CAST-ELLA Sport GoesSlttardache Boy». Morgen wordt voor de promotle- HET DURE VOETBAL. Het door den N.V.B. Ingestelde on derzoek naar aanleiding van de ■chutdiging, dat getracht I» e> ipelers van M.V.V. om te koopen In den op 27 Februari J.L gespeelden wedstrijd B.V.VM.V.V., heeft tot resultaat gehad, dat niet is komen vast te ataap, dat door 8.V.V. of «en harer «pelers een poging is daan tot omkooping van een of meer ■pelers van M.V.V. Het bestuur van den N.V.B. treurt dat In de pers voorbarige pu blicaties over deze zaak zijn ver schenen. Besluiten, benoemingen enz Tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Zie- rikzee zijn benoemd mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen en E. D. van de Velde, candidaat-notaris te Tholen. Onzuiver Bloei! - oorzaak van nameloos lijden en leed Ook Rheumatlek is daar een go- volg van. Rheumatiek is 'n sluipen de, sloopende kwaal, die ge onder de leden hebt, vóór U het weet. Dat doen kou of tocht, maar ook vocht of een kil huis. De een krijgt deze bezoeking al jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed. Kruschen is door zijn samenstelling het bloeazurveren- de versterkingsmiddel bij urtne- mendheid. Bij Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41N.V. Rowntree. De zorg voor Neertands frontstrijders. [(Van onzen Haagschen correspondent Wij weten, dat frontzorg zoo'n enorme beteekenis heeft gekregen door de W.A.-Front- zorgactie 1943-^4, welke thans ten einde loopt, aldus Opper- hopman Furrer van de WA. in zijn redevoering ter Pers conferentie. Er zijn in het ka der van de W.A.-Frontzorg actie dan ook ruim 450 voor. stellingen gegeven, waaronder verscheidene voor kinderen, en het aantal bezoekers gaat ver uit boven de 300.000, die een half millioen offerden voor de Nederlandsche vrijwilligers. Aan de actie van het afgeloopen seizoen werkte In de eerste plaats mede de Nederlandsche Omroep. Ver dr waren er 3 /aste gezelschappen gedurende meer dan een half Jaai voor Frontzorg op tournee, o.a. he: bekende cabaret van Paulus de Rui' ter. Daarenboven werkten nog mede de Stedelijke Opera van Amsterdam, het ballet van Yvonne Georgl, hel Residentie-Orkest, óe Arnh. Oorkest- vereeniging, orkesten van den Ned, Arbeidsdienst en van de ^Staatspolitie het Orkest en de solisten van de Nederlandsche Kameropera. Op het gebied van het tooneel dieht speciaal te worden vermeld het Noord-Hol- landsch Tooneel. En tot slot nog de rondreis van de „De Ruyter Cantate" in samenwerking met den Nat. Jeugd- n het Departement van -Volks voorlichting en Kunsten. Naar verhouding heeft het platteland zich het beste ge weerd. Zoo heeft b.v. Noord- Brabant ruim 120.000 bijeen gebracht. Natuurlijk zal voor het nieu we seizoen opnieuw een actie op touw worden gezet. In de eerste plaats zullen naast de openluchtconcerten, ook bijeen komsten worden belegd voor de eervol uit den dienst ontslagen frontstrijders. Verder zullen de kinderen der frontstrijders ver schillende uitstapjes maken enz. Doch daarnaast zal op 27 Mei een landelijke collecte worden gehouden. De Volks- dienst heeft zijn geheele appa raat en de reeds opgedane er varingen ter beschikking ge steld om deze collecte te doen slagen. Voor het seizoen 1944-45 zijn op het oogenblik onderhandelingen gaan met een der beste tooneelgezel- «chappen. Natuurlijk zal ook de Om roep met zijn bonte avonden niet ontbreken. Tevens zullen er wederom populaire concerted, opera's enz. het programma verschijnen, speciaal voor de Jeugd sullen ook weer door het land reizen en evenals het vorig Jaar zal de Ned. Volksdienst voor de versnaperingen zorgen. Ook zullen in de verschillende lazaretten, buiten de reeds regelmatig gehouden cabaretvoorstellingen, concerten wor den gegeven» In aamenwerking met den Omroep. Hoofdredacteur: J. C. Visser. Vllssin- Ken (aiw.)Algemeen redacteur; M. Ge era e, .Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vllssingen en J. P. Ph. ï>oorenb',s. Middelburg; Gewestei. alsuv. -B. van Benthem, Goes en B. i'. H. L. Bondag. Oostburg; Haagsen redacteur: E. Slderius; •Adv«rtenüecbef: voor Middelburg: C. F. Buljs, voor VWfsIngeo S. P.ijkeboer. scllOUwd. En dan tenslotte nog het be langrijkste: de verzorging der frontstrijders! Aan dp met ver lof zijnde vrijwilligers wordt iederen keer een pakje gege ven met vele artikelen, die een Anglo-Amerikaansclie vllegtuigverliezen. In een aantal zware lucht slagen hebben, naar het D.N.B. verneemt, de formaties van de Duitsche luchtverdediging in de week van 7 tot 13 Mei min stens 420 Britsche en Ameri- kaansche vliegtuigen boven het Duitsche rijk en de bezette ge bieden In het Westen, alsmede boven Zuidoost-Europa, neer geschoten. De totale vliegtuig- verliezen der geallieerde lucht strijdkrachten bedragen zoo doende in de beide eerste we ken van Mei in totaal 598 toe stellen. Ruim 400 van deze ver nietigde vliegtuigen waren viermotorige bommenwerpers. De Zvveedse.he kogellager- uitvoer. Volgens Reuter verluidde te Washington, dat de Sovjet-re- geering haar medewerking verleent bg de Engelsch-Ame rikaansche diplomatieke actie, die ten doel heeft Zweden tot stopzetting van den kogella- geruitvoer naar Duitschland te bewegen. Het is, aldus dit be richt, mogelijk, dat krachtige economische repressailles zul len'worden genomen om Zwe den tot de door de geallieerden gewenschte houding te nopen. In de eerste drie maanden van 1944 zijn In Noord-Amerika In totaal 1030 stakingen voorgekomen. Daarvan en er 330 In Januari, 340 Ir Februari en 360 In Maart. De over eenkomstige cijfers van 1943 waren: 195. 210 en 24Ö. Het aantal arbelds- moeilijkheden is ook In April verder gestegen. - De BerlUnsche bladen publlcee- ren een foto van de grootste Duitsche vllegboot. ZU telt 2 verdiepingen, voorzien van talrijke kanonnen mitrailleurs. De Wiking is 37 lang en 5.6 m. hoog en heeft zich aan het front schitterend gehouden- Meer dan 700 tot dusver Joodsch bezit zijnde landbouwbedrij ven In ItaliS, met een gezamenlijke oppervlakte van ruim 29.000 ha, zijn ten nutte van den staat in beslag genomen. soldaat altijd kart gebruiken, zooals briefpapier, scheerzeep, tandpasta, shag, sigaretten enz. Op deze manier gaan on geveer 1000 pakjes per maand weg. Doch bovendien worden geregeld nog roote zendingen naar het front gestuurd en ge schenken in de lazaretten uit gedeeld. Dat hiervoor enorm veel geld noodig is, behoeft geen betoog. Daarom wordt thans een ieder in de gelegen heid gesteld tm een offer te brengen en wel in de eerste plaats door de collecte op 27 Mei a.s. of door storting op giro 106156 ten name van Frontzorg, Rotterdam, en ver der door het bezoeken van de in het komende winterseizoen te geven frontzorgvoorstellin- gen. Predikbeurten HEMELVAARTSDAG. Ned. Herv. kerk op Walcheren, Blggckerke: 10 dr. Brandenburg; Domburg: 10 dB. Nlcolal; Gapicge: 11 ds. de 3ie; Grjjpskerke: 10 da. v. Loon; Kleverekeike: 9.30 ds. Schoch; Koudekeike: 10 ds. Kroon; N. en St. Joosland: 10 ds. Waardenburg; Oostkapelle: 10 dhr. Geursen; O. er W. Souburg: 10 ds. Spijkerboer; St. Laurens: 10 ds. Simoons; Vrouwe- poldef: 9 de. de Ble; Zoutelande: 9.30 ds. Oosthoek; Veere: 11.15 ds. Schoch. Ned, Herv. kerk op Zuld-Bcveland. Baarland: 10.30 ds. Beneder; Bie- zelinge: 10.30 ds. vi Steenbergen; Borssclo: 10.30 ds. Bunjes; 'a-Gra venpolder: 10.30 ds. v. Hoogstraten; Hansweert: 9.30 ds. Hovö; 's Heer Abtskerke: 10.30 ds. Bvelein; 's H Arendskcrke: 10 ds. v. d. Waa 's H. Hendrikskinderen: 10.00 ds Zandee; Heinkenszand10.30 ds. Ren ting; Hoedekenskerke: 10.30 ds. Huls bergen: Yerseke: 11.00 cand. Brons Kattendijke: ,0.00 ds. van VoorUiulj- i; Kloettnge; 10.00 ds. Boersma; Kxulningen: 10.00 ds._Mortler; Nleuw- dorp: 10.30 ds. Luurlng; NIsse: 10 '0 ds. v. Voorst Vader; Waarde: v. Heuven; Wemeldinge: ds. de Bruljn; Wilhelminadorp: 10 ds. Korevaar; WolphaartsdUk: 10.30 ds. van Dijk; 3,00 ds. Zandee; Driewe gen; 10.30 ds. v. Burgeler. Ned. Herv. kerk In Zeeuwach- Vlaanderen. Axel: 10 ds. v. Oeveren; Bree- kens: 10 ds. v. Vliet; Groede: 9.30 Derbsen; Hoofdplaat: 10.30 ds. Pliestcr; Nieuwvliet: geen dienst; Oostburg: 2.30 ds. Dcrksen; IJzen- dijke: 10.30 ds. van 't Hooft. Geref. kerken op Walcheren. Amemuiden10 ds. Scholing; fit. Laurens: 10 ds. Koning. Geref. kerken op Zuid-Beveland. Wolphoartsdijk: 10.30 ds. v. Hel- Dlngen; Borsscle: 10.30 ds. Fransen Driewegen; 10.30 leosdienst. .Geref. gemeenten. Axel: 10 leesd.: 's-Gravenpolder: 9.30 ds. v. d. Berg; Hoedekenskerke: geen dienst; Oostkapelle: 10 ds. Vis- -tt; Waarde: 3 ds. v. Stuljvenberg. BUITEN ZEELAND. Breda: Geref. kerk: 10 ds. Telder; Leger des Heils: 7.30 samenkomst o.Lv. Zr. van Roekei; West-Brabant: Chaam: Herv. 10 ds. Fontein; Don gen: Herv. 10 ds. Henzei; Drimmelen: Geref. 10 leesdienBt; Geertruldenberg; Herv. 10 ds. mr. Visser; Hoeven: Geref. 10 leesdienst; Made: Herv. 10 ds. van de Wall; OosterhoutHerr. 10 ds. Plomp; Oud-Gastel: Herv. 10 van der Horst; Princeuhage: Herv. 10 ds. Coolsma; Raamsdonk; Geref. 9.30 ds. van Maare; Rijsber- gen Geref. 10 leesdienst; Steenber gen: Herv. 10.30 ds. van den Brink Terheljden: Herv. 10 ds. van den Broeck; TerheUdenWagenberg: Herv 10 dhr. Cieremans; Zundert: Herv 10 ds. Richard. MIDDELBURG Clandestiene olie. De economische dienst van de politie deed een flinkenslag toen men er toe overging twee ingezetenen dezer gemeente, nl. C. P. en L. T., eens aan den tand te voelen. Genoemde per sonen bleken, in strijd met de verschillende voorschriften, granen en zaden te hebben ge kocht en verkocht. Een tame lijk groote partij van deze pro ducten kon mog in beslag ge nomen worden. Ook hadden zij clandestien blauwmaanzaad- en lijnzaadolie geperst. Van de afvalproducten wilde men zeen vervaardigen. Tegen beide per sonen is proces-verbaal opge maakt. Onvoldoende verduisterd. Twee personen, H. L. en A. P. K. alhier, werden bekeurd omdat zij hun woning onvol doende verduisterd hadden. Zij zullen het nu 14 dagen zonder licht moeten stellen. Predikbeurten, Ned. Herv. kerk 10 hulppred. v. d. Ree. Chr. Geref. kerlt 10 prof. Wisse. Geref. gem. 9.30 leesd. Evang. Luth. kerk 10 ds. Nolte. VLISS1NGEN Predikbeurten, Geref. ke»rk 9.30 leesdienst. Chr. Geref. kerk 9.30 leesd. Geref. gem. 9.30 (Glacisstr.) leesd. Evang. Luth. kerk gepn dienst. GOES Predikbeurten. Ned. Herv. kerk 9.30 ds. Odé. Vrij Evang. gem. 10 ds. d. Vis. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Benoemd tot voorganger der Herv, Evangelisatie te Kollum G. v. d. Ree, cand. te Koudekerke. DE DUISTERE POORT 4) door Léonce Pr ache. „Nee, je mag niet weggaan... Ik zal zoo ongelukkig zijn..." „Zeker, lieveling, mijn ver trek is noodzakelijk. Mevrouw d'Arsonval zal er zeker nog eens over denken en wie weet iof haar gedachten over mij na mijn terugkeer niet een beetje te mijnen gunste zijn veran derd. Tenminste, als..." „Als?..." „Als jij me niet-zult verge ten zijn..." Het jonge meisje schudde droevig het hoofd. „Helaas, neen, Richard. De liefde, die ik je toedraag, is de soort, die zoo maar niet vergeten kan worden". In de eenzaamheid van den kleinen salon, waar dit ge sprek zich afspeelde, hadden de beide jonge menschen een langen afscheidskus gewisseld. De volgende maand was de jonge marine-officier, zonder Gilberte de Prévyl te hebben weergezien, scheep gegaan op „De Hoop" voor een tocht, die ongeveer een jaar zou duren. Gilberte had evenwel den naam van den kruiser, die haar geliefde wegvoerde, als een gunstig voorteeken be- Het jonge meisje had overi gens woord gehouden. De ver getelheid, de laffe vergetel heid, had zich niet uitgestrekt over het hart van het pete kind van de markiezin en zij wachtte vol vertrouwen op betere tijden. Intussehen hernam de mees teres van het kasteel Arsonyal op een toon, die niet geheel vrij was van eenige bitsheid: „Mijn lieve kind,, je hebt on gelijk, dat je zoo" koppig bij dezelfde gedachten blijft. Ik weet beter dan jij, waar je geluk schuilt, en Jij hebt heusch niet genoeg ondervin ding om je leven helder te zien. Laat mij mijn gang maar gaan. Je zult zien..." Er parelden tranen in de oogen van het jonge meisje, die zg tevergeefs trachtte te gen te houden. Zij dacht aan de woorden van haar geliefde en zag tot haar groote teleur stelling duidelijk, dat de ge voelens van haar tante' nau welijks verbeterd waren ten opzichte van hem, die daar ginds zoover weg over zee rondzwierf... „Zie je, mijn lieve kind", her nam de oude dame, die on danks zichzelf getroffen was door dit stille en berustende verdriet, „het leven is geen roman en men most zich vaak genoeg geweid aandoen. Alle jonge meisjes zijn dwaas en zij willen niet naar redelijke woorden luisteren. Als men ze haar gang liet gaan, zouden er maar al te veel dingen ge beuren, waarover zij later spijt zouden Aoeten hebben". HOOFDSTUK HL Een nieuwe bezoeker. Plotseling werden de dames gestoord door het geluid van een claxon en een groote auto reed met een handigen draai den tuin van het kasteel in, zoodat de markiezin uitriep: „Hé, wat gebeurt daat? Kijk, dat is mijn neef, Gontran de Brenne". Er kwam een lichte trek van ongenoegen om haar mond, toen zij den reizi ger herkende, die uit den wa gen stapte. „Dat verwondert me niets van hem. Hij slaagt er altijd in, ongelegen tp ko men!" Intussehen was de nieuw aangekorpene met <le reispet in de hand, op de beide dames toegekomen. Het was een ele gant gekleede jonge man van ongeveer dertig jaar, met goedgevormde gelaatstrekken,, maar met een geslepen en gluiperige uitdrukking op zijn gezicht. (Wordt vervolgd), huizen. De Engelsche leveranties aan .de Sovjets. Churchill heeft onlangs in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland in den loop van de laatste 30 maanden meer dan 5000 gevechtswagens, 6000 vliegtuigen en grondstoffen ter waarde varv,8 millioen pond sterling aan oe Sovjets gele verd heeft. Ket meerendeel van deze leveranties geschied den via het Noordelgk deel van den Atlantischen Oceaan, onder geleide, van de Home Fleet. Nagenoeg a! de verloren gegane oorlogsschepen behoor den tot de Home Fleet. De meeste veriiezen aan vracht- schépen werden door de Ame- rikaansche koopvaardijvloot gedragen. Tengevolge van de verkeersopstopping in de ha vens Rusland al de beloofde hoeveelheden hout niet aan Engeland kunnen léveren. 79.000 blikken groenten om anderen mee te „helpen". Ingrijpen van de prijsbeheer- sching neeft voorkomen, dat een groot aantal blikken,dop erwten, snijboonen, spercieboo- nen en tomatenpuree, "Öoor duistere manipulaties van een internationaal complot zwarte handelaren voor Nederland sche magen verloren is gegaan. De partij, die bijna clandes tien was geëxporteerd, vorm de een deel van efen voorraad van circa 79.000 blikken groen ten, die' door de N.V. conser- venfabrïek „de Verwachting" te Leiden, niet op de voorge schreven wijze aan het bedrijfs- schap verantwoord en kenne lijk voor minder gewenschte doeleinden bestemd waren, hoe wel de fabrikant J. H. A. Schoondergang beweerde, dat lirj met deze achtergehouden groenten slechts deze en gene had willen „helpen". Zij wer den door opsporingsambtena ren in beslag genomen. De conservenfabrikant was in 1943 reeds voor een prijs- overtreding met 12.000 be boet. De inspecteur veroordeelde de N.V. tot 25.000 boete. De 79.000 blikken werden ver beurd verklaard en vonden via den voedselcommissaris hun weg naar verschillende zieken-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2