Bij Cisterna woeden zware gevechten. 01 Amerikaansche terreuraanval op Be.liin. [RH ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per pom 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct'; 1 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 5S cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen i. ct, Blieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 25 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 152 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllssingen: Redact!# en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenschc Kaai 29,. Red. tel, 5521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tel. 2475; Souburo: Kanaaistr. 45. tel. 234; Oostburg: Red. en Adta. Breedeetraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: De vijand zette zijn groo- ten aanval uit het landings- hoofd van Nettuno met toe nemende hevigheid voort. Met gebruikmaking van zeer sterke artillerie- en pantser strijdkrachten, alsmede met steun van talrijke formaties slagvliegtuigen, slaagde hij in verscheidene sectoren er in vrij diepe penetraties ir ons front tot stand te bren. gen. Vooral aan weerszijden van Cistema woeden zware gevechten. Aan den Weste lijken vleugel van het Zuide lijk front en in het door kloofde berg terrein tusschen Sonnino en Vallecorsa wordt verbitterd gestreden. Het zwaartepunt der gevechten van Dinsdag lag wederom in het gebied Pico-Pontecorvo. Onze dappere troepen wier pen zich in de brandpunten d.er gevechten op den over een broed front aanvallenden vyand en brachten 'hem tot staan. Daarbij werden 51 vijandelij ke pantserwagens vernietigd. In don sector Piedimonte deed Mde vijand Dinsdag slechts vrij .zwakke aanvallen, die zonder succes bleven. Jol Aan het Oostelijke front iVeejkwam het Dinsdag, afgezien :n. Ivan succesvolle eigen stoot- imnitroepondernemingen, slechts choJtot geringe gevechtshandelin- )onqgen. uut Sterke eskaders Duitsche jgevechtsvliegtuigen - onderna- JAimen Dinsdagnacht een gecon- centreerden aanval op het spoorwegknooppunt Sjepetow- ika. Groote branden en explo- ™Jsies werden waargenomen, Anierikaansehe bommenwer- pers vielen Dinsdag verschei- E dene plaatsen in de bezette ge- 2kUj bieden in het Westen en ir iZuidwest-Duitschland aan. In het stadsgebied van Saar- le.iJbiiicken ontstonden schade aan JNIgebouwen en verliezen aan per. 1 HMt- m >.2 NEOEftUNDSCHI scü VOLKS DIENST Hoe dikwijls gebeurt het niet In dezen tijd dat huismoe ders de verzuchting slaken: ,,lk wilde Ik iemand had, die op i kinderen kon passen!" Dat geschiedt, alt de huismoeder het volhandlg heeft en de kinderen haar voor de voeten loopen. Ook komt het dikwijls v dat een moeder van één spruit denkt: „Het Is voor mijn kleine toch niet lat hij altijd zoo alleen kon Ik niljn kleuter maar bij andere kleintje» brengen". Deze overwegin gen hebben den Nederlandschen Volks- dienst die tot taak heeft onze volwaardige volksgenooten in hun lilijkheden bij te staan ertoe geleid kleuterverblijven op te richten. In deze alleraardigst ingerichte ver- groepjes toevertrouwd aan de zorgen van speciaal opgeleide kinderverzorg-' iknfsters. Moeders, die deze' kleuterverblij- kennen, spreken er met warmte CNF/Pit*. sonen. Enkele Britsche vlieg tuigen wierpen Dinsdagnacht bommen op Berlijn en in het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied. In den nacht van 22 op 23 Mei kwam het in verschillende deelen van het Kanaal tot tal rijke gevechten tusschen be wakingsvaartuigen der. marine en Britsche motortorpedoboo- ten, waarbij verscheidene vij andelijke booten beschadigd werden. In de middaguren van Dins dag bracht een vijandelijke duikboot in de Spaansche ha- van Salta Caballos, nabij Bil bao, onder schending' van het volkenrecht, een daar liggend Duitsch stoomschip tot zinken. De P.T.T.-dienst met Pinksteren. De P.T.T.-dienst op de kan toren zal op den 2den Pinkster dag geheel als op Zondag wor den uitgevoerd; voor den post dienst zullen deze derhalve, evenals op lsten Pinksterdag, gesloten zijn. Vervoer met D- en DMVV- treinen in P-tnkstertijd. In het tijdvak van 25 t/m 31 Mei 1944 zijn de treinen D 111, DMW 111 D 137 en DMW 162 uitsluitend opengesteld voor reizigers naar het buitenland. Ir» der» staat lowa zijn de grootste overstroomingen en wervel stormen sedert 40 Jaar voorgekomen, die het centrale en Z.W. deel van lowa teisteren. De schade is nog niet te overzien. Honderden gezinnen zijn van de bewoonde wereld afgesneden. 102 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGES CHOTEN. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen Woensdagmiddag een terreur aanval op de Rijkshoofdstad, gebruik makend van de be wolking en beschermd door zeer sterke contingenten jacht vliegtuigen met groote actie radius. Door uitgeworpen bri sant. en brandbommen ont stonden in woonwijken en rand gebieden van Berlijn vernie lingen. De bevolking leed ver liezen. De Duitsche luchtverdedi ging viel de Amerikaansche vliegtuigen bij de nadering en op den terugweg met goed ef fect aan. In het bijzonder bo ven de Lücker bocht werden hevige luchtgevechten gevoerd tusschen Duitsche jagers "en jachtkruisers en - formaties Amerikaansche vliegtuigen. Het Berlijnsche luchtafweer geschut richtte voorts een al lerhevigst en vernielend vuur op de formaties vliegtuigen. Toen een der Amerikaansche bommenwerpers, na getroffen te zijn, in de lucht ontplofte, kwamen de wrakstukken, ver verspreid, in de binnenstad terecht. Een belangrijk deel van de lading bestond uit vlug schriften. Na de ontploffing van den bommenwerper, was de hemel bijna verduisterd door papiersnippers. Een an dere bommenwerper stortte op de. Potsdamer Platz neer. Tot dusver konden slechts 4 lijken van leden der bemanning ge vonden worden. Naar het Internationale ïn- fo;mationsbiiro verneemt, heb ben de Duitsche 'luchtverdedi gingsstrijdkrachten boven Duitschland en dè Alpen in to taal 102 Amerikaansche vlieg tuigen neergeschoten, voor een groot deel viermotorige bom menwerpers. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN AKEN EN BERLIJN Vrij zwakke formaties Brit- sche bommenwerpers hebben hedennacht de stad Aken met brisant- en brandbommen aan gevallen en daarmede de lucht- terreur tegen de Duitsche bur gerbevolking voortgezet, aldus verneemt het D.N.B. Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrach ten bonden onmiddellijk den strijd aan en schoten een aan tal viermotorige bommenwer pers neer. Enkele Britsche stoorvlieg- tuigen drongen vannacht ook in Noord-Duitschland door en lieten bommen op Berlijn val len. Treinen en auto's beschoten. De laatste dagen nemen de gevallen toe, dat Anglo-Ame rikaansche vliegers automo bielen, treinen enz. met boord- wapens aanvallen. Zoo werd in de omgeving van Kortrijk een trein met machinegeweren aangevallen. In een plaats in hetzelfde gebied werden 4 reizigers, die uit een trein stapten, door* machinegeweer- kogels gewond. Op den weg naar Doornik werd een auto onder machinegeweervuur ge nomen. Drie personen werden daardoor gedood en 1 gewond. In een nabijgelegen plaatsje vormde een tramwagen het doel der Britsche vliegtuigen. ORLEANS VERWOEST. In een tijdspanne van 3 da gen hebben 2 vreeselijko». bom bardementen Orleans ver woest. Zaterdag waren er 120 slachtoffers. Dinsdag 150, waarbij nog een 60-tal gewon den en verscheidene personen die nog -onder het' puin bedol ven liggen, komen. Door het laatste bombardement werden: 2500 personen geteisterd en werd bovendien de kathedraal.' een juweel der gothische bouwkunst, zwaar beschadigd. Dinsdagnacht hebben Anglo- Amerikaansche vliegtuigfor maties opnieuw Lc Mans ge bombardeerd. Woonwijken wer den getroffen alsmede wonin gen die gelukkig waren ont ruimd. Van de burgerbevolking werden eenige personen ge wond. De schade te Schaffiiausen. De raming van de door liet bombardement van de Zwit- sersche stad Schaffhausen op '1 April door Amerikaansche •.bommenwerpers aangerichte schade is te laag -geweest. Volgens de door een commis sie van deskundigen uitgevoer de berekeningen bedraagt de schade waarschijnlijk rond 45 millioen Zwitserschè francs. Het prijzen van geëtaleerde goederen. Zooals dezer dagen bekend is gemaakt, moeten met gang van 25 Mei 1944 alle uit gestalde goederen op voor het publiek duidelijk zichtbare wij ze zijn geprijssd. Dit geldt voor alle takken van handel, dus ook voor den kunsthandel, den handel in antiek, schildergen, kunstnrjvcrheidsvoorwerpen e.n alle andere ten verkoop aan geboden waren. Overtreding van deze beschikking kan wor den opgevat als een poging tot prijsopdrijving. WAAR BLIJVEN DE CENTEN? Het geld. dat op 27 Mei ten bate van frontzorg wordt ingezameld, wordt besteed om hen, die alles offeren voor u en voor ons, te toonen, dat hot vaderland hen niet vergeet. Meldt u aan als collectant bij het betrokken buurtschapshoofil van den Ned. Volkedienst. „HET RIJK EN EUROPA' Reïchsminister, Reichsleiter Rosenberg heeft dezer dagen een bezoek aan ons land ge bracht en in een groote bijeen komst, welke Dinsdagavond te Amsterdam is gehouden, een rede uitgesproken. De bijeenkomst werd bijge woond door tal van vertegen woordigers van staat, partij, weermacht en beweging en verder door eenige duizenden uit Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialistische forma ties. Reichsleiter Rosenberg be trad, vergezeld door den Rijks commissaris, - Rijksminister Seyss Inquart en door Mussert,* onder luide toejuichingen de zaal. Oberdienstleiter Ritter- busch verwelkomde vervolgens den Rijksminister als verkon diger en beschermer der na tionaal-socialistische idee. In zijn rede toonde Reichs leiter Rosenberg aan. dat de ineenstorting van het Duit sche rijk de oorzaak werd van versplintering Van Europa. Europa staat of valt met de gezondheid en de kracht van zijn natuurlijke kern; het Duit sche rijk.Heeft de' Duitsche, rijks-idee reeds geleid tot het totstandkomen van het groot- Duitsche rijk, deze idee zal moeten uitgroeien tot een idee voor „Duitschland en Europa". Het nationaal-socialisme is de draagster geworden dezer rijks-idee en daarmee haar die naresse. Zijn verdiensten zullen eens beoordeeld worden naar de mate waarop het die idee heeft gediend. Met betrekking tot den hul digen strijd en zgn inzet het bestaan van Europa en zijn tweeduizendjarige cultuur. merkte de Reichsleiter op. dat alle kleine oneenigheden en misverstanden hierbij in het, niet vallen en terzijde dienen te worden gesteld. Eerst aan het einde der worsteling zal pas duidelijk blijken, dat deze strijd ook gestreden werd in het belang der kleine naties, en zelfs in het belang dierge nen in 'Europa, die Duitschland :u nog vijandig -gezind zijn. De Reichsleiter besloot zijn rede met .vast te stellen dat het goed is dat de weg die voor ons ligt geen „terug" kent en ook geen zijwegen meer kun nen worden ingeslagen. Euro pa staat voor de keuze ofwel den chaos en de biologische vernietiging tegemoet te gaan. ofwel gehoor te geven aan het parool dat luidt; „het rijk en Europa". Zwitserland en liet asjylrecht. De voormalige Italiaansche minister van financiën, Graaf Volpi, en andere persoonlijkhe den van het fascistische regU me, zijn- aan de Zwitsersche grens op instructie van den Bondsraad teruggestuurd. De practïjk van de asylver- leeping ten aanzien van voor- aanstaannde emigranten heeft geen algemeen karakter, doch geval tot geval wordt zorgvul dig overwoog. Vorzoover tot dusver vooraanstaande verte genwoordigers van het vroege re Italiaansche regime een tij delijk asyl verleend werd, be treft het lieden wier leven om politieke redenen gevaar liep. Dit geldt ook voor de ter dood veroordeelde vroegere ministers Alfieri en Bastiani. In het ge val van Graaf Volpi stonden de zaken anders. Deze nam welis waar een belangrijke positie in het Italiaansche economische leven in, doch is nooit actief politicus geweest, zoodat voor hem dan ook geen onmiddellijk levensgevaar te vreezen is. Op 1 Mei bevonden zich 74.662 vluchtelingen, emigran ten en geïnterneerden in Zwit serland, waarvan 12.778 mili tairen waren. Op het oogenblik is de toevloed geringer dan voorheen. DE NIEUWE BONNEN. GORT, BOTER EN VOORSCHOT SUIKER. Met uitzondering van vleesch en aardappelen, mag op de nieuwe bonnen voor de komen de veertiendaagsche periode reeds op Vrijdag 26 Mei wor den gekocht. Deze bonnen zijn 23 en 24 voor brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aardappe len en tabak (sigaren, tabak of sigaretten). Voorts zijn van de bonnen algemeen aangewezen; 132 ivoor vervangingsmiddelen; 133 voor koffiesurrogaat; 134 voor jam; 135 en 136 voor suiker; 137 voor 20 plus of magere kaas; 138 voor 250 gram gort; 139 en 140 voor bloem. Op elk van de boterbonnen 23A en 23B is -een half rant- soen boter verkrijgbaar, ter wijl kinderen beneden 21 jaar bovendien op bon 24A een half rantsoen boter krijgen. On de versnaperingenbon 23 is 150 gram versnaperingen beschikbaar gesteld. Tenslotte zijn voor kinderen nog aangewezen: bon D 45 re serve (kinderen van 2 en 3 jaar) voor 250 gr. gort; bon E 45 reserve (kinderen van 0 en 1 jaar") 250 gr. kindermeel of voedingssuiker en de bon nen C 46 reserve (kinderen van 4 tot 14 jaar). D 46 reser ve (kinderen van 2 en 3 jaar), en E 46 reserve (kinderen van 0 en 1 jaar) voor 300 gr. kin- dcrdrankpöeder. Toelichting. In verband met de Pinkster dagen zal men reeds op Vrij- - dag 26 Mei en Zaterdag 27 Mei a.s. op de voor het tijdvak van 2S Mei t/m 10 Juni a.s. aange wezen bonnen mogen koopen. Gedurende dit tijdvak geven de bonnen „algemeen 135" en „algemeen 136" elk recht op liet koopen van 500 gr. suiker. Nogmaals wordt erop gewe zen, dat men een deel van deze suiker zal moeten bewaren tot de maand September of Octo ber. wanneer geen bon voor suiker zal worden aangewezen. Voorts geven gedurende bo vengenoemd tijdvak de boter bonnen 23A' en 23B elk recht op 125 gr. boter. Op de vleeschbonnen 23 en 24 zijn reeds op Dinsdag 30 Mei vleesch en vleeschwaren verkrijgbaar. Voor personen beneden den leeftijd van 21 jaar geeft van 28 Mei t/m 8 Juli a.s. de bon „boter 24A" recht op het koo pen van 125 gr. boter. De 40-jarige L. Riksman heeft in zijn woning aan de Maliestraat te Rotter dam bij vergissing uit een fleschje zoutzuur gedronken. Onder hevige pijnen werd hg naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. WAT IS EN DOET FRONTZORG? Frontzorg it een organisati die door het initiatief van mevrouw KröllerSchdfer in het leven werd geroepen door do N.S.B.. om zich te belasten met de zorg voor de nu reeds tienduizenden Nederlansche vrij. wiillgers aan allo fronten. Zij zorgt voor post, voor pakjes, voor lectuur en tracht allo ander© wenschen, die onze soldaten hebben, zoo goed mo gelijk te vervullen. Totnutoe werden de benoodigd» gelden uit giften en regelmatige bij dragen, voornamelijk van de natio- naal-socialisten samengebracht. Het succes van d© W.A.-fronlzorgactio 1943—1944. waarmee in 6 maanden rond 500.000 werd ingezameld, heeft de gedacht© doen postvatten, dat ook een beroep op de breede la gen van het Nederlandsche volk suc ces "moest hebben. Daarom werd op 27 Mei/Bloeimaand 1944 een lande lijke collecte georganiseerd onder d© leuze: Het front voor het vader land, h©t vaderland voor. het front.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1