PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT i ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per wceK ol J 2.42 per Kwariaai. 3 Franco per pos: 2.63 per Kwartaal. AfzondernjKe nummers 6 cl 1 ADVERTENTIEPRIJS: Per mm. 124 ct.. minimum per aaver- tentle J 2 05. B0 abonnement speciale prtjs. Kieice adveneoties (maximum 5 regels) 5b cent. dlenstaauvragen en dienstaanbie dingen iM> ct. „BneveD ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 13 MEI 1944 Ol'L NUMMER BESTAAT. 187st0 JAARGANG UIT BLADZIJDEN NUMMER 113 De Bureaux van ons Dlad zijn gevestigd te: Viissingen: Redactie en Administratie Waistr. 68-60. teL 10 (2 lUnenj. Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londenactie Kaal 29. Red. teL 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turf kade 15, teL 2475; Souburg: Kanaalstr. -15. tel. 231; Oostburg: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. Duitsche torpedovliegtuigen vielen convooi aan. Acht schepen tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duit- sSSsche weermacht deelde Vrij- *~~dag mede: In ons verkleind bruggen- nk lioofd ten Westen van Sebas- topol boden de Duitsch-Roe*- de- meensehe formaties ook Don- °i>'derdag den met overmachtige aanstormenden vijand hai'dnekkig verzet, waarbij zij een vrij groot aan- tal pantserwagens stukscho ten. Voor Toeapse boorde een een Sovjet-torpedo- boot in den grond. Btf het op ruimen van het vijandelijke - bruggenhoofd aan den bene- den-Dnjestr, waarvan gisteren .n. melding werd gemaakt, heb- 14 ben de onder bevel van den generaal der infanterie Bu- schenhagen staande troepen 7 vijandfelijke infanteriedivisies alsmede onderdeelen van een artillerie- en luchtafweerdivi- rr sie uiteengeslagen. Behalve duizenden gesneuvelden verlo ren de bolsjewisten 2600 ge- vangenen, meer dan 600 stuk- iken geschut cn granaatwer- Tf' pers, 334 mitrailleurs alsmede talrijke andere wapens en oor- rdt I logsmateriaal. er-' In het achlerwaartsche ge bied ten Zuiden van Polozk 'hebben formaties van het le- ger en de-politie, tezamen met vrijwilligers uit dit gebied af komstig, bij moeilijke weers- en terreinsomstandigheden, door gevechts- en slagvliegtui- gen van de luchtmacht schit terend gesteund, sterke bolsje wistische benden in harde ge vechten, die drie weken heb ben geduurd, omsingeld enver. nietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Er werden ruim 6000 dooden geteld; 6700 W gevangenen werden gemaakt, 102 bendenkampen, 264 kaze- matten en gevechtsposten ver- nielcl en talrijke zware en lich te wapens, alsmede omvang rijk oorlogsmateriaal werden buitgemaakt of vernietigd. Bij herhaalde aanvallen van bolsjewistische vliegtuigen op een Duitsch convooi voor de kust van Noord-Noorwegen werden 16 vijandelijke vlieg, tuigen door jagers en lucht doelartillerie aan boord van schepen neergeschoten. Een eigen beveiligingsvaartuig ging verloren. In Italië ondernam de vijand ten Zuiden van Aprilia en ten Óósten van de Golf van Gaeta talrijke vrij zwakke aanvallen, die met zware bloedige verlie zen voor den vijand werden afgeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in de Adriatische zee een vrij groot vijandelijk motorschip tot zinken. In den strijd tegen commu nistische benden op den Bal kan heeft de 392ste Kroatische infanterie-divisie, waarbij Duitsch opleidingspersoneel is ingedeeld, onder leiding van luitenant-generaal Nickel, in de laatste vier maanden een groot" gedeelte van het Kroati sche kernland bevrijd. De com munisten verloren in deze ge vechten 3000 dooden en 1200 gevangenen, 16 stukken ge schut, 185 mitrailleurs; talrijke ravitailleeringskampen en mu nitie werden buitgemaakt of vernietigd. Formaties Duitsche torpedo- vliegtuigen vielen op 11 Mei des avonds in het zeegebied ten Oosten' van Algiers een vijandelijk ravitailleeringscon- vooi aan en brachten 7 vrachtschepen met een geza- menlijken inhoud van 49.000 brt en een torpedojager tot zinken. 12 vrachtschepen van tezamen 86.000 brt. een groot tankschip, een lichte kruiser, alsmede twee torpedojagers werden beschadigd. Amerikaansche bommen werpers vielen Donderdag in den laten namiddag plaatsen in Zuidwest-Duitschland aan. Vooral in Saarbrücken ont stonden schade en verliezen onder de bevolking. 31 vijande lijke vliegtuigen werden ver nietigd. Nog 16 vliegtuigen werden neergeschoten bri nach telijke aanvallen op de bezette gebieden in het Westen. Patrouillevaartuigen bescha digden in den nacht van 10 op 11 Mei voor de Nederlandsche kust twee Britsche motortor- pedobooten zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk verloren zijn ge gaan. Een eigen patrouille, vaartuig is gezonken. 26'j Bij ome Vrijwilligers. Groote vriendschap bestaat er tusschen onze n j ïl nen en de viervoetige helpers in de oerwouden van het hooge Noorden. SS PK Blaurock/O/H Pm uth, iier-1 15 Mei 8—13 uur Amsterdam, Dam 4; 16 Mei 8—12 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 16 Mei 15—17 uur, Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 1935 Jaar, die aanmeldingsplichtig zlin voor d< tewerkstelling, kunnen zich veneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waf 1 en SS kan ieder worden, die na minstens één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de neen. en terugreis üijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebcnstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langeslr. 56; Heerlen, Saroleastr. "5; Groningen: Heere/istr. 46; Enschede, Hengeloschestr. 30 en eveneens bij het SS Ersatzkomm.indo, Korte Vijver berg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine. Marine Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. DE VERJAARDAG VAN MUS SEKT. Te 's-Gravenhage nam Mus sent Donderdag de geluk- wenschen in ontvangst van de Duitsche autoriteiten, alsmede van «ijn gemaclitigden voor staatsaangelegenheoen en van offieieele vertegenwoordigers van overheidsinstellingen. De Rijkscommissaris, rijks minister Seyss Inquart, was de eerste die zijn geiukwen- schen kwam aanbieden. Hij deed zijn wenschen vergezeld gaan vaji 2ijn portret met op dracht. Commissaris-generaal Rit- terbusch las Mussert den tekst voor van de telegrafische gelukwenschen van den Füh- rer, van Reichsleiter Bormann en Reichsorganisationsieuei dr. Ley en overhandigde als persoonlijk geschenk de „Atlas van de zeenavens der Bataaf- sche republiek, die van Bata via en Onrust". Voorts kwamen Mussert complimenteeren de commissa ris-generaal dr. Wimmer en 3S-ubergruppenführer und General der Polizei Rauter. Deze laatste bracht de geluk wenschen van den Reichsfüh- rer SS Himmler over. Als ge schenk van dezen ontving ir. Mussert het drieledige werk van Terwen over net „Ko ninkrijk der Nederlanden". Ook vertegenwoordigers van de weermacht, alsmede hooge functionarissen van staat en partij boden hun gelukwen schen aan. Van Nederlandsche zgde maakten hun opwachting de machtigden van Mussert voor staatsaangelegenheden, eenige secretarissen-generaal van departementen en deputa ties van het Nederlandsche Arbeidsfront, van den Land stand, van den Ned. Volks- dienst, van den Ned. Arbeids dienst en van de Nederland sche politie. Tot besluit -der viering van zijn SOsten verjaardag heeft Mussert een kanveraadschaps- avond te Maastricht bijge woond. De gevolmachtigde van Mus sert voor Limburg, graaf de Marchant et d'Ansembourg, wenschte den heer Mussert uit naam van het district Limburg geluk en bood een album met honderd foto's van mooi Lim burg aan. In den \oop van den avond, waarop een programma van muziek, voordracht en luim afgewisseld werd met het ge zamenlijk zingen van partij en strijdliederen, heeft Mus sert zich met zijn kameraden onderhouden. Aan het slot heeft ir. Mus sert zijn voldoening geuit, in dezen grooten kring van ver trouwde kameraden en oud strijders te hebben vertoefd. De strijd in Noord-China. Van het front in Noord-Chi- na wordt gemeld, dat er vooi de tien Tsjoengkineesche divi sies ter sterkte van 80.000 man, die in Noord-Honan in den strij< waren geworpen, tengevolge van het snelle op treden van gemotoriseerde Ja- pansche troepen in het berg achtige gebied geen mogelijk heid meer bestaat om een vol komen nederlaag te voorko men. Sedert 5 Mei ontwikke. len zich Japansche vernieti gingsacties tegen de volledig omsingelde troepen. Aanslag op stadhuis te Luik. Woensdagmorgen, omstreeks 10.30 uur, heeft zich in het stadhuis te Luik een geweldige ontploffing voorgedaan. Dank zij het feit. dat het moordtuig tijdig ontdekt werd, zgn et- geen slachtoffers te betreuren. De bom was voorzien van een uurwerksysteem en kon niet meer tijdig geneutraliseerd worden. Daarom werd onmid dellijk bevel gegeven tot ont ruiming van het stadhuis. Ook het verkeer werd in de aan grenzende straten stopgezet. De tijdbom was in de colle gezaal opgesteld. Deze zaal werd volledig verwoest en van het mooie meubilair is niets overgebleven. Ook een gedeel te van de tweede verdieping en van de gelijkvloersche ver trekken werd zwaar bescha digd. Talrijke kunstwerken werden vernietigd. De schade wordt op circa twee millioen francs geraamd. Radek in Stockholm? In diplomatieke kringen te Washington zijn, volgens Reu ter, onbevestigde berichten in omloop, volgens welke de be kende bolsjewiek Karl Radek, die destijds in Moskou ter dood veroordeeld is en wiens straf later in in levenslnge gevange nisstraf werd gewijzigd, thans belast met een vertrouwelijke missie voor de Sovjet-regee ring. in Stockholm zou zijn. Radek is van huis uit een Pool. BIJ LUCHTALARM VAN DE STRAAT Er zijn maatregelen genomen om ongeveer 10.000 kinderen tusschen 5 en 14 Jaar buiten Boekarest onder te brengen. De voormalige vlootcommandant in Tunis, vice-admiraal Edmond Louis Derrien, Is tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Nieuwe burgemeesters. Het rijkscommissariaat deelt mede, dat de commissaris- généraal voor bestuur en ju stitie heeft benoemd: den •waarnemend-burgemeester te Maasniel jhf. A. Honing van den Bossche tot burgemeester dier gemeente, den waarne mend-burgemeester van Ey- gelshoven T. A. J. Haenen tot burgemeester dier gemeente en den heer K. F. ter Tunt te Amsterdam tot burgemeester van Heemskerk. Kinderen brachten projectiel tot ontploffing. In de gemeente Blokker vonden 3 kinderen op een wei land een projectiel. Toen het drietal al spelende op den straatweg was gekomen, gooiden zij het explosieve voorwerp met kracht tegen den grond, waardoor het ont plofte. De jeugdige Degeling werd ernstig gewond en is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis in Hoorn vervoerd. De beide andere kinderen lie pen lichte verwondingen op. Toen de slagerL Halbsrtsma in Assen een hoestdrank wilde gebruiken, vergiste hij zich in het flesch- je. Hij greep nl. een fleschje met lysol, waarvan hij een hoeveelheid dronk. De man is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Luchtaanvallen op Belgische steden. Brussel, Mechelen, Leuven en Luik zwaar getroffen. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft Donderdag avond opnieuw een terreur- aanval ondernomen op het stadsgebied van Brussel. Op woonwijken der stad werden brisant- en brandbommen neer geworpen. Opnieuw werden honderden huizen met den grond gelijk gemaakt of beschadigd; op nieuw werden tientallen per sonen gedood en tientallen ge wond. Vreeselijker nog, dan bij het bombardement van Maandag jl., zijn de aangerichte ver woestingen. De straten zijn door het geweld der ontplof fingen opengereten en de wa terleidingen gesprongen; ge- heéle complexen werden weg gevaagd. En over de geteis terde gebieden hangt de ka rakteristieke stoflucht, die den adem doet stokken. Terwijl het bombardement nog aan den gang was, was de luchtbescherming, alsmede het Roode Kruis reeds ter plaatse verschenen. Hulppos ten werden vliegensvlug inge richt en spoedig kwamen de helpers aandragen met de eer ste slachtoffers. Een bezoek aan zoo'n hulppost is steeds een aangrijpend iets. Hier, in een hulppost voor slechts één geteisterde straat, werden 15 dooden binnengebracht en het bombardement was nauwelijks een uur voorbij. Steeds werden er nieuwe ba ren aangebracht en de auto's met de zwaargewonden vulden zich snel. Priesters dienden hier en daar aan stervenden de laatste oliën toe. Weer zijn geheele wijken dei- Belgische hoofdstad- in rouw gedompeld. Het is nog te vroeg om zich reeds een volledig beeld van de verwoestingen te kunnen geven, «..ie er uiterst omvangrijk uitzien. In totaal zouden er een 40. tal dooden te betreuren zijn, terwijl ook het aantal zwaar gewonden. die in ziekenhuizen moesten 'worden opgenomen, aanzienlijk zou zijn. Bommen op Leuven. Britsch-Amerikaansche vlie gers, die Vrijdag plaatsen in de bezette Westelijke gebieden aanvielen, hebben, naar het D. N.B. verneemt, in de Belgische stad Leuven met bomtreffers zware verwoestingen veroor zaakt aan de beroemde kathe draal, die bijna geheel vernield, werd. De verliezen onder de bevol king in de gebombardeerde ge bieden zijn zwaar. Alleen al in een kleine plaats in de nabij heid van Rijssel werden 77 burgers gedood. Mechelen opnieuw gebombardeerd. Donderdagnamiddag hebben Anglo-Amerikaansche vliegtui gen ook Mechelen opnieuw aange^llen. Dinsdag werden de Belgi sche steden Nijvel en La Lou- vière geteisterd. In de laatste stad werden 12 personen ge dood en 500 woonhuizen ver nield. Zondag werd het Bra- bantsch stadje Aarschot door Anglo-Amerikaansche bom men getroffen. Er zijn 27 doo den en 40 zwaargekwetsten te betreuren. Anierikaansche .jachtvlieg tuigen boven Zuidwest- Duitschlaud. Amerikaansche jachtvlieg tuigen voor den langen af stand, die in den laten namid dag van Vrijdag tot boven Zuidwest-Duitschland door drongen, ondernamen in scheervlucht aanvallen op de landelijke bevolking. Daarbij werden in de omgeving van Mülhausen 22 personen, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, gedood. Een grooter aantal werd gewond. BOMMEN OP GENUA. Anglo-Amerikaansche bom menwerpers hebben Donder dag Genua aangevallen en bri santbommen geworpen op woonwijken der stad. Er ont stond schade en er vielen slachtoffers onder de burger bevolking. Het historische Do- ris paleis, de kerk van San Benedetto en de universiteits bibliotheek wei-den getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1