PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT breng anflej het I n Ui 1*3 VB ABONNEMENTSPRIJS; 19 ct. per weeK oi 2.42 per «wartaal. Franco por post J 2.6a per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties Cmaximum 5 repels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen oU ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. WOENSDAG 17 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG UIT ft BLADZIJDEN NUMMER 146 De Bureaux van ons oiaa zijn gevestigd te; vtissingen; Redactie en Administratie Waistr. 58-60, teh 10 (2 lijnen), Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg; Londenscüe Kaai 20, Réd. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tel. 2475;«8ouburg: Kaaaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adm. Breedcstraat 45. tel. 102; Breskene: Dorpsstraat 35, teL -2L Geallieerden werpen nieuwe divisies in deq strijd I WISSELVALLIGE GEVECHTEN TEN Z. VAN CASSINO. n E •.eved bln^ duw ruiks boun *g. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Dins dag bekend: „Van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke ge vechtsactie aan den beneden loop van den Dnjestr in het voorterrein van de Karpathen gemeld. Formaties van de luchtdoel- artillerie van het leger scho ten sinds het begin van den veldtocht in het Oosten 2000 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Daarvan hebben de luchtdoel- afdeelingen van het leger 275 en 279 alleen 300 toestellen neergehaald. Aan het Italiaansche Zuide lijke front zette de vijand zijn aanvallen met gebruikmaking van nieuwe divisies infanterie en pantserjagers op ons ver dedigingsstelsel met zwaarte punt ten Zuiden van Cassino voort. Na''verbitterde wissel vallige gevechten gingen eeni- ge heuvelstellingen verloren. In andere sectoren werden plaatselijke penetraties in te genaanvallen gezuiverd of af gegrendeld. Een sterke formatie ge vechtsvliegers bombardeerde in de late avonduren van 15 Mei vijandelijke steunpunten in het gevechtsgebied van Cas sino met goede uitwerking. Er ontstonden branden en explo sies. Bij aanvallen van enkele Britsche stoorvliegtuigen op het gebied van Keulen er Mannheim, alsmede bij vluch ten boven de Kieler bocht, werden Maandagnacht 4 vij andelijke vliegtuigen neerge schoten. In de eerste ochtenduren van 16 Mei vielen sterke for maties zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen de Britsche havenstad Portsmouth met een groot aantal brisant- en brandbommen aan". Aan den vooravond van den grooten strijd? De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De ondubbelzinnige verkla ring van het opperbevel der weermacht, dat de Anglo- Amerikaansche luchtaanvallen op het gebied aan de Kanaal- kust als voorbereiding tot een invasie kunnen worden be schouwd, heeft de aandacht van de Duitsche openbare mee- ning- meer nog dan tot dusver op de komende militaire ge beurtenissen gevestigd. In voorgaande jaren heeft de maand Mei het begin van gxoote offensieven gebracht en de waarschijnlijkheid is groot, dat zulks ook cllt jaar het ge- yal zal zijn. De voorbereidingen, die Duitschlands tegenstanders voor het door hen aangekon digde algemeene offensief troffen, schijnen in het laat ste stadium te zijn getreden. Zooals zij reeds na de confe rentie van Teheran hebben verklaard, is hun plan, Duitsch- land van het Westen, Oosten en Zuiden uit aan te vallen en van Duitsche zijde is men ge neigd, deze aankondiging afc ernst op te nemen. Het beeld van den oorlog in Europa is derhalve meer dan ooit als één geheel te beschouwen. Alles wat zich aan de ver schillende fronten voordoet kan thans, naar het oordeel van Duitsche militaire krin- gerï. gezien worden als pha- zen in het voorstadium van den grooten strijd. Dit geldt voor den sterk ge- activeerden luchtoorlog ZOQr wel als voor den strijd in Ita lië. Ook het Oostelijke front vormt een integreerend deel van de plannen van Duitsch lands tegenstanders en ook hier verwacht men een her vatting van het Sovjet-Russi sche offensief uiterlijk op het tijdstip, waarop de geallieer den zich met het volle gewicht hunner oorlogsmachine in den strijd zullen werpen. Dit zou, naar het oordeel van ingewijde militaire krin gen te Berlijn, wel eens een kwestie van dagen kunnen zijn. De voornaamste aandacht in verband met de verwachte ge beurtenissen is gericht op de West-Europeesche gebieden. Wat de krijgsoperaties zelf betreft, deze beperken zich op het oogenblik vrijwel uitslui tend tot het Zuid-Italiaansche front. Wanneer, naar men van Duitsche zijde aanneemt, de tegenstander met zijn Vrijdag begonnen aanval beoogt, re serves te binden om voor ope raties elders de handen vrij te hebben, dan stelt men nier daartegenover, dat het strijd- tooneel in midden-Italië zich weinig leent voor het binden van troepen op gröote schaal, daar wegens de geringe lengte van het front en het bergach tige karakter van het terrein het aantal troepen, dat aan den strgd deelneemt, steeds al- Teen maar beperkt kan zijn. ZEEGEVECHTEN VOOR NEDERLANDSCHE KÜST. Naar van bevoegde Duitsche zijde aan de Deutsche Zeitung in den Niederlanden werd ge meld, kwam 't Zaterdagnacht in het Kanaal en voor de Ne- derlandsche kust tot een reeks vuurgevechten tusschen Duit sche en Britsche marinestrijd krachten. Omstreeks midder nacht waren Duitsche motor- torpedobooten tot voor de En- gelsche kust doorgedrongen, waar zij het vuur op Britsche torpedojagers openden. Ver schillende treffers werden waargenomen, terwijl het vu ren van de Engelséhe torpedo jagers op de Duitsche eenhe den zonder uitwerking bleef. Op ongeveer denzelfden tijd werd voor Hoek van Holland een groep Britsche mofortor- pedobooten bij verrassing door Duitsche marinestrijdkrachten aangevallen. Een van de aan- fevallen schepen geraakte in rand, terwgl meerdere .andere zware treffers opliepen.' Tegen 3 uur 's morgens vie len Britsche motortorpedoboo- ten voor Dieppe Duitsche voor postenbooten met torpedo's aan, doch deze misten hun doel. Kort daarop verscheen een andere groep Britsche motortorpedobooten voor Cape de la Hague (Frankrijk), die zich echter door middel van een nevelgordijn aan een be schieting van het land af ont trok. Dezer dagen is in het zieken huis te Vollenhoven de eerste twee ling van den Noor-doostpolder geboren, twee zoons van den beheerder het kamp de Voorst, den heer Vonde- van. Duitsche troepen hebben communistische benden op* den Bal kan ook in de afgeloopen week bui tengewoon groote verliezen toege bracht. Zij verloren alleen in frontsector 2064 dooden, 264 gevan genen en 227 overloopers. VERLOVEN OPNIEUW UITGESTELD. De algemeene gemachtigde voor de tewerkstelling Gaulei ter Sauckel heeft, aldus wordt uit Berlijn aan Het Volk ge meld, in verband met het na deren van den beslissenden slag om Europa, het bij veror dening van 2 Maart 1944 inge stelde verbod tot het gaan met verlof voorloopig verlengd. Ook de arbeiders, die reeds een plaats in de verloftreinen hadden bemachtigd, zullen dus hun verlof opnieuw moeten uitstellen. Jongeman neergeschoten. In de Insulindestraat te Rot terdam is'de 26-jarige A. F. M. Sweep door een man neerge schoten, kort nadat zij elkaar op het trottoir gepasseerd wa ren. Zijn toestand is redelijk. De dader, Ac te voet was, nam de vlucht. Het Zweedsche schip „Frlgg" is bij de Duitsche kust, in de na bijheid van Kiel, op een wrak ge- loopen en gezonken. De 'bemanning werd gered. De „Provinciale Zeeuwsche Courant" zal morgen (He melvaartsdag) NIET ver schijnen. Zondagmiddag werd een Duitsch convooi voor Ameland door 20 Britsche vliegtuigen van het type Beaufighter aan gevallen. Een schip van het convooi bekwam een torpedo treffer. Minstens 3 van de aanvallende vliegtuigen wer den door den afweer neerge- haald. Leuven, de zwaarst getroffen stad in België. villigerB. Na de harde gevechten eer. welverdiende pauze. SS PK Hoffmann /O/H/P m Vrijdagmiddag en -nacht is de universiteitsstad Leuven opnieuw door Britsèh-Ameri- kaansche vliegtuigen aange vallen. Gew'eldige schade werd aangericht en talrijke wonin gen werden verwoest. Tenge volge van het feit, dat de be volking talrijke wijken heeft ontruimd, zijn er slechts 2 dooden te betreuren. Zaterdagmiddag werd He rentals zwaar gebombardeerd. 4 personen werden gedood en 15 zwaar gewond. 10 huizen werden totaal verwoest en 100 andere zwaar beschadigd. De voorloopige balans der bombardementen van Donder dag op Vlaamsche steden en gemeenten besluit met de vol gende verlieslijsten: Leuven 52 dooden, Lokeren 75, Aarschot 50, Luik enkele tientallen. Hasselt werd eveneens zwaar getroffen, terwijl ook de stad Bergen en omgeving talrijke slachtoffers te betreuren heeft. Vrijdagnamiddag werd een aantal kleine steden en ge meenten in de provincies Ant werpen en Namen door Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen aangevallen. HET BOMBARDEMENT OP LEUVEN. Leuven is zonder twijfel de stad, die het zwaarst getroffen werd door de Anglo-Ameri- kaansche luchtterreur. Na 2 zware aanvallen door Ahglo- Amerik. bommenwerpers in den nacht van Donderdag op Vrijdag en van Vrijdag op Za terdag", welke voorafgegaan werden door verscheidene aan vallen overdag, kan men zon der eenige ovedrijving de ver woestingen te Leuven vergelij ken bij die van de zwaarst ge troffen steden van Duitsch- land. De binnenstad werd letter lijk met bommen bezaaid. In het centrum van de stad was een plein waar het verkeer zeer druk was. Het was om geven door winkelgebouwen er- kantoren. Na de verwoesting door de bommenwerpers ziet men overal slechts hoopen steen en puin van ingestorte- gebouwen. Wat niet ten offer viel aan de schelf bommen is volledig uitgebrand. Aan den Noordelijken uitgang van het plein staat het gothische stad huis met daar tegenover de laat-gothische St. Pieterskerk. Tusschen beide gebouwen sloe gen verscheidene bommen in. De voorgevel van het stadhuis werd zwaar beschadigd. Het fijn beeldhouwwerk is ver nield. Alle ramen in de muren van de St. Pieterskerk aan den kant van het plein zijn ver- nield. Aan de andere zijde heeft een voltreffer een geheele zij beuk weggeslagen, met het gevolg dat zuilen, poorten, ijzeren dwarsbalken nu een huizenhoogen puinhoop vor men. Enkel de gothische spits bogen bleven ongeschonden. Nauwelijks 200 m. verder staat de prachtige St. Mi chielskerk in barokstijl met daarnaast het Jezuïetencollege. Een voltreffer kwam midden in de hoofdbeuk van de kerk neer. T>e gescheurde muren dreigen in te storten. De tal rijke gebouwen van het Je zuïetencollege vormen nog één reusachtigen puinhoop. In een andere wijk van de stad werd de St. Gertrudiskerk voor driekwart vernietigd. Ook de moderne kerk, O.L. Midde lares, die na den eersten we reldoorlog werd gebouwd, is haast volledig verwoest. Men zou verscheidene dagen noodig hebben om al de klei nere, voor de kunstgeschiede nis waardevolle gebouwen, de patriciëds-huizen welke ver woest werden, op te sommen. Er zijn natuurlijk enkele dezer prachtige gebouwen overgeble ven, maar zelfs indien men er in slaagt ze te behouden voor de toekomst, zullen zij slechts voor latere generaties zeer zeldzame getuigen zijn van den rijkdom van Leuven aan laat- middeleeuwsche- en baroltmo- numenten. Het aantal slachtoffèrs, die bij deze terreuraanvallen het leven hebben gelaten, zal waarschijnlijk de 200 bereiken daar er reeds een 100-tal lijken werd geborgen. Men vermoedt, dat nog minstens 100 slacht offers onder het puin liggen. De opruimingswerken moesten voorloopig worden stopgezet, daar men alle dagen nog nieu we aanvallen vreest. DISTRIBUTIE VAN IN3 LAAK GLAZEN. Opdat de inmaakglazen, wel ke dit seizoen ter beschikking van de Nederlandsche markt zullen worden gesteld, zooveel mogelijk in handen komen van diegenen die gewoon zijn om in te maken, wordt het aan- koopen ervan door particulie ren afhankelijk gesteld van het van te voren inleveren van versleten rubber inmaakglas- ringen bij den detailhandel. Dusdanige ringen beware men dus zorgvuldig, aaar men an ders geen nieuwe inmaakgla zen kan aanschaffen. Inleve ring van versleten ringen zal eerst óp een nader vast te stel len tijdstip kunnen geschieden. In verband met nog te treffen maatregelen is het den handel tijdelijk verboden inmaakgla zen af te leveren. Nadere bij zonderheden om'rent deze dis tributie zullen nog bekend wor den gemaakt. Vastgestelde pryzen voor klompen reparaties. De maximumprijzen voor klompenreparaties, die midden Februari jl. bekend zijn ge maakt, zijn in den vorm van een prijsvoorschrift in de Stscrt. van 9 Mei gepubliceerd. Dit prijsvoorschrift bevat bo vendien als nieuwe bepaling, dat tusschenpersonen die be stellingen aannemen en. door geven, voor hun diensten een vergoeding van minimaal 0.25 per paar van den klompenher. steller mogen verlangen. Tegelijk wordt aan de klom penherstellers en hun tus schenpersonen evenals dit het geval was met de schoen, herstellers den prjjsaandui- 'dingsplicht opgelegd. Zij moe ten een prijslijst met voorge schreven tekst in hun winkel of werkplaats ophangen. Rentebtjschrljvlng Rijkspostspaarbank. De rentebijschrijving op de spaarbankboekjes van de rijks postspaarbank zal geleidelijk weer voortgang kunnen heb ben. Daartoe kunnen de boek jes, die uitgegeven zijn in de maanden Januari, Februari en Maart van heden af dadelijk worden opgezonden aan de rijkspostspaarbank te Amster dam. Over de andere boekjes volgt te zijner tijd nader be richt. Politieagent door arrestant beschoten. Maandagavond werd de 32- jarige van Z. uit Staphorst door den 26-jarigen politie agent A. Ridder te Delft aan gehouden, omdat hij zich met klaarblijkelijk oneerbare be doelingen in het Westland te Delft ophield. Aanvankelijk ging de man gewillig mee, doch dicht bij het bureau van politie, trok nij plotseling een pistool en loste twee schoten op den agent, die in den schouder en in den buik le vensgevaarlijk werd getroffen. De dader zette het daarna op een loopen, doch kon door een anderen agent worden gegre pen. Nederlandsche Jongens opgelet! Donderdag 18 Mei zal In Den Haag op Plein 1813, nr. 3 nog een keu ring worden gehouden voor de eerst volgende weersportkampen. Iedere Nederlandsche Jongen heeft gelegen heid om te z.imen met kameraden uit andere Germaansche landen 4 mooie voorjaarsweken door te bren gen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde Jongens van deze ge* legenheid kunnen profltecren. Het bu reau voor weersportkampen is ge- lopend van 9 tot 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1