Stellingenoorlog aan Indisch-Birmeesche grens. AKKERTJES 225.000 Ul'IjjHW GEALLIEERD OFFENSIEF DOOR JAPANSCHE PENETRATIE-TACTIEK DOORKRUIST. De strijd dien de Japanners van het uiterste Noorden van Birma uit tegen Britsche en Amerlkaansehe, alsmede tegen Britsch-Indische en Chineesche troepen voeren en die zich ten deele op Britsch-Indische en ten deele op Tsjoengkingeesch térritorium afspeelt, is, overi gen^ niet in de laatste plaats door het ontbreken van goede kaarten, in Europa nauwelijks te volgen. Daar deze strijd bo vendien, afgezien van het zwaartepunt in het vorsten dom Manipoer, in een groot aantal min of meer plaatselijke operaties uiteenvalt, is men in Europa gemakkelijk geneigd, de berichten over een front van 4 tot 500 km. niet al te letterlijk op te vatten en meer te denken aan de weliswaar felle, maar desondanks niet al te ernstige schermutselingen van een guerilla in 'de rimboe. Deze opvatting is onjuist. Lord Louis Mountbatten, de geallieerde opperbevelhebber voor Zuidoost-Azië, was des tijds wel degelijk van plan een. grooten front al en aanval uit te vieren, welke geen an der doel kon hebben dan de Japanners minstens tot Zuid- Birma terug te dringen. De Japanners van hun kant concentreerden eerst het gros Jrunner troepen in Noordoost- Birma, om de Chineezen, die onder Amerikaansche instruc teurs en voor een goed deel voorzien van moderne Ameri kaansche wapenen, gevaarlij ker zijn geworden dan zij tot dusverre waren, zoo diep mo- •gelijk in Tsjoengking-China terug te dringen. Deze toeleg slaagde grootendeels, ook al konden de Japanners geen sterke Chineesche strijdkrach ten vernietigen en alleen maar gunstiger posities innemen, waar zij sindsdien nog niet blootgesteld ïnjm geweest aan Chineesche aanvallen van be- teekenis. Dat zij met derge lijke aanvallen nog wel reke ning moeten houden, bewijst het feit, dat het geallieerde hoofdkwartier kennelijk naar ALTIJD VERPAKT 1 JtrrtiEl Elk.AKKERTJE" IVA.KKtHis verpakt in een »^-£o-CACHtn*carl0nrjen d00sJe gzooals hiernaast afgebeeld wordt. g Ncderlandsche Pijnstiller een jsoort omsingeling van de Japansche strijdkrachten in Noord-Birma streeft. Vermoe delijk uitgaande van de ver onderstelling, dat de Japan sche strijdkrachten, die hier aan den uitersten rand der Japansche posities op het vas teland van Azië staan en moei lijk versterkt en geravitail leerd kunnen worden, zich tot het uiterste hebben geconcen treerd, hebben de Engelschen sterke contingenten parachu tisten en de Amerikanen aan zienlijke formaties luchtinfan- terie in het binnenland, dus in den rug van de Japanners aan het Noord-Birmeesche front neergelaten, waar zij tot nu toe slechts verwarring in de Japansche étappe schijnen te willen brengen, ofschoon ook deze beperkte taak reeds tot felle gevechten heeft ge leid. Het; Japansche opperbevel, dat zich op deze wijze ge- {jlaatst zag voor de noodzake- rjkheid om met betrekkelijk beperkte krachten het hoofd 'te bieden aan een vijand, die niet alleen te allen "tijde in staat mag worden geacht om een absolute meerderheid aan men- schen en materiaal in den strijd te werpen, maar daar enboven bereid bleek, om ten koste van verliezen door stout moedige ondei nemingen een beslissing te forceeren, nam toen het koene besluit, zich; niet in het defensief te laten dwingen, doch op zijn beurt over te gaan tot een offensief, hetwelk zooveel vijandelijke krachten zou binden, dat de tegenstander zijn eigen offen sief tot zekere hoogte moest laten varen en zich tot een defensief beperken. Doori middel van hun in- tusschen welbekende penetra- tietaetiek wisten de Japanners door het front der Engelsche en Britsch-Indische troepen heen te dringen, deze troepen in kleine afdeelingen te ver snipperen, die vervolgens om singeld en vastgehouden wer den, waarna zij bij verrasing een snellen opmarsch in N- westelijke lichting begonnen. Voor het geallieerde opperbevel stond van meet af aan vast, wat het doel van dezen op marsch was. Het kon trou wens geen ander zijn dan den z.g. Assamweg af te snijden, die in de afgeloopen twee jaar ten koste van honderden mil- lioenen dollar is aangelegd en die thans eerst geleidelijk in gebruik kan worden genomen. Het verlies van den Birmaweg! heeft Tsjoenking-China, dat cjoor de lucht slechts „van het hoog noodige kan worden voorzien, reeds aanzienlijk verzwakt. Zou het den Ja panners in dit stadium van den oorlog lukken ook nog den Assamweg door te snijden, dan zou het zeer de vraag zijn, of de geallieerden niet Tsjang-kai-Sjek en het leger van Tsjoengking als factor van beteekenis konden af schrijven, terwijl de plannen om met het in China gesta- tionneerde 15de Amerikaan sche luchtcorps onder generaal Chennault rechtstreeksche aanvallen op Japan te onder nemen, voorgoed als mislukt beschouwd moesten worden. Onder deze omstandigheden was het geallieerde hoofdkwar tier te New Delhi gedwongen om alles in het werk te stel len, teneinde den Japansehen opmarsch tot staan te bren gen. De spoorlijn, die van Cal cutta uit als toevoerkanaal tot den Assamweg dient, ligt minder dan 100 km. van Im phal en het kwam er dus op aan, den stoot, dien de Ja panners op smal front onder namen, resoluut op te vangen, aangezien een elastische ver dediging hier niet mogelijk was. Het verloop van den strijd bij Iniphal is bekend. Na een verwoeden veldslag, die verscheidene dagen heeft geduurd, heeft' de strijd meer het aanzien, gekregen van een stellingsoorlog zonder terrein winst of -verlies van eenigen omvang. De situatie in het gebied van Imphal schijnt men op 't oogenblik te< kunnen vergelij ken met die op het bruggen hoofd van Nettuno, zij het dan met dit verschil, dat in Assam de Engelschen de gunstigste posities hebben. De vlakte rondom Imphal is practisch volledig in Japansche handen. De bergen, die deze vlakte in den vorm van een halve maan omkransen, hebben de Engel schen echter na harnekkigen strijd in hun bezit weten te houden en intusschen zoo zwaar met artillerie uitgerust, dat zij bijna onneembaar zijn geworden. Sport Hel Westelijk elftal. De opstelling van het Westelijk elftal voor den technlschen dag op Zondag 21 Mei tegen het Noordelijk elftal In Sneek luidt als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Calden- hove (D.W.S.) en van der Heijde (Feyenoord); midden: van Buitenen (Hermes-DVS), Kuppen en de Vroet (belden Feyenoord); voor: Fischer (Ajax), Dumortier (DOS), de Jongh (Volewijckers). Smit (HBC) en Neu teboom (ADO). Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin- gen (afw.); Algemeen redacteur: M. Geersc, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg; Gewestei. nieuws: H. van Bentbem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur K. Siderlus Advertentiechef: voor Middelburg: C. P. Buljs, voor Vlissingen S. RVJkeboer. Burgerlijke stbnd MELISKERKE. Geboren Catharina, d. v. Willem Boone en Elizabeth Verhage. Overleden: Maatje Kesteloo, 37 j echtgen. v. Pieter Har- pe; Kornelis Koppejan, 19 j., z. v. Hendrik Koppejan en Maatje Wisse, GOES. Geboren: Apolonia S. Maria, d.v. Abraham Leijnse en Pieternella Zwigtman, wo nende te Middelburg; Marinus Johannis Jan, z.v. Jan de Jon ge en Maatje Hollestelle, wo nende te Kloetinge; Maria Jo hanna:, <Lv. Anthonie Bruël en Gerarda M. L. Heijens; Corne lia Pieter, z.v. Cornelis Hun- dersmarek en Cornelia J. Hoekman, wonende té Katten- dijke. Overleden: Petrus Laurenti- us Smolders, 78 j., echtgen. van Jacoba van de Reepe. OOSTKAPELLE. Geboren: Catharina Elizabeth, d.v. Sa muel de Visser en Wilhelmina Maljaars. Getrouwd: Abraham den Hollander, 31 j. en Johanna Melse, 29 j. WESTKAPELLE. Geboi*en: Cornelia Adriana, d.v. Levinus Lievense en Martina Minder- houd; Joost, z. v. Jakob K. van Rooijen en Hendrika J. Melis; Sentina, d.v. Cornelis Hui- bregtse en Sara Lievense. Getrouwd: Levinus Simonse. j en Sina van Rooyen, 22 j. Overleden: Jakob Tanker, 86 j., wedn, van Geertje Geerse; Adriana Janse, 70 j., vr. van Izak Matthijsse. Gemengd Nieuws Een Hagenaar, die in gezelschap van eenige vrou wen verschillende café's had bezocht, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij daar bij een briljanten ring en dito dasspeld ter gezamenlijke waarde van 10.000 is kwijt geraakt. De 3 O-Jarige P. Boot te 's-Gravenzande trapte bij het loopen in een-mijnen veld op een mijn, waardoor hij op slag werd gedood. Op het stations' emplacement te Castricum is de 82-jarige heer P. Bakker, tijdelijk woonachtig te Uit geest, door een goederentrein aangereden en daarbij zoo zwaar gewond, dat de dood weinige oogenblikken later in trad. De heer Bakker was per trein aan het station aldaar aangekomen, doch beschikte piet over een Ausweis voor het betreden der gemeente. Ten einde de controle bij den uit gang van het station te ont wijken, stak hij de rails over. Wij openen de jacht i - op de irertfwenen flesschen! De babies van Nederland smceken om Nutricia-voe- ding. Geei ons Uw Ieegé flesschen terug, opdat wij hen kunnen helpen. DE KASCONTROLE 23) door Paul Rosenhayn. Dat was het einde; Hij keek op de klok: negen uur twintig. Over tien minuten komen i. Over tien minuten... Dan was het tekort bekend... Dan werd h|j als bedrieger be schouwd. Als dief. Want geen mensch zou het sprookje van den zoogenaamden heer Tho mas gelooven. Neen, hij zou liever maar heelemaal niet probeeren om zich met een dergelijk verhaal te verdedi gen... Ja... hij bekende zichzelf, dat wanneer men hem een der gelijk sprookje zou hebben op- fedischt, hij het ook niet zou ebben geloofd... Bevend greep hij .naar de Ia en trok die open. Daar lag een browning. Met starende oogen bekeek hij het moord werktuig. Wat voelde dat ijs koud aan_ Koortsachtig pakte hij het ding op... Neen. Niet hier. Niet zonder een woord van afscheid aan zijn vrouw. Hij wankelde naar de deur. Op hetzelfde oogenblik werdj er driemaal krachtig geklopt. Hij stond verstijfd stiL De deur ging open en op den drémpel stond de heer Stelle- mann. „Mag ik binnen komen, me neer de directeur?" De kassier uit Berlijn trad naderbij sloot de déur achter zich. „Hier is mijn opdracht. U zult er wel van verwittigd zijn, dat ik de kascontrole moet doen, tezamen met den heer Muthesius, die elk oogen blik hier kan zijn". Kieszling knikte en wees zonder een .woord te zeggen een stoel aan. Glimlachend bleef de kassier staan en kéék eens om zich heen. .,Nog een paar minuten ge duld", zei hij vriendelijk. „De directeur-generaal is namelijk niet met mij samen gereisd. Hij is per auto van ïerlijn gekomen, want hij moest nog even in Uelzen wezen. Ik ben met den trein gegaan en ik denk, dat over een paar minuten... o...!" De deur ging open en dl- recteur-genex-aal Muthesius kwam binnen. „Dag meneer Kieszling". Hij reikte dezen de hand, die heml zonder een woord met bloed- doorloopen oogen aanstaarde. „En nu, heeren", zei de di recteur-generaal, op zijn hor loge kijkend, „ik heb hierna nog wat te doen aan de beurs. We zullen dus maar direct aan het werk gaan. Mag ik de bescheiden van u hebben?" Kieszling nam met sidderen de vingers de sleutels en open de de kasten en laden. Muthesius nam een dëel van de boeken; Stellemann girg tegenover hem zitten-en con troleerde de rest. Beiden maakten eenige notities, die zg naderhand met elkaar ver- eleken om ten slotte de ver- Tegen sommen op te tellen. „Goed!" zei Muthesius. „U moet dus twee millioen drie honderd vijfenzeventig duizend mark in kas hebben. En nu..." hij wees met de hand naar het vertrek ernaast, „mag ik t wel verzoeken de kas te ope nen?" Kieszling stond op gelijk een dronkeman. Zijn- ledema ten weigerden hun dienst; hij bleef als vastgeworteld op de zelfde plek staan. (Wordt vervolgd). MIDDELBURG w N Belgische sliag. Vier personen, t.w. A. M, F„ u P. S. B. C. de C. en J. G. van 3 S., allen alhier woonachtig, die* Belgische shag kochten enver'fl kochten, werden wegens over.S treding der prijsvoorschriften a en der distributiebepalingen'*' door den economischen dienst x van de politie'geverbaliseerd. Verkeersovertreding. M. de R. uit Vlissingen, di^r per rijwiel rechts in plaats van j links passeerde, kreeg hier- voor een pohtioneele waar-t. schuwing. - 3 VLISSINGEN T\ J Afscheid aan de Gem. Handelsavondschool. In de laatst gehouden ver-N gadering van leeraren der ge meentelijke handelsavond- ir» school alhier, nam de heer CJJ van Alten afscheid van zijngj collega's, wegens eervm ont-JJ slag. De voorzitter memoreer-f de in het kort de verdienster van den heer van Alten. Ruint 26 jaar heeft hij zfln besiefak krachten gegeven aan dit on- w derwijs en hij acht het vertrek van dezen leeraar een grooi verlies vod| de. school, omdat hij geacht en bemind is en zich 2* met volle toewijding aan zv.r.j taak gaf. In allen eenvoüc trachtte "hij den leerlingen de - noodige kennis bij te brengen. Als aandenken bood hij hem 7 eenige boekwerken aan. Df heer van Alten herinnerde er aan, dat hij meer dan een kwart eeuw aan deze school f verbonden is geweest. Eerst T onder leiding van den heer van J Aartsen, later onder die van den heer Reijne en thans onder den tegenwoordigen directeur den heer A. Mets, met wien hijD vele jaren als collega prettig, i heeft samengewerkt. Om ge-^ zondheidsredenen was hij eeh- ter verplicht zijn ontslag aan T te vragen. Ook met de andere collega's heeft hij bijzonder pretug samengewerkt en hij hoopt, dat zij nog langen tijcl aan de school verbonden zul- len zijn en de school onder lei- - ding van den heer Mets. zich steeds meer zal uitbreiden, Met eenige welgekozen woor- den dankte hij voor het aan- J denken, waarna hij met een handdruk van zijn tegen woor-L- dige collega's afscheid nam. 12 -jarig bestaan „Bethesda". - Gisteravond werd in hetf"~ Chr. ziekenhuis „Bethesda" den kring van het bestuur het verplegend personeel, in£ alle bescheidenheid het 12%-C jarig bestaan dezer inrichting f herdacht. De voorzitter, dokter L J. J. Wolters, opende deze in-i-r-s tieme bijeenkomst met Schrift- M lezing en gebed, waarna hij een kort overzicht gaf van de voor- r, nahmste gebeurtenissen in het p4 afgeloopen tijdperk. Met het ziekenhuis jubileer- f-» den ook 5 zusters, nl. de dames l- M. J. Blok, M. Gillissen, P. J. Knijpers, A. Lobbezoo en M. Visser, benevens de admini stratrice mej. A. J. Fransen en de assistente uit de huis- houding, mej. J. K. van Dam- fe me. Deze wjerden door den voorzitter met hartelijke woor den toegesproken. Als aanden ken werd hen een mooi ge-, schenk aangeboden. Tenslotte huldigde de voor zitter den penningmeester van het bestuur, den heer A. van de Sande. die sinds de oprich ting van „Bethesda" deze functie met zeldzamen ijver waarneemt. De directrice betuigde na mens het jubileerende perso- neel het bestuur dank voor de p" waardeerende woorden en liet stoffelijk aandenken, en sprak namens het gehëele personeel de beste wenschen uit voorden bloei van het ziekenhuis. Na het officieele gedeelte werden nog enkele kleuren- j films vertoond, voorafgegaan door een populaire uiteenzet- t ting door den voorzitter, over de ontwikkeling der fotografie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2