PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! 19 ct. per weeK ol ƒ2.42 per Kwartaal. Franco per post J 2.&J per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct.. minimum per adver tentie t 2-05. BIJ abonnement 6peclale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 68 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen ói) ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 15 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANQ BLADZIJDEN NUMMER 114 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2-Hjnenj, Kedacue na Kantoortijd tel. 678; Middelburg: Londenscbe Kaai 29. Red. tel. >521, Adm. tel. 3541; Goes: ReJ. en Adm. Turfltnde 15. tel. 2575: Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburg: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102: Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 2L De strijd op de Krim ten einde. Gevechten in Italië In lievigheid toegenomen. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Zondag mede Van de Krim zijn op 13 Mei de laatste Duitsch-Roemeen- sclvs troepen naar het vaste land overgebracht. Sedert den len November 1943 liepen daar de bolsjewis ten met een veelvoudige over macht storm op onze zwakke verdediging. Eerst in April was het noodzakelijk gewor. Iden onze troepen naar een inauwen verdedigingsring rond iSebastopol terug te trekken. Ook daar mislukten met zeer jzware, bloedige verliezen voor den vijand de verdere pogin gen der bolsjewisten om met [29 infanterie-divisies, verschei dene artillerie-divisies, pant ser- en marine-brigades den jring te verbreken en de Duit- Nche strijdkrachten te vernieti gen. Formaties jacht- en slag vliegtuigen en vliegende ar tillerie hebben den afweerstrijd Öer troepen voorbeeldig ge steund en daarbij alleen in den tijd van 8 April tot 12 Mei 604 vijandelijke vliegtuigen, 196 pantserwagens en 113 stukken geschut vernietigd. Eenheden per Duitsche en Roemeensche Ear ine <sn koopvaardij, alsme- transportformaties der chtmacht, hebben onder krachtigen vijandelijken af weer in een unieke overzetbe- weging de op de Krim in. den strijd gebrachte verbonden troepen naar het vasteland teruggebracht. Aan den beneden-Dnjestr hiimden onze troepen opnieuw een vgandelgk bruggenhoofd Dp en vernietigden daarbij Bterke Sovjet-strijdkrachten. De bolsjewisten verloren tal rijke dooden. 750 gevangenen werden binnengebracht, 44 Stukken geschut alsmede tal rijke andere wapens buitge maakt of vernietigd. Het station Fastof werd Za terdagnacht door sterke eska- Uers zware Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. Er Dntstonden talrijke branden en ontploffingen. Van het overige Oostelijke tront worden, behalve leven- i flige plaatselijke gevechtsactie In het voorterrein der Karpa- then, geen bijzondere gebeur tenissen gemeld. Op het landingshpofd van Nettuno slechts geringe plaat selijke gevechtsactie. De ge vechten aan het Italiaanse he Zuidelijke front werden vooral in het gebied ten Noorden van Castelforte en ten Zuiden van Cassino, met toenemende he vigheid voortgezet. Onze troe pen verdedigden zich met voor beeldige dapperheid, brachten den vijand zware, bloedige ver liezen toe en maakten talrijke gevangenen. Na harde gevech ten gelukte het den vijand, die door geconcentreerde artillerie, sterke formaties pantserwa gens en slagvliegtuigen werd gesteund, in een sector terrein te winnen. De slag duurt voort. In de vroege ochtenduren van den 14 en Mei heeft een krachtige formatie gevechts vliegtuigen het havengebied van Napels met goede uitwer king gebombardeerd. Bij den afweer van vijande lijke luchtaanvallen op boven- Italië en het gebied in de na bijheid van het front, werden 10 vliegtuigen neergeschoten. Amerikaansche bommenwer pers vielen met krachtige be scherming van jagers ver scheidene plaatsen in het Oostzeegebied en in W-sst- Duitschland aan. Vooral in de steden Stettin en Osnabrück ontstonden schade en verlie zen onder de bevolking. Daar bij, alsmede boven de bezette febisden in het Westen, wer en 41 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Voor de Nederlandsche kust schoten patrouillevaartuigen Zaterdagnacht een Britsche motortorpedoboot in brand en beschadigden verscheidens an dere. LUCHTGEVECHTEN BOVEN NOORD-DUITSCHLAND. Hevige luchtgevechten zijn, naar het D.N.B. verneemt, in de middaguren van Zaterdag tot ontwikkeling gekomen, toen Amerikaansche formaties bommenwerpers naar Noord west- en Noord-Duitschland vlogen. Ook talrijke afweer, batterijen richtten een gecon centreerd afweervuur op de Amerikaansche formaties. keuringen plaats nebben voor bovenstaane formaties: 16 Mei 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracnt 245; 16 Mei 1517 uur, Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de. keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 1935 Jaar, die aanmeldlngsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich veneens aanmelden en worden gedurenoe nun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier In de Waffen SS Kar leder worden, die na minsten* één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is met doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de neen- en terugreis zijn verkrUgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestr. 66; Heerlen, SarQleastr. "5; Groningen: Heertnstr. 46; Enschede, Hengeloschestr. 30 en eveneens bij. het SS Ersatzkomm.indo, Korte Vijver berg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarme, Marine Annahmestelle West. Utrecht. Plompetorengracht 24. .78 Bij onze Vrijwilligers. Overal langs de [id- onze Vrijwilligers de wacht. Een van geheel Europa houden lannen aan het MG. S3 PK Wolss.O/H/Pm NIEUWE GEALLIEERDE WAARSCHUWING AAN DUITSCHLANS BOND- GENOOTEN. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B., dr. Sieg fried Horn, schrijft: Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet- Unie hebben Vrijdag Honga rije Roemenië, Bulgarije en Finland aangemaand, met Duitschland terstond te bre ken, of de consequenties te dragen. Een hierover uitge geven gemeenschappelijke ver klaring is, naar Reuter meldt, in scherpe woorden gehouden enf vormt het hoogtepunt van een aantal waarschuwingen, die Cordell Huil den laatsten tijd tot de verschillende aan gemaande staten heeft gericht, De pogingen van vijandelijke zijde, zoo vervolgt Horn, om door dreigementen de bond- genooten van Duitschland los te maken uit het afweerfront in het Oosen en daarmede uit den oorlog "te halen, zijn be kend. Zij hebben niet het g"e- wenschte resultaat opgeleverd. Niettemin probeeren de tegen standers, omdat het hun on danks alle inspanningen op militair gebied niet is gelukt en, naar men te Berlijn ver klaart, ook nooit zal gelukken Duitschland en zijn bondge- nootèn klein te krijgen, door een nieuwen, massieven, pro- pagandistischen, maar volko men doorzichtigen truc, Duitschland van zijn bondge- nooten te scheiden en daar mede de militaire positie van Duitschland te verzwakken. Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie bevelen in hun verklaring den met Duitsch land verbonden staten aan, om door zich uit den oorlog los te maken „bij te dragen tot de overwinning van de geallieer den of de consequenties te aanvaarden, die voortvloeien uit hun weigering om aan deze aanmaning gevolg te geven". Deze eisch komt practisch hierop neer. de overwinning van het bolsjewisme te be spoedigen, omdat de betrokken staten tot de zóne behooren, die Moskou zich als uitsluitende invloedssfeer heeft voorbehou den. Dit komt bijzonder duidelijk tot uiting in de door Reuter gemelde bijzonderheden over eén regeling voor de bezeting van de te veroveren gebieden door generaal Eisenhower. Hij heeft een zgn. G.-5-organisatie geschapen, waaraan de rege ling der civiele aangelegenhe den bij de invasie zal zijn toe vertrouwd. Daarin wordt uit drukkelijk verklaax-d, dat Balkanlanden. d.w.z. practisch ook het geheele Oosten en daarmee Finland, tot het be stuursgebied van de Sovjets be hooren. In plaats van met de Duitsche troepen de bolsjewis ten van Europa verwijderd te houden, zouden Hongarqe, Roemenië, Bulgarije en Fin land thans de bolsjewisten zelf het land binnenlaten, en daar mede bijdragen tot de vernie tiging van het eigen staats bestel. Deze aanmaning beteekent, volgens de in bevoegde Duit sche kringen heerschende op vatting, niets anders dan de uitnoodiging tot den nationa- len zelfmoord. In de Wilhelmstrasse wordt de ultimatieve verklaring van Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie aan Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Fin land gekenmerkt als een plompe poging om door een propagandistischen truc dat gene te verkrijgen, dat door een militaire "beslissing niet mogelijk is. De woordvoerder van het Auswartige Amt gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de aan Duitschlands bond- genooten gerichte eisch bij dezen de ontvangst zal vin- jdc-n die hij verdient. In het Verordeningenblad van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied is een decreet van den Rijkscommissaris opgeno men (no. 15 1944, verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aangekondigd voor het geval, dat de militaire situatie in West-Europa bijzondere maat regelen vereischt. In dit geval zal op verzoek van den weer machtbevelhebber in Neder land door den Rijkscommissa ris voor het bezette Neder landsche gebied de uitzonde ringstoestand worden afgekon digd. De bevolking zal hieraan door aanplakking en eventueel door een bekendmaking in de pers. door middel van den radio-omroep of door een an dere wijze van bekendmaking, op de hoogte worden gebrachf Het decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden voor den duur van den uit zonderingstoestand. In art. 2 van het decreet wordt o.a. het volgende be- üitzonderingsloestand voor het geval van invasie DECREET VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. (1) Hij, die zich met den vijand inlaat, de kracht van het Groot-Duitsche rijk en zijn bondgenooten benadeelt dan wel de uitvoering van een militaire opdracht ver hindert, wordt gestraft met den dood. (2) Ieder verzet tegen maat regelen van de bezettende macht, iedere verstoring van de openbare orde. iedere be nadeeling van het arbeids proces, ieder optreden, dat devoorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den' dood. (3) Poging en deelneming zijn op gelijke wijze straf baar als het voltooide straf bare feit. (4) Indien de doodstraf in uitzonderingsgevallen, waar. in bijzondere in den persoon van den beklaagde gelegen verzachtende omstandighe den bestaan, bovenmatig is te achten, dan wordt ge straft met levenslange ge vangenisstraf of met ge vangenisstraf voor den tijd van niet minder dan 10 ja ren. In alle gevallen kan naast de vrqheidsstraf of de doodstraf een geldboete tot een onbeperkt bedrag wor den opgelegd. (5) Het nemgn van maat regelen op h.st gebied van de Sicherheitspolizei blijft on aangetast. Art. 3 van het decreet be paalt het volgende (1) Iedere rechter, amb tenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een andere overheidsinstan tie, een openbare dienst of bedrijf, een openbare instel ling, inrichting of bureau, alsmede van een niet-open- bare instelling of inrichting of van een niet-openbaar bedrijf, waarin een belang rijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog be langrijke opdrachten moe ten worden uitgevoerd, iede re arts en apotheker, iedere vroedvrouw en iedere die renarts moeten de werk zaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking me debrengen, volgens de hier voor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bij zondere beschikkingen van de bezettende macht, verder uitoefenen en, indien deze door overmacht zijn onder broken, dezelve terstond na opheffing van de belemme ringen hervatten. (2) Hij, die de werkzaam heden, die zijn dienstbetrek king of beroep medebrengen, in 'strijd met de bepalingen van het eerste lid niet of niet naar behooren uitoefent dan wel in geval van onder breking door overmacht de ze niet hervat, wordt ge straft met den dóód. De in de artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten worden op grond van de tot dus- geldende processueele voorschrlf- berecht, d.w.z. met toepassing de thans geldende competentie- bepalingen door de Duitsche civiels gerechten, de krijgsraden en de SS- en politiegerechten, en eventueel door militaire standgerechten. Met betrekking tot de werk zaamheden van de Nederland sche overlieids-instanties en bedrijven, enz. bevat het de creet in artikel 6 de volgende bepalingen (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bureau's, in richtingen en bedrijven al dan niet van openbaar ka rakter voeren de aanwij zingen uit, die door militaire instanties of militaire com mandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. (2) Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroed vrouwen en dierenartsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de. commissaris- generaal voor bestuur en Justitie als algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissaris en de hoogere SS- en politieleider en commissaris-gene raal voor de openbare veiligheid als plaatsvervanger van den Rijkscommis saris voor politiezaken aangewezen. Beiden treffen maatregelen, die ter uitvoering van militaire opdrachten voor het civiele ressort noodzakelijk De bevoegdheden, die de beide plaatsvervangers van den Rijkscom missaris voor den duur van den itzonderingstoestand bezitten, worden t artikel 8 van het decreet als volgt geregeld: (1) Bij de uitoefening van de hun volgens artikel 7 toekomende be voegdheden kunnen d- aldaar ge noemde plaatsvervangers van den Rijkscommissaris binnen den kring hunner bevoegdheid rechts- en be- stuursvoorachriften uitvaardigen, als mede aan alle Duitsche en Neder landsche overheidsinstanties, met in begrip de gerechten, aan alle dien sten, instellingen, dienstbureaux, In richtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter aan wijzingen geven. Voor de gerechten geldt dit. voor zoover in andere voorschriften niet anders is be paald, niet ten aanzien van de rech terlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen aan wijzingen worden gegeven. (2). De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaar digde rechtsvoorschriften worden in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied afge kondigd, voor zoover niet om bij zondere redenen een afkondiging door middel van aanplakking, door den radio-omroep, door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Geschiedt de afkondiging van rechts voorschriften op verschillende wij ze, dan treden de voorschriften in werking op het tijdstip van de vroegste afkondiging. In overeenstemming met de In artikel 8 aangegeven volmachten aan de plaatsvervangers van den Rijks commissaris, kunnen ook de gevol machtigden van den Rijkscommissa ris aan de in art. 8 genoemde In stanties en personen voor het gebied van hun provincie, resp. voor hun stad, aanwijzingen geven en voor- loopige beschikkingen uitvaardigen. Nederlandsche Jongens opgelet! Donderdag 18 Mei zal in Den Haag op Rleïn 1813, nr. 3 nog een keu ring worden gehouden voor de eerst volgende weersportkampen. Iedere Nederlandsche Jongen heelt gelegen heid om te ramen n«et kameraden uit andere Germa3nsche landen 4 mooia voorjaarsweken door te bren gen. Ook dezen keer zijn nleraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde Jongens van deze ge legenheid kunnen profiteeren. Het öu- reau voor weersportkampen Is ge- lopend van 9 tot 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1