PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bruggenhoofd aan beneden-Dnjestr opgeruimd. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per woelt ot J 2.42 per Kwartaal. Franco per post J 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers a ct, ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie J 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven ot adres Bureau 7. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 12 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 187ste JAARGANG NUMMER 112 De Bureaux van ons blad zyn gevestigd te: viissingeni Redactie en Administratie Walstr, 58-60, tel. 10 (2 lUnen), Keaactie na kantoortijd tel. 578: Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Rei. en Adm. Turlkade 15, iel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. teL 21, ne( b'z4 Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Don derdag mede: In het gebied ten Westen van Sebastopol sloegen onze troepen gisteren tezamen met bataljons Roemeensche berg- jagers, verbitterde aanvallen van sterke vijandelijke strijd krachten af. 20 Sovjet-pant serwagens werden vernietigd. Aan den beneden-Dnjestr braken onze divisies, door Duitsche en Roemeensche slag vliegtuigen doeltreffend ge steund, door een vijandelijke bruggenhoofdstelling op den Westelijken oever van de ri vier heen, drongen diep in de artilleriestellingen door er ruimden het geheele bruggen hoofd op. De bolsjewisten le den .zware, bloedige verliezen en verloren meer dan 500 ge vangenen, 163 stukken geschut en granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapens. Sterke formaties gevechts vliegtuigen vielen Woensdag nacht de stations Sjepetowka en Proskoerof met succes aan. Er ontstonden zware branden en vernielingen. Het onder be vel van majoor Antrup staan de gevechtseskader heeft zich in den strijd aan het Oostelijke front bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno stortten verscheidene vijandelijke aanvallen in het geconcentreerde afweervuur ineen. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich hier de 10e compagnie van het Brandenburgsche grenadiers regiment (MOT.), onder lei ding van eerste luitenant Thielmaiui, bijzonder onder scheiden. Gewapende veerbooten van de marine hebben in den nacht van 9 op 10 Mei en Zuidoos ten van het eiland Elba een vijandelijke motortorpedöbgot tot zinken gebracht en ver scheidene andere zwaar be schadigd. Sterke formaties gevechts vliegtuigen ondernamen Woens dagnacht een aanval op het vijandelijke eilandsteunpunt Lissa, waardoor in het haven gebied ontploffingen en talrij ke branden ontstonden. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers viel Woensdagnacht het stads gebied van Budapest aan. Door de aanvallen van Ameri- kaansche bommenwerpers op Zuidoost-Duitschland -ontston den vooral in Wiener Neustadt schade en verliezen onder de bevolking. Hierbij alsmede bij aanvallen op plaatsen in de bezette gebieden in het Wes ten werden 69 vijandelijke vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige bommen werpers, vernietigd. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen Woensdagnacht bom men neer op Zuidwest-Duitsch gebied. Amerika neemt drastische maatregelen tegen Zweden. De speciale correspondent van de Daily Sketch, Arthus Morley, meldt, volgens Reuter, uit New York: Het ministerie van buiten- landsche zaken heeft tezamen met dc leiding van den Ame. rikaanschen buitenlandschen handel en het Britsche minis terie van buitenlandsche za ken besloten, na maandenlang geduldig gewacht te hebben, energieke maatregelen tegen Zweden te nemen, teneinde het staken van de kogellagerleve- ranties van Zweden aan Duitschland te verkrijgen. Gemeld wordt, dat Huil erin toegestemd heeft Zweden drin gend te verzoeken zijn totalen uitvoer van kogellagers naar Duitschland te verbieden. Zou Zweden dit weigeren, dan zou den de Ver. Staten de saldi van de betreffende Zweedsche maatschappij in de Vereenigde Staten blokkeeren en de firma op de zwarte lijst zetten. Als laatste middel zal Amerika, indien dit noodig mocht zijn, den uitvoer van belangrijk oorlogsmateriaal naar Zweden stopzetten. bedienen de zware tan*s, dn den heldenstrijd om Kowel. SS PK Kraus/O/H/P n FLINKE KERELS MELDEN ZICH VOOR DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegs» marine, Germaanache SS in Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor bovenstaane formaties: 13 Mei 812 uur, Groningen, Heerenstraat 46; 13 Mei 15—17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 15 Mei 813 uur Amsterdam, Dam 4; 16 Mei 8—12 uur, Utrecht, N.V. Huls, Oudegracht 245; 16 Mei 1517 uur, Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 1935 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich veneens aanmelden en worden gedurende nun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestr. 56; Heerlen, Saroleastr. "5: Groningen: Heerenstr. 46: Enschede. Hengeloschestr. 30 en eveneens bij het SS Ersatzkomm mdo. Korte Vijver- berg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmeslelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. LUCHT A ANVALLEN OP BELGISCHE STEDEN. Woensdagnacht hebben Anglo- Amerikaansche bommenwer pers wederom verschillende steden in Vlaanderen en Wal lonië aangevallen. Zoo werd aanzienlijke schade aan woon huizen aangericht in de woon wijken van Groot-Charleroi, Bergen, Kortrijk en Gent. Er zijn dooden en gewonden. Te Doornik zijn tot dusverre 49 dooden 120 zwaar gewonden geteld, terwijl 130 woonhuizen vernield werden. AMERIKAAN SCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. Amerikaansche bommenwer pers hebben Donderdagmiddag de Zwitsersche neutraliteit ge schonden. Een Amerikaansche bommenwerper viel bij Jegens- dorf brandend neer. Tot dus verre konden zes inzittenden gevonden en geïnterneerd wor den. Voorts landde een Ame- rikaansch vliegtuig bij Le Sen tier. De 10 inzittenden werden geïnterneerd. WEDEROM TERREUR- AANVAL OP CASTEL GANDOLFO. Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen hebben nieuwe terreur- aanvallen op het Vaticaansche gebied van Castel Gandólfo uitgevoerd, waarbij talrijke slachtoffers gevallen zijn. Op 5 Mei des ochtends wierp een sterke formatie viermotorige vliegtuigen boven het Pause lijke gebied talrijke brisant- en brandbommen neer. Daar door zrjn uitgebreide branden ontstaan, o.m. in het Belve dère. Reeds in den nacht van 5 op 6 Mei volgde een nieu wen aanval op Castel Gandol- fo, waarbij o.m. het buis van den landgoedsinspecteur werd verwoest. Op 9 Mei zijn vroeg in den morgen weer sterke formaties boven het Pause lijke territorium verschenen en hebben ruim 50 bommen neer. rale deel van het gebied en aan het terras van het Belve dère en in de parken aan den oever van het meer zijn zware vernielingen aangericht. Duitsch standpunt aan Turkije medegedeeld. Nadat de Turksche regeering onlangs den uitvoer van chroomerts naar Duitschland in strijd met de verdragsbepa lingen gestaakt had. heeft de Duitsche rijksregeering thans door bemiddeling van den am bassadeur von Papen, haar op vatting over de door deze verdragsschending ontstanen toestand ter kennis van de Turksche regeering gebracht. 33 Fransclie terroristen ter dood veroordeeld. De Duitsche militaire recht bank te Poitiers heeft Maan dag 33 terroristen, deel uitma kende van een door de com munisten geleide organisatie, ter dood veroordeeld en doen fusilleeren. De bandieten huisden in het „Maquis", waar men hen na een verwoed gevecht, waarbij verscheidene andere bendele den den dood hadden gevon den. heeft kunnen arresteeren Bij de daarop volgende zui veringsactie heeft men de hand kunnen Geggen op een groot aantal mitrailleurs, geweren, revolvers, munitie en handgra naten. Ook werden 3 vracht auto^ in beslag genomen, die de bandieten tijdens hun gewa pende overvallen hadden ge stolen, Het ..Groote Kruis van Britsche Rijk" is door koniA^ George verleend aan den chef van dejf gene- ralen staf der Sovjet-Unie. maar schalk Alexander Wasilewska. DE NIEUWE BONNEN. Ditmaal uitsluitend boter. 500 gr. suiker op voorschot. Alleen tabak. Voor de periode van 14 t/m 27 Mei zijn de volgende bon nen aangewezen: de bonnen 21 en 22 voor de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch en aardappelen. 121 en 122 bloem, 123 250 gr. peulvruch ten, D 41 250 gr. gort, E 41 250 gr. kindermeel of voe dingssuiker, 124 100 gr. ver micelli, 21A en 21B ieder een half rantsoen boter, 125 100 gr. 20 of magere kaas, 126 en 127 ieder 500 gr. suiker, 128 250 gr. jam, 21 versnaperingen 150 gr. versnaperingen, 21 en 22 tabak - rantsoen shagtabak, pijptabak of pruimtabak, 129 eenheidstoiletzeep, 130 wasch- poeder, C 42, D 42 en E 42 waschpoeder. E 43 toiletzeep. B 44. C 44, D 44 en E 44 een half rantsoen boter. De bon nen 21 voor aardappelen en toeslag zijn geldig tot en met 20 Mei, de bonnen 129, 130, DE REICHSSCHULEN IN NEDERLAND. (Van onzen Haagschen correspondent). De stichting der Reichsschu- len in Nederland er zijn er twee in ons land, één voor jongens te Valkenburg met ongeveer 200 leerlingen en één voor meisjes te H-eithuizen (L.) met 130 leerlingen heeft ten doel, de gemeen schappelijke opvoeding van Nederlandsche en Duitsche jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar. Duitsche kinderen moeten het Nederlandsche volk en Nederlandsche kinde ren den Duitschen. aard leeren kennen. Over deze heeft Sturmbannführer dr. Merkel ter persconi'etv..i.e >-.- en ander medegedeeld. Het is eigenlijk overbodig te zeggen, dat de Nederlandsche en Duitsche kinderen op de Reichsschulen volkomen aan elkaar gelijk gesteld zijn. Bij de opname is niet het geld van de ouders van belang, ook niet de stand; van belang is slechts de vraag, of de Jongen of het meisje van een goed soort is en van goede, gezonde ouders afstamt. De kinde ren moeten natuurlijk een zekere geestelijke begaafdheid hebben. d-"-h daarnaast ruggegraat bezitten, wils krachtig zijn, lichamelijk kerngezond, dapper en energiek, een zekere gees telijke frischheid en opgewektheid meebrengen en van erfelijk gezonde ouders komen. De Reichsschule heeft zich ten doel gesteld, een keur van de Dulftche en Nederlandsche Jeugd op -te voeden, die eens tegen groote taken zal zijn opgewassen. Voor het bezoeken van de Reichs schulen moeten de ouders een kleine bijdrage voor, de opvoeding betalen. Voor kinderen van - onbemiddelde ouders staan, kosteloóze plaatsen open. evenals voor die uit kinderrijke ge- De Reichsschule geeft den kinde ren onderwijs, inwoning, kost en kleeding; zü worden bovendien ver zorgd door dokter en tandarts en zijn verzekerd tegen ziekte en on gelukken. De opleiding aan de Reichs schule duurt 8 jaar. Bij het eindonderzoek mosten de leer lingen bewijzen, dat uit hen flinke menschen met ruime levensopvattingen gegroeid zijn, die met het volle ver trouwen van hun opvoeders het leven in kunnen worden gezonden. De beroepskeuze is hen volkomen vrij gelaten. Het diploma geeft hen. behalve alle rechten van het eindexa men H.B.S., gymnasium enz.. ook natuurlijk het recht, alle vakken te studeeren aan Hoo- geschool en Universiteit. Be sluit een jongen verder te stu deeren, dan is er voor gezorgd, dat ook hier -geldelijke redenen geen belemmering voor zijn ontwikkeling vormen. C 42, D 42, E 42 en E 43 zijn geldig tot 10 Juni. Toelichting. Van 14 Mei t/m 27 Mei a s. geven de bonnen „algemeen 126" en „algemeen 127" elk recht op het koopen van 500 gr. suiker. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt is deze grootere hoeveelheid niet te beschouwen als een extra rant soen, doch als een voorschot. Men houde er dus rekening mede, dat men een gedeelte van deze suiker zal moeten ge bruiken in de maanden Sep tember of October, wanneer geen bon voor suiker zal wor den aangewezen. Voorts geven gedurende bo vengenoemd tijdvak de boter bonnen 21A en 21B beiden recht op 125 gr. boter. Voor personen beneden den leeftijd van 21 jaar zijn bovendien de bonnen „reserve B 44,. C 44, D 44 en E' 44" aangewezen voor een bijzonder rantsoen van 125 gr. boter. Op de vleeschbonnen 21 en 22 kan men reeds op Maandag 15 en Dinsdag 16 Mei a s. vleesch en vleeschwaren koo pen. Op de tabaksbonnen 21 en - 22 is uitsluitend shagtabak, pijptabak en pruimtabak ver krijgbaar. Sigaren, cigarillos en cigaretten kan men op deze bonnen niet koopen. DISTRIBUTIE VAN SC HEERMESJES Bon R 07 van de tabakskaart inlevereir. Mannelijke personen, die een tabakskaart bezitten, worden in de gelegenheid gesteld 5 scheermesjes per persoon te koopen, waartoe bon R 07 van .1e tabakskaart van Maandag 1-5 tot en met Vrijdag 19 Mei bij een kleinhandelaar in scheermesjes moet worden in geleverd. Zij, die in gebreke blijven dezen bon tijdig in te leveren, komen niet voor het betrekken van scheermesjes in aanmerking. Extra zeep, eenheidszeep en waschpoeder voor. vuilen arbeid Personen, die z.g. vuilen ar beid verrichten, komen voor de 6e en 7e periode 1944 (14 Mei tot 8 Juli 1944) voor de ge bruikelijke rantsoenén een- heidszeep en waschpoeder in aanmerking. In verband met het feit, dat thans de extra rantsoenen eenhpidszeep en waschpoeder per twee distri butieperioden, in plaats van per twee kalendermaanden worden uitgereikt, wordt de aandacht van belanghebben den er op gevestigd, dat zij met de voor de 6de en 7de pe riode uitgereikte rantsoenen, ook gedurende de Sste periode (dus tot 5 Augustus 1944). dienen toe te komen. LANDWACHT NEDERLAND. De Landwacht waakt tot schrik en verbeten woede van profiteurs en volksmisleiders. Stapels groenten, andere levensmiddelen, textiel enz,, werden reeds In beslag genomen. Hon derden levensmiddelenkaarten en ver» valschte persoonsbewijzen. bestemd voor hen, die er zich met om bekom meren, dat de goedwillende Neder lander slechts op zijn rantsoen is aan gewezen, werden den heeren. die al leen op eigen voordeel uit zijn, tijdig Doch wij zullen nog dieper grijpen. Tot wij de groote profiteurs achter de schermen hebben gevonden. Ook u zult daaraan mede willen helpen. Meldt li daarom ter keuring op Maandag 15 Mei a.s. in gebouw Amicitla. Westeinde 15, Den Haag. van 9.0016.00 uur. Lidmaatschaps kaart N.S.B., W.A. of SS-kenkaart medenemen. s De gewestelijke commandeur voor T'jid-Holiand en Zee'antL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1