 Maart 1944 te Groningen een overval hebben gepleegd op een banklooper, om hem van een aanzienlijk bedrag aan geJd te berooven. Het Polzei standgericht heeft de da ders beschouwd als geweldmisdadigers en aangenomen, dat door de daad de openbare orde in Nederland ver stoord kon worden. De daders-hebben gehandeld "Tti opdracht van een ter reurorganisatie, doch hebben te^ hunnen eigen bate aanspraak gemaakt op belangrijk aandeel in den te ver- ■Wachten buit, Ofschoon de daad door het beleid van den banklooper mis lukt is, is met toepassing van artikel V van de Ornungsschutzverordnung de doodstraf uitgesproken. Het vonnis is na onderzoek van de gratiemogelijkheid vollrokken. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer. „Nordwest" me dedeelt, heeft het Polizeïstand- gericht te 's-Hertogenbosch op 24 Mei 1944 de volgepde Ne derlanders ter dood veroor deeld. Den ambtenaar Wilhel mus Berkelmans, geb. op 31 Maart 1912 te Tilbuig. 2. Den texxtielfabrikant Ro bert van Spaendonck, geb. op 30 Juli 1916 te Tilburg.. 3. Den onderhopman bij den Nederlandschen Arbeidsdienst Johannes de Jong. geb. op 27 Augustus 1916 te Vlaardingen. 4. Den ambtenaar Henricua Verbunt, geb. op 16 Dec. 1909 te Tilburg. 5. Den bediende Carolus Aarts. geb. op 12 Sept. 1907 te Tilburg. 6. Den kantoorbediende Ba rend Busnac, geb. op 12 Mei 1922 to Rotterdam. 7. Den kantoorbediende Al- bertus Meintser, geb. op 14 Dec. 1920 te Amsterdam. Oe veroordeelde Berkelmans heeft als ambtenaar bij het bureau van den Burgerlijken stand te Tilburg deel u.tgsmaakt van een geheime organisatie en sinds Jaren voor on dergedoken personen valsche per- soonsbew'jzen gemaakt. De vervaar, diging van de valsche persoonsbe wijzen is - met het oog op den aan zienlijken omvang, be~schouwd als sa botage volgens par. 1 van de Ord- nungssehutzverordnung. Berkelmans h«eft in Januari 1944 de veroordeel den de Jong, Verbunt, Aarts. Busnac en Meintser aangezet tot het ver moorden om ipolitieke redenen van een Nederlandschen politie-ambtenaar. Oe veroordeelde van Spaendonck heeft deelgenomen aan voorbesprekingen over den voorgenomen moord en zijn pistool ter beschikking gesteld. Hoe wel de moord door de oplettendheid van den Nederlandschen politieambte naar niet is gelukt, heeft het Polizei. standgericht do op politieke grondsla gen berustende daad met gebruik making van par. 1 alinea 2 der Ordnungsschutzverordnung als een gepleegde daad bestraft en tegen alls betrokkenen de doodstraf uitgespro ken. De veroordeelden de Jong. Verbunt Busnac hebben bovendien onbevoegd een vuurwapen in bezit gehad. Het vonnis is na onderzoek van de kwestie van gratieverleening voltrok ken aan de veroordeelden Berkel mans, van Spaerdonck, de Jong. Ver bunt, Busnac en Meintser. De ver- oordeelde Aarts zag zijn doodvonnis gewijzigd in 15 Jaren tuchthuis. VEKPAKKINCJS- VOORSCHRITTEN VOOR PAPIER EN CARTON. In de Staatscourant van 25 Mei 1944 is een wijziging van de verpakkingsvoorschriften voor papier en carton gepubli ceerd. waarbij deze met een aantal bepalingen werden uit gebreid. In het vervolg is het onder meer verboden artikelen meervoudig te verpakken, voorzoover niet strikt noodza kelijk ter bescherming van de te verpakken artikelen. Voorts is een bepaalde ver- pakkingswijze voorgeschreven aan fabrikanten en ompakkers van: havermout, gort, gort- grutten en gortmout, soep blokjes, jusblokjes en saus- blokjes, JUS- en sauspoeder. alsmede jus- en sauskorrels en bouillonblokjes. Van belang is ook het verbod om de volgen de artikelen in zakken of zak jes te verpakken: beschuit in een hoeveelheid, welke op min der dan 2 rantsoenbonnen ver krijgbaar wordt gesteld, opti cienartikelen, boorden en das sen. foto's, fournituren, gelan- teriewaren. hoeden en petten, brood' in iederen vorm of soort, horlogeriewaren, juweliersarti kelen. koleh, monsters, over hemden, schoenen en schoen- onderdeelen, speelgoederen, waschgoed. briefkaarten, in maak vliezen, eieren en heele kazen, ijzerwaren. Tenslotte mag plakband voorzien van het merk „colliband" Alleen voor buitenverpakking dienst doen. de tienduizenden, die bereid het hoogste offer \t brengen, opdat uw kinderen menschwaardig zullen leven, op 27 Mei a.s. bij de landelijke collecte voor frontzorg uwerzijds een offer wordt gevraagd? kunt uw bijdrage ook storten op girorekening 106156 ten llame van frontzorg, Rotterdam. Meldt u aan als collectant bij het betrokken buurtschapshoofd var, den Ned. Volksdienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1