'ROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Afweerslag in Italië neemt in hevigheid toe. De tweede fase van den slag in Italië. _,BONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. ,,Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. "VoVERTENTI EPRIJS: Per m.m. 12) ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement jspeciale prtjs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanbie- 0npingen i ct. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 26 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 153 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Hjnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29. Red. tel. 3521, Adm. tel, 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tel 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburg: Red. en Adm! Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L. jgïSd Het opperbevel van de Duit- rofmphe weermacht maakte Don- terdag bekend: In Italië neemt de groote afweerslag door toenemend "ur« gebruik van vijandelijke pantserformaties aan hevig- AAP" heid toe. Op den uitersten Westelijken vleugel van het VBR landingshoofd van Nettuno UËa werden aanvallen afgeslagen HH en werd een achter ons front h"1™1 gelande vijandelijke ge- '1A. vechtsgroep in een tegen- Haan: aanval vernietigd. Ten Zuid oosten van Aprilla zijn nog YP altijd zware gevechten aan JC' den gang. In het gebied aan weerskanten van Cisterna gelukte het, de vijandelijke I penetraties na verbitterden strijd voor de artilleriestel- lingen op te vangen en af te sap] grendelen. Sterke aanvallen •htigd van overmachtige vijandelij- I ke strijdkrachten op Cister- 7 u| na zelf werden ten deele in Haam een tegenaanval afgeslagen, waarbij 17 pantserwagens werden stukgeschoten. Uit het gebied van Litto. rami via hebben onze troepen zich 3 23-1 volgens bevel in Noordooste- lede- lijke richting naar de berg- iues- randen gedistancieerd, om ern<* zich daar met de formaties S'S'f'. die uit den sector van Tcr- Vlis, racina naar het Noorden waren teruggenomen, te ver- eenigen. De bewegingen ver- n loopen, ondanks sterk vrjan- l';lu delijk opdringen, volgens de f plannen. In den sector aan weerskan- en van de Liri bleef de vijand Soesaet overmachtige strijdkrach- én aanvallen, ondersteund -p-Njöor onafgebroken aanvallen )C.iNaii jachtbommenwerpers en terke pantserformaties. Onze roepen boden hem verbitter- in <jea tegenstand en vingen de -landelijke aanvalsspitsen in 11 .et gebied ten Zuidwesten van Ian Giovanni en Roccasecca INGP- 50 vijandelijke pantserge- ^E^iechtswagens werden daarbij ■n. tukgeschoten. aa£r Nieuwe, door pantserwagens °'hdersteunde "vijandelijke aan- allen op de plaats Piedimonte tortten met zware verliezen neen. Escortevaartuigen en ge- echtsveerbooten der marine 46.ebben in den nacht van 23 op 4 Mei in de wateren van Li- r orno een vijandelijke torpe- omotorboot in den grond ge- *»ioord. Si Uit het Oosten komen geen ©richten over bijzondere ge- sscli eurtenissen. Kru' Britsch-Amerikaansche for- neen| maties vliegtuigen onderna- voor irien Woensdag in den loop AMP1van den ^8" en Woensdag- nacht verscheidenè terreur- aanVallen. Onze luchtverde digingsstrijdkrachten vernie tigden 139 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 115 vier- motorige bommenwerpers. 16 andere vliegtuigen werden boven het Italiaansche grondgebied en de bezette Westelijke gebieden neerge schoten. Door deze bij dag onder krachtige bescher ming van jagers ondernomen aanvallen, werden Berlijn, Wiener-Neustadt en ver scheidene plaatsen in het ge bied van Weenen getroffen. Des nachts was Aken het doel van een Britschen ter- reuraanval. Vooral in de woonwijken der rijkshoofd stad en in Aken ontstond schade en gingen menschen- levens verloren. Enkele Britsche vliegtui gen wierpen Woensdagnacht bommen op het stadgebied van Berlijn, Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vielen Donderdag in de vroege ochtenduren we derom afzonderlijke doelen in Oost-Engeland met goed re sultaat aan. Wilhelmstrasse over de rede van Churchill. In de rede door den Engel- schen minister-president se- houacn, wordt, volgens de Wil helmstrasse geen nieuw poli tiek programma ontwikkeld, doch slechts een overzicht van de Britsche buitenlandsche po litiek gegeven. In de eerste plaats bevestigt de rede de toenemende verzwakking van Engeland, zijn capituleeren voor de bolsjewistische belan gen in Europa en de uitleve ring van Europa aan een lot. dat alieen door de Sovjet-Unie wordt bepaald. Daarmee ge paard gaat de onderschikking van het Britsche wereldrijk aan zijn oorlogspartners, het geen Churchill aldus uitdrukt, dat het imperium thans ver bonden is met twee mogend heden, nl. de Sovjet-Unie en de Ver. Staten, die grootere machtsfactoren vormen dan het zelf is. Van dit principe uitgaand noemt Churchill als eenig doel der Britsche poli tiek het winnen van den oor log piet alle middelen, zonder acht te slaan op welke ideo logie dan ook. De Britsche mi nister-president maakt dus het zuiverste opportunisme tot grondslag van zijn politiek. AAN DUITSCHE VERDEDIGING WORDEN ZWARE EISCHEN GESTELD. Het in de vroege ochtend uren van den 23en Mei begon nen geallieerde offensief in het bruggenhoofd van Nettuno is voor de Duitsche legerleiding niet als een verrassing geko men. Reeds lang had men ge constateerd, dat groote hoe veelheden materiaal naar dit strijdtooneel werden overge bracht en nadat eenmaal de strijd aan het Zuid-Italiaansche front was begonnen, waren Duitsche militaire kringen er zich van bewust, dat de ge vechtspauze aan het front van Nettuno den langsten tijd ge duurd had. De aanvallen, die door een zeer intens trommelvuur, o.a. van het geschut der voor de kust liggende Britsche oor logsschepen werden voorafge gaan, richtten zich tegen den Oostelijken vleugel tusschen Littorio en Cisterna, alsmede tegen den Noordelijken vleugel bij Aprilia. Hoewel de geal lieerden uiteraard zullen stre ven naar het tot stand bren gen van een verbinding tus schen de bruggenhoofden aan het Zuid-Italiaansche front, ligt het zwaartepunt hunner aanvallen vooralsnog in het Noordwesten, Noorden en Noordoosten van het bruggen hoofd, waarby klaarblijkelijk de bedoeling voorzit, de in de lichting Rome loopende be- HET ZEEGAT UIT. DAAR, OP DE BAREN CAAT NEERLANDS JEUGD WEER ROEM VERGAREN1 iima-ndier"sttfe<,in3 bi-' de Kriegsmarine mogelijk voor lederen Nederlan- d-ler ,ossc>,en 1745 Jaar' Aanmelding en inlichtingen <bij de Marine- g.nnnhmstelle West, Piompetorengracht 24, Utrecht, alle Hafen. burg.' .IrUkommandanturen en de verschillende SS-Meldestellen in Nederland. langrijke Duitsche verbin dingswegen af te snijden. Blijk baar 'als afleidingsmanoeuvre hebben geallieerde troepen Woensdag even ten Noorden van het bruggenhoofd een lan dingspoging ondernomen, die evenwel werd verijdeld. Op het oogenblik zijn verschillende gevechten aan den gang, die aan de Duitsche verdediging zware eischen stellen en in den loop waarvan de geallieerden eenige bressen in de Duitsche linies hebben geslagen. De hervatting van het ge allieerde offensief kenmerkt men in Berlijnsche militaire kringen als dén aanvang van de 2e phaze van den slag in Italië. Met de mogelijkheid, dat de omvang van den slag zich door nieuwe landingen aan de Italiaansche kust nog verder zal uitbreiden, wordt van Duitsche zijde ernstig rekening gehouden. De kortste afstand tusschen het bruggenhoofd en het Zuidelijke Italiaansche front bedraagt ongeveer 35 km., namelijk tusschen Litto rio en het gebied van Terra- cina. Tusschen beide plaatsen liggen evenwel de Pontrjnsche moerassen, die zich minder goed voor groote operaties lee- nen. Midden door de moeras sen loopt de Via Appia, die van Terracina naar Cisterna leidt, een afstand van omstreeks 50 kilometer. Terwijl bij vroegere gealli eerde offensieven het zwaarte punt hetzij in het bruggen hoofd, hetzij aan het Zuidelijke front, lag, conceritreeren de Engelschen en Amerikanen ditmaal hun krachten op beide strijdtooneelen, die dan ook wei als één operatief geheel moeten worden beschouwd. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de strijd tegelijk met de hervatting van het of- fensief !n het bruggenhoofd nog een verdere intensifiee/ing ondergaan. Op den Westelijken vleugel zijn geallieerde strijdkrachten thans het Ausoni-gebergte bin nengedrongen en tusschen Son- nino en Vallecorsa wordt vér- woed gevochten. "Den grootsten druk oefenden de geallieerden uit tusschen Pico en Pontecor- vo. Nadat zij een eindweegs verder naar het Liridal waren binnengedrongen, zijn zij door Duitsche -tegenaanvallen tot staan gebracht. (A.N.P.) DE LUCHTOORLOG IN HET WESTEN. Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen hebben Zondag, Maan dag en Dinsdag in verschei dene gemeenten van België de burgerbevolking met mitrail- leurvuur bestookt. Verschelde, ne personen werden gedood, vooral in de omgeving van Kortrijk, waar evacué's uit het kustgebied' werden gedood. Dinsdagavond werden bom men geworpen"-op een arbei derswijk van een gemeente nabij Verviers. Tot dusverre werden 9 dooden en 12 gewon den geborgen. Er liggen nog talrijke slachtoffers onder het puin. Tijdens den aanval, die Maandagavond door Anglo- Amerikaansche vliegtuigen op Luik werd ondernomen, heb ben de vliegers mitrailleurvuur gericht op een queue voor een bakkerij in een stadje in de omgeving van Luik. Daarbij werden 21 personen gedood of gewond. Woensdagochtend werd de omgeving van Parijs aangeval len. Verscheidene gemeenten werden getroffen, In het departement Seine werden 3 gemeenten gebom bardeerd: 9 personen werden gedood en 16 gewond. Maandagavond zijn verschil lende steden in Noord-Frank rijk, o.a. Kamerijk, gebombar deerd. Dinsdagochtend werd een aanval gedaan op Epinal. Een kerk. het ziekenhuis, een .vleu- van de prefectuur, een weeshuis, de middelbare school en de gevangenis werdén een prooi dér vlammen. Het Britsche ministerie van luchtvaart geeft toe, dat bij de aanvallen op Aken en Ber lijn Woensdagnacht 28 Brit sche vliegtuigen zijn verloren gegaan. Geallieerde vliegtuigen boven Zwitsersch gebied. Officieel wordt medegedeeld dat op 25 Mei tusschen 8.10 en 8.30 uur, gemengde formaties geallieerde vliegtuigen, die uit 30 tot 50 bommenwerpers en jagers met groote actieradius bestonden, van N.O. naar Z.W. langs de lijn ten Noorden van Bazel-Delsberg-Le Noir Mont de N.W. grens van Zwitserland overschreden. Twee bommenwerpers in zee gestort. Aan de Oostkust van Zweedsche provincie Schonen zijn van een uit drie bommen werpers bestaande Ameri- kaansche formatie twee bom menwerpers in zee gestort, die getracht hadden de Zweedsche kust te bereiken, doch door het vuur van de Zweedsche lucht doelartillerie hierin niet slaag den. De beide toestellen waren waarschijnlijk door het af- weervuur getroffen. Van de bemanningen der beide vlieg tuigen konden slechts drie man gered worden. DE DISTRIBUTIE VAN SCHEERMESJES. Mannelijke personen, die om de een of andere geldige reden niet in staat zijn geweest bon R 07 tijdig bij een handelaar in scheermesjes in te leveren, dienen zich in geen geval te wenden tot het centraal dis tributiekantoor, daar dit kan toor met deze aangelegenheid geen bemoeienis heeft. Zij kunnen zich in voorkomende gevallen wenden tot het bu reau voor de metalenverwer- kende industrie, Riouwstraat 182 te 's-Gravenhage. BEKENDMAKING. Het bureau van den weer machtsbevelhebber in Neder land deelt mede: De 48-jarige aahnemer Jan Flier heeft als .aannemer bij het uitvoeren van aan hem op gedragen bouwwerkzaamheden de bezettende macht door be- driegelijke kuiperijen voor ver scheidene honderduizenden guldens benadeeld. Hij liet nl. door zijn werkbazen onjuiste opgaven en boekingen verrich ten over gemaakte overuren en het aantal arbeiders. Bo-" vendien gebruikte hij in groo- ten omvang geleverd hout, ce ment en steenen ten eigen bate. Hij deinsde er om zijn doel te bereiken ook niet voor voor terug om andere personen om te koopen. Door zijn on verzadigbare zucht naar gel delijk gewin werd hij tot zijn misdadige handelingen aange zet. Hij was het type van den meedoogenloozen grown winstmaker. Dergelijke misda digers moeten met de zwaar ste straffen worden gestraft. Flier is derhalve wegens het schade toebrengen aan defen siemiddelen, bedrog, valsch- heid in geschrifte en omkoo- perij door liet Feldkriegsge- richt als oorlogsmisdadiger ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den. kogel voltrokken. EXTRA-BONAANWIJZING VAN UKRAINE-SIGARETTEN. Het Ned. Oost-Instituut deelt mede: Evenals dit met Paschen het geval was, wordt thans met den Pinkster dag een extra-bon aangewezen, waar op één pakje Ukraine-sigaretten kan worden gekocht. Hiertoe wordt van de blauwe kaart bon no. 22 en van de roode kaart bon - no. 35 aange wezen. In afwijking van tot op heden gepubliceerde berichten zijn dus/ thans voor Mei aangewezen de bon nen 22 en 32 van de iblauwe kaart en 32 tot en met 35 van de roode kaart. Naar reeds werd medegedeeld zijn de bonnen 22 tot en met 31 van de roode kaart en 12 tot en met 21 van de blauwe- kaart ongeldig ver klaard. Op de reeds eerder aangewe zen bonnen 1 tot en met 21 van de roode kaart en 1 t.m. 11 van de blauwe kaart kunnen echter tot na dere mededeeling nog sigaretten wor den gekocht. De luchtaanvallen op Frankrijk. Met het oog op de luchtaan vallen en de door de bommen aangerichte schade heeft het Fransche ministerie van on derwijs alle na 26 Mei te hou den examens, die meer dan één dag duren, tot nadere aan kondiging uitgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1